Trakkulüp Bereket Tv ye Konuk Oluyor Yeniden

Değerli trakkulup üyeleri değerli arkadaşlarım Bereket televizyonları olarak çiftçilerimizin,üreticilerimizin sesini doğrudan onların diliyle onların çözüm önerileriyle ekrana taşımak istiyoruz.Trakkulup içinde uzman,önder çiftçi üreticilerimizi Bereket Tv de iki yıldır ekranlarda olan benim hazırlayıp sunduğum Benim Çiftliğim programına canlı yayına davet ediyoruz.
Konukları ve konuları bu konu üzerinden organize edeceğim.Trakkulubü temsil eden bölgesini bölge çiftçilerini temsil eden maksimum 3 konuğun katılacağı programlar organize edelim.Acilen konuşulmasını istediğiniz tarım ve hayvancılıkla ilgili,gübre elektirik mazot fiyatlarıyla ilgili yada konuşulması gerekli dediğiniz spesifik konularla ilgili programlar organize edelim.
Belirlenen konularla ilgili trakkulup içinden gelen soru ve görüşleride şahıs ismi vererek ekrana taşıyıp biz üreticilerin yararına tarım politikalarını doğru yön verme adına önemli konularda kamuoyu oluşturalım
Abi konuyu genisleterek seraclık vb. konularida ele alabilirmiyiz sayfada hayvancilikla ugrasan cok ama meyvecilik ve sebzeyle ugrasanda cok buralardaki sorunlarida dile getirmek lazım diye dusunuyorum.

• Beğen
Tepkiler: 1966nadir19
Hacimmet bey calışmalarınızda başarılar.sizden ricam Atila abiye buğday proteyin oranını artıran faktörler neler ,son yıllarda hep sertifikalı buğday tohumu kullanmama ramen gecen yıla kadar proteyin oranı 10,4 geçmiyordu durum böyle olunca tonu 1700 tl ye aldığım bugdayı yemlik fiyattan ofise vermek zorunda kalıyordum.bu yıl ise buğday fiyatları acıklandında ,ofis buğday alımında bugday proteyin oranlarındada değişiklik oldu. Bunca zamandır ürettiğim buğdaylar 10.4 proteyin de kalıp yemlik giderken bu yıl en düşük proteyin oranı 12.7 cıktı .
Benim bu işe bi türlü aklım ermedi ,yani ne biliyim bu işdede bi takım oyunlar oynana bilirmi.
Yazım biraz uzun oldu kusura bakmayın bu konuyu bi zahmet Atila abiye programda sorarmısınız.
Hacı Mehmet Coşkun. Nevşehir - Kozaklı - Özce köyünden sevgi ve selamlarımla

Sorularınızı not aldım programda isimlerinizle ileteceğim
Tohumluk buğdayın desteğini hesaplarken dönümé 20 kg den hesaplıyorlar acaba tohum üretme çiftliklerinde tohumluk buğday yetiştirirken de 20kg mı kullanıyorlar?ayrıca Ağustos ayında tohumluk alıyorum Mart yada Nisan ayında destekleme veriyorlar.tohumluk buğday fiyatından ofise buğday alım fiyatını çıkarınca aradaki parayı kim yiyor?bunuda sorun helalmi? Diye.
Hamitabat köyü lüleburgaz/kırklareli. Trakklüb ün 10 yıldan beri üyelerinden...

Hacım; Atila Abi ye bir sorum olacak; Buğdayların pas hastalıklarına yakalanma sebeblerinden en önemlisinin 'erken ekim' olduğu söylendi. Bunu gözlemledik ve bu yıl kasım 15 den sonra ektik, bu arada ekim tavı kayboldu, kış başlamadan çıkış gerçekleşmedi.
Aralık ayı başında aralıksız 24 saat yağmur oldu ve 2 gün sonra hava -10 a düştü. Bu nedenle şu an toprak 20 cm kalınlıkta donmuş vaziyette, üzerine kar yağmasına rağmen hala aynı. Bizim buğdaylar 'uykudamı'dır? yoksa donmuş ve çimlenme özelliğini kaybetmişmidir.

Kütahya-Merkez-Mahmudiye Köyü'nden Selamlar. Nail Yetek

Kolay gelsin, Bu sene itibariyle bir çok yerde arpa ve buğday kuraklık nedeniyle çimlenme olmadan kışa girdi
Atilla abiye soramısımız ? Çimlenme olurmu? olursa nasıl bir besleme yapmalıyız böyle Extrem durumlarda.

