LED FAR MONTAJ VE KULLANMA KLAVUZU

10.11.2013
1,731
1,868

İşlem sırası:

1)Ürünün ve varsa ek cihazların takılacağı yerlerin tespit edilmesi.
2)Ürünün, paketten çıkan vidalar yardımıyla ayaklarının monte edilmesi.
Bu aşamada ayakların, ürünün kabloları alttan çıkacak şekilde takılması gereklidir.
ledfarmontajkablodurumu20130331logolu.jpg
resize of led far ayak vida baglantilari logolu.jpg
3)Ürünün, uygun bağlantı elemanlarıyla (Vida, kelepçe, braket gibi) tespit edilen yere sabitlenmesi.
4)Kablolara makaron geçirilmesi.
5)Kablo bağlantılarının yapılması.
6)Kablo bağlantı yerlerinin makaron veya izole bantla yalıtılması.
7)Kabloların, kablo bağı (Piyasada “cırt” veya “klips” de denmektedir) ile sabitlenmesi.
8)Uygun yerden enerji alınması.
*Park lambasından ya da kontak açıldığında enerjilenen bir yerden (Aksesuar soketi vb) enerji alarak kontakla otomatik çalıştırma:

Bu bağlantı şeklinde, enerji alınacak yer olarak ön park lambasına giden iki kablo önerilir. Park lambasının bir sigortası olduğu için de ayrıca bir sigorta bağlanmasına gerek kalmaz. Bu bağlantı şeklinde röle, sigorta ve anahtara ihtiyaç duyulmaz. En basit bağlantı şeklidir.

Avantajı: Led farlarınız sürüşe başlarken kontağı çevirdiğinizde otomatik yanar. Park edip kontağı kapattığınızda otomatik söner.

Dezavantajı: Led farlarınızı, motorunuz park halindeyken yakmak isterseniz kontağı açmak zorunda kalırsınız.
resize of led far parktan kontakla baglanti 20130331 logolu.jpg
*Park lambasından ya da kontak açıldığında enerjilenen bir yerden (Aksesuar soketi vb) enerji alarak kontakla ve anahtarla otomatik çalıştırma:

Bu bağlantı şeklinde, enerji alınacak yer olarak ön park lambasına giden iki kablo önerilir. Park lambasının bir sigortası olduğu için de ayrıca bir sigorta bağlanmasına gerek kalmaz. Ek olarak bir anahtar gereklidir.

Avantajı: Led farlarınız, eğer anahtar açıksa sürüşe başlarken kontağı çevirdiğinizde otomatik yanar. Park edip kontağı kapattığınızda otomatik söner. Sürüş sırasında da isteğe bağlı olarak anahtarı kapatarak led farlarınızı söndürebilirsiniz.

Dezavantajı: Led farlarınızı,motorunuz park halindeyken yakmak isterseniz kontağı açmak zorunda kalırsınız. En önemlisi, eğer anahtar kapalıysa,sürüşe başlarken led farların yakılması unutulabilir. Bu da görünürlük açısından ciddi bir güvenlik açığı oluşturur.
resize of led far parktan kontak ve anahtarla baglanti 20130331 logolu.jpg
*Aküden enerji alarak kontakla otomatik çalıştırma:

Bu bağlantı şeklinde devreye bir sigorta ve bir röle eklenmelidir. Enerji aküden alınır, röle kontağa veya park lambası gibi kontakla enerjilenen bir yere bağlanır ve led farlarınız kontakla birlikte otomatik olarak çalışır.

Avantajı: Led farlarınız sürüşe başlarken kontağı çevirdiğinizde yanar. Park edip kontağı kapattığınızda söner.

Dezavantajı: Led farlarınızı park halindeyken yakmak isterseniz kontağı açmak zorunda kalırsınız.
resize of led far akuden kontakla baglanti semasi 20130331 logolu.jpg
*Aküden enerji alarak ayrı bir anahtarla (Switch, sviç) çalıştırma:

Bu bağlantı şeklinde enerji doğrudan aküden alınır. Devreye kesinlikle sigorta ve anahtar bağlanmalıdır.

Avantajı: Led farlarınızı sürüş sırasında veya park halindeyken istediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz. Kamp, piknik gibi karanlık olabilecek ortamlarda led farlarınızla aydınlanabilirsiniz. Led farlar çok az akım çektiği için, akünüz boş değilse hiçbir sorun yaşamazsınız.

