(ESKİŞEHİR) AYÇİÇEGİ SON DURUM SYNGENTA SY Cadix

Ayçiçeğinin son durumunu buradan paylaşacağım:)

Fotoğraflar 3 haziran cuma günü çekimi
IMG_3553.JPG
IMG_3554.JPG
IMG_3556.JPG
IMG_3557.JPG
IMG_3558.JPG
IMG_3559.JPG

part 2
IMG_3560.JPG
IMG_3561.JPG
IMG_3562.JPG
IMG_3563.JPG

Berketli kazançlar olsun inşallah.

Bu ilacı ilk kez görüyorum ( bu tür ilaca çok ilgili degilim). Bayer chalange 600 ün muadili galiba. Chalange kullandım. 125 ml çok geliyor. Ayciceginde ve nohut ciddi verim düşüklüğüne sebep oluyor. 60-80ml daha uygun doz diyenler vardı forumda. Bu doz içinize sinmeyecekse ve ara capası + işçi maliyeti 30-40tl/da ın çok üstüne çıkmaz diyorsanız bence işçi ile çapa yapmak daha kârlı olur.

• Beğen
Tepkiler: GörkemÇetin
Berketli kazançlar olsun inşallah.

Bu ilacı ilk kez görüyorum ( bu tür ilaca çok ilgili degilim). Bayer chalange 600 ün muadili galiba. Chalange kullandım. 125 ml çok geliyor. Ayciceginde ve nohut ciddi verim düşüklüğüne sebep oluyor. 60-80ml daha uygun doz diyenler vardı forumda. Bu doz içinize sinmeyecekse ve ara capası + işçi maliyeti 30-40tl/da ın çok üstüne çıkmaz diyorsanız bence işçi ile çapa yapmak daha kârlı olur.
Sağolasın abi,mesajını dün gördüm ikilemeleri yaptığımızdan yazamadım.
abi insanla uğraşmak kadar zor bişey yok boşver işçiyi :(
bugün babam atıp geldi 100ml dekara inşallah iyi olur:)

Sa iyi gunler bu cisn orabans canavar otu geldimi guncel fotolari varsa yukllermisiniz
As orobanş otu görmedim tarlada olsa mutlaka farkederdim
normalde bu konu altına haftada bir son durumları paylaşacaktım, üstte sorduğum ilaç hakkında 2 kişi cevap verdiği için (trakkulupte 100 kişiden 50 si ayçiçeği eker)
kimse sorduğum soruyu takmadığından kızarak paylaşım yapmıyodum bu konunun altına.
ot ilacını attığımızdan dolayı (yukarıdaki fotolardan bir gün sonra)ayçiçekleri iyi değil ve yağmurlarda yok
ama senin için foto atmaya çalışırım:)
Bereketli olsun görkem maşallah çiçekler iyi
Teşekkür ederim abi, o zaman iyiydi
ilacı attıktan sonra tırtladı
bidaha ayçiçeği ekiminden sonra ilaç atmayı düşünmüyoruz, ekimden önce atıyoduk çokta memnunduk
yağmurlarda yağmadı haziran ayı içerisinde ful sıcaktı, 2 gün önce çok felaket yağmur yağdı allah herkesin yardımcısı olsun

Son düzenleme:
Saolasin kardes evet bilmedigin ilaci atmicaksin gecen sene bizde boyle cheekec diye konya mali ilac attik tam 1 ay cekirdek buyumedi ve bu senede challanger 600 kullandik 1000 litreye 2 iki tane 50 donume attik fazla etkilemedi seneye ekersem capa makinasin ustune bir sistem yapip sadece bosluklari ilaclayip gidecem allah izin verirse yapraga degince cok geriletiyor ben hep coral ektim oda asiri uzun boyluda onun icin sordum

