TANELİK MISIRIN SAPININ PARÇALANMASI PROBLEMİ - CİGULİ ETKİNLİĞİ

Aynı konuyu vaktıyle bende acmıstım.
Ilk olarak tanelık mısır sapı 10-15 gunde zaten curuyup gevrıyor asagıdakı cozumlerı denedım
Elımde rotıvator, gens ara pulluk ve diskaro var
1-yakmak basıt ama zararlı
2-Rotovatoru serı vıteste cekıp pulluklla surmek ıyı ıs cıkarıyor ama ıkı ıs yapıyosun
3- olarak kendınden tekerlı hafıf tıp cekılır dişli tıp dıskaro yu 2 kez uygulayınca bugday ekmeye uygun hale gelır

Bu seferde dişli tip diskaro lazım.Velhasıl dertli bir iş.Sapları iyi kıymak gerekiyor çünkü yetersiz kıyılmış mısır sapı sonraki ürüne zarar veriyor.Bu sene bizdeki pancarların bir kısmının istenilen verime gelmemesinde iyi kıyılmamış mısır saplarının toprak altında boşluk yaratması ve bundan dolayı pancarın çıkışını bozması sorumlu tutuldu.

Konuyu iki yıl önce açmıştım.Geçen yıl mısır saplarını balyalamaya talip çıktı,verdim gitti.Tarla temizlendiği için sürüm sorun olmadı.Bu yıl ,köyden yardım aldım.Sap parçalayıcı ile saplar parçalandı.Sonra sürüldü.Sapların parçalanmış halini,parçalayan makinayı ve sonucu görüyorsunuz.Böylece tarlalarım için gerekli olan hazineyi yakmamış oldum.

IMG-20181017-WA0000.jpg

IMG-20181017-WA0001.jpg

IMG-20181017-WA0002.jpg

IMG_20181027_125730.jpg

IMG_20181027_125738.jpg

IMG_20181027_125754.jpg

IMG_20181103_101013.jpg

IMG_20181103_101020 (1).jpg

IMG-20181017-WA0002.jpg

Konuyu iki yıl önce açmıştım.Geçen yıl mısır saplarını balyalamaya talip çıktı,verdim gitti.Tarla temizlendiği için sürüm sorun olmadı.Bu yıl ,köyden yardım aldım.Sap parçalayıcı ile saplar parçalandı.Sonra sürüldü.Sapların parçalanmış halini,parçalayan makinayı ve sonucu görüyorsunuz.Böylece tarlalarım için gerekli olan hazineyi yakmamış oldum.

Ekli dosyayı görüntüle 32361

Ekli dosyayı görüntüle 32362

Ekli dosyayı görüntüle 32363

Ekli dosyayı görüntüle 32364

Ekli dosyayı görüntüle 32365

Ekli dosyayı görüntüle 32366

Ekli dosyayı görüntüle 32367

Ekli dosyayı görüntüle 32368

Ekli dosyayı görüntüle 32363
Bu arazideki 2-3 metrelik o danelık mısırlar bu kadar küçük parçalandı öylemi?Eğer öyleyse bu toprağa bir kaç defa daha böyle sap saman girerse kısa zamanda verim potansiyelin arttırır.Merak ettiğim başka bir şey ise sap almak için elinizi uzattığınizda avcunuzu tamamen dolduruyormu yoksa az miktarda mı sap geliyor

Bu arazideki 2-3 metrelik o danelık mısırlar bu kadar küçük parçalandı öylemi?Eğer öyleyse bu toprağa bir kaç defa daha böyle sap saman girerse kısa zamanda verim potansiyelin arttırır.Merak ettiğim başka bir şey ise sap almak için elinizi uzattığınizda avcunuzu tamamen dolduruyormu yoksa az miktarda mı sap geliyor

Tşk.Evet bu kadar güzel oldu.Toprağa bu kadar organik madde kaynağı sunduktan sonra ne gerek kalır leonardite,humik aside.Kaba yem kıvamında oldu diyebiliriz.

Bu parcalayicinin adi özelliği fiyatı nedir bu dert hepimizde var iklim yağışlı oluncada çalışıyormu parcalayici

Islak sapları kurular gibi güzel parçalamaz bence.Makinanın etiketi yukardaki resimlerde var.Zaten Eskişehir yapımı. Yenisi (başka bir marka) son Bursa fuarında 13500 TL idi. Böyle aletler 500-1000 dekar kadar mısır eken mesela 3-4 üretici tarafından ortaklaşa alınmalı ve herkes işini görmeli.Senede bir gün kullanılacak alete para bağlanmamış olur,milli servette korunmuş olur.Ama nerede bizde o dayanışma ruhu,verimlilik politikası derseniz,haklısınız.

