Çam Veya Meşe Nerden Temin Edilir.Yardım

Şimdiden hayırlı olsun çatı tek tarafamı meyilli yoksa sırtı ters v şeklindemi olacak. Bizde bu yıl yaptık 9 boy 6.5 en çatı 2 tarafa meyilli. Ana sırt taşıyıcıyı iki kalın tahtayı demirle birleştirip vidaladık. İskelet olarak 5x10 kullandık onun üzerinede kiremit çatı gibi komple ince tahta çakıp üzerine izocam döşeyip sacı çaktık ısıda çok farkediyor. Ama taşıyıcı demiri kalın u demir olsa iyi olur fakat onu yukarı kaldırmak mesele. Ağaç için arkadaşların yazdığı gibi Tedaş ve Telekom'a bakın mutlaka vardır yoksa kerestecilere sorun.

teşekür ederim usta mümkünse fotografını paylaşırsan sevinirim
bizim çatı tek tarafa meyilli olacagı için dolayısıyla taşıyıcı sırt olmayacak
yani 20-25 adet agaç 2 duvar arasına 75cm ara ile atılacak o şekilde tasarlamıştık
bu yüzden demir profillerle destekleme gibi bir şansım yok
direkler dediginiz gibi tedaşda bulunuyormuş ,ayrıca enkazcılar sitesinde de bu direklerden ve 2ci el olarak birçok malzeme bulunuyormuş sitesinden baktım

eger bu sistem ortada destek diregi olmadıgı için çatıyı tartmaz düşüncesi agar basarsa artık profil ile yapcaz
7-8 metre eninde tek tarafa meyilli çatı örneklerine baktım ama bi sonuç bulamadım

İç Anadolu'nun neresindensiniz. Eskişehir ve Kütahya'da doğramacılarda elektrik direkleri var. Eğer ısı önemli ise ahşap yapmanız uygun olur. Çok fazla çıkma kiremit 5x10 ve tahta var. Tahtaların tonu en son 200 lira 5x10'un metresi 1 lira civarındaydı.

• Beğen
Tepkiler: efehakan
İç Anadolu'nun neresindensiniz. Eskişehir ve Kütahya'da doğramacılarda elektrik direkleri var. Eğer ısı önemli ise ahşap yapmanız uygun olur. Çok fazla çıkma kiremit 5x10 ve tahta var. Tahtaların tonu en son 200 lira 5x10'un metresi 1 lira civarındaydı.

ısı çok önemli kayseride enkazcılar sitesi varmış oradan almayı düşünüyorum direkleri ve tahtaları ama bide tedaş ve telekoma soracam bakalım hangisi uygun olursa

2.jpg
Adsız.png

teşekür ederim usta mümkünse fotografını paylaşırsan sevinirim
bizim çatı tek tarafa meyilli olacagı için dolayısıyla taşıyıcı sırt olmayacak
yani 20-25 adet agaç 2 duvar arasına 75cm ara ile atılacak o şekilde tasarlamıştık
bu yüzden demir profillerle destekleme gibi bir şansım yok
direkler dediginiz gibi tedaşda bulunuyormuş ,ayrıca enkazcılar sitesinde de bu direklerden ve 2ci el olarak birçok malzeme bulunuyormuş sitesinden baktım

eger bu sistem ortada destek diregi olmadıgı için çatıyı tartmaz düşüncesi agar basarsa artık profil ile yapcaz
7-8 metre eninde tek tarafa meyilli çatı örneklerine baktım ama bi sonuç bulamadım

Köye gidemediğim için fotoğraf çekmedim çatı çok yüksek değil bi tarafı ev duvarına dayalı.

• Beğen
Abi demir profil her zaman avantajlıdır sürekli kullanımda agaç olursa omru kisa olur demir ilk basta maliyetli olsada daha sonra rahat ettirir bizim burda sera baslari 2 seneye kadar hep çam beşeonları kullnılırdı şmdi hp demire döndük 40x40 profil demir 6 metre olan 4 metrelik beseonla ayni fiyatta hesabını sen yap Abi ama demir fiyatı ile göre ve bulunma durumuna göre degisebilir. Bizim bolge seraci olunca malzeme bol sayilir

• Beğen