TC 56 ve TC 5070 Hangisini Tercih Etmeliyim?

Merhabalar.. Daha önce hiç biçerdöver tecrübesi olmayan birisi olarak biçerdöver almak niyetindeyim İzmir'de olduğum için parça ve servis sıkıntısını en aza indirgeyebilmek için bu iki seçeneği göz önünde bulunduruyorum fakat merak ettiğim birkaç husus var;
1. Lift
2. Yüzen Tabla
3. Oynar boğaz
4. Oto pilot

TC 56'larda olan bu özellikler ne işe yarar ve TC 5070'lerde de var mıdır?
Yardımcı olursanız çok sevinirim teşekkürler...

Parça tedariği de beni düşündürüyor İzmir'de biçerdöver parçası bulmak mesele en az üç beş saat yatar makina New Holland olsa bile.
Aslında gönlüm REV 200'lerde ama işte zaten acemiyiz bir de parçayla uğraştık mı işimiz iş...

Merhabalar.. Daha önce hiç biçerdöver tecrübesi olmayan birisi olarak biçerdöver almak niyetindeyim İzmir'de olduğum için parça ve servis sıkıntısını en aza indirgeyebilmek için bu iki seçeneği göz önünde bulunduruyorum fakat merak ettiğim birkaç husus var;
1. Lift
2. Yüzen Tabla
3. Oynar boğaz
4. Oto pilot

Biz TC5070 kullanıyoruz, kullanıcı olarak TC56 dan ziyade TC5070'i öneririm daha yeni.
tc5070 zaten tc56 nın biraz daha gelişmişidir sadece birkaç değişiklik var.
piyasada tutulmasının sebebi bu zaten 92 den beri tc üretiliyor:)
yüzen tabloyla yatar boğaz aynı şey engebelli yerlerde çok faydası var ama düz arazide pek bi avantajı yok derim.
otopilot diyince ilk şu videodaki emmi aklıma geldi:D(https://www.youtube.com/watch?v=ucUujPhO7w4)
otopilot ne arar la tc de dedim kendi kendime:D
biz kendi yerlerimizi biçiyoruz (bir tanıdık hariç çok rica ediyo kıramıyoruz) kendi yerlerinizi biçecekseniz alın,
piyasada çalışmak çok zor girdiler, parayı alabilecekmisin vs.
Hiç tecrübem yok dediniz birde sevmezseniz bu işi?

İkisini de tercih etmeyin. :D Seçiminizi CLAAS MEDİON 310 tarzı makinelere yöneltin.
2 Gün önce arpa biçtik 5070 ile . 4 km hızla bile yarısını yere döktü. Bende diyorum verim neden 400 kg çıktı :D
Eyvallah abi medion tucano güzel makinede heryerde tutulmuyor.
ayarı çobanın teki yaptıysa gayet güzel döker;)

Biz TC5070 kullanıyoruz, kullanıcı olarak TC56 dan ziyade TC5070'i öneririm daha yeni.
tc5070 zaten tc56 nın biraz daha gelişmişidir sadece birkaç değişiklik var.
piyasada tutulmasının sebebi bu zaten 92 den beri tc üretiliyor:)
yüzen tabloyla yatar boğaz aynı şey engebelli yerlerde çok faydası var ama düz arazide pek bi avantajı yok derim.
otopilot diyince ilk şu videodaki emmi aklıma geldi:D(https://www.youtube.com/watch?v=ucUujPhO7w4)
otopilot ne arar la tc de dedim kendi kendime:D
biz kendi yerlerimizi biçiyoruz (bir tanıdık hariç çok rica ediyo kıramıyoruz) kendi yerlerinizi biçecekseniz alın,
piyasada çalışmak çok zor girdiler, parayı alabilecekmisin vs.
Hiç tecrübem yok dediniz birde sevmezseniz bu işi?

Kardeşim biçercilerimizi hiç sorma zaten süperler :) @ DusTeRo iyi biliyor.
Mesela şöyle söyleyeyim . Ben 5070 e kötü demiyorum fakat kapasitesi çok az olan bir makine.
Bizim makineci dışarıya biçim yapıyor mesela .Ee adam hali ile iş yapmak için hızlı kullanıyor makineyi . Bir avantajı oluyor bu işin. seneye buğday ekeceksek ekmeye gerek kalmıyor.

Claas a gelirsek. Birçok Claascı ile konuştum. Tek bir ağır arıza duymadım. Tek bir parça sıkıntısı duymadım. Hala daha araştrmaya devam ediyorum.
Yakıt,performans olarak bu yüzden Medion tarzı bir makine önerdim.

