*** TMO Buğday İthal Ediyor ***

Konya kadar olan hollanda ihracatta dünyada sanırım ilk 5 te . Bizde ithalatciyiz. Kendi kendine yetebilen sayılı ülkelerdendik. Simdi ithal etmediğimiz ürün yok. Köyler boş. Köye altyapı yatırımı yok. Bu işlerle uğraşmak isteyen genç az. Avrupadaki köyler şehirden güzel. Çiftçiye hizmet var. Bizde çiftçiyi nasıl yolarız diye bakıyorlar. Tarlada 50 kuruş pazarda 5 tl.

ARKADAŞLAR DAHA ÖNCE BİR KONU ACMIŞTIM.
YENİ GÜMRÜK BİRLİĞİ ANTLAŞMASI DİYE
VE ARAŞTIRMALARIM SONUCU ŞUNU GÖRDÜM.
TARIMDA TAHILA DAYALI SİSTEMDE HAYVANCILIKTA BUNA DAHİL ÜLKEMİZ VEDE ÇİFÇİMİZ ZARAR EDECEK
TARIMDA NARENCİYE'YE DAYALI SİSTEMDE ÜLKEMİZ VEDE ÇİFÇİMİZ KAZANÇ ELDE EDECEK
TARIM BAKANI BU KONUDA KONUŞMUYOR FAKAT EKONOMİ BAKANI SÜREKLİ DİLE GETİRİYOR.
VE BİZ HALEN UYUYORUZ.

İTHALATI YAPIYORDUK EVET AMA İLKKEZ AB ÜLKELERİNE YÖNELDİK VEYA ZORLA YÖNLENDİRİLDİK....

ARKADAŞLAR DAHA ÖNCE BİR KONU ACMIŞTIM.
YENİ GÜMRÜK BİRLİĞİ ANTLAŞMASI DİYE
VE ARAŞTIRMALARIM SONUCU ŞUNU GÖRDÜM.
TARIMDA TAHILA DAYALI SİSTEMDE HAYVANCILIKTA BUNA DAHİL ÜLKEMİZ VEDE ÇİFÇİMİZ ZARAR EDECEK
TARIMDA NARENCİYE'YE DAYALI SİSTEMDE ÜLKEMİZ VEDE ÇİFÇİMİZ KAZANÇ ELDE EDECEK
TARIM BAKANI BU KONUDA KONUŞMUYOR FAKAT EKONOMİ BAKANI SÜREKLİ DİLE GETİRİYOR.
VE BİZ HALEN UYUYORUZ.

İTHALATI YAPIYORDUK EVET AMA İLKKEZ AB ÜLKELERİNE YÖNELDİK VEYA ZORLA YÖNLENDİRİLDİK....
Bosuna uzme kendini abi bahsi gecen konuyu analayabilecek uc bes ciftci arkadasimiz var forumda. Malesef diger arkadaslarin uzamanlik alani tumo mu ceker nh mi :( sen uzerine duseni yaptin bilen de biliyo.

Dünya bugday üretiminde 2. Olup birim topraktan alınan ürün rekoltesinde 64. Olursan ithal edilmesi normal tek çare verim artışına çare bulmak o zaman ihraç ta dünya lideri oluruz buğdayda
Abi doğru diyorsun sana katılıyorum ama verim artsa fiyat iyice dibe vurur.Rekolte ortalaması 350 kg olduğunda 75 krş olan buğday 700 kg rekolte ortalaması olduğunda fiyatlar ne olacak.bu iş aynı süt işi gibi hem hayvan yok hem süt ucuz.sut para edecekki millet inek yapıp buzağı alsın.turkiyede fiyat dengesizliği var az olan birşey para yapması lazım.para yapmayan şey fazla olursa fiyat dahada dibe vuruyor bu turkiyede.Bence sezonda buğday 90 krş olması gerekli.çunku girdilerimiz çok fazla.

• Beğen
Tepkiler: MURTKAYA
Abi doğru diyorsun sana katılıyorum ama verim artsa fiyat iyice dibe vurur.Rekolte ortalaması 350 kg olduğunda 75 krş olan buğday 700 kg rekolte ortalaması olduğunda fiyatlar ne olacak.bu iş aynı süt işi gibi hem hayvan yok hem süt ucuz.sut para edecekki millet inek yapıp buzağı alsın.turkiyede fiyat dengesizliği var az olan birşey para yapması lazım.para yapmayan şey fazla olursa fiyat dahada dibe vuruyor bu turkiyede.Bence sezonda buğday 90 krş olması gerekli.çunku girdilerimiz çok fazla.
Iste yanlis dusuncemiz bu hep cok kazanip kisa vadede köseyi donme hevesimiz var söyle söyleyim 100 dekardan 300kg bugday aldirdin 30ton 90krs sattin 27000
Oeki 100 dekardan 700kg kaldirdin 70 ton 70krs sattin 49000 fark 22000 bunun verim artisi için 12000ini harca diyelim her halikuarda 10000 daha fazla kazanirsin yani avrupayla rekabet edersin

• Beğen
Tepkiler: serkan1530
Iste yanlis dusuncemiz bu hep cok kazanip kisa vadede köseyi donme hevesimiz var söyle söyleyim 100 dekardan 300kg bugday aldirdin 30ton 90krs sattin 27000
Oeki 100 dekardan 700kg kaldirdin 70 ton 70krs sattin 49000 fark 22000 bunun verim artisi için 12000ini harca diyelim her halikuarda 10000 daha fazla kazanirsin yani avrupayla rekabet edersin

Demek istediğini anladım Herkes 300 kg lık verimini 700 kilograma çıkartırsa fiyat dibe vuruyor.senin hesabın yanlış verimi %100 den fazla arttiriyorsun ama fiyatı %15-20 dusuruyorsun verdiğin ornekde.

Demek istediğini anladım Herkes 300 kg lık verimini 700 kilograma çıkartırsa fiyat dibe vuruyor.senin hesabın yanlış verimi %100 den fazla arttiriyorsun ama fiyatı %15-20 dusuruyorsun verdiğin ornekde.
Avrupaya ve dünyaya satarız eyüp sen inaniyormusun bugdayın 50krs a düsecegine bak konu ne TMO bugday ithal edecek kaç dolardan 200 dolardan yani sen dünya piyasasindan satsan yine 75krş yapar

• Beğen
Tepkiler: FENOMEN