Bayer "kelt" bugday icin uretilen yabanci ot ilaci...

Ekim sonrası uygulamamizi gerçekleştirdik.Bu yıl yaygın olarak satışı gerçekleşecek ilacın tanıtım semirenine gitmiştim ve Turkiyenin farklı bölgelerinde yapılan denemelerde %94 başarıya ulaştığı bilgisi verildi. Dar ve geniş yapraklilarda etkili olan ilaç ekim sonrası bir hafta içerisinde uygulanıyor. 300 gr toz şeklinde satılan ilacın maliyeti 230 tl olup 20 donumde uygulanıyor. Umarım beklentilerimizi karşılar... IMAG1663.jpgIMAG1664.jpg

Gecen yıl koyumuzde Hammer, glean, attribut, axiel gibi ilaçlar da denendi fakat kara cim ile baş edemiyoruz, umarım bu yıl kurtuluruz bu durumdan... Evet maliyet yüksek gibi görünüyor fakat kesin çözüm olacaksa değer diye düşünüyorum. Sonuçta bir defa ilaclamayla yabancı ot mücadelesini yapmış olacağız ve kokbogaz ilacını sade bir şekilde atma şansımız olacak...

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci33
Ekimden hemen sonra buğday çimlenmeden önce kullanılmalı diye biliyorum. Bu durumda mibzere tarla yüzeyine işaret bırakacak teşkilattan da olması gerekli. Üst üste bindirme durumda yan etki de yapabilir. Söz konusu kırmızı köklü karaçim mi? Brom otu diye adlandırılıyor.

Geçen hafta Tekirdağ ticaret borsasında seminerine katıldım.Ekim sonrası 5 gün içinde en az 30litre/da su ile uygulanması tavsiye edilen yeni tip Grup K diye adlandırılan bir ilaç.Dirençli karaçimde başarılı olmuş.İlacın etki edemedeği yabani hardal ve geç dönemde gelen yulaf var.Onlarıda öldürmek için gramlık tabir edilen ilaçlar öneriyorlar.Dekara 11,5-12TL ciddi rakam bakalım kullananlardan yorumları alacağız ilerleyen aylarda.Genelde biz şubat sonu mart başı ot ilacına girdiğimizden pek alışık değiliz açıkçası.Ayrıca ilaç atıldıktan sonra yerin yağış alması ilacın etkinliğini arttırıyormuş.

• Beğen
Tepkiler: freesad
Ekimden hemen sonra buğday çimlenmeden önce kullanılmalı diye biliyorum. Bu durumda mibzere tarla yüzeyine işaret bırakacak teşkilattan da olması gerekli. Üst üste bindirme durumda yan etki de yapabilir. Söz konusu kırmızı köklü karaçim mi? Brom otu diye adlandırılıyor.

Evet brom üzerinde ciddi etkili olduğu söylendi. Üst üste gelmesinin zararı yok diye bilgi verildi . Şunu da belirteyim 11 ay arpa ve 21 ay yulaf ekimi için süre veriliyor...

• Beğen
Tepkiler: MUSTAFA361
Türkiye'de ruhsatı var mı bilmiyorum.Çünkü ne bayer'in resmi sitesinde ne de bakanlığın sitesinde bulamıyorum.Bir süredir reklamını yapıyorlar ama tam anlamıyla bir bilgi edinemiyoruz.Bu türlü etkili ve kalıcı maddeleri nasıl ülkede insanları bilinçlendirmeden bu kadar kolay kullandırıyorlar anlamak zor.
Bi defa arpada kullanılmaz.Makarnalık buğdayda kullanılmaz.Zayıf ve kurak topraklarda maddenin kalıcılığı uzun sürer, yani tehlikelidir.Devam eden ekimlerde kanolada bodurluk yaratabilir(etikette de bazı fizyolojik etkiler görülebilir demiş..)
Etki mekanizması, tohumdan patlayan yabancı otların sürgünlerinin hormonal yapısını bozarak gelişimini engeller.Yani yabancı tohum patlar ve gelişemez.
Kolay gelsin.