Son düzenleme:
  • Beğen
Tepkiler: hntr-mhmt
Kardeşim biçercilerimizi hiç sorma zaten süperler :) @ DusTeRo iyi biliyor.
Mesela şöyle söyleyeyim . Ben 5070 e kötü demiyorum fakat kapasitesi çok az olan bir makine.
Bizim makineci dışarıya biçim yapıyor mesela .Ee adam hali ile iş yapmak için hızlı kullanıyor makineyi . Bir avantajı oluyor bu işin. seneye buğday ekeceksek ekmeye gerek kalmıyor.

Claas a gelirsek. Birçok Claascı ile konuştum. Tek bir ağır arıza duymadım. Tek bir parça sıkıntısı duymadım. Hala daha araştrmaya devam ediyorum.
Yakıt,performans olarak bu yüzden Medion tarzı bir makine önerdim.
Bu taraftaki biçercilerde öyle :p
Haklısın abi tc5070 310 a göre biraz daha az kapasiteli
ama unutmayın aynı tabla var ikisindede;)
sizin orada ekinler kuvvetli oluyor diye biliyorum tc de öyle aşırı kuvvetli ekine gelmez bastınmı mütişli atar:p
tc nin siz tarafta tutulmamasının sebebi bu.

Class ıç anadoluda tutulmamasının sebebi
-geçmişten gelen memnuniyetsizlikler (eski yaşlı biçercilerden duydum ve bunu söyleyen birçok kişiden)
-servis ağının yaygın olmaması
-iç andolunun sarı tutkusu

bu arada her biçer %5 % 8 atar atmaz diyen yalan sölüyodur.
diğer birşey söliyim
tc mizden önce 8050 claysonumuz vardı
sorsan 8000 serisi bizim bu tarafta çok iyidir hiç atmaz derler ama bu biçercilerin uydurması köpek gibi atar,
8000 serileri buğdayı un yaptığı için ayıbı örter:eek:

son olarak düzgün kullanımda her makina iyidir ne class lar gördüm adam bir yılda biçerin ağzına etmiş, diğeri var mesela 10 yıllık class çil çil
Saygılarımla:)

Bu taraftaki biçercilerde öyle [emoji14]
Haklısın abi tc5070 310 a göre biraz daha az kapasiteli
ama unutmayın aynı tabla var ikisindede;)
sizin orada ekinler kuvvetli oluyor diye biliyorum tc de öyle aşırı kuvvetli ekine gelmez bastınmı mütişli atar:p
tc nin siz tarafta tutulmamasının sebebi bu.

Class ıç anadoluda tutulmamasının sebebi
-geçmişten gelen memnuniyetsizlikler (eski yaşlı biçercilerden duydum ve bunu söyleyen birçok kişiden)
-servis ağının yaygın olmaması
-iç andolunun sarı tutkusu

bu arada her biçer %5 % 8 atar atmaz diyen yalan sölüyodur.
diğer birşey söliyim
tc mizden önce 8050 claysonumuz vardı
sorsan 8000 serisi bizim bu tarafta çok iyidir hiç atmaz derler ama bu biçercilerin uydurması köpek gibi atar,
8000 serileri buğdayı un yaptığı için ayıbı örter:eek:

son olarak düzgün kullanımda her makina iyidir ne class lar gördüm adam bir yılda biçerin ağzına etmiş, diğeri var mesela 10 yıllık class çil çil
Saygılarımla:)
Her bölgede tutulma farkliliklari var mesela traktördede öyle kimi köyler fiatcı kimi masseyci kimi fordcu bence bicer de öyle en iyi makina elbette kisinin kullunimiyla iyilesen ayarıyla iyilesen makinadır ama şunu gördüm ayni tarlada aynı hizda 5070 ile laverda 205eco bicim yapti 5070 laverdaya göre çok fazla atiyor

• Beğen
Tepkiler: hntr-mhmt
Her bölgede tutulma farkliliklari var mesela traktördede öyle kimi köyler fiatcı kimi masseyci kimi fordcu bence bicer de öyle en iyi makina elbette kisinin kullunimiyla iyilesen ayarıyla iyilesen makinadır ama şunu gördüm ayni tarlada aynı hizda 5070 ile laverda 205eco bicim yapti 5070 laverdaya göre çok fazla atiyor

Abi o hesap öyle olmaz yalnız :)
-iki biçerde kapasitesine göre tabla takmalı(tabiki böyle bişey olmaz kıyaslama anlamıyla söylüyorum 1 zıpka tam bilmiyorum 10cm civarı yani bir zıpkayla neler değişir :))
-hangisi daha temiz çıkardı peki buğdayı?
-ayarları düzgün yapılmalı (batör, elek vs.)

