KAT KALORİFERİ VE MERKEZİ ISITMA SOBALARI

10.11.2013
1,731
1,868

Seevgiliğ forumdaşlar Selamunaleyküm.
Bugün farklı, içinden çıkılmaz, karmaşık, kimin ne dedigi belirsiz bir konuyla karşınızdayım. :)
Şimdi konuya ufaktan bir giriş yapalım, Allah nasip etti kasımın beşinde evlendim, (Rabbim bekar arkadaşlara en hayırlısından dünyasınıda ahiretinide güzelleştirecek eş nasip etsin) elimizde yüklü bir paramız olmadıgı için ilk etapta kirada oturmaya karar verdik. Evin tek erkek çocuğuyum (halan bunun iyi mi yoksa kötü mü oldugunu çözebilmiş de degilim :) ).
Evimiz iki katlı Alt katta ebeveynlerim oturuyor Rabbim nasip ederse bende üst katı tadilat edip orada oturamayı düşünüyorum.
Şimdi içinden çıkamadıgım konuyu sizlerle paylaşayım Ev 120 m2 ben buna kat kaloriferi döşemeyi düşünüyorum ama bu iş çok degişik bir hal aldı. Farklı farklı modeller markalar var ben seçenekleri sunayım sizde benim yerimde olsanız ne yapardınız, bana biraz yardımcı olun.
Sizde kendi fikirlerinizi paylaşırsanız güzel olur.
1.MODEL:
stratford_tf90b_kat_kaloriferi_soba_400w.png
Stratford kat kaloriferi sobaları her hangi bir merkezi ısınma sisteminin gerçek güç merkezidir.
Odun ya da kömür ne yakarsanız yakın, bu soba evinizi ve suyunuzu sıcak tutmak için ihtiyaç duyacağınız tüm özelliklere sahiptir. Hatta termostatik kumanda ile ihtiyaç duyduğunuz ısıyı ayarlayabilirsiniz. Böylelikle her zaman soğuk bir kış gününde sıcak bir eve girersiniz.
Stratford katı yakıtlı sulu soba çeşitlerinde her model yıllarca sorunsuz bir ısınma sağlamak için benzersiz anti-soğuk su korozyon sistemine ve artırılmş çelik kalınlığına sahiptir. En büyük kazanlı soba rahatlıkla 82,000 BTU enerji sağlar ki, bu 12,5 radyatörü rahatlıkla ısıtır.
Özellikler
* Hem odun, hem kömür yakar
* Sabit su sıcaklığı için dahili çapraz yan akım kazanı
* Anti soğuk su korozyon sistemi
* Suya duyarlı termostatik kontrol
* Dıştan kontrol edilebilen alt ızgara
* Yüksek verim için ikincil yanma
* Akıllı Hava Dağıtım Sistemi
* Temiz cam için kendini temizleyen cam sistemi
* Üstten ya da arkadan boru çıkışı
* Üç yıl garanti
2.MODEL:
1_4rjlo0lw6xdarfe7.jpg
Yanma Verimi :%80-%88
Isı Gücü :15kW-30kW(+5 kW)
Radyatör Ölçüleri: 6m/tül-12m/tül
Su Kapasitesi : 30 lt
İşletme Başıncı : 2 bar
Baca Çapı : Ø13-Ø20 cm
Kuzine:--Ebatlar : 900x650x580mm
Birincil Hava Geçişi : Evet
İkincil Hava Geçişi : Evet
Saatlik Tüketim :1,1 kg -2,2kg
Net Ağırlık /Paket Ağırlık : 255 kg /293kg
Yakıt Tipi:--Odun, Kömür, Briket Odun

• Evin her odasında eşit sıcaklığı sağlayan yüksek ısı kapasitesi,
• Opsiyonel olarak sunulan sıcak su uygulaması ile mutfak , lavabo ve banyoda konfor.
• Modern tasarım, dekoratif yapısı ve farkli renk seçenekleri ile her eve uyum sağlayabilecek bir mobilya.
• Kolay kullanımı sayesinde doldurma ve kül boşaltma gibi uygulamalarda pratiklik.
• Elektrik kesilmelerinde dahi özel by pass hattı sayesinde 30 dakika daha devir-daim devamı
• (Uzun süreli kesilmelerde ise opsiyonel olarak sunulan güç kaynağı)
• 2 yıl İfyıl garantisi
• Entegre sirkülasyon pompası, bağlantı elemanları, termostat ve termometre ile kalorifer tesisatına hazır haldedir
• Üstten yükleme özelliği ile kullanım pratikliği
• Modern tasarımlı kuzine fırını sayesinde en leziz yemekler
*Isı gücü yakıt çeşidine ve miktarina göre değişir.
**5kW Ürünün bulunduğu ortama verdiği ısı gücüdür yakıta ve miktarina göre değişir.
3.MODEL:
indir.jpg
Buda bina dışına koyulup kullanılan model.
ben bu üç farklı model arasında kaldım. "Marka değil" kullanım yönünden ilk 2 si ağır basıyor. Kullanış açısından hangisinin faydalı olacagına karar verdikten sonra marka araştırması yapmayı düşünüyorum .
Fikirlerinizi Paylaştığınız için Teşekkürler.

