TC 56 ve TC 5070 Hangisini Tercih Etmeliyim?

Atma sensörleri kırmızı olduğu halde tık yok diyorum[emoji6]
Abicim
ilk başta
"5070 ile laverda 205eco bicim yapti 5070 laverdaya göre çok fazla atiyor" diyosun

sonra konuyu değiştirip
"benim demek istedigim laverda attıgı zaman icerde dııt dııt ötüyor nh de tık yok " demektesin

daha sonra bana laf sokuyosun

sence bi anormallik yok mu?

• Beğen
Tepkiler: hntr-mhmt
Abicim
ilk başta
"5070 ile laverda 205eco bicim yapti 5070 laverdaya göre çok fazla atiyor" diyosun

sonra konuyu değiştirip
"benim demek istedigim laverda attıgı zaman icerde dııt dııt ötüyor nh de tık yok " demektesin

daha sonra bana laf sokuyosun

sence bi anormallik yok mu?
Laf sokma yok yanlis anlamıssın laverda ile ayni hizdayken kırmızıya cikmiyor lakin biraz daha hızlaninca kirmiziya cikiyor ve ötmeye basliyor neyse bende 1530 var bana göre en iyisi o lakin illa bi büyük bicer alacaksam laverda alırım ister tecrübe deyin ister fanatiklik

• Beğen
Laf sokma yok yanlis anlamıssın laverda ile ayni hizdayken kırmızıya cikmiyor lakin biraz daha hızlaninca kirmiziya cikiyor ve ötmeye basliyor neyse bende 1530 var bana göre en iyisi o lakin illa bi büyük bicer alacaksam laverda alırım ister tecrübe deyin ister fanatiklik

Peki abi
ben, ilk başta başka bişey diyip sonra başka bişey demeni garip buldum.

• Beğen
Abi iki biçerinde içinde
böyle sarı ışıklı kırmızı ışıklı yeşil ışıklı iki adet göterge paneli var ve bunların hassaslığını ayarlayan çevrilen yeri
o çevirilen veri en aşşağıya indirdiğinizde biçer hiç atmıyomuş gibi gösterir
bu biçercilerin en best üçkağıtçılık taktiği:p

laverda attıgı zaman icerde dııt dııt ötüyor nh de tık yok demek istiyosan niye tc laverdaya göre çok atıyo diyosun?

o senin adamlığın abi eyvallah, ben gözlemimi belirtiyorum ;)

Eskişehirde biçer iş var bilen bilir, orada piyasaya çalışan müşterilerini biri şu şekilde söylüyormuş;

tarlaya girmeden önce müşteriye biçilecek tarlanın sahibine
-kavuzlu(pis) çıkartıp atmasın mı?
-temiz çıkartıp atsınmı?
diyormuş:cool:

bizim biçer ayarımızda bu hesaba geliyo sanırım temiz biçelim derken atıyo daneyi ;)
tam hesplamadım %5 % 8 i ama % 3 %4 kesin atıyodur
atan daneleride şöle söliyim ufak daneler tok olmayan daneleri atıyo tc
yanlış anlaşılmasın nh yi övme gibi bir niyetim yok.

Pazarlık iyiymiş bende böyle pazarlık yapçam :)

biçerde toplam elek alanı önemli

Neden hacı abi daha önemli bir şey olamaz mı :)

• Beğen
Pazarlık iyiymiş bende böyle pazarlık yapçam :)

Neden hacı abi daha önemli bir şey olamaz mı :)
650 tabla olsa çok yer biçer, kısa boğaz olursa iyi sap yer, çif batör olursa iyi harman yapar, rüzgarlık güçlü olursa iyi savurur, 6 sarsak iyi silkeler, iş elemeye gelince; samanla daneyi eleyemez, :) kayışlı patozlarda öyleydi, iyi sap yerdi fakat danenin yarısı samana, samanın birazı daneye gelirdi :D elek kardı az atın derlerdi, sonra biz patoz aldık aynısını bizde dedik.

