BUĞDAY ARPA VERİM ARTIŞI NASIL SAĞLANMALI

Parça işin sıkıntı etmeyin, zaten zincir, yay yaka gibi bi kaç parçayı yedek olarak ürünle beraber gönderiyorlar, olmadı ben söker verim otobüse en geç 6 sonra polatlıdan alırsınız :D

Nail emmi yıllık ortalama 80.000 m2 arpa ekiyom mibzer alma işinin içinden cikamadim 0 ların fiyatları eccuk bahali oluyor bana gore...ikinci el bakacaz...

Bende bundan diyorum abi 3 sıralı hemde aradan tas da geçer

taş toplamıyor, hatta bu gün ekim yaptığım yerde toprak gözükmüyodu saptan samandan, yinede toplama yapmadı. Bunun yani aysan ayaklı olanın toplama yapacağını veya taşları sıra sıra toplıyacağını sanmıyorum, olmadı gideriz malkara ya uygulamalı bakarız mibzere, Balta ayak sizde buna göre daha çok hasar görecek gibi geliyor, sen zaten en az 3 metre veya 4 metre genişlikte makina alırsın, baltanın esnemesi veya taştan atlaması imkanzı olur o ağırlıkta.

taş toplamıyor, hatta bu gün ekim yaptığım yerde toprak gözükmüyodu saptan samandan, yinede toplama yapmadı. Bunun yani aysan ayaklı olanın toplama yapacağını veya taşları sıra sıra toplıyacağını sanmıyorum, olmadı gideriz malkara ya uygulamalı bakarız mibzere, Balta ayak sizde buna göre daha çok hasar görecek gibi geliyor, sen zaten en az 3 metre veya 4 metre genişlikte makina alırsın, baltanın esnemesi veya taştan atlaması imkanzı olur o ağırlıkta.
Abi yılda ekilen arazinin 250 dekarında 1 tane tas yok 250sindede taşsız yer yok ben napam şimdi

Abi yılda ekilen arazinin 250 dekarında 1 tane tas yok 250sindede taşsız yer yok ben napam şimdi

Alalım çizel ayaklı bi GünGör, rahatına bak, 4 metre olsun. 12181911_10156084202665198_794645898_n.jpg

Valla ben ne yaptiysam yükseltemedim belki 20 30 kg fazla alıyorum ama adam 2 kazayagi cekip ekiyor 400kg aliyor evin yanindaki tarlayı adam 265le disk pullukla yüzünden sürdü bi kazayagi cekti o da 10 cm pesine miniapolis dızgara cekip ekti 400kg bugday aldi ben pullukla sür 4 kazayagi vur tırmikla ek üstüne silindir cek baharda bor,cinko,magnezyum,potasyum veriyorum üre eritip veriyorum tabana 15 üste 2 kere üre+nitrat atiyorum yine 300 ü zor görüyoruz anlamadım gitti
Cok derin surme ve cok islem yaparak topragi verimsizlestiriyorsun

Toprakta tuzluluk bazen akla gelmeye biliyor arpa tuzluluğa çok töleranslı olduğu için buğdaydan kat kat daha ii verim verebiliyor bir kaç yıl arpa ile yapılan denemelerde tuzluluğun da azaldığı görüldü fakültedeki çalışmalarda
Eklemek isterim
derin sürümü kuru tarımda asla önermiyorum çizel ile sürülüp kültürvatör ile yada goble ile tohum yatağı hazırlayıp gübreyi tohumun 4-5 cm altına verilmesi ekim sonrası merdane çekilmesi yağışa göre üst gübreyi vermek gerekir erken ekim her zaman avantajdır
Buğdayda tabana
dap 20 kg
10 kg üre
8 kg 26 can atılması çok ii verim verir
Buğdayda kuru tarım için kılçıklı çeşitler tercih edilir susuzluğa çok dayanıklıdır
Ziraat müh [emoji106]

Iyi not alın arkadaşlar kiracta iyi buğday almanın sırrını veriyorum artik.. ekimde tabana 15 kg DAP 15 kg toz kükürt 15 kg humik asit (granul) mart başında dekara 15 kg ure nisanda dekara 10 kg amonyum nitrat ilaçlama esnasında da holderin 100 litresine 500 gram ure 300 gram çinko sulfat olay bu

