TT 55 Çift çeker mibzer önerisi.

Ben 480'e gungor marka 16'li balta ayakli takiyorum. Bu sene bazi tarlalarda arkadasin LS65 ile ekim yaptik. LS'nin tekerlek izini tam kapatiyor.

Lenovo P70-A cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

16 yada 18 li balta ayaklı alıcam arkadaşlar.Bu bana yeterli 150 dekar için.Traktörüde değiştirmeyi düşünmediğim için 20 ayaklı filan almaya gerek yopk gibi.Marka olarak özdöken yada Güngör bunlar tarım kredide bulunuyor..

Kendi mibzerin olmadığında bu işler zaten zor iyice zorlaşıyor.Bir dönüm yeri 15 liradan aşşa eken yok.Hersene 2.000 tl veriecek olursak bu işin işşinden çıkamayız.4 senede kendini amorti eder.Mİbzerin ayar olayından çekiniyorum sadece.Forumda görüyorum ayar tutumuyor diyolar.Ben sürekkli arpa ekiyorum forumda mibzerle arpa eken dekar ayarını nasıl yapıyor..Mesala 22 kg tohum 20 kg gübre düşüreceksek nasıl ayar yapmamız lazım.Buğdayla ekilen kg ayarı arpada uymuyor diyolar.

Kendi mibzerin olmadığında bu işler zaten zor iyice zorlaşıyor.Bir dönüm yeri 15 liradan aşşa eken yok.Hersene 2.000 tl veriecek olursak bu işin işşinden çıkamayız.4 senede kendini amorti eder.Mİbzerin ayar olayından çekiniyorum sadece.Forumda görüyorum ayar tutumuyor diyolar.Ben sürekkli arpa ekiyorum forumda mibzerle arpa eken dekar ayarını nasıl yapıyor..Mesala 22 kg tohum 20 kg gübre düşüreceksek nasıl ayar yapmamız lazım.Buğdayla ekilen kg ayarı arpada uymuyor diyolar.
Bence artik ayarlar bayağı tutarlı çalışıyor kılavuzlarda arpa ayarları da yazıyor. Ama yinede bir tarlada denersin her yıl ayarını ona göre devam edersin bilimum çiftçilerde öyle yapar genelde.

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

• Beğen
Tepkiler: özgür
Eger sanzimanli bi mibzer alacaksınız istediğiniz kg'da tohum ve gubre ayari yapabilirsiniz.

http://www.gungor.com.tr/urun-detay.aspx?id=14 bu mibzerin 16 yada 18 ayaklısını alıcam şanzımanlı diyor..
Dogrudur. Bizim gungor de sanzimanli, 2014 model.

20151029_114504.jpg

Ekli dosyayı görüntüle 15258

Lenovo P70-A cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi[/QUOTE

Arpada 22 kg tohum atmak için tohum ayarını 30 kg sabitledi adam 21 -22 arası atmıştı galiba.Sen nasıl yapıyosun memnunmusun mibzerden

Her makinada bu ayar farklılık gösterir, kalibrasyon yapman lazım her çeşit tohum ektiğinde, bulduğun sonuçları bi kenara yazarsan bir daha ki senelerde ayar yapmak istemez.
İlk başta meşakkatlı gibi olsada çok basit bir işlem, zamanla keyif alırsın.

Ekli dosyayı görüntüle 15258

Lenovo P70-A cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi[/QUOTE

Arpada 22 kg tohum atmak için tohum ayarını 30 kg sabitledi adam 21 -22 arası atmıştı galiba.Sen nasıl yapıyosun memnunmusun mibzerden
Sanzimanlidaki ayari kısaca anlatmaya çalışayım. Mesela 25 kg arpa atacaksin. Tohum sandigina tohumu koyduktan sonra kursaklar dolana kadar tohum atan mili döndüren tekerlek çevrilir. Dokulen tohumun yerde kalmaması icin mibzerin altina ister branda ser, ister mibzer ile verilen ayar kabini kullan. Kursaklardan akan tohumu alip tekrar brandayi ser, tekerlegi 20 tur cevir. Dokulen tohumu alip tart, cikan sonucu senin makine icin verilen katsayi (bizim makinenin 13,7) ile çarp. Cikan sonuc senin dekara atacağın tohum miktarini verir.