Patinaj Kilidi Kullan Diferansiyel Dagilmasin!

Nadasta çok faydası var diferansiyel kilidinin aynı zamanda çamurda, aşırı gevşek toprakta vs. vs. çoğalır

Nadasta diferansiyel kilitli değilken dikkat edin arkasından izleyin traktörü traktör çizideyken çizideki teker az döner çizi dışındaki teker fazla döner, kilitlendikten sonra eşit dönmeye başlar.
Diferansiyel kilidi elektronikse durmaya gerek yok kendisi çıkartır uygun zamanda(3-4 metre yürüdükten sonra) 4 senedir kullanıyoruz kilidi sıkıntı yaşamadık.

4awd li sisteme sahip traktörler mümkünatı yok döndüremessiniz ha 4x4 tür yalnızca arkaları bağlıyorsa dönme şansınız yüksek ama zarar verir. [MENTION=28148]arapörenli[/MENTION] Abi bizim motorlarda 4awd(All Wheel Drive) 4 tekerde aynı anda çekiş yapıyor sdf lerin tümü 4awd

Nadasta çok faydası var diferansiyel kilidinin aynı zamanda çamurda, aşırı gevşek toprakta vs. vs. çoğalır

Nadasta diferansiyel kilitli değilken dikkat edin arkasından izleyin traktörü traktör çizideyken çizideki teker az döner çizi dışındaki teker fazla döner, kilitlendikten sonra eşit dönmeye başlar.
Diferansiyel kilidi elektronikse durmaya gerek yok kendisi çıkartır uygun zamanda(3-4 metre yürüdükten sonra) 4 senedir kullanıyoruz kilidi sıkıntı yaşamadık.

4awd li sisteme sahip traktörler mümkünatı yok döndüremessiniz ha 4x4 tür yalnızca arkaları bağlıyorsa dönme şansınız yüksek ama zarar verir. [MENTION=28148]arapörenli[/MENTION] Abi bizim motorlarda 4awd(All Wheel Drive) 4 tekerde aynı anda çekiş yapıyor sdf lerin tümü 4awd

Bizimki mekanik bastin mi cubuk yardimiyla on difransile bitane pim ittiriyor oyle kitliyor.sizinkiler dugmeli sizinkiler nasil kitliyor

Bizimki mekanik bastin mi cubuk yardimiyla on difransile bitane pim ittiriyor oyle kitliyor.sizinkiler dugmeli sizinkiler nasil kitliyor

Hidrolik kollarının alt tarafında düğmeyle devreye giriyo bilirsin sdf ye has bir düğme vardır içe gömülen tipten yanlışlıkla basmak imkansız, bastığın zaman anında kitliyo çıkaracağın zaman düğmeye basıtıktan sonra birkaç metre sonra devreden çıkıyo alıştık artık çizi bitimine birkaç metre kala basıyoruz kafayı dolaşıp çiziye girince basıyoruz tekrardan. çalışma sistemini bilmiyorum zannedersem seninkinin benzeridir.

• Beğen
Tepkiler: arapörenli
Hidrolik kollarının alt tarafında düğmeyle devreye giriyo bilirsin sdf ye has bir düğme vardır içe gömülen tipten yanlışlıkla basmak imkansız, bastığın zaman anında kitliyo çıkaracağın zaman düğmeye basıtıktan sonra birkaç metre sonra devreden çıkıyo alıştık artık çizi bitimine birkaç metre kala basıyoruz kafayı dolaşıp çiziye girince basıyoruz tekrardan. çalışma sistemini bilmiyorum zannedersem seninkinin benzeridir.

Sizinkide elektronik hareketle devreye giriyor.Nadasta kullanmak guzel kacirma yapmiyor ve hizda ufakta olsa bir artis oluyor.Ama benimki pedalli oldugu icin her defasinda basmak zor geliyor

• Beğen
Tepkiler: GörkemÇetin
Bızımkı 5445 hıdrolıgı kaldırınca devreden cıkıyor ver donuslerde ındırınce gerı devreye gırıyor ama servıse sordum ne ıcın gerek duyuyosun cekmıyomu dedı cekıyorda kullanma mecbur kalmadıkca demıstı

Ondan emin olmadan dönüş yapmıyorum abi sadece kullanmasını tam bilmiyordum
Ben ayağimiz basılı halde el gazıyla gidiyordum Laz'ım olduğunda

bende 55 de lazım oldugunda ve nadasta kullanırım . ama basılı tutmam gerekıyo 3 -5 metre de bır bosa cıkıyo kılıt . tumosanda da degısık degıldır tahmınımce

tumosan 7075 de kullanmıstım bı kere ondada hep basılı tuttum belkı bıraksam atmayacaktı kılıtten bilemıyorum