• Beğen
Tepkiler: çiftçi sam
Iyi not alın arkadaşlar kiracta iyi buğday almanın sırrını veriyorum artik.. ekimde tabana 15 kg DAP 15 kg toz kükürt 15 kg humik asit (granul) mart başında dekara 15 kg ure nisanda dekara 10 kg amonyum nitrat ilaçlama esnasında da holderin 100 litresine 500 gram ure 300 gram çinko sulfat olay bu

Taban gübresi bol olack kışın sert geçen iyi kar yapan yerlerde üst gübreyide yagışa göre yagış iyiyse 15 kilo bir 10 kilo bir vermmk lazım baharn onun haricinde bn bu ilaçlaöa yaparken yapılan yaprak gübresi uygulamalarından iki swnedir uygıluyorm hiç bir etki göremedim hikaye geliyor bana biraz

Taban gübresi bol olack kışın sert geçen iyi kar yapan yerlerde üst gübreyide yagışa göre yagış iyiyse 15 kilo bir 10 kilo bir vermmk lazım baharn onun haricinde bn bu ilaçlaöa yaparken yapılan yaprak gübresi uygulamalarından iki swnedir uygıluyorm hiç bir etki göremedim hikaye geliyor bana biraz
Arkadaşlar edindigim tecrübeye göre yazdım bunu ben bu uygulamaları yaptım ve kiracta verimim değişti 400 450leri bulduk önceden bu rakamları göremezdik kıraç yerlerde ne kadar da yağış alsa taban arazi gibi kuvvetli olmuyor bu yüzden kullanılan gubre miktarı yeterli geliyor yer konya Hüyük imrenler arazisi

http://www.kutahyaazot.com/kataloglar/IGSAS_Gubreler_Gubreleme_Rehberi.pdf

Yukarıdaki linkten alıntıdır.