Hacimmet bey calışmalarınızda başarılar.sizden ricam Atila abiye buğday proteyin oranını artıran faktörler neler ,son yıllarda hep sertifikalı buğday tohumu kullanmama ramen gecen yıla kadar proteyin oranı 10,4 geçmiyordu durum böyle olunca tonu 1700 tl ye aldığım bugdayı yemlik fiyattan ofise vermek zorunda kalıyordum.bu yıl ise buğday fiyatları acıklandında ,ofis buğday alımında bugday proteyin oranlarındada değişiklik oldu. Bunca zamandır ürettiğim buğdaylar 10.4 proteyin de kalıp yemlik giderken bu yıl en düşük proteyin oranı 12.7 cıktı .
Benim bu işe bi türlü aklım ermedi ,yani ne biliyim bu işdede bi takım oyunlar oynana bilirmi.
Yazım biraz uzun oldu kusura bakmayın bu konuyu bi zahmet Atila abiye programda sorarmısınız.
Hacı Mehmet Coşkun. Nevşehir - Kozaklı - Özce köyünden sevgi ve selamlarımla

Trakkuluple ilgili çalışmamız şöyle olacak her hafta trakkulupten konuk alma şansım yok ama program formatının dışında ben insiyatif kullanıp gönüllülüğün esas olduğu trakkulupte aktif olan bölgesini,trakkulubü temsil edecek belirledikleri konuyu doğru bir dille yapıcı eleştirilerle dile getirecek program konukları belirleyeceğiz.Bu anlamda tabiki sizide konuk alabiliriz bölgeniz iliniz neresi trakkulupte birlikte uyum içinde programda size eşlik edecek üyelerimiz varmı
bir programa katılmak isterim bizim bölgenin sorunları dile getirmek isteriz.

Kardeşim sera,meyve sebze benim program konseptime girmiyor ama aklımda olsun kanalda arkadaşlara iletirim
Sağolun tesekkurler hayvancilik vb isler ulkemizde malumnuz cok ama bizim gibi uretim yapanlarda cok ama sesisimizi duyuramiyoruz bende bolye bi konu acilinca bizde ortu alti tarimla ugrastigimiz icin bu konularinda konuslmasi gerektigini dusundum ama kanala iletmeniz bile bizim icin yeterli olacaktir diye umit ediyorum ve teskkur ediyorum.

• Beğen
Tepkiler: Ferhatt
Hacı abi programda sorarsan sevinirim bugday yada arpa ekiminde tohumluk miktarını nasıl ayarlıycaz yani bizim burdan örnek vereyim -20leri görüyoruz kimi zaman toprak karla örtüyken kimi zamanda direkt toprak -20lere maruz kaliyor ekim ortası ekiyoruz temmuz 20 de biçiyoruz ben 24-25kg bugday 26 -28kg arpa ekiyorum hala tarla seyrek 19kg bugday 23kg arpayıda denedim yine seyrek
Arpa 30 kg buğday 26 kg cavdar 28 kg atarız sifir tohum... Yer Kütahya su an eksi 18 deyiz
Nail abinin dediği gibi ekimler gec oldu cimlenmeden don olayi oldu . BU konuyu dile getirirseniz memnun oluruz

Son düzenleme:
1- 2 sene önce çıkan Toprak Koruma Kanunu değişecek mi?. bu konu ile ilgili düşüncelerimi yazmıştım önceden. böyle karışık, uygulaması saçma bir kanun yerine, satışa çıkartılan arazinin komşularına önalım hakkı tanınması, ancak onlar almadığından başkalarına satılması yönünde bir düzenleme ile 10 sene içinde tarlaların büyüklükleri 20-30 dekara çıkabilirdi. ama böyle yapmadılar, çiftçiyi bütün tarlalarını satmaya mecbur ediyorlar. Kanunla Tarlalar çifçinin elinden alınıp sermayeye peşkeş çekiliyor.

2- Son çıkartılan düzenlemeye göre, köyler büyük şirketlere kiralanacak, bu şirketler köylerin ne yetiştirip kaça satmasını organize edecekmiş... Amaç enflasyondaki yüksekliği, gıda fiyatlarını düşürerek indirmek. yani çiftçinin elinden mahsülü daha ucuza almak. kılıfı da sözleşmeli tarım - alım garantisi vs...
Yeni Ayan düzeni kısaca.

3- Büyük şirketlerin tarlaları alması, fiyat yükseltmeleri. Örneğin trakyada ziya tarım - Fırat Pen - Nevzat Demir şirketi Adliyelerdeki bütün mal paylaşımı satışları ile bütün icra satışlarındaki tarlaları alıyor. köylünün elinde tarla kalmadı. Fiyatlar yükseliyor satacak olan da ona gidip satıyor, konu komşu alamıyor malesef tarlayı. böylece çiftlikler büyümüyor, genç nesil köyden kaçıyor. Tarlaların mülkiyetinin sadece ve sadece Çiftçi - gerçek kişilerde olabileceği yönünde bir düzenleme gerek.