• Beğen
650 tabla olsa çok yer biçer, kısa boğaz olursa iyi sap yer, çif batör olursa iyi harman yapar, rüzgarlık güçlü olursa iyi savurur, 6 sarsak iyi silkeler, iş elemeye gelince; samanla daneyi eleyemez, :) kayışlı patozlarda öyleydi, iyi sap yerdi fakat danenin yarısı samana, samanın birazı daneye gelirdi :D elek kardı az atın derlerdi, sonra biz patoz aldık aynısını bizde dedik.

Abi batör yetersiz olduktan snra elek büyük olması hiçbi işe yaramaz daneyi sapa karştırır sarsaktan atar :) biçerdöverin harmanlaması iyi olsunki iş yükü birdaha eleğin üzerinde olsun ver rüzgarlığa devri elesin dursun :) Benim rüzgarlık devri hep sonda neden acaba :D

• Beğen

Abi batör yetersiz olduktan snra elek büyük olması hiçbi işe yaramaz daneyi sapa karştırır sarsaktan atar :) biçerdöverin harmanlaması iyi olsunki iş yükü birdaha eleğin üzerinde olsun ver rüzgarlığa devri elesin dursun :) Benim rüzgarlık devri hep sonda neden acaba :D
çok fazla biçer deneyimine sahip olamadık; 1530 955 8040 makianalar hep çarptı gitti bizi, medion 310, sonra dominatör 98 (93 modeld) dominatör 88 2001 model, bunların için de en iyi biçimi 98 yaptı, şoförler hep aynı, geçen yıl 21.50 vardı;700 kg çeltik biçtiğini söylüyordu, 600 kg veren arpada % 10 dan fazla atmış, hemde sapın içine :) gece biçiminde.Rev 200 de arpa biçti,atma olayı sıfır :) medion a ziraatçı çağırmışlar % 1 bile çıkmadı, ziraatcı ehliyet dahi soramadı şoföre bu dağ başında senin ne işin var diyebildi.
Tek hevesim; JD W 540 tarzı makinaya biçim yaptırmak, daha henüz öyle bir makina gelmedi bizim bölgeye.

• Beğen
Bizim burdada kimse tarlaya sokmuyor [emoji4]. Elekleri değişik biraz onların atıyor diyorlar. Yakıtlarıda yüksekmiş.
Bizim köyde var w540 tarla verimine göre zit orantida atiyor yani onda rüzgarlik yerine tiribün koymuslar ve cok devirli verim 300kg mın altindaysa fena bi sekilde atiyor ama 300 ün üzerimdeyse atmiyor 500kg veren eksperyada %1 bile yoktu ama bizim anız arpasina girdi 250kg veren atiyor rüzgarlik devrini az bisey düsürüyor bu kezde kavuzlu dolduruyor depoya eleklerin boyu zaten kısa gecen sene sanayide eleklerin altına lama koyup yükselttiler biraz faydası oldu ama verimsiz tarlada yine atiyor o bicer büyük ve verimli arazinin biceri
Ahanda Mustafa tam olarak özetlemiş :) yakıt yüksek tane atma olayıda ne yaparsan yap engellenemiyor bunu bazı JD cilerin kendisi bile söylüyor.
Yakit dedigin gibi çok yolda yanlis hatirlamiyorsam 30km bile yapmiyor

Bizim köyde var w540 tarla verimine göre zit orantida atiyor yani onda rüzgarlik yerine tiribün koymuslar ve cok devirli verim 300kg mın altindaysa fena bi sekilde atiyor ama 300 ün üzerimdeyse atmiyor 500kg veren eksperyada %1 bile yoktu ama bizim anız arpasina girdi 250kg veren atiyor rüzgarlik devrini az bisey düsürüyor bu kezde kavuzlu dolduruyor depoya eleklerin boyu zaten kısa gecen sene sanayide eleklerin altına lama koyup yükselttiler biraz faydası oldu ama verimsiz tarlada yine atiyor o bicer büyük ve verimli arazinin biceri