Buğdayın Gübrelenmesi
Buğday bitkisi kumlu ve organik topraklar hariç, ince tekstürlü topraklardan ağır killi
topraklara kadar her çeşit toprakta, özellikle kalsiyum ve organik maddece zengin topraklarda
iyi yetişir. Buğday için ideal toprak pH’sı 6 civarıdır. Tuzsuz, fazla kireçli olmayan, humusça
yeterli, tınlı, killi-tınlı topraklar arzulanır. Taban suyu seviyesinin yüksek olmadığı, makro
besin elementleri (azot, fosfor, potasyum, kalsiyum, magnezyum, kükürt) ile mikro besin
elementlerinin (demir, çinko, mangan, bakır, bor, molibden, klor) yeterli ve dengeli oranlarda
bulunduğu topraklar buğday ve diğer tahıllar için en ideal topraklardır. Toprak analiz
sonuçlarına göre hangi besin elementi eksik ise onu taşıyan gübre uygun zamanda ve
miktarda toprağa veya bitkiye uygulanır.
Kıraçta buğday-nadas-arpa-nadas münavebesi uygun iken, sulanan arazilerde fasulye-
şeker pancarı, buğday, ayçiçeği (veya mısır) münavebesi iyi bir rotasyon modelidir. Buğday
vejetasyon süresi boyunca dekardan (1000 m2) yaklaşık 500 ton su tüketmektedir. Orta
Anadolu için en uygun ekim tarihi 10 Ekim - 10 Kasım tarihleri arasıdır. Uygun ekim
derinliği ise 5-6 cm’dir.
Toprak analiz sonuçlarına göre fosfor noksan çıkmışsa taban gübresi olarak mibzerle
DAP gübresi verilir. DAP’ta buğdayın ilk gelişim dönemi için gerekli azot bulunduğundan
ekimde DAP ile beraber başka azotlu bir gübre verilmez. Toprakta fosfor yeterli düzeye
Üzerinden kış geçecek bitkiler için fosforun tamamı ile kardeşlenme
dönemine kadar gerekli az miktardaki azot en uygun olarak DAP ile karşılanabilir. Toprakta
fosfor yeterli ve yüksek ise hiç fosforlu gübre verilmeyeceğinden tabana ilk gelişim dönemi
için gerekli azot mutlaka amonyum sülfat (şeker gübre) gübresi ile sunulmalıdır.
Buğday ekilen topraklarda potasyum, kalsiyum, magnezyum ve kükürt yeterli
olduğundan bunları içeren gübreler ne tabana, ne de üste verilmezler. Ekimde tabana verilen
kükürt; toprakta kükürt noksanlığı olduğu için değil, toprak pH’sını düşürmesi içindir. Yarı
kurak iklim nedeniyle yüksek kireçli ve alkalin pH’lı topraklarda demir ve çinko noksandır.
Ancak buğday demir etkin bir bitki olduğu için buğday için toprağa veya yaprağa demirli
gübre uygulanmaz. Ama çinko kesinlikle verilmelidir. Ya çinko katkılı taban gübresi
kullanılacak, ya da kıraçlar için ot ilacında suya çinko karıştırılacak, sulanan tarlalar içinse ilk
yağmurlama ile çinko verilecektir. Bitkinin havadan ve sudan aldığı 3 makro besin elementi
de (karbon, hidrojen, oksijen) dikkate alındığında sömürülen toplam 16 besin elementinden
herhangi biri eksik olsa verim ve kalite o ölçüde sınırlandırılır. Toprağın fiziksel, kimyasal ve
biyolojik özellikleri ile tohumun genetik verim kapasitesi, iklim ve diğer bakım şartları ne
kadar optimum ise verim ve kalite o derecede maksimum düzeyde gerçekleşir. Aksi halde
verim ve kalite belli düzeyde düşer. Nitekim günümüzdeki ıslah edilmiş kaliteli (elit,
sertifikalı) buğdayların dekardaki genetik verim kapasiteleri 1450 kg’dır. Halbuki dekardan
bu düzeyde bir buğday verimi alınmıyor. Dekardan sulanan tarlalarda 750 kg buğday
alınmışsa, 700 kg verim düşüklüğünün sebebi, toprak kalitesizliği, iklim koşullarının en
uygun şekilde olmaması, hastalık ve zararlıların kötü etkisi, yukarıda verilen düzgün
münavebeye uyulmaması gibi faktörlerdir.
Artık ağırlıktan ziyade protein oranına (kalite) göre fiyat belirlendiğinden sulu arazilerde
azotun parçalar halinde verilmesi gerekmektedir. Kıraç, taban ve sulu arazilerde Marttaki
kardeşlenme döneminde ilk üst gübreleme amonyak zehirlenmesi olmaması için üre, sulanan
tarlalarda Nisandaki sapa kalkma döneminde ikinci üst gübreleme kireçli topraklar için AN-
33, kireçsiz topraklar için CAN-26 ve başak döneminde yağmurlama ile amonyum sülfat en
doğru gübre formlarıdır. Genellikle sulanan arazilerde azotlu üst gübreler çiftçiler tarafından
yağmurlama ile verilmektedir. İlkbahar yağışları bol olursa yağmurlama sulama
yapılamayacağından, artık ileri dönemde fırfır (gübre serpme makinesi) ile araziye de
girilemeyeceğinden yüksek tane verimi alınsa bile protein oranı düşük kalmaktadır. Buna
besin seyrelmesi denmektedir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için sapa kalkma
başlangıcında ikinci üst gübreleme fırfırla yapılmalıdır. Ayrıca ilkbahar yağışlı geçiyorsa
kıraçta da sapa kalkma döneminde fırfırla bir miktar amonyum nitrat gübresi verilebilir. Ne
ilk üst gübrelemede, nede ikincisinde üre ile amonyum nitrat gübresi karıştırılarak verilmez.
İlk üst gübre üre, ikinci üst gübre amonyum nitrat ve suluda başak dönemi gübresi ise sadece
amonyum sülfattır. Bunların ters sıra ile verilmesinde gübre etkinliği düşer, çevre kirliliği
artar, verim ve kalitede beklenen artış meydana gelmez, sonuçta kâr azalır.
Buğday bitkisi hasada kadarki dönemde topraktan kaldırdığı azotun %60’nı sapa kalkma
- başaklanma döneminde sömürmektedir. Bu dönemde bir günde 1 dekardan 250 g saf azot
emilmektedir. Bu yüzden sapa kalkma döneminden itibaren kök bölgesinde alınabilir azotun
bulundurulması zorunludur. Bu da en doğru bir şekilde aşağıda verilen önerilerle
sağlanabilmektedir. Sulu koşullarda bir dekardan buğday 13-16 kg azot, 4-6 kg fosfor ve 50 g
çinko kaldırmaktadır.
________________________________________________________________________________________
Kıraç Buğdayda Gübreleme
Dönem Dekara (1000 m2)
Ekimde tabana
12 kg DAP
12 kg toz kükürt
12 kg katı hümik asit
Mart başında fırfırla 10 kg üre
Ot ilaçlamasında holderin 100 litresine 500 g üre
300 g çinko sülfat
Taban Tarla Buğdayında Gübreleme
Dönem Dekara (1000 m2)
Ekimde tabana
14 kg DAP
14 kg toz kükürt
14 kg katı hümik asit Dekara
Mart başında fırfırla 12 kg üre Nisan başında fırfır ile
10 kg AN (%33 N)
300 g çinko sülfat
Sulanan Buğdayda Gübreleme*
Dönem Dekara (1000 m2)
Dekara
Ekimde tabana
16 kg DAP
16 kg toz kükürt
16 kg katı hümik asit Dekara
Mart başında fırfırla 14 kg üre Nisan başında fırfır ile
14 kg AN (%33 N)
Mayısta yağmurlama ile
12 kg amonyum sülfat (%21 N)
100 g çinko sülfat
1 L sıvı hümik asit
Ot ilaçlamasında
holderin 100 litresine
500 g üre
300 g çinko sülfat
***Dekarda 1000 kg buğday ve %13’ün üstündeki protein oranı için gerekli besin tablosudur.
***Toprak analiz sonuçları gereklidir.***