4- Mazot fiyatları : yeşil mazot, ucuz mazot ne oldu ? Petrol fiyatları 30-40 dolar arasında gezinirken düzenleme yapmayanlar petrol fiyatları 55-60 dolar olunca düzenleme yapacak mı? üstelik dolar da yükselirken...
Çiftçinin kullandığı mazottan alınan vergi-ötv toplamının yarısı kadar bile destek verilmiyor. kdv-ötv almasalar daha büyük destek olur çiftçiye.

5- 18 Nisan 2006 tarihinde kabul edilen 5488 sayılı Tarım Kanunu’nun tarımsal desteklerin finansmanıyla ilgili 21’nci maddesinde, “Tarımsal destekleme programlarının finansmanı, bütçe kaynaklarından ve dış kaynaklardan sağlanır. Bütçeden ayrılacak kaynak, gayri safi milli hasılanın yüzde birinden (1) az olamaz”
Bu kanun niye uygulanmıyor ???
http://www.tzob.org.tr/Basın-Odası/...ek-milli-gelirin-y252zde-1’ine-231ıkarılmalı…

aklıma geldikçe yazarım,

1- 2 sene önce çıkan Toprak Koruma Kanunu değişecek mi?. bu konu ile ilgili düşüncelerimi yazmıştım önceden. böyle karışık, uygulaması saçma bir kanun yerine, satışa çıkartılan arazinin komşularına önalım hakkı tanınması, ancak onlar almadığından başkalarına satılması yönünde bir düzenleme ile 10 sene içinde tarlaların büyüklükleri 20-30 dekara çıkabilirdi. ama böyle yapmadılar, çiftçiyi bütün tarlalarını satmaya mecbur ediyorlar. Kanunla Tarlalar çifçinin elinden alınıp sermayeye peşkeş çekiliyor.

2- Son çıkartılan düzenlemeye göre, köyler büyük şirketlere kiralanacak, bu şirketler köylerin ne yetiştirip kaça satmasını organize edecekmiş... Amaç enflasyondaki yüksekliği, gıda fiyatlarını düşürerek indirmek. yani çiftçinin elinden mahsülü daha ucuza almak. kılıfı da sözleşmeli tarım - alım garantisi vs...
Yeni Ayan düzeni kısaca.

3- Büyük şirketlerin tarlaları alması, fiyat yükseltmeleri. Örneğin trakyada ziya tarım - Fırat Pen - Nevzat Demir şirketi Adliyelerdeki bütün mal paylaşımı satışları ile bütün icra satışlarındaki tarlaları alıyor. köylünün elinde tarla kalmadı. Fiyatlar yükseliyor satacak olan da ona gidip satıyor, konu komşu alamıyor malesef tarlayı. böylece çiftlikler büyümüyor, genç nesil köyden kaçıyor. Tarlaların mülkiyetinin sadece ve sadece Çiftçi - gerçek kişilerde olabileceği yönünde bir düzenleme gerek.

4- Mazot fiyatları : yeşil mazot, ucuz mazot ne oldu ? Petrol fiyatları 30-40 dolar arasında gezinirken düzenleme yapmayanlar petrol fiyatları 55-60 dolar olunca düzenleme yapacak mı? üstelik dolar da yükselirken...
Çiftçinin kullandığı mazottan alınan vergi-ötv toplamının yarısı kadar bile destek verilmiyor. kdv-ötv almasalar daha büyük destek olur çiftçiye.

5- 18 Nisan 2006 tarihinde kabul edilen 5488 sayılı Tarım Kanunu’nun tarımsal desteklerin finansmanıyla ilgili 21’nci maddesinde, “Tarımsal destekleme programlarının finansmanı, bütçe kaynaklarından ve dış kaynaklardan sağlanır. Bütçeden ayrılacak kaynak, gayri safi milli hasılanın yüzde birinden (1) az olamaz”
http://www.tzob.org.tr/Basın-Odası/...ek-milli-gelirin-y252zde-1’ine-231ıkarılmalı…

aklıma geldikçe yazarım,

Süpersiniz pür dikkat takipteyim saygılar

• Beğen
Tepkiler: hacimmet

Yeni Ayan düzeni kısaca.

5- 18 Nisan 2006 tarihinde kabul edilen 5488 sayılı Tarım Kanunu�nun tarımsal desteklerin finansmanıyla ilgili 21�nci maddesinde, �Tarımsal destekleme programlarının finansmanı, bütçe kaynaklarından ve dış kaynaklardan sağlanır. Bütçeden ayrılacak kaynak, gayri safi milli hasılanın yüzde birinden (1) az olamaz�

aklıma geldikçe yazarım,
İşte tarım bakanlıgına danışman kişi yada bakan doğruya doğru