BUĞDAY ARPA VERİM ARTIŞI NASIL SAĞLANMALI

Arkadaşlar abiler, benim bazı sorularım var tecrübelerden istifade etmek isterim.. Ekilişten sonra taban çekmenin fayda ve mahsurları nelerdir sizce, taban başka hangi dönemde çekilmeli, taban fiyatları ne kadardır? Biz Eskişehir bölgesinde yaşıyoruz. Kıraç arazide 320 kg lık verimi geçemiyoruz. Tohumun sertifikalısını, gübre de Gübretaşın DAP ını kullanıyoruz, mümkün olan en kaliteli gübre ve tohumu kullandığımızı düşünsekte, babam toprağın ederi bu diyor. Ben ise kabullenemiyorum. Üretim artışı için ne yapmalı sorusu hep kafamda, tohum yatağını iyi hazırlasakta, gübreleme tek seferde yapılıyor. Bununda verimi düşürdüğünü düşünüyorum... Toprak analizi bu sene de yaptırmadık toprakta ne eksik belli değil dabana 14-15 kg DAP atıldı. Tarlalar nadastı. İl dışında çalışan olduğumuz için kısmi izinler ile tarım yapmaya babamıza yardımcı olmaya çalışıyorum. Çiftçilik zor diye okuduk, topraktanda kopamıyoruz. Alın teri döksekte verimin 300KG da kalması hoşuma gitmiyor. Kıraç arazide en az 400 kg verimi almak istiyorum. Ekilen alan her yıl en az 200 dönüm civarı...Verim artışı ile ilgili tavsiyeleriniz olursa yardımcı olursanız sevinirim... Herkese bol kazançlı ve verimli bir yıl geçirmeniz dileğiyle sağlıcakla kalın...

Sulama imkânınız yok ise 100 ilave artışı 3 yıldır ben yakalayamadim.bahar gübresinin ikiye boldum 20-30 kilo fark yakaladim.Yanlız 0 tabagübresi 0 bahar gübresi kullanarak ekim yaptığım yerden 400 kg ye yakın arpa aldım bu yil 1 tarlayi yine bu şekilde ektim bakalım bu yil ne olacak.

bende sizin gibi aynı şey leri düşünüp duruyorum burada kuru tarım yapılıyor birçok çeşidi denedim çeşit çok fazla fark etmiyor ekim metodu ve değişik yöntemler sizin ve benim düşündükerimize cevap olabilir.. burada geç ekilenle erken ekilen arasında 100 kilo ve proteinde 2 puan dane ne doluluğunda çok fark oluyor geç ekillenler genellikle tava kalıyor gübre toprağa düşer düşmez çalışmaya başlıyor bence fark burdan kaynaklanıyor buradan da şu sonuca varıyorum kuru arazilere granül gübre yerine sıvı likit amerikan gübresi uygulanmalı
humagro
usagro
tarzı gübreler kullanılmalı gübreleme programı 1 taban 1 veya 2 defa üst değil daha fazla olmalı
tohum mutlaka çinko ve npk ile kaplanmalı (nero tarım dasol radiksol , candem , verda tarım serenena ,ilpaş nutriseed)
birde siz dap gübre kullanmışınız dapta kükürt yok bence verime etkide kükürt önemli bir faktör eskişehir toprağı kireçli kireç varsa dap bağlanır dap yerine kükürlü bir gübre daha iyi olur
fosfor dapta yüksek oranda var ama kireçle bağlanır kükürle sülfatlı tarzı gübreyle fosfor uygulanmalı
ama bence en iyi çözüm humagro veye usagro tarzı sıvı likit ve mikro karbon teknolojili gübreden geçiyor ...

• Beğen
Tepkiler: çiftçi sam
Buğday olmuyorsa, bu şartlarda arpa ekmek daha mantıklı, behsettiğin olumsuzluklar 1-2 yıldır bizim başımızda da aynı, Daha avare yerlere arpa ekip 600 kg mı yakalamışken, daha iyi işçilik ve daha taban yerlerde buğday veriminde 200 kg mın altına düştüm. Bu yıl arpa ekimini arttırdım, buğdayı azalttık.