Arpanın Gübrelenmesi
Arpa iyi drenajlı, çok ağır bünyeli olmayan, tınlı, siltli-tınlı ve 6-7 pH’lı topraklarda iyi
yetişmektedir. Zayıf kök sistemi sebebiyle killi topraklarda iyi gelişemez. Tuzsuz, fazla
kireçli olmayan, organik madde bakımından yeterli topraklar arzulanır. Taban suyu
seviyesinin yüksek olmadığı, makro ve mikro besin elementlerinin yeterli ve dengeli
oranlarda bulunduğu topraklar arpa için en ideal topraklardır. Toprak analiz sonuçlarına göre
hangi besin elementi eksik ise onu taşıyan gübre uygun zamanda ve miktarda toprağa veya
bitkiye uygulanır. Arpa vejetasyon süresi boyunca dekardan 450-500 ton su tüketmektedir.
Toprak analiz sonuçlarına göre fosfor noksan çıkmışsa taban gübresi olarak mibzerle
DAP gübresi verilir. DAP’ta arpanın ilk gelişim dönemi için gerekli azot bulunduğundan
ekimde DAP ile beraber başka azotlu bir gübre verilmez. Toprakta fosfor yeterli düzeye
yakınsa dekara 2.5 kg saf fosfor verileceğinden ilk gelişim dönemi için gerekli 2.5 kg azot/da
için uygun bir form olan 20.20.0 + Zn kompoze tercih edilebilir. Fosfor noksan ise kesinlikle
DAP kullanılmalıdır. Çünkü DAP’ın formülasyonu düşük azot (%18 N) ve yüksek fosfor
_____________________________________________________________________________________________
(%46 P2O5) şeklindedir. Üzerinden kış geçecek bitkiler için fosforun tamamı ile kardeşlenme
dönemine kadar gerekli az miktardaki azot en uygun olarak DAP ile karşılanabilir. Toprakta
fosfor yeterli ve yüksek ise hiç fosforlu gübre verilmeyeceğinden tabana ilk gelişim dönemi
için gerekli 2.5 kg azot/da mutlaka amonyum sülfat (şeker gübre) gübresi ile verilmelidir.
Arpa ekilen topraklarda potasyum, kalsiyum, magnezyum ve kükürt yeterli olduğundan
bunları içeren gübreler ne tabana, ne de üste verilmezler. Yarı kurak iklim nedeniyle yüksek
kireçli ve alkalin pH’lı topraklarda çinko noksandır. Bu yüzden çinkolu gübre kesinlikle
verilmelidir. Ya çinko katkılı taban gübresi kullanılacak, ya da kıraçlar için ot ilacında suya
çinko karıştırılacak, sulanan tarlalar içinse ilk yağmurlama ile çinko verilecektir. Bitkinin
havadan ve sudan aldığı 3 makro besin elementi de (karbon, hidrojen, oksijen) dikkate
alındığında sömürülen toplam 16 besin elementinden herhangi biri eksik olsa verim ve kalite
o ölçüde sınırlandırılır.
Proteinin maltlık arpalarda düşük, yemlik arpalarda ise yüksek olması istenir. Bu
nedenle yemlik arpalar için sulanan tarlalarda azotun parçalar halinde verilmesi
gerekmektedir. Kıraç ve sulanan arazilerde Marttaki kardeşlenme döneminde ilk üst
gübreleme amonyak zehirlenmesi olmaması için üre, sulanan tarlalarda Nisandaki sapa
kalkma döneminde ikinci üst gübreleme kireçli topraklar için AN-33, kireçsiz topraklar için
CAN-26 ve başak döneminde yağmurlama ile amonyum sülfat en doğru gübre formlarıdır.
Arpa yeterli bir tane ve saman verimi ile sulu koşullarda dekardan 10-13 kg azot ve 4-6 kg
fosfor sömürmektedir.
Kıraç Arpada Gübreleme
Dönem Dekara (1000 m2)
Ekimde tabana
10 kg DAP
10 kg toz kükürt
10 kg katı hümik asit
300 g çinko sülfat
Sulanan Arpada Gübreleme
Dönem Dekara (1000 m2)
Dekara
Ekimde tabana
14 kg DAP
10 kg toz kükürt
10 kg katı hümik asit Dekara
Nisan başında fırfır ile 10 kg AN (%33 N)
Mayısta yağmurlama ile
10 kg amonyum sülfat (%21 N)
100 g çinko sülfat

