DOLANDIRICILARA DİKKAT EDİN, EMEĞİMİZİ, RIZKIMIZI ÇALDI ŞEREF YOKSUNLARI!!!

Geçtiğimiz hafta peşin para olarak ürünümüzü almak için arayan BURSA, MUSTAFA KEMAL PAŞA İLÇESİ DERE MAHALLESİnde ikameti edip pazarcılık yapan ÖZGÜR ORCAN isimli şahıs anlaşma üzerine nakliye aracı göndererek ürünümüzü aldırdı. Belirtilen adrese gidildiğinde sudan bahanelerle nakitte sorun yaşadığını söyleyerek senet imzalayıp (10.600 TL) bizi gönderdi. Tabi sonrası malumunuz standart sonuç. Senetin günü dündü fakat gelişme yok. O ilçeden arayarak ulaştığım çeşitli resmi kurumlardaki yetkililerin dediğine göre "nereden buluyorsunuz bu dolandırıcıları kardeşim, bunların devamlı yaptığı bu, üzerlerinde hiçbirşey yok, alamazsınız, kaçıncıya şikayet alıyorum bu kişilerden, geçmiş olsun...!!!"

Diyeceğim ben yandım, emeğim param gitti ama en azından siz dikkat edin ne olur, benim yaptığımı yapmayın.

Belki içinizden bana kızıp, nasıl güvenirsin bunlara diye kızan olacak ve haklılar ama ne bilelim biz anadolu çocuğuyuz, köyde yetiştik. Bizde hep söz senetti, kandırma, dolandırma bilmezdik, alın teri kutsaldı!!!

Allah kalp hastası annemin, bir yıllık rızkının, emeğinin gittiği için döktüğü göz yaşlarını görüp onları bildiği gibi yapar inşallah!!!

geçmis olsun misliyle çikar insallah o hirsiz siz siz olun asla ama asla Mustafa Kemal pasali .bir kisiden alis veris yapmayin bize buzagi satilar bir kac tanesi hastalikli çikti 30 kg süt veren inek sattilar inek bize gelince 10 kg süt verdi inege hormon vermisler o yüzden o kadar süt vermis bir seferligine yanindaki buzagisi da takma çikti inek kisirmis o memleketin yanindan geçmeyeceksin burada birisine 20 tane gebe diye inek sattilar kisir çikti inekler adam yari yariya zarar etti

geçmis olsun misliyle çikar insallah o hirsiz siz siz olun asla ama asla Mustafa Kemal pasali .bir kisiden alis veris yapmayin bize buzagi satilar bir kac tanesi hastalikli çikti 30 kg süt veren inek sattilar inek bize gelince 10 kg süt verdi inege hormon vermisler o yüzden o kadar süt vermis bir seferligine yanindaki buzagisi da takma çikti inek kisirmis o memleketin yanindan geçmeyeceksin burada birisine 20 tane gebe diye inek sattilar kisir çikti inekler adam yari yariya zarar etti

Maalesef çok acı bir tecrübe oldu ve Türkiye Cumhuriyeti kanunlarına göre senetin de sadece bir kağıttan ibaret olduğunu öğrenmiş oldum

Hayvancilik konusunda bizim buralarda cok kisiyi dolandirmislardir alisveriste cok dikkat edelim kemalpasali deyince parayi almadan mal vermeyelim .

Bizden aldıkları kuru bakliyattı. Mahalle muhtarının telefonuna ulaşıp aradığımda, "geçen hafta da fındık almışlar bu şekilde, işleri bu, 3 liralık mala 4 lira fiyat verip alırlar, sonra da 2ye satıp anında malı yok ederler" diyor...

Senet para ödemez parayi adam öder.hangi zamanda yaşıyorsunuz senetle çekle ödeme dönemi bitti.neyse üzülmeye gerek yok .canın saolsun gene kazanırsin. ..

Çok haklısınız ama inanın bazen o an geliyor ve yapılması gerekeni yapamıyorsunuz... 60 yaşındaki köylü babam, telefonda sözüne güvendiği kişinin bir lafı ile onun gönderdiği araç ile onun memleketine malını götürüyor... Zaten karşısındakini kendisi gibi görmese bunlar olmaz. O andan sonra adam parayı vermiyorum deyince sizce can sağlığıyla evine dönmeye çalışmaktan başka ne yapılabilir ki. Hani hangi devirde yaşıyoruz demişsiniz ya... evinin kapısına asla kilit vurmayan saf anadolu döneminden çıkıp ne yazık ki kardeşin kardeşe güvenmemesi gereken devirde yaşıyormuşuz ama bunu saf niyetli babam çok acı şekilde öğrendi...

Gecmis olsun Mevla az değil bi avukat ile gorursun yapılabilecek birşeyler var ancak uzun zaman alır

Ne yalan söyleyim, gizleyecek değilim. Ben kanundan, avukattan önce çek/senet tahsilat işlerine bakan birileriyle görüşmeyi düşünüyorum. Malesef çok yanlış bir düşünce olmasına rağmen sizde hak verirsiniz ki kanunla yıllarca rezil olacağıma diğer türlü yarısını almak daha cazip geliyor.