• Beğen
Tepkiler: çiftçi sam
merhaba arkadaşlar buğday da en önemli faktörlerin başında su rejimi gelir. yani yağışın yıl içindeki dağılımı eğer bu yoksa sulama. ikinci en önemli faktör topraktaki organik madde miktarı eğer bu düşük ise isterse 100 kg gübre atsan da faydası olmaz. buğday dekara 8 10 kg saf fosfor ihtiyacı vardır. bu da yaklaşık 20 -22 kg dap 35 kg civarı 20.20.0 gübresine tekabül eder. çinko beslemesinin ve çiçeklenmede ve bor elementinin döllenmede çok fonksiyonu var topraklarımız da genelde kireçli olduğu için özellikle fosfor çinko ve bor gibi elementlerin topraktan alınabilirliği zorlaşıyor. yapraktan çiçeklenme öncesi yani bayrak yaprak dediğimiz dönemde çinko ve bor verilmesi verime direk etkisi olacaktır.

Valla ben ne yaptiysam yükseltemedim belki 20 30 kg fazla alıyorum ama adam 2 kazayagi cekip ekiyor 400kg aliyor evin yanindaki tarlayı adam 265le disk pullukla yüzünden sürdü bi kazayagi cekti o da 10 cm pesine miniapolis dızgara cekip ekti 400kg bugday aldi ben pullukla sür 4 kazayagi vur tırmikla ek üstüne silindir cek baharda bor,cinko,magnezyum,potasyum veriyorum üre eritip veriyorum tabana 15 üste 2 kere üre+nitrat atiyorum yine 300 ü zor görüyoruz anlamadım gitti

Valla ben ne yaptiysam yükseltemedim belki 20 30 kg fazla alıyorum ama adam 2 kazayagi cekip ekiyor 400kg aliyor evin yanindaki tarlayı adam 265le disk pullukla yüzünden sürdü bi kazayagi cekti o da 10 cm pesine miniapolis dızgara cekip ekti 400kg bugday aldi ben pullukla sür 4 kazayagi vur tırmikla ek üstüne silindir cek baharda bor,cinko,magnezyum,potasyum veriyorum üre eritip veriyorum tabana 15 üste 2 kere üre+nitrat atiyorum yine 300 ü zor görüyoruz anlamadım gitti

Tarlayı pullukla sürüp ekince verim olmuyor biz fiğ nohut ve tütün yerlerine hiç bir işlem yapmadan direkt mibzerle ekiyoruz verimi ikiye katlıyor

Arpa verimleri iyi ise erkenci bugday ek yaprak gübresini yıla göre at kurak geçiyorsa 33 lük yağışlı ise 26 lük iki kere gübre atmak verime katkısı oluyor bir mevkide 500 kilo aldık bir buçuk doğudaki tarlalarda 220 kilolarda kaldık yan yana tarlalar bile ezbere işçilik olmuyor toprağa göre gübre atmak en önemlisi

Bilmem duydunuzmu . Anızın verimi yüzde olur derler burda . Yani derine inmeden sürünce iyi oluyomuş . Bide ben deneyim dedim goble ile sürdüm olmadı .pullukla sürdüm olmadı . Kurak şartlarda çizelle sürdüm bi eski tip 1970lerden kalma diskaro çekip mibzere yuvak takıp ektim , ne mi oldu çimlenmesi iyi oldu kardeşlenmesi iyi oldu .exper 700kg dekardan ürün alırsın dedi sevindim bu sefer oldu dedim hasata 1 ay kala dolu oldu 😀 kısacası hersey taktiri ilahi Allah neyi nasip kılmışsa odur .sen elinden geleni yap yeter ,biraz uzun oldu kusura bakmayın