*** Endüstri 4.0 ***

Industry (Endüstri) 4.0 = Sanayi 4.0
hakkında bir bölüm açılması konusunda 3 hafta kadar önce forum yöneticilerine mesaj atmıştım.
fakat en ufak müsbet - menfi bir geridönüş gelmedi.
o yüzden bu başlığı oluşturmak zorunda kaldım.

Endüstri 4.0 hakkında uzun süredir araştırma inceleme yapıyorum.
bu konu hakkında biraz bilgiye sahibim.
sizlerin de görüşlerini, düşüncelerini duymak öğrenmek isterim....
özellikle Endüstri 4.0'ın Tarım / Hayvancılık üzerindeki etkilerini tartışmamız gerek...
10-15 sene içinde giderek artan bir şekilde etkilerini görmeye hatta yaşamaya başlayacağız....
hazırlıklı olmalıyız...

Endüstri 4.0 demek
Endüstri 4.0 versiyonu demek, tıpkı 3,5 G - 4 G - 4,5 G gibi.
yani Sanayi 4. versiyona yükseliyor / yükseltiliyor.

Sanayi 1.0 : Buhar gücü ve Sanayi devrimi 1800'lü yıllar. (Makineler sabit, işçiler hareketli)
Sanayi 1.5 : Elektrik gücünün kullanılmaya başlanması.
Sanayi 2.0 : ABD'de Ford'un otomobil fabrikasında yaptığı hareketli bant sistemi. ( İşçiler sabit, bant hareketli)
Sanayi 3.0 : Bilgisayar ve Robotların kullanılması
Sanayi 4.0 : Robotların ve Makinelerin bir birlerine Ağ merkezli olarak bağlanması ve haberleşmeleri, Karanlık Fabrikalar, İşçi yok.

Endüstri 4.0, Almanya tarafından ortaya atıldı. Almanya uzun süredir üzerinde çalışmış ve 2012'de tüm dünyaya "endüstri 4.0" a geçiyorum haberiniz olsun diyerek ilan etmesiyle başlamış.

Almanya'nın buna geçmesinin sebebi : Ucuz iş gücünden dolayı üretimi Çin'e kaptırması ve kendi ülkesinde üretimin azalması, dolayısıyla gelirlerindeki azalma.

Almanya'nın amacı: O kadar hızlı ve kişiselleştirilmiş ürünler üreteyim ki, Çin ve diğer ülkeler bunları kopyalayamadan pazarlara ulaştırayım. Dolayısıyla üretim Çin'e kaçmasın.
bu hızlı üretimi insanlarla yapamam, robotlarla yapmalıyım. çünkü robotlar daha verimli ve hatasız çalışıyor, üstelik ucuz..... !!!!

böyle düşünmüş ve başlamış bu endüstri 4.0'a.

bunun en temel özelliği, hareketli bant, içşi yok, karanlık fabrikalar, tek bantta binlerce farklı ürün üretilebilecek. üstelik kişiselleştirilmiş ürünler.

örneğin; herkes farklı renk, farklı model, farklı koltuk renginde, farklı özelliklere sahip BMW istiyor.
tek bant üzerinde hepsi hızlı bir şekilde robotlar tarafından üretilecek.
Örneğin; 1 şişe parfüm, bileşimini sen internette sipariş veriyorsun ve üstünde hediye edeceğin kişinin isminin olmasını istiyorsun. anında üretip sana yollayacaklar...

Almanyada bir kaç fabrika böyle çalışıyormuş.
tek hat üzerinde 4000 farklı mal üretmeyi başarmışlar.
fabrika tamamen karanlık, çünkü işçi yok. işçiler için servis yok, yemek şirketi yok, maaş, emeklilik, sigorta vs. yok. insandan daha ucuza ve daha verimli.
verimli olduklarını belirtmek için de şu örneği veriyorlar : Almanyada bu fabrikada 1.000.000 malzeme üretmişler ve hata oranı sadece 12 tane.
bunları insan üretseydi en az 15.000 tanesi hatalı olabilirdi. bu yüzden insan çalıştırmak verimli değil.

Almanya'nın ardından bütün avrupa ve amerika ülkeleri bu Endüstri 4.0'a geçmeye karar verdi.
çünkü daha ucuza, daha hızlı, daha kaliteli mal üretilebilecek.
ayrıca çin, hindistan vb. gibi ülkeler malları kopyalayamadan satılmış ve yenilerine sıra gelmiş olacak.
üstelik kişiselleştirilmiş ürünler olduğundan benim istediğim ürünü başkası almayacak, dolayısıyla Çin, hindistan vb. gibi ülkelerin aynı üründen milyonlarca üretmesinin gereği olmayacak. çünkü ben kendi istediğim gibi bir ürün alcam, başkasının satın aldığına benzemeyecek.

endüstri 4.0'ın en büyük etkisi, işsizliğin çok çok artması.
örneğin bu gün 1000 kişinin çalıştığı bir oto montaj fabrikasında 10-15 sene sonra sadece 15-20 kişi çalışacak. onlar da bilgisayar başında, yazılımı, robotları kontrol eden kişiler...