• Beğen
Tepkiler: adymehmet

Arpanın Gübrelenmesi
Arpa iyi drenajlı, çok ağır bünyeli olmayan, tınlı, siltli-tınlı ve 6-7 pH’lı topraklarda iyi
yetişmektedir. Zayıf kök sistemi sebebiyle killi topraklarda iyi gelişemez. Tuzsuz, fazla
kireçli olmayan, organik madde bakımından yeterli topraklar arzulanır. Taban suyu
seviyesinin yüksek olmadığı, makro ve mikro besin elementlerinin yeterli ve dengeli
oranlarda bulunduğu topraklar arpa için en ideal topraklardır. Toprak analiz sonuçlarına göre
hangi besin elementi eksik ise onu taşıyan gübre uygun zamanda ve miktarda toprağa veya
bitkiye uygulanır. Arpa vejetasyon süresi boyunca dekardan 450-500 ton su tüketmektedir.
DAP gübresi verilir. DAP’ta arpanın ilk gelişim dönemi için gerekli azot bulunduğundan
yakınsa dekara 2.5 kg saf fosfor verileceğinden ilk gelişim dönemi için gerekli 2.5 kg azot/da
için uygun bir form olan 20.20.0 + Zn kompoze tercih edilebilir. Fosfor noksan ise kesinlikle
DAP kullanılmalıdır. Çünkü DAP’ın formülasyonu düşük azot (%18 N) ve yüksek fosfor
_____________________________________________________________________________________________
(%46 P2O5) şeklindedir. Üzerinden kış geçecek bitkiler için fosforun tamamı ile kardeşlenme
için gerekli 2.5 kg azot/da mutlaka amonyum sülfat (şeker gübre) gübresi ile verilmelidir.
Arpa ekilen topraklarda potasyum, kalsiyum, magnezyum ve kükürt yeterli olduğundan
bunları içeren gübreler ne tabana, ne de üste verilmezler. Yarı kurak iklim nedeniyle yüksek
kireçli ve alkalin pH’lı topraklarda çinko noksandır. Bu yüzden çinkolu gübre kesinlikle
verilmelidir. Ya çinko katkılı taban gübresi kullanılacak, ya da kıraçlar için ot ilacında suya
çinko karıştırılacak, sulanan tarlalar içinse ilk yağmurlama ile çinko verilecektir. Bitkinin
havadan ve sudan aldığı 3 makro besin elementi de (karbon, hidrojen, oksijen) dikkate
alındığında sömürülen toplam 16 besin elementinden herhangi biri eksik olsa verim ve kalite
o ölçüde sınırlandırılır.
Proteinin maltlık arpalarda düşük, yemlik arpalarda ise yüksek olması istenir. Bu
nedenle yemlik arpalar için sulanan tarlalarda azotun parçalar halinde verilmesi
gerekmektedir. Kıraç ve sulanan arazilerde Marttaki kardeşlenme döneminde ilk üst
gübreleme amonyak zehirlenmesi olmaması için üre, sulanan tarlalarda Nisandaki sapa
kalkma döneminde ikinci üst gübreleme kireçli topraklar için AN-33, kireçsiz topraklar için
CAN-26 ve başak döneminde yağmurlama ile amonyum sülfat en doğru gübre formlarıdır.
Arpa yeterli bir tane ve saman verimi ile sulu koşullarda dekardan 10-13 kg azot ve 4-6 kg
fosfor sömürmektedir.
Kıraç Arpada Gübreleme
Dönem Dekara (1000 m2)
Ekimde tabana
10 kg DAP
10 kg toz kükürt
10 kg katı hümik asit
300 g çinko sülfat
Sulanan Arpada Gübreleme
Dönem Dekara (1000 m2)
Dekara
Ekimde tabana
14 kg DAP
10 kg toz kükürt
10 kg katı hümik asit Dekara
Nisan başında fırfır ile 10 kg AN (%33 N)
Mayısta yağmurlama ile
10 kg amonyum sülfat (%21 N)
100 g çinko sülfat