Bu işlerde en güzeli çapa. İyi bir çapa makinası varsa, ilaç kullanımından daha çok çapaya yönelmek gerekiyor, Bunu mısırda daha net gözlemledim. Haa; bende çapa makinası da yok, Görkem in bahsettiği gibi eski kazyağına 3 tane sağlam ayak takım ara geçiyorum, traktörlerin ikiside balon teker uç uca çapa çekmeye çalışıyoruz.
Mısırda; ekim sonu Bayer Adengo kullandım, tarlada aşırı hayvan gübresi olduğu için bir yere kadar ilaç etkisini gösterdi ve sonra fayda etmedi, 2 gün önce Humikcan, D Amin ve İndeksit i karıştırıp attım, ertesi gün sarmaşıklar solmuştu ve üzerine çapa çektim.
Adengo için; sen at tarlada sadece mısır kalacak deslerde etkisi bir yere kadar.

Kısacası; iyi bir Araçapa makinası şart oldu.

Ayçiçeği için çıkış sonrası ilaç ile ilgili bu şekilde bir tecrübeye maruz kalmanıza üzüldüm. "Demiştim" kulağa hoş gelmiyor, o yüzden demiyorum. Bazen basiretimiz bağlanıyor ve hata yapabiliyoruz. Nasipten ötesi olmaz. Nasip olmayan şey yeter ki böyle çıksın.

Acizane tavsiyem, mümkünse ayçiçeği ekilecek yeri şubat ayına kadar tırmığı çekilmiş sanki ekmeye kalksan ekilecek şekilde hazırlamak. Eğer ( özellikle kışa girmeden önce ) bu iş yapılırsa yabancı otların bir kısmı çıkıyor. Ama tamamı asla çıkmaz ( her canlının amacı neslini devam ettirmek ). Bu sebeple en azından bir kısmı arazi ekili gibi hazır olduğundan çıkmış ve son hazırlıkla beraber yok olmuş olacak.

Ekimi erken yapmayı tavsiye eden çok ama eğer sulamada çok sıkıntı yok ise ve yabancı ot mücadelesi sorun oluyorsa nisan son haftası uygun bence. Erken ekimde çıkış ve su isteği iyi olsada ot problem oluyor. Geç ekim ise bunun tam tersi üstelik ççeklenme dönemi aşırı sıcağa kalabiliyor.
[MENTION=8099]nailyetek[/MENTION] in dediği gibi en ideali araçapa makinesi. Fakat bahsettiğiniz tarzda bir makine özellikle iyi hazırlanmamış kaba tarlaya ekim yapıldığında erken çapa yapmanıza imkan vermez çünkü bitki boyu 20cm den az olursa toprak altında kalır. Yukarıda yazdığım gibi şubat öncesi ekim yapılacakmış gibi hazırlanmış tarlada erkenden çapa yapabilirsiniz. Bu çok avantaj sağlar.

Geleyim son tavsiyeye... Tel tırmık, tam sizin topağa uygun bence. Yanlış görmediysem, kaba gevşek yapıda bir toprağınız var. Bu tür toprakta sirken horoz ibiği dedikleri ( buralarda kaba ot derler ) cinsi otlar var. Bu tür yerlerde düzgün hazırlanmış kaba değil oturaklaştırılmış tarlaya ekim yapılmış tarlada çıkan ayçiçekleri yaklaşık 8-10 cm boya gelince muhtemelen otlarda 4-6 cm boyda iken geç kalmadan ekim yönüne dik ( enlemesine ) tel tırmık çekiyorsunuz. Bunun bir şartı var yalnız tırmığı çekerken ve bittikten sonra 2-4 gün tarlaya bakmak yasak :). Tavsiye edileni 1 hafta sonra gelmek. Hemen bir not düşeyim bu tarla yeni, yolu karıştırılan bir yer ise mutlaka bir işaret koyun. Çakıl taşı gibi kalıcı olsun ekmek kırıntısı olmaz :). Sonrasını ihtiyaç olursa görüşürüz.

Ben tel tırmık çeken birisini gördüğümde tarlayı bozuyor sanmıştım :).

Artık ayçiçeği ekmiyorum. 10-11 yıl ektim. 10 dan fazla çeşit ektim. Ayçiçeğinin sağını solunu tam anlayamadım ( bu benden kaynaklı olabilir ) Münavebede en az 2 yıl ideali 4 yıl ara vermek gerekiyor.