başka bir örnek, şöförlük diye bir meslek kalmayacak, çünkü gps ve asfaltta gömülü çiplerle araçlar kendileri gidecek.
hatta finlandiyada tır konvoyları oluşturulmuş ve deneme sürüşü yapılmış, şöförsüz tırlar arka arkaya 10-15 tane birlikte hareket ediyorlar. en öndekinin havayı yarması ve arkadakilerin onu takip etmesi neticesinde arkadaki araçlar daha az mazot yakıyorlarmış...

daha çok örnek var...

işte bu yüzden Endüstri 4.0'ın Tarım ve Hayvancılık üzerinde ne gibi etkileri olabilir,
mesela, toprağa teknolojik bir kazık çakçaz. ektikten sonra.
bu dişital alet topraktaki nemi, ısıyı kontrol edecek ve otomatik olarak sinyal gönderecek. nemlilik azaldığında sulama sistemi anında harekete geçecek...
gibi..

sizlerin düşünceleri nelerdir.....

öncelikle yazdıkların için teşekkür ederim abi. bunun en güncel örneğini sana söyleyeyim. case ıh firması şöförü olmayan traktör tanıtımını yaptı internette ve haber sitelerinde var. ikincisi işçi sıkıntısı arttıkça insanoğlu buna mecbur kalıyor biraz. almanyanın ekonomisini en fazla tehdit eden aktif nüfusun sürekli azalması yani almanya yaşlanıyor. 2004 yılında pamuk toplamak için işçi bulamadık ne oldu artık pamuk hasat makinelerini trilyonlar yatırarak satın almak zorunda kaldı üreticiler. kazık meselesine gelince zaten şu an kullanılan tansiyometre denilen aletler var toprak nemini ölçüyor sulama bilgisi veriyor :)

şu an Suriye'deki göçü düşünün,
belki onun 100 katı Çin'den ve Hindistan'dan olacak gibime geliyor...
neticede bu insanlar ayda 50 $ için fabrikalarda çalışıyorlar.
Çin'in ve Hindistan'ın en büyük avantajı da ucuz iş gücü.
bunu kaybedince, o devletler batmaya mahkum.
Çin ve Hindistandaki 2,5 milyar insan ne yapar acaba???
20-30 sene önce olsa hiç birşey değişmezdi, evlerine döner 1 avuç pirinç ile günlerini geçirirlerdi.
fakat şimdi, bu kadar lüksü, teknolojiyi, yiyeceği, giyeceği görenleri artık 1 avuç pirinç ile kandıramazsın.
ben oralarda çok büyük iç karışıklıklar, göçler olacağını tahmin ediyorum.

bu düzen devletleri yıkacak ve şirketleri ön plana çıkaracak.
dünya küresel kraliyetçi çetenin, uluslar üstü güç odaklarının ve uluslararası sermayenin tekeline geçecek.
devletler yıkılacak, ülkeler bölünecek, 1000 civarında şehir devleti ortaya çıkacak.
dünya nüfusu azaltılacak,
savaşlar, açlık, salgın hastalıklar, doğum oranlarındaki düşüş sebebiyle vs...

Allah sonumuzu hayretsin.

Industry (Endüstri) 4.0 = Sanayi 4.0
hakkında bir bölüm açılması konusunda 3 hafta kadar önce forum yöneticilerine mesaj atmıştım.
fakat en ufak müsbet - menfi bir geridönüş gelmedi.
o yüzden bu başlığı oluşturmak zorunda kaldım.

Endüstri 4.0 hakkında uzun süredir araştırma inceleme yapıyorum.
bu konu hakkında biraz bilgiye sahibim.
sizlerin de görüşlerini, düşüncelerini duymak öğrenmek isterim....
özellikle Endüstri 4.0'ın Tarım / Hayvancılık üzerindeki etkilerini tartışmamız gerek...
10-15 sene içinde giderek artan bir şekilde etkilerini görmeye hatta yaşamaya başlayacağız....
hazırlıklı olmalıyız...

28 Eylül 2016 tarihi saat 11:11'de bize ulaşan mailinize aynı gün saat 20:20'de cevap verilmiştir. Fakat bize dönüş yapılmadığı için adım atamadık.

a75b829a0d94a9d68879044830cc5ae9.jpg

• Beğen
Tepkiler: ParaMiliter

Endüstri 4.0 ile ilgili Youtube'da çok sayıda video var.
bu konu ile alakalı Forum düzenlenmiş, tüm konuşmacıların videoları mevcut.
ayrıca Tüsiad bir panel düzenlemiş ve 62 sayfa dokümanı indirebilirsiniz.
izleyip, dinleyip, okuyarak daha fazla bilgi elde edebilirsiniz...

tarım hayvancılık konusunda neler yapılabilir fikirlerimizi burada paylaşalım...