Arkadaslar konu hort konu olacak belki ama genede tecrubemi paylasmak istedim.
Diferansiyel kilidini kullanmak gercekten guzel bir sey, Bereket tv de kullanim klavuzu programini seyrederken tarlada traktorun yere tutunmasi icin yapilmasi gereken kurallari anlatiyordu..yapilmasi gerekenlerden biriside dogru vakitte dogru zamanda diferansiyel kilidi kullanin deniyordu..dusundum bu adamlar bunu bosa koymamislar bir amaca hizmet etmek icin diye dusunerek nasip oldu bu sene ekim mevsiminde memlekete gidebildim..tarla surumu tohum yatagi hazirlama isleri yaptim..uygun lastik basinci ile ve diferensiyel kilidini kullanarak fiat 480 ligin bukadar sabit calistigi gordum..bizim araziler cok engebeli bol rampali ve agir killi topraktir..27 dekarlik yer yer tarla yuzeyinde engebeye gore kabarma yurume adaciklari var, ve bu tarlamiz yaklasik %10 egimlidir..yan yan kazayagi ve ekim yaptim..ayni engebede baska parca tarlayi surdum..gene arkada 160 170.kilo 3,5 torba gubre serpme makinasi ile abartmiyorum 30 derecelik dik rampaya gubre serptim..inanin ayetel kursu okuyarak ciktim arkadaki agirlik bi 10 15 kilodaha fazla olsa arkaya atacakti traktoru..ama bu diferansiyel kilidi beni kurtardi..ekim yaptigim yan surdugum arazide bile surekli diferansiyel kilidini kullandim o meshur direksiyon carpmasi patinaja dusmesi hic bir sey yapmadi..direksiyon stabil sekilde egimde saga veya sola hafif kirarak onunu topladi sadece..sabit 1300 1400 devirlede tasarruflu sekilde islemlerimi yaptim.

Gel gelelimki eski toprak babam daha onceki surdugu tarlalarda tek fren yapa yapa sol freni nerdeyse bitirmis..pedal asagiya kadar iniyordu..diyecegim nacizane gorusumdur bu pedali duz arazide olsa sira uzerinde kullanin..traktor resmen yere yapisiyor..ozellikle derin surumde gercekten ise yaradigini goreceksiniz..avrupa ciftcilerinin kullandigi luks traktorler bu isi awd teknolojisiyle yapiyor olabilir..bizde basmatik artik yapacak bisey yok.

Patinaj kilidini kullanmak değil kullanmamak arkayı dağıtır! Sagolsun biri yazmis paylastim..

---

Traktör kullanan değerli çifçilerimize; 1-Traktör deferansiyel karpuz milinin üzerinde montajlı konik dişlilerin diferansiyel karpuz mili üzerinde dönmesi neticesinde milin aşınması, milin emniyet pimini kırması ile karpuz üzerinde dönerek diferansiyel karpuzunun mil yuvasını aşındırması ve sonuçta milin diferansiyel içine düşerek kuyruk miline çarparak eğmesi,bazen ayna mahruti dişlerini, bazende difransiyel kutusunu kırması arızası oluşur. 2-Traktör düz yolda giderken diferansiyel karpuzu içindeki konik dişliler mil ve aks mili üzerinde sabit dururlar. Miller üzerinde aşınma oluşmaz. 3-Traktör viraj alırken/manevra yaparken bahse konu dişliler çok düşük hızlarda mil üzerinde dönerler ve viraj almayı / manevra yapmayı sağlarlar. Ancak bu kısa süreli dönmeler aşıntıya / arızaya neden olmaz. 4-ANCAK traktör kaygan zeminde ve özellikle ağır yük şartlarında çalışırken (çamurlu tarlada ekipman çekerken veya örneğin çamur zeminde/çim zeminde ağır yük çekerken) arka tekerleklerin bir tanesi DURURKEN diğeri süratli bir şekilde PATİNAJ yaparsa konik dişlililer mil üzerinde çok süratli dönerek mili aşındırarak arızayı başlatırlar. Diferansiyel karpuz mili ileriki bir dönemde yerinden fırlayarak arızayı oluşturur. Bu tarifide düz yolda giderken diferansiyel dağıldı olarak anlatılır.5- ARIZANIN OLUŞMAMASI İÇİN YAPILACAK İŞLEM; Bilindiği üzere traktörlerin tamamında diferansiyel kilidi (patinaj pedalı) bulunur. Bu kilidin amacı traktör kullanımında tek teker patinajın oluşması halinde kilide basılarak PATİNAJIN ÖNLENMESİDİR. Ancak bir çok çifçimiz bu pedala yanlışlıkla basarsam veya bu pedalı kullanırsam defransiyel dağılır korkusuyla bu pedalı kullanmaz. Bazende pedala basılmaması için altına takoz koyarlar. 7- Lütfen diferansiyel pedalını ihtiyaç anında kullanım kurallarına uyğun olarak kullanarak arızaya meydan vermeyiniz.
Bundan bahsediyorsun kardeş[emoji3][emoji23]Karpuz dediğin istavroz dişli kutusu pim yerindende fırlasa ayna mahrutiye carpması zor gibi pim yerinden çıktığı gibi gövdeye düşer ama bilemeyiz tabi ihtimal sonucta 20181112_115423.jpg20181112_162533.jpg