Dezavantajı: Led farlarınız, motorunuz park halindeyken üçüncü şahısların müdahalesiyle anahtara basılarak yakılıp söndürülebilir. En önemlisi sürüşe başlarken led farların yakılması unutulabilir. Bu da görünürlük açısından ciddi bir güvenlik açığı oluşturur.
resize of led far akuden anahtarla baglanti semasi 20130331 logolu.jpg
*Aküden enerji alarak hem kontakla otomatik hem de anahtarla park halindeyken çalıştırma:

Bu bağlantı şeklinde kesinlikle sigorta ve röle kullanılmalıdır. Ayrıca bir anahtara ve iki diyota ihtiyaç vardır.

Avantajı: Led farlarınız sürüşe başlarken kontağı çevirdiğinizde otomatik yanar. Park edip kontağı kapattığınızda otomatik söner. Ayrıca park halindeyken istediğiniz zaman açıp kapatabilirsiniz. Kamp, piknik gibi karanlık olabilecek ortamlarda led farlarınızla aydınlanabilirsiniz. Led farlar çok az akım çektiği için, akünüz boş değilse hiçbir sorun yaşamazsınız.

Dezavantajı: Led farlarınız, motorunuz park halindeyken üçüncü şahısların müdahalesiyle anahtara basılarak yakılıp söndürülebilir. Bunu önlemek için anahtar gizli bir yere konabilir.
resize of led far akuden kontakla veya anahtarla baglanti semasi 20130331 logolu.jpg
Montaj sırasında dikkat edilmesi gereken konular:
1)Elektrik bağlantılarının sağlam yapılmasına,
2)Kablolarda ek yapılan yerlerin makaron veya izole bantla yalıtılmış olmasına,
3)Kabloların hareket eden parçaların yakınından geçmemesine,
4)Traktörümüz titreşimli çalıştığı için mekanik bağlantıların sağlam yapılmasına,
5)Led far veya cihazların kablolarının yukarıya doğru değil de aşağıya doğru çıkarılmasına,
6)Enerji doğrudan aküden alınacaksa sigorta bağlanmasına,
dikkat edilmelidir.
Günümüzün Hayırlı Toprağımızın Bereketli Olması Dileğiyle.

Uzun zamandır aklımda olan bir türlü paraya kıyıp alamadığım Led çalışma lambalarından en nihayetinde almış bulunuyorum. ☺️
Sizce yukarıdaki bağlantı şeçeneklerinden hangisi daha avantajlı görünüyor?
d6830aed3696db917ed596a6ebbab4b7.jpg
94f758d1b8c7ccfa5c03ba709dc2b3a8.jpg
9e76ecc91984bf5d5d96259466122a34.jpg
ae8b56aace5bca9f779ed01380c05eac.jpg
8af18ca7e2fed3924f8c6d40704f7fab.jpg
5a58e8786a9f7218ff06e3da1f40a1b5.jpg

Kargo dahil tanesini 49 TL ye aldım.
Yurt dışı sitelerde daha pahalı oldugundan Türkiye'den aldım.
http://www.anadoluotoaksesuar.com/c...ed-kare.html?search_query=16+ledli&results=85

Hayırlı olsun traktör ne? Bi fotoğraf atarsan naçizane yorum yaparız :) Bunlar 48 watt yazıyor araya 2 tane mini röle bağlamak faydalıdır kabloya yük bindirmez.
068a2576c8bfdb4a6a9dd945784331ab.jpg

Bunların 2 sini 1 role ile öne bağlamayı düşünüyorum.
1 ini direk arka çalışma lambasını söküp onun yerine takim diyorum.
1inide slaj makinesinin bacasına takim diyorum.
Ama bağlantı modeli olarak ne kullanim ona karar veremedim.

Bu led lerin aynisindan bende aldim gecensene yilbasinda oto elektirikciden almistim 16 led li 50 tl ye montaji kendim yaptim tdd nin kabin lambalari ile degistirdim aydinlik olarak en az % 300 fark etti goruntu daha net oluyo heleki gece bugday ekiminde

Bu led lerin aynisindan bende aldim gecensene yilbasinda oto elektirikciden almistim 16 led li 50 tl ye montaji kendim yaptim tdd nin kabin lambalari ile degistirdim aydinlik olarak en az % 300 fark etti goruntu daha net oluyo heleki gece bugday ekiminde
Gecen yıl bende 8066 aldım. 16 ledli kaliteli bişey. Ama ikisi birden yaninca ışık kuvveti düşüyor. Acaba ben mi yanlış yaptım. Öneriniz varmi nasil montaj yapmalıyım.

• Beğen
Tepkiler: Emirdag