Yakit dedigin gibi çok yolda yanlis hatirlamiyorsam 30km bile yapmiyor

Biçerdöverlerin fazla süratli olması iyi değil özelliklede Konya gibi düz olmayan yerlerde. O biçerdöverin asıl kötü yanı bayır çıkarken hızının çok düşüyor olması. Hidrostatiğimi kuvvetsiz bilmiyorum. Eleme sistemide çok başka kısa elek falan filan. Türbin rüzgalıkta devri düşük tutmak gerek radyal rüzgarlıga göre hemen hemen yarı yarıya. Kontrayı sıksın kavuz kalmaz buğday iyicede temiz biçilmez hafif pislik olması tane atmaması için iyidir öteki türlü kapalı elekte çok tane atar.

nerde eski biçerciler şimdi kabinin içinde toz yemeden biçer kullanıyorlar eskiden her adam o biçeri kullanamazdı şöför bulurduk gırar yarardı ne günlerdi şimdi meslek hastalıgıyla ugraşıyoruz bana gabinli klimalı biçeri vir sırasıyla adana gonya ankara sivas ovalarını taraşlayıviriyim

Merhabalar.. Daha önce hiç biçerdöver tecrübesi olmayan birisi olarak biçerdöver almak niyetindeyim İzmir'de olduğum için parça ve servis sıkıntısını en aza indirgeyebilmek için bu iki seçeneği göz önünde bulunduruyorum fakat merak ettiğim birkaç husus var;
1. Lift
2. Yüzen Tabla
3. Oynar boğaz
4. Oto pilot

TC 56'larda olan bu özellikler ne işe yarar ve TC 5070'lerde de var mıdır?
Yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler...
2005 model tc 56 tavsiye ederim fakat yokujlu rampa tarlalarda çalışcaksan 5070 olur ve donanım bakımından en iyisi harman çıkışlı 2013 tc 5070 tercihimdir

2005 model tc 56 tavsiye ederim fakat yokujlu rampa tarlalarda çalışcaksan 5070 olur ve donanım bakımından en iyisi harman çıkışlı 2013 tc 5070 tercihimdir

Harman cikisli olanin donanim farki diye bisey yok tc ler suan polanya da uretilir harman ve turk traktor disbiribitorlugunu yapiyo makine gemi ile gelir biri siyah reklam yazisi ile turk traktor digeri harman 201. Yazar eskiden kutlucan bantrak falan da getiriyodu ama simdi ikisi getiriyo. Yurt disindan exteam mi ne getiriyo bazi bayiler onlarinda motor enjeksiyon falan farkli cok yakar satanlarda der bunu benim bildigim kirsehirde cemal turkal var getiren. Bizde 2016 5.80 var dekarda 0.8 litrw yakar iki yilda 38.000 donum arazi bictik allaha sukur bi arizamizda olmadi bu sene garanti bitiyo. Tc56 alacaksaniz 2006 alin tc 5070 alacaksaniz 2011 2012 2013 lere bakin baska makine onermeyecegim bizim burda claas john deere laverda sifir getirsen 2011 5070 ile degismezler ve hic yok. Nh lerde eskiden sarsaklar arka kismi dusuk az bi rampada atardi ama yeni serilerde kuyruk yuksekdir sarsaklarin acisi iyi. Makinenin ustundeki adam iyi degilse makine ne olursa olsun. Bizde 8040 cark helezon vardi hic dokmezdi ariza yapmazdi biz memnunduk ama tarla sahipleri yenile diyo sattigimiz adam dua ediyo. Bizim buralarda traktorde ikinci elde massey ne ise nh bicerde o ayrica lift bicere sonradan takiliyo 1000 euroya iyisi oynar bogaz bence gereksiz bicerde en onemli sey bolgenizde ne yayginsa ondan sasmayin bizim burda nh yi bakkal bile yapar yanlis anlamasin kimse yani alakasi olmayan anlaminda