Çeltik için toprak hazırlığı, ilaçlama, gübreleme & son gubrelemeden fotoğraflar

Merhaba,

Öncelikle herkesin bayramı mübarek olsun.

Bayram için köye gittiğimde çektiğim fotoğraflari paylaşmak istedim.

Fotoğraflar benden, yazı ve anlatim Dimetokalı nickli olup çok çalışıp hiç paylaşım yapmayan kardeşimden.

Çeltik tarımını dilimiz döndüğünce anlatayım kış ayı geçip bahar ayları geldiği zaman nisan gibi tarlalar tava gelmeye başlayınca yerleri sürmeye başlarız buna istinaden sürülen yerler kıvama gelince diskaro ile parçalanarak ( bu yerin durumuna göre iki,üç kez yapılır) toprağın kuruması sağlanır bu işlemlerden sonra toprak tava gelip kuruduktan sonra tesviye,Lazer işlemine geçilir bu çok önemlidir tarlanın düz olması çeltiğin tarlanın her yeri de eşit şekilde yetişmesini sağlar bu işlemde yapıldıktan sonra tarlaya odram veya bir kaç senedir piyasada olan karanfil ilacı da denilen buckstar atilir. ilaçlama pompası ile dekara 750-1000 gr ordram ve ya 100-200 ml buckstar atılir. Buckstar atılan yerlerde tavalardaki su 2-3 gün sirkülasyon yaptırıldıktan sonra toğum saçılır şayet dediğim gibi 2-3 gün su sirkülasyonu yapılmayıp toğum saçılırsa tarlaya atılan toğumlar da çimleme problemi yaşanır ve tarla seyrek kalır iş tarlayı bozmaya kadar gidebilir. Bu işlemlerin ardından tarlaya Altına 30 kg 20.20.0 ile 15 kg üre gübresi atilir ve tirmik yapilir. 10 gün tohum su içinde durduğ çimlenip uç verinçe su boşaltılıp tarla kurutmaya verilir ve çeltiğin toprağa tutunması sağlanır zemin kuruduktan sonra otile mücadele etmek için çeltik 20 günlükken 5dekara 1 tane Halo (diye bi ilaç attık tabi çeşit çok) isteğe bağlı dip otu ilacı varsa. İsteğe bağlı 15-20 kg Sülfat gübresi atılarak yeniden tarlaya su verilir. Tarlada su bir hafta on gün çalıştıktan sonra yine kesilerek ikinci kurutma yapılır bu kurutmada da asıl ilaçlama yapılır dekara 120 gr. Az olmamak kaydıyla 150 gr kadar laudis yani Mısır ilaçlaması yapılır bu yıl otla ilgili bi problem var ilaçlarda oynamamı yapılıyor bilmiyorum otlar çok zor ölüyor 3-4 kez ilaç atanlar var bu yıl çok farklı ilaç karışımları yapılıyor artık tek ilaç sorunu çözmüyor bu gidişle kimyager olaca. İlaçlamadan sonra, hemen ilaçın ardından gübreleme yapılır veya ilaç etkisini gösterene kadar beklenip sonra atılır buda dekara bir kerede 20 ila 40 kg sülfat gübresi atılır. Bu gübreyi 40 kg ikiye bölüp iki periyot halindedir atılabilir bu işlemler bitikten sonra yeniden tarlaya su verilip otların ölmesi beklenir. Çeltik 60 günlük olana kadar son gübrelemesi yapılmalıdır aksi halde bundan sonra atılan gübre yarardan çok zarar verecektir çünkü çeltik bu dönemden sonra Başak dönemine gireceğinden kendi de bir gelişim gösterecek atılan gübrede çektiği azdıracaktır.

Fotoğraflarda gördüğünüz bizim son gübrelememizdir dekara 30 kg sülfat gübresi atılmıştır. Bundan sonra çeltik çeşidine göre Çeltiğin çiçeklenme dönemine yakın Pas ilaçlaması yapılır. Gübre atılan çeltik cinsi RONALDOdur 140 günde olgunlaşmaktadır.küllenmeye pas a karşı dirençlidir iyi bakıldığı takdirde ton'u geçmektedir.

Okuduğunuz için teşekkürler

İyi Bayram'lar dilerim.

Resimler ve ekler

• IMG-20160706-WA0012.jpg
    IMG-20160706-WA0012.jpg
    191 KB · Görüntüleme: 310
  • IMG-20160706-WA0013.jpg
    IMG-20160706-WA0013.jpg
    175 KB · Görüntüleme: 352
  • IMG-20160706-WA0010.jpg
    IMG-20160706-WA0010.jpg
    99.6 KB · Görüntüleme: 304
  • IMG-20160706-WA0011.jpg
    IMG-20160706-WA0011.jpg
    159.8 KB · Görüntüleme: 294
  • IMG-20160706-WA0006.jpg
    IMG-20160706-WA0006.jpg
    135.2 KB · Görüntüleme: 308
  • IMG-20160706-WA0009.jpg
    IMG-20160706-WA0009.jpg
    95.8 KB · Görüntüleme: 391
  • IMG-20160706-WA0003.jpg
    IMG-20160706-WA0003.jpg
    183 KB · Görüntüleme: 363
  • IMG-20160706-WA0005.jpg
    IMG-20160706-WA0005.jpg
    98 KB · Görüntüleme: 339
  • IMG-20160706-WA0000.jpg
    IMG-20160706-WA0000.jpg
    158 KB · Görüntüleme: 340
  • IMG-20160706-WA0001.jpg
    IMG-20160706-WA0001.jpg
    268.3 KB · Görüntüleme: 517
Cevap: Çeltik için toprak hazırlığı, ilaçlama, gübreleme & son gubrelemeden fotoğrafl