Çok haklısınız ama inanın bazen o an geliyor ve yapılması gerekeni yapamıyorsunuz... 60 yaşındaki köylü babam, telefonda sözüne güvendiği kişinin bir lafı ile onun gönderdiği araç ile onun memleketine malını götürüyor... Zaten karşısındakini kendisi gibi görmese bunlar olmaz. O andan sonra adam parayı vermiyorum deyince sizce can sağlığıyla evine dönmeye çalışmaktan başka ne yapılabilir ki. Hani hangi devirde yaşıyoruz demişsiniz ya... evinin kapısına asla kilit vurmayan saf anadolu döneminden çıkıp ne yazık ki kardeşin kardeşe güvenmemesi gereken devirde yaşıyormuşuz ama bunu saf niyetli babam çok acı şekilde öğrendi...
Su an öyle bir zamandan geçiyoruz batan batana. Büyüğün batmasi dahada kötü peşinden 100 kişiyi daha batırıyor. Şu zaman malı peşin satma zamanı .fiyata aldanma 1 lira aşağı olsun.

Su an öyle bir zamandan geçiyoruz batan batana. Büyüğün batmasi dahada kötü peşinden 100 kişiyi daha batırıyor. Şu zaman malı peşin satma zamanı .fiyata aldanma 1 lira aşağı olsun.

Zaten anlaşma peşin para diye yapılıyor. Ama alan kişi malı araçtan indirdikten sonra sözünden cayıp senet teklif ediyor ki zaten senette vermese o saatten sonra babamın yapabileceği hiçbir şey yok. Canını kurtardığına dua edecek...

Geçmiş olsun.

"Ben size kamyon göndereyim, mal yola çıksın" diyenlere inanmayın. Parayı cebinize koymadan malınızı göndermeyin.

Bizim akrabanın başına da geldi. Köyün ağası idi, şimdi adama deli diyorlar. O derece battı.

Bütün koyunları tek seferde gitti. Adam buna kamyon göndermiş, koyunları yüklemişler. Adamla ikisi taksiye atlayıp bankaya gitmiş. Adam "sen bekle, ben parayı çekip geliyorum" demiş. Adam bankanın ön kapıdan girip, arka kapıdan çıkmış. Bizimki beklemekten sıkılıp bankaya gidene kadar adam uçmuş gitmiş.

• Beğen
Tepkiler: ufukk ve parsibey
Ne yalan söyleyim, gizleyecek değilim. Ben kanundan, avukattan önce çek/senet tahsilat işlerine bakan birileriyle görüşmeyi düşünüyorum. Malesef çok yanlış bir düşünce olmasına rağmen sizde hak verirsiniz ki kanunla yıllarca rezil olacağıma diğer türlü yarısını almak daha cazip geliyor.

Geçmiş olsun, canım sıkıldı duruma gerçekten. Şeytan diyor şimdi.. ama neyse.

Yanlış bir düşünce değil ustam, en azından o şerefsizin yaptığı kadar yanlış değil. Böylelerinin hakkından güzellikle gelemezsin. İmkanın varsa elinden geleni ardına koyma. Böyle nağmertler yiyeceğine çöpe gitsin o para daha iyi.. Böyle insanları görünce, duyunca tepem atıyor. Biz de benzer bir durumda kaldık, neredeyse kavga dövüş aldık, birinin hesabı hala masada. Ama akıllandık. Bundan sonra para peşin, ondan sonra iş bizde.

Kardeşim sakın öyle bir yanlış yapma,yaptığın hatanın ardından daha büyük birini yapmış olursun.
2006 yılında bir senete güvenerek 18 bin kaptırmış biri olarak söylüyorum bunu.
Ara sıra senete bakarım, canım sıkılır.
Her yerde var bu adamlar dan,önemli olan güvenmediğin adamla nakit çalışmak.
Gerçi bizim de başımızda,ayçiçeği ni döküyoruz.
Bir hafta once gün sonra alıyoruz adam dan.
Bu arada adamın sütüne, vicdan ına kalıyoruz.
5 yıldır aynı adama dökerim çiçeği,üçe beşe bakmam ve 0.01 -0.02 kuruş için macera aramam...

Peşin para almadan kimseye mal vermeyin. Yıllardır tanıdığınız tüccar bile olsa vermeyin. Onları da dolandıranlar oluyor. Riske girmeye gerek yok. 3 kuruş ucuza verin peşin verin. Kimse kimsenin gözünün yaşına bakmıyor bu devirde. Çek-senet falan hikaye. Ayrıca çok dert etmemek gerek, hele ki mafyaya falan hiç bulaşmamak gerek. Sanırım şu forumda dolandırılmayan insan yoktur. Veresiye mal ya da borç para verirken o mal ya da paraya gitti gözüyle bakıp öyle vermek gerek. Öz amcam tarafından dolandırıldım akıl parası olsun diye avunuyorum.

• Beğen
Tepkiler: parsibey