Karda tarla sürüp fayda gören var mı

iki tecrübem..
1.çamurda sürülen toprak
pullukların demiri ile bir etkileşim sonucu diken bitiriyor..
kesinlikle defalarca tecrübe ettim..
2.kar yağdıktan sonra pulluk sürümünün hiçbir faydasını göremedik..
ki kışın en iyi olduğu yerdir bilirsiniz.. :)
ama faydalı birşey çizelle derin işleyip diskaro ile devrilen tarla süper verimli oldu..
tavsiye ederim..
25 cm'nin altindaki güneşten mahrum toprağı asla yukarı çıkarmayın..

Ilk defa mı denediniz sürmenize senep olan ne bu arada

Evet ilk defa ve normalde hep iki kez sürerdik pancar yerlerini bu yıl ilk yaz yerine kışın sürelim dedik ve birde öyle çamur değildi tav iyidi tabaklar çamur bağlamadı bile motor kuruda gider gibi gitti aynı, faydasını zararını ise ilk olduğu için bu yaz göreceğiz
47f3ead5fa7e35b51c391c7b0f4483e5.jpg

Arkadaşlar Yüce Rabbim Kainatı En Mükemmel şekilde Yaratmış. Dolayısıyla insanoğlu zekâsıyla Dünyaya hükmediyor. Doğadaki diğer Materyaller gibi Topraktada canlı organizmalar var. Bu ornaginzmalar süresiz çalışmıyor.
Insanoğlu çalışma saati şöyleki 8 saat iş. 8 saat uyku 8 saat diğer ihtiyaçlar.
Toprakta buna benzer. Kış Ayları Toprağın istirahat aylarıdır. Nasılki Kışın Buzlu su içilmez Dışarda yatılmaz toprakta öyle. Toprağı zamansız işler karıştırırsan hastalanır. Anız yakma Topraktaki canlı organizmaları nasıl öldürüyorsa Kış aylarında Toprakişlemekte hemen hemen aynı olumsuz etkiyi verecektir.
Aklınızı başınıza alın. Herşey zamanında gerek.
Toprağı hastalandırmayın.
Toprağı Küstürmeyin.
Toprağı Kızdırmayın. Atar üzerinden.
20191126_165436.jpg

Bu yaz kurak geçmesi nedeniyle 2020 yazında çekirdek ekeceğimiz tarlaları sonbaharda çok yumuşak olmamasından dolayı süremedik
Aşırı mazot sarfiyatı olmasın ve kesek çıkmasın diye bekledik fakat son ana kadar beklediğimiz yumuşatıcı yağmur yine yağmadı azda olsa küçük bi yağmur ve ardından kar yağdı
Bende bu kar yağdıktan sonra sürüm yapmak zorunda kaldım
Fakat sürüm yaparken aşırı soğuk yoktu lastiğin iki üç sefer çiğnediği yerin karı eriyordu yağmur ve karın ıslaklığı 20-25 cm ancak işlemişti toprağa.
Bu şekilde sürüm yaptım bakalım hayırlısı..
"Görelim Mevla Neyler, Neylerse Güzel Eyler"