Bilgi için teşekkür ederim.Yalnız toz kükürt ile katı humik asiti nasıl uygulayacağız

Bir kaç yıldır bahar gübresi kullanmıyorum. taban gübresini 10 kg kadar fazla kullanıyorum...
Hiç gübre atmadığım yerden geçen yıl güzel verim aldım.Bu yıl da 0 gübre ile deneme yaptım gidişat fena değil verim ne olur bilmiyorum..
Bazen düşünüyorum kimyasala boşuna mı para veriyoruz ??
Humik asit i koruyucu amaçla ot ilacı ile birlikte atıyorum.Faydasi varmı bence var...

Toprağa ve bitkiye Gereğinden fazla gübre v.s zarar olarak bitkiye yansıyor ...

Kuru tarım...

Arkadaşlar abiler, benim bazı sorularım var tecrübelerden istifade etmek isterim.. Ekilişten sonra taban çekmenin fayda ve mahsurları nelerdir sizce, taban başka hangi dönemde çekilmeli, taban fiyatları ne kadardır? Biz Eskişehir bölgesinde yaşıyoruz. Kıraç arazide 320 kg lık verimi geçemiyoruz. Tohumun sertifikalısını, gübre de Gübretaşın DAP ını kullanıyoruz, mümkün olan en kaliteli gübre ve tohumu kullandığımızı düşünsekte, babam toprağın ederi bu diyor. Ben ise kabullenemiyorum. Üretim artışı için ne yapmalı sorusu hep kafamda, tohum yatağını iyi hazırlasakta, gübreleme tek seferde yapılıyor. Bununda verimi düşürdüğünü düşünüyorum... Toprak analizi bu sene de yaptırmadık toprakta ne eksik belli değil dabana 14-15 kg DAP atıldı. Tarlalar nadastı. İl dışında çalışan olduğumuz için kısmi izinler ile tarım yapmaya babamıza yardımcı olmaya çalışıyorum. Çiftçilik zor diye okuduk, topraktanda kopamıyoruz. Alın teri döksekte verimin 300KG da kalması hoşuma gitmiyor. Kıraç arazide en az 400 kg verimi almak istiyorum. Ekilen alan her yıl en az 200 dönüm civarı...Verim artışı ile ilgili tavsiyeleriniz olursa yardımcı olursanız sevinirim... Herkese bol kazançlı ve verimli bir yıl geçirmeniz dileğiyle sağlıcakla kalın...

verim artışı sağlayacaksında ne olacak bu gidişle zaten buğday ekmeyi bırakmak zorunda kalacağız.

merhaba arkadaşlar buğday da en önemli faktörlerin başında su rejimi gelir. yani yağışın yıl içindeki dağılımı eğer bu yoksa sulama. ikinci en önemli faktör topraktaki organik madde miktarı eğer bu düşük ise isterse 100 kg gübre atsan da faydası olmaz. buğday dekara 8 10 kg saf fosfor ihtiyacı vardır. bu da yaklaşık 20 -22 kg dap 35 kg civarı 20.20.0 gübresine tekabül eder. çinko beslemesinin ve çiçeklenmede ve bor elementinin döllenmede çok fonksiyonu var topraklarımız da genelde kireçli olduğu için özellikle fosfor çinko ve bor gibi elementlerin topraktan alınabilirliği zorlaşıyor. yapraktan çiçeklenme öncesi yani bayrak yaprak dediğimiz dönemde çinko ve bor verilmesi verime direk etkisi olacaktır.

serdar tuna bugdayda bor kullanımı faydalı olmadıgı aksıne gelısmeyı yavaslattıgı dusuncesı var ve bır zırmuh arkadasta onaylamıstı sen gozlemleyebıldınmı kesın faydası var dıyebılırmıyız