Ellerinize saglik guzel paylasim. Celtik yetistiren ciftcilerimize allah sabir versin. Ilac ve gubre giderleri cok fazla oluyor. Insallah yapilan iscilige deyiyodur...

• Beğen
Tepkiler: wallace22
Cevap: Çeltik için toprak hazırlığı, ilaçlama, gübreleme & son gubrelemeden fotoğrafl

Bereketli olsun
Bizim bolgedegi celtiklere ayni zamanda ekilmis
Cok traktorde ilac gubre tekerlegi takili
Serpme makinen de guzel bu makinelerin bazilari cucuklemis tohumda serpiyor

Teşekkür ederim, bu yıl Mayıs ayının ilk haftası ekebildik çok şükür. Neredeyse 60 gün oldu ekeli.

Fotoğraflardaki makineyi gübre için kullaniyoruz. Tohum sacmayi bu yıl aldığımız yeni bir makine ile yapıyoruz

Kolay gelsin,
Bayramdan önce İpsala-Sarıcaali seddesinden girdim Uzunköprü-Eskiköy'den çıktım.Neredeyse tarlaların %50'sinden fazlası mısıra ruhsatlı Laudis ilacını kullanmış.Ona rağmen başarılı olamayanlar bile var.
Bir defa mısır için üretilen bir maddeyi kullanmak demek artık çeltik işinin belli bir çıkmaza gelmiş olması demektir.Darıcan otuna dekara 1 litre chillinger tipi ilaç kullananı gördüm.Bu 5 kat daha fazla doz demek.Hal böyle olunca yabancı otlar direnç kazanmakta.
Bilinçsizce ilaç kullanımı artık durdurulamaz bir hal almış.Çıkmaz sokak!

Bir kaç gündür de çeltikte yaprak kurdu problemi baş gösterdi. Aynı durum yer yer mısırlarda da var.

Resimler ve ekler

• FB_IMG_1468323564264.jpg
    FB_IMG_1468323564264.jpg
    46.9 KB · Görüntüleme: 252

Kolay gelsin,
Bayramdan önce İpsala-Sarıcaali seddesinden girdim Uzunköprü-Eskiköy'den çıktım.Neredeyse tarlaların %50'sinden fazlası mısıra ruhsatlı Laudis ilacını kullanmış.Ona rağmen başarılı olamayanlar bile var.
Bir defa mısır için üretilen bir maddeyi kullanmak demek artık çeltik işinin belli bir çıkmaza gelmiş olması demektir.Darıcan otuna dekara 1 litre chillinger tipi ilaç kullananı gördüm.Bu 5 kat daha fazla doz demek.Hal böyle olunca yabancı otlar direnç kazanmakta.
Bilinçsizce ilaç kullanımı artık durdurulamaz bir hal almış.Çıkmaz sokak!

Merhaba,

Bizim köy de Uzunköprü Gemici köy, Eskikoy den 3 önceki köy, bu tarlamiz da seddenin hemen yanında :) bayagi uzun bir yol gitmissiniz. Bu kadar uzun bir yolculuğun sebebi ne mahsuru yoksa? Bu arada sizin memleket neresi?

Bu yıl birçok yerde otlari öldürmek zor oldu, hala olmeyen otlar var maalesef. Bunun nedeni de çok fazla ilaç kullanımı ve uzun yıllar aynı tarlaya çeltik ekimi yapılması gibi görünüyor.

Merhaba,

Bizim köy de Uzunköprü Gemici köy, Eskikoy den 3 önceki köy, bu tarlamiz da seddenin hemen yanında :) bayagi uzun bir yol gitmissiniz. Bu kadar uzun bir yolculuğun sebebi ne mahsuru yoksa? Bu arada sizin memleket neresi?

Bu yıl birçok yerde otlari öldürmek zor oldu, hala olmeyen otlar var maalesef. Bunun nedeni de çok fazla ilaç kullanımı ve uzun yıllar aynı tarlaya çeltik ekimi yapılması gibi görünüyor.

Fotoğraflardan oranın sedde kenarı olduğunu anladım ancak hangi köy olduğunu çıkaramamıştım. DSİ'de Zir. Mühendisiyim. Oralarda bir kaç işim vardı. Geçerken Akçadam'daki onarılan seddeyi görmek istedim. Çeltik sezonu olunca da işimiz gereği bitkiden uzak duramıyoruz haliyle.

güzel paylşım.ben de bu gelecek sezon ince tekerlek almayı düşünüyorum.gübreyi ve tohum saçımı kaçıncı vitesde ve devirde yapıyorsun.benim traktörde 110 luk case