Canınızı çok sıkmayın hayırlısı olsun, kolay gelsin.

Son düzenleme:
  • Beğen
Zarar yoktur İnş görkem yagmur çok yagdı maşallah çekirdekler güzel nail abinin dediği gibi Mısır'a ek yap çapasınıda daha iyi oluyor çekirdek arkasından bugday yetiştirmek çekirdeğe bakmaktan daha zor verim alamıyoz bakmasak seker Mısır'ı ekiyoz iki senedir bu sene buğdaya su vermedik son yağmurda dolu aldı dolu almasaydı 500 bekliyordum çekirdek yeri olsa 200 kilo zor olurdu aynı şartlarda

• Beğen

Ayçiçeği için çıkış sonrası ilaç ile ilgili bu şekilde bir tecrübeye maruz kalmanıza üzüldüm. "Demiştim" kulağa hoş gelmiyor, o yüzden demiyorum. Bazen basiretimiz bağlanıyor ve hata yapabiliyoruz. Nasipten ötesi olmaz. Nasip olmayan şey yeter ki böyle çıksın.

Acizane tavsiyem, mümkünse ayçiçeği ekilecek yeri şubat ayına kadar tırmığı çekilmiş sanki ekmeye kalksan ekilecek şekilde hazırlamak. Eğer ( özellikle kışa girmeden önce ) bu iş yapılırsa yabancı otların bir kısmı çıkıyor. Ama tamamı asla çıkmaz ( her canlının amacı neslini devam ettirmek ). Bu sebeple en azından bir kısmı arazi ekili gibi hazır olduğundan çıkmış ve son hazırlıkla beraber yok olmuş olacak.

Ekimi erken yapmayı tavsiye eden çok ama eğer sulamada çok sıkıntı yok ise ve yabancı ot mücadelesi sorun oluyorsa nisan son haftası uygun bence. Erken ekimde çıkış ve su isteği iyi olsada ot problem oluyor. Geç ekim ise bunun tam tersi üstelik ççeklenme dönemi aşırı sıcağa kalabiliyor.
[MENTION=8099]nailyetek[/MENTION] in dediği gibi en ideali araçapa makinesi. Fakat bahsettiğiniz tarzda bir makine özellikle iyi hazırlanmamış kaba tarlaya ekim yapıldığında erken çapa yapmanıza imkan vermez çünkü bitki boyu 20cm den az olursa toprak altında kalır. Yukarıda yazdığım gibi şubat öncesi ekim yapılacakmış gibi hazırlanmış tarlada erkenden çapa yapabilirsiniz. Bu çok avantaj sağlar.

Geleyim son tavsiyeye... Tel tırmık, tam sizin topağa uygun bence. Yanlış görmediysem, kaba gevşek yapıda bir toprağınız var. Bu tür toprakta sirken horoz ibiği dedikleri ( buralarda kaba ot derler ) cinsi otlar var. Bu tür yerlerde düzgün hazırlanmış kaba değil oturaklaştırılmış tarlaya ekim yapılmış tarlada çıkan ayçiçekleri yaklaşık 8-10 cm boya gelince muhtemelen otlarda 4-6 cm boyda iken geç kalmadan ekim yönüne dik ( enlemesine ) tel tırmık çekiyorsunuz. Bunun bir şartı var yalnız tırmığı çekerken ve bittikten sonra 2-4 gün tarlaya bakmak yasak :). Tavsiye edileni 1 hafta sonra gelmek. Hemen bir not düşeyim bu tarla yeni, yolu karıştırılan bir yer ise mutlaka bir işaret koyun. Çakıl taşı gibi kalıcı olsun ekmek kırıntısı olmaz :). Sonrasını ihtiyaç olursa görüşürüz.

Ben tel tırmık çeken birisini gördüğümde tarlayı bozuyor sanmıştım :).