NOT:nh ci filan değilim yanlış anlaşılmasın:)

1. Lift
2. Yüzen Tabla
3. Oynar boğaz
4. Oto pilot

Aklın varsa bu işe bulaşma..
Bu saydığın 4 özelliğin hiç birisi tc 56 ve 2014 yeni kasa 5070 hariç bulamazsın
Oynar boğaz belki özel getirtilmiş denk gelirse vardır

Tek Tek alıntı yapmayıp ortaya bişeyler de ben yazayım
Piyasada biçer çok ama biçerci az
En az her sabah sarsak ve elek temizliği yapan biçerci çok az, biçeceği mahsülün dane büyüklüğüne ve ağırlığına göre rüzgarlık bator aralığı elek açıklığını bilen çok az
5070 400 kg verimde dane kaybı %2-3 ü geçmemsi gerek, geçiyorsa o makineciyi tarlandan kovmalısın
Yok verimin 700-800 ve üstü ise zaten kaça biçersin bile demeden bakacağın makina claas lexion-NH cr serisi veya dev revler olmalı

Son düzenleme:
Abi o hesap öyle olmaz yalnız :)
-iki biçerde kapasitesine göre tabla takmalı(tabiki böyle bişey olmaz kıyaslama anlamıyla söylüyorum 1 zıpka tam bilmiyorum 10cm civarı yani bir zıpkayla neler değişir :))
-hangisi daha temiz çıkardı peki buğdayı?
-ayarları düzgün yapılmalı (batör, elek vs.)

NOT:nh ci filan değilim yanlış anlaşılmasın:)
Temizlik olarak aynı cikardilar ayarları da ikiside ayni adamin zaten niye ayarlarini yapmasın benim demek istedigim laverda attıgı zaman icerde dııt dııt ötüyor nh de tık yok

Adamsın Görkem seni bundan snra [MENTION=55452]islam doğan[/MENTION] ın üstüne salcam :) :)

Şunada açıklık getireyim biçerdöver tane atmaz artırılır. Sarsaklı makinanın kendinden kaynaklı elbet kaybı olur ama buğday gibi üründe %1.5 i çeltiktede %7 yi geçmez üstü operatöre aittir. Makinanızı iyi ayarlayın biçerdöverciler :) :)

Temizlik olarak aynı cikardilar ayarları da ikiside ayni adamin zaten niye ayarlarini yapmasın benim demek istedigim laverda attıgı zaman icerde dııt dııt ötüyor nh de tık yok
Abi iki biçerinde içinde
böyle sarı ışıklı kırmızı ışıklı yeşil ışıklı iki adet göterge paneli var ve bunların hassaslığını ayarlayan çevrilen yeri
o çevirilen veri en aşşağıya indirdiğinizde biçer hiç atmıyomuş gibi gösterir
bu biçercilerin en best üçkağıtçılık taktiği:p

laverda attıgı zaman icerde dııt dııt ötüyor nh de tık yok demek istiyosan niye tc laverdaya göre çok atıyo diyosun?

Adamsın Görkem seni bundan snra [MENTION=55452]islam doğan[/MENTION] ın üstüne salcam :) :)

Şunada açıklık getireyim biçerdöver tane atmaz artırılır. Sarsaklı makinanın kendinden kaynaklı elbet kaybı olur ama buğday gibi üründe %1.5 i çeltiktede %7 yi geçmez üstü operatöre aittir. Makinanızı iyi ayarlayın biçerdöverciler :) :)
o senin adamlığın abi eyvallah, ben gözlemimi belirtiyorum ;)

Eskişehirde biçer iş var bilen bilir, orada piyasaya çalışan müşterilerini biri şu şekilde söylüyormuş;

tarlaya girmeden önce müşteriye biçilecek tarlanın sahibine
-kavuzlu(pis) çıkartıp atmasın mı?
-temiz çıkartıp atsınmı?
diyormuş:cool:

bizim biçer ayarımızda bu hesaba geliyo sanırım temiz biçelim derken atıyo daneyi ;)
tam hesplamadım %5 % 8 i ama % 3 %4 kesin atıyodur
atan daneleride şöle söliyim ufak daneler tok olmayan daneleri atıyo tc
yanlış anlaşılmasın nh yi övme gibi bir niyetim yok.

Son düzenleme: