Ahır izni için neler gerekli ve şartlar neler

Mahallemizin hemen bitişiğinde 7 dönüm tarlamız var. Buraya 50 başlık besi ahırı yapmayı düşünüyoruz. Ama izin alınması gerekliymiş.izinsiz yapsak cezası ne olur.ayrıca yerleşim yerinden 200 metre uzakta olması gerek falan diye bişey duydum doğrumu.

Mahallemizin hemen bitişiğinde 7 dönüm tarlamız var. Buraya 50 başlık besi ahırı yapmayı düşünüyoruz. Ama izin alınması gerekliymiş.izinsiz yapsak cezası ne olur.ayrıca yerleşim yerinden 200 metre uzakta olması gerek falan diye bişey duydum doğrumu.

Kanunlara göre besihaneler dışarıda olması gerekiyor ama pek çok yerde yerleşim yeri içinde. Zaman içinde onlara da tebligat gidiyor. Kaçak yaparsan ve dava açılırsa imar kanununa muhalefetten çok ağır ceza alırsın.

İnşaat konusu ise;

Kümes dahi yapsan imar mevzuatına uygun olacak. Eğer ruhsatsız yaparım dersen yani kaçak olarak o ayrı konu, yetkililer izin verdiği sürece sorun yok.

Eğer ruhsat alacaksan mutlaka proje gerekiyor. Burada dikkat etmen gereken konu ise "proje alanı büyüklüğü". Her idari yerde imar yönetmeliği değişik olabilir.

Ben eskiden 1600 m2 yer için müracaat ettiğimde çok büyük maliyet çıktı. Bana anlatılana göre yaptım 100 m2 ve daha fazlası yüksek harç ve işletme sayıldığından masraf çok oluyordu. Bende 10m x 9 m temel attım ve 99 m2 yer yaptım. İnşaat ruhsatı bitince işletme ruhsatı aldım. Sonradan samanlık, garaj, etrafın çitleri vs. ekledim gittim her şey yasal ve ruhsatlı şekilde oldu, kimse niye garaj ekledin samanlık ekledin vs. demedi.

O yüzden bulunduğun yerde bir mimarlık bürosu ile görüş ve en ucuz maliyeti ve sistemi öğren. Bulunduğun yerdeki imar mevzuatı ve belediye yönetmeliği önemli.

• Beğen
Tepkiler: teen.farmer
......yetkililer izin verdiği sürece sorun yok..... Yetkililer izin veremez. Verirlerse imar kanununa karşı suç işlemiş olurlar.

.......Sonradan samanlık, garaj, etrafın çitleri vs. ekledim gittim her şey yasal ve ruhsatlı şekilde oldu, kimse niye garaj ekledin samanlık ekledin vs. demedi....... Her bina eklemesi için tadilat projesi vermeniz ve tekrar ruhsat almanız lazım.

Ben yaptım oldu derseniz, ona denilecek bir şey yok... ama lütfen sonra "ne olacak bu ülkenin hali
muhabbeti yapmayın"...

Tekrar cevap yazayım kardeşim. Bak bu sefer büyük harflerle yazıyorum. Yanlış anlayanlar oluyor çünkü.

Kümes dahi yapsan proje gerekli....

Kaçak yaparsan cezası var. Fakat belediye fen işleri ile görüşürsen bazı durumlarda İZİN veriyorlar. Mesela "şu bölgede yap ama iki yıl sonra orada çalışma başlatacağız o zaman kaldır" gibi...

PROJE ALANININ BÜYÜKLÜĞÜ ÇOK ÖNEMLİ. Ben bütün arazimi tel örgü çevirip proje yapacaktım ama maliye müdürlüğü bana izah etti çok büyük bedel ve masraf çıktı.

Mesela tel örgü veya taş duvar farketmiyor. BELEDİYE-MALİYE-MİMARLIK birbirine bağlantılı. Onlar ne yol gösterirse en uygunu o oluyor. Senin düşündüğün olmuyor.