Artık ayçiçeği ekmiyorum. 10-11 yıl ektim. 10 dan fazla çeşit ektim. Ayçiçeğinin sağını solunu tam anlayamadım ( bu benden kaynaklı olabilir ) Münavebede en az 2 yıl ideali 4 yıl ara vermek gerekiyor.

Canınızı çok sıkmayın hayırlısı olsun, kolay gelsin.
Abi uzun uzun açıkladığın için teşekkür ederim:)
Bundan önce hep ekim öncesi ilaç kullanıyoduk çokta memnunduk ayçiçeğine zararı yoktu ot çıkışıda çok olmuyodu.
Ne güzel söylüyosun abi:D keşke senin dediğin gibi subat ayına kadar ekime hazır gibi bıraksak ,yetiştiremiyoruz bu sefer diğer işler aksıyo mesela geçen yıl ekinleri ektikten sonra ayçiçeği ekilecek yerlerden 1 parça yeri nadas yapabildik sonrasında ful yağmur diğer tarlanın birisi subatta çamurdu diğerini martın başında henüz kimse nadasa başlamamışken yine çamurda yapabildik.
cidden bi çapa makinesi lazım nail abininde dediği gibi.Kazayağının ayaklarını değiştiriyoruz çekirdeğe göre ayarlıyoruz (düşün kazayağındanda bozma bile değil) hadi söküp takarken kendini yorduğunu boşver zaman en büyük kayıp.
Başta bir ara çapa makinesi alalımda sonra tel tımığa geçeriz be abi :D
Bende ayçiçeğini çok sevmiyorum mısır da ekmedik zaten derin kuyumuz yok kooperatif sahasında sulak olanlar (bu yıl kooperatif kuyularıda çalışmıyo bizim köyde bazı nedenlerden dolayı) bide kendi küçük kuyularımız var 3 tane onlarda yakıt performansta iyi değil
ayçiçeğini 3 yıl arayla ekiyoruz aynı tarlaya
Yok be abi ne canımı sıkacam bunlar ufak şeyler bir çaresi bulunur, allah sağlık sıhat versin
tavsiyelerin için çok teşekkürler abi yeniden :)

Zarar yoktur İnş görkem yagmur çok yagdı maşallah çekirdekler güzel nail abinin dediği gibi Mısır'a ek yap çapasınıda daha iyi oluyor çekirdek arkasından bugday yetiştirmek çekirdeğe bakmaktan daha zor verim alamıyoz bakmasak seker Mısır'ı ekiyoz iki senedir bu sene buğdaya su vermedik son yağmurda dolu aldı dolu almasaydı 500 bekliyordum çekirdek yeri olsa 200 kilo zor olurdu aynı şartlarda
Şadan abi çiçeklere gitme fırsatım olmadı, bizim çiçekleri olduğu taraflarda dolu yokda yağmur çok şiddetli yağdı
Ayçiçeğini eksen bir dert ekmesen bir dert çok yoruyo toprağı, kendimizde derin kuyu yok sulakların hepsi kooperatif sahasında onada güvenilmez. kooperatif sahasınada kuyu vurduramıyosun .
bende çok istiyorum mısırı ama hayal bu şartlarda
rezillik alın terini hiçe saymak diz boyu biliyosundur belki şerefiyede nasıl kişilerin sulama kooperatifi çalıştırdığını ne taklalar döndüğünü ve ne borçların oduğunu mühürlendi kuyuların hepsi, bu yıl çalışmıyo kooperatif sahasındaki kuyular. Lanet olsun ki her zaman bir bahaneleri var çalıştıranların yok şöyle oldu yok böyle oldu diye. ekinimizi sulayacaktık 500 600 kilo yapacak yerden 300 350 anca alacaz ayçiçeğini söylemiyorum bile mısırı düşünemiyorum.

Bu sene bende bu Cadix ten ektim dur bakalim nasil olacak
İnşallah iyi olur abi
bosforayla cadix arasında kaldık sanki cadix bana daha iyi gibi geldi (araştırdım filan biyerlerden döküman buldum internetten, ekenlere sorduk vs vs) cadix ektik hayırlısı artık.