• Beğen
Tepkiler: Tutan Kamon
Kolay gelsin bereketli olsun. Bu makina piyasada pek bilinmiyor kullanılmıyor oysaki bu gibi durumlarda çok gerekli. Kaç bg traktörde kullandınız, yakıt tüketiminiz ne oldu, traktöre taş topaç vs sıçratıyor mu?

Kolay gelsin bereketli olsun. Bu makina piyasada pek bilinmiyor kullanılmıyor oysaki bu gibi durumlarda çok gerekli. Kaç bg traktörde kullandınız, yakıt tüketiminiz ne oldu, traktöre taş topaç vs sıçratıyor mu?

Tşk ler.Deutz Agrotron 430.Ama köydeki diğer makinayı MF 3085 çekiyor.Yakıtı sormadım,ortalama bir para ödedim.Çekiçler öne doğru çalıştığı için traktöre bir şey sıçratmıyor.

Hersene saplarin üzerine 4-6kg arasi azotlu gübre ,bu sene %26 can saçiyorum ve ardindan 2 li 16 no unlu pullukla sürüyorum.
Dışarıda kalan çok az miktarda misir sapinin zarari olmuyor ve zaten tarladan da çıkmıyor bir şekilde toprağın altina giriyor.Ben bu şekilde ,karik sulamayla heryil 1500 -1600kg/da verim elde ediyorum.8 sene üst üste ekimScreenshot_20181104-212936_Gallery.jpgScreenshot_20181104-212907_Gallery.jpgScreenshot_20181104-212904_Gallery.jpgScreenshot_20181104-212912_Gallery.jpgScreenshot_20181031-232932_Gallery.jpg

Hersene saplarin üzerine 4-6kg arasi azotlu gübre ,bu sene %26 can saçiyorum ve ardindan 2 li 16 no unlu pullukla sürüyorum.
Dışarıda kalan çok az miktarda misir sapinin zarari olmuyor ve zaten tarladan da çıkmıyor bir şekilde toprağın altina giriyor.Ben bu şekilde ,karik sulamayla heryil 1500 -1600kg/da verim elde ediyorum.8 sene üst üste ekimEkli dosyayı görüntüle 32385Ekli dosyayı görüntüle 32386Ekli dosyayı görüntüle 32387Ekli dosyayı görüntüle 32388Ekli dosyayı görüntüle 32389

Alet yatırımı yapılmayacaksa en güzel çözüm sizin ki.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
Alet yatırımı yapılmayacaksa en güzel çözüm sizin ki.
Videolarimda var ama artik videomu yükleniyor benmi bulamadim yerini. Tapatalk da olmadi.
Bizim buralar da yağış yok tarlalar toprak iyi kurudu.Barajlar boşaldı.O yüzden buğday ekimi dahi baslamadi yapılamıyor. Boyle giderse seneye ekim müsaadesi zor gibi.
O yüzden çiftçilerimiz buralarda yatirim yapmiyorlar.Bu sene bir kişi traktorunu yeniledi o kadar.

Videolarimda var ama artik videomu yükleniyor benmi bulamadim yerini. Tapatalk da olmadi.
Bizim buralar da yağış yok tarlalar toprak iyi kurudu.Barajlar boşaldı.O yüzden buğday ekimi dahi baslamadi yapılamıyor. Boyle giderse seneye ekim müsaadesi zor gibi.
O yüzden çiftçilerimiz buralarda yatirim yapmiyorlar.Bu sene bir kişi traktorunu yeniledi o kadar.

Bizim bölgede geçen yıl başlayan uygulama:Çapa bitkisinde 50 dekarın üzerine çıkılırsa arazinin %25 ine arpa,buğday veya ayçiçeği ekmek gerekiyor.Aksi durumda su parası cezalı ödetiliyor.

Enine boyuna gobil çektim. Arkasından 4/14 ile sürdüm. Sürerken hızlı gittiğinizde saplar üstte kalıyor. Yavaş gidince saplar toprak altında kalıyor.
Ekli dosyayı görüntüle 32393
Ekli dosyayı görüntüle 32394

Elinize sağlık.Herkes tecrübesini bu şekilde resimlerle beraber paylaşırsa konuyu merak edenlere ilerde mükemmel kaynak olur.

Biçer biçti ünlü pulluk ile sürüp bi katta matris çekip ektim Ekli dosyayı görüntüle 32396Ekli dosyayı görüntüle 32397

Güzel bir çözüm daha.Elinize sağlık.