Resimler ve ekler

• villager_8_duo_kati_yakit_soba_300w (1).jpg
    villager_8_duo_kati_yakit_soba_300w (1).jpg
    568.3 KB · Görüntüleme: 1,368
Faydalı bir konu olmuş.Köye bende döşetmek istiyorum benim gibiler için bilgi edinmiş olur.Kullanmadığım için pek anlamam ama aynı özelliklere sahipse eve kurulan kuzine soba şeklinde olanlar daha kullanışlı.Ama ben evde is.kömür odun vs.pisliği kokusu istemem diyenlerde evin dışına küçük bir kümes gibi kulübe yapıp dışarıda koyabilirler.Bence önemli olan ısıtma kapasiteleri bildiğim kadarıyla petek sayısı kadar evin kaç katlı olduğuda önemli.Deha ısının sloganı sayesinde aklıma marka olarak Deha gelir hep.Bas tuşa yansın suyu da ısıtsın külüde boşaltsın iş çıkarmasın :D

Benim evim 100 mertre kare dubleks bodruma ZÜMRÜT marka kazanı koydum bacayıda izoleli ördüm(baca tuğlasıyla örüp dışına izole koyup sıva yaptım)alt üst devamlı ısınıyor 2 ton kömür(portakal) 3 ton odun harcıyorum tabi kışın soğugun durumuna göre değişiyor kazanın ev dışında olması bence çok çok iyi evde olursa yakıt azda olsa düşer ama duman kömür odun kokusu çekilir...

Var o şekilde hem soba hem kat kaloriferi (peteklere bağlanıyor) çok dekoratif, iki çeşit külleri kürek ile alınan ve kovalı olup kovası değiştirilen; alacaksan kovalı olanı tercih etmelisin

s.a hocam eviniz nerde köy ilçe vs biz bu yıl evin dışına konan tipten yaptırdık 13*12 evimizi paşalar gibi ısıtıyor haaa sobadan vazgeçmem filan dersen de evin bir odasına yine soba kurarsın tüm tesisat dahil sıcaksu davar içinde 4700'e maloldu güzel de oldu size de tavsiye ederim sonuçta her oda aynı sıcaklıkta vs çok iyi

s.a hocam eviniz nerde köy ilçe vs biz bu yıl evin dışına konan tipten yaptırdık 13*12 evimizi paşalar gibi ısıtıyor haaa sobadan vazgeçmem filan dersen de evin bir odasına yine soba kurarsın tüm tesisat dahil sıcaksu davar içinde 4700'e maloldu güzel de oldu size de tavsiye ederim sonuçta her oda aynı sıcaklıkta vs çok iyi
Petek markası nedir?

deha45stk.jpg
alcağın soba bu evin dışına kuracaksın içinde sıcak suda var otomatik ateşleme var. kış başlangıcında yakacan kovası 5 torba kömür alıyor otomatik. kömür ekle külünü temizle devam 35 dereceden yukarı istediğin dereceye kadar yakabilirsin

• Beğen
Tepkiler: Alexander

Evin icine konulan sobalarin verimleri dusul onermem isiydi pisiydi evin icinde ugras dur disarda olursa odun komur yaninda olur. Kozlusanin kazanini oneririm otomatik ateslemeli olanlar guzel ve verimli.

• Beğen
Elektrikli kombi kullanmış biri olarak size tavsiyem kullanmamanızdır 😂 işin şakası tabi. Üç faz sanayi elektriği aboneliği yaptırmanız gerekli ilkönce. Oturacağınız evin etrafı boşsa ve montalama yoksa gelen elektrik faturasını görünce kalp krizi geçirip ölmeniz muhtemel. Demirdökümplus katı yakıtlı kazanı babam kullanıyor köyde manual yükleme kazanlar bıktırıyor adamı.alacaksın stokerli tam otomatik kazan 1 haftada bir bakacaksın.külünü kendi çıkaracak kendi yanıp kendi sönecek.elektrik kesilsede korkun olmayacak.çünkü manual kazan elektrik kesilirse sıkıntı. Bende köydekini değiştirmek istediğimden araştırıyorum kozlusanın kazanları pahalı olsada iyi diyorlar.

• Beğen