Bereketli olsun . çiçekler çok iyi görünüyor. maşallahı var .

Teşekkürler Erol amca

Son düzenleme:
Abi uzun uzun açıkladığın için teşekkür ederim:)
Bundan önce hep ekim öncesi ilaç kullanıyoduk çokta memnunduk ayçiçeğine zararı yoktu ot çıkışıda çok olmuyodu.
Ne güzel söylüyosun abi:D keşke senin dediğin gibi subat ayına kadar ekime hazır gibi bıraksak ,yetiştiremiyoruz bu sefer diğer işler aksıyo mesela geçen yıl ekinleri ektikten sonra ayçiçeği ekilecek yerlerden 1 parça yeri nadas yapabildik sonrasında ful yağmur diğer tarlanın birisi subatta çamurdu diğerini martın başında henüz kimse nadasa başlamamışken yine çamurda yapabildik.
cidden bi çapa makinesi lazım nail abininde dediği gibi.Kazayağının ayaklarını değiştiriyoruz çekirdeğe göre ayarlıyoruz (düşün kazayağındanda bozma bile değil) hadi söküp takarken kendini yorduğunu boşver zaman en büyük kayıp.
Başta bir ara çapa makinesi alalımda sonra tel tımığa geçeriz be abi :D
Bende ayçiçeğini çok sevmiyorum mısır da ekmedik zaten derin kuyumuz yok kooperatif sahasında sulak olanlar (bu yıl kooperatif kuyularıda çalışmıyo bizim köyde bazı nedenlerden dolayı) bide kendi küçük kuyularımız var 3 tane onlarda yakıt performansta iyi değil
ayçiçeğini 3 yıl arayla ekiyoruz aynı tarlaya
Yok be abi ne canımı sıkacam bunlar ufak şeyler bir çaresi bulunur, allah sağlık sıhat versin
tavsiyelerin için çok teşekkürler abi yeniden :)

Değişken faktörlere dayalı iş yapmak kolay değil. Hele ki bu iklim ise. Her yıl " Bu sene başka bir iklim yaşadık" diyoruz ama başka bir sonraki yıl ( en azından benim için ) hayal edilemeyen bir yıl yaşıyoruz. İklime dayalı geçmiş yıllara göre edinilen tecrübeler genelde havada kalıyor. Benimkisi tarla hazırlığı kısmında " mümkünse" eklenmemiş tavsiye niteliğinde bir yazı. Şimdi eklemiş sayalım artık :).

İnsanların imkanlarının sınırlı, ihtiyaçlarının ise sınırsız olması iktisatın ortaya çıkma sebebi. Bende ilk yıllarda ayçiçeğini kazayağını ayarlayarak ( kaydırma ve uç kısımlarını kesme suretiyle ) yapıyordum. İlerleyen safhalarda bunu aysan dediğimiz ( yaylı kultivatör ) ile yaptım. Merdaneyi söküp ayakları kaydırarak. Buradanda anlaşılacağı üzere ülkede ayçiçeği çapası genelde uydur-kaydır felsefesinde demek ki :).

Koop sıkıntılı. Toplamda 5 kişiden oluşan köyümüzdeki sulama kooperatifi ben dahil 3-4 kişinin yönetime aday olmaması ile rahata erdi. Biz borcu olanada su veriyorduk ve tahsilatta zorlanıyorduk. Şimdiki yönetim babasını tanımaz. Bence doğru olan bu mu tartışılır ama, mevcut durumda ayakta kalmak için yapılması gereken bu galiba. Neyse biz batırmadan devrettik çok şükür.

Su yoksa İç Anadolu'da tarım çok sınırlı. Allah yardımcımız olsun, gerisinden hayır yok.

Haa bu arada ayçiçeğinin son durumunu bilmiyorum belki hala belli bir sıradaki yapraklar sararmış durumdadır. Az sabır, bir müddet sonra hasarlı yaprak vs görmeyeceksiniz. Sadece iyi hırpalandığını siz bileceksiniz o kadar :).

Son düzenleme:
  • Beğen