Ben hepsini YASAL OLARAK YAPTIM. Sonradan yaptığım sera demirlerinden garaj imar mevzuatına girmiyormuş. Fakat betonarme yaparsam sonradan tadilat izni ve yeniden proje isteniyormuş. Aynı şekilde samanlık vs. de öyle. Seyyar olduğundan izin veriliyor.

Tekrar yazıyorum:

"...bulunduğun yerde bir mimarlık bürosu ile görüş ve en ucuz maliyeti ve sistemi öğren. Bulunduğun yerdeki imar mevzuatı ve belediye yönetmeliği önemli."

Belediye ve maliyedeki yetkililer en doğru ve basit olanı izah ediyor.

Ben her şeyi yasal ve projeli yaptım bazıları yanlış anlamış.

Yoksa 20 hayvanlık ahır için gidip arazinin tamamını mesela 8000 m2 proje gösterirsen zaten o kişiyi uyarıyorlar. Kimse işin içinden çıkamaz.

Geçen gün konteyner evleri ve çadır besihaneleri anlatan konular açtım. O sistemlerde daha kolay imar izni alınıyor zaten onlar projeli olunca mimarlik gerektirmiyor.

• Beğen
Tepkiler: FEBRUCCİNİ
Tekrar cevap yazayım kardeşim. Bak bu sefer büyük harflerle yazıyorum. Yanlış anlayanlar oluyor çünkü.

Kümes dahi yapsan proje gerekli....

Kaçak yaparsan cezası var. Fakat belediye fen işleri ile görüşürsen bazı durumlarda İZİN veriyorlar. Mesela "şu bölgede yap ama iki yıl sonra orada çalışma başlatacağız o zaman kaldır" gibi...

PROJE ALANININ BÜYÜKLÜĞÜ ÇOK ÖNEMLİ. Ben bütün arazimi tel örgü çevirip proje yapacaktım ama maliye müdürlüğü bana izah etti çok büyük bedel ve masraf çıktı.

Mesela tel örgü veya taş duvar farketmiyor. BELEDİYE-MALİYE-MİMARLIK birbirine bağlantılı. Onlar ne yol gösterirse en uygunu o oluyor. Senin düşündüğün olmuyor.

Ben hepsini YASAL OLARAK YAPTIM. Sonradan yaptığım sera demirlerinden garaj imar mevzuatına girmiyormuş. Fakat betonarme yaparsam sonradan tadilat izni ve yeniden proje isteniyormuş. Aynı şekilde samanlık vs. de öyle. Seyyar olduğundan izin veriliyor.

Tekrar yazıyorum:

"...bulunduğun yerde bir mimarlık bürosu ile görüş ve en ucuz maliyeti ve sistemi öğren. Bulunduğun yerdeki imar mevzuatı ve belediye yönetmeliği önemli."

Belediye ve maliyedeki yetkililer en doğru ve basit olanı izah ediyor.

Ben her şeyi yasal ve projeli yaptım bazıları yanlış anlamış.

Yoksa 20 hayvanlık ahır için gidip arazinin tamamını mesela 8000 m2 proje gösterirsen zaten o kişiyi uyarıyorlar. Kimse işin içinden çıkamaz.

Geçen gün konteyner evleri ve çadır besihaneleri anlatan konular açtım. O sistemlerde daha kolay imar izni alınıyor zaten onlar projeli olunca mimarlik gerektirmiyor.

''Geçen gün konteyner evleri ve çadır besihaneleri anlatan konular açtım. O sistemlerde daha kolay imar izni alınıyor zaten onlar projeli olunca mimarlik gerektirmiyor.'' bu konularınızı bulamadım link atabilir misiniz teşekürler

Konuyu sıkı takip ediyorum, benim de bu tarz bir derdim var. Köyde olduğum için muhtemelen daha rahat olur ama gerekli işlemler ve maliyet konusunda bilgi alabilirsem süper olur. Zaten fırsat bulduğumda da yetkililer ile görüşeceğim.