Korunga yetiştiriciliği

Tohumu çok hassas. Eğer nemli kaldıysa rengi koyulaşacak ve çürümüş olacaktır.tohumun rengi sarı , kehribar sarısı olacak. 2 ekimde taban gübresi olarak 5 kg sülfat güzel oluyor. Hariçde ilerleyen zamanda gübreyi sevmez. Özellikle azotlu gübreyi sevmez. Erken ilkbaharda ekimini yapacaksın.kireçli ve kır toprağı çok sever.

• Beğen
Tepkiler: keskın 39
Arkadaşlar dağda suyu olmayan tarlamız var sadece buğday yetişiyor onu da domuzlar mahvediyor. Ben bu tarlaya korunga ekmeyi düşünüyorum. Babamın bir miktar arı kovanı var. Bunları baharda korungaya götürüp bal almak, daha sonra ise ota biçerek bağlatıp hayvanlarıma yedirmeyi düşünüyorum. Fakat birkaç sorum olacak:
Güz ekimi yapsam baharda çiçek açar mı? Önümüzdeki baharı kaçırmak istemiyorum.
Tarlanın bi kısmı taşlı sıkıntı olurmu korunga için?
Biçimi ne zaman yapsak daha faydalı? Yani arı çiçekten faydalandıktan sonra biçersek geç kalmış olurmuyuz?
Tecrübeli arkadaşların cevaplarını bekliyorum

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Arkadaşlar dağda suyu olmayan tarlamız var sadece buğday yetişiyor onu da domuzlar mahvediyor. Ben bu tarlaya korunga ekmeyi düşünüyorum. Babamın bir miktar arı kovanı var. Bunları baharda korungaya götürüp bal almak, daha sonra ise ota biçerek bağlatıp hayvanlarıma yedirmeyi düşünüyorum. Fakat birkaç sorum olacak:
Güz ekimi yapsam baharda çiçek açar mı? Önümüzdeki baharı kaçırmak istemiyorum.
Tarlanın bi kısmı taşlı sıkıntı olurmu korunga için?
Biçimi ne zaman yapsak daha faydalı? Yani arı çiçekten faydalandıktan sonra biçersek geç kalmış olurmuyuz?
Tecrübeli arkadaşların cevaplarını bekliyorum

Ben 3 yıl önce 9,5 dönümlük bir yere ekmiştim baya kötü biryerdi hatta son 20 yıldır hiç ekilmemiş bir tarlaydı ilk yıl 60 balya 2.yıl 80 balya aldım dönüme değil yanlış olmasın tüm tarladan yani baya kötüydü verim ama benimde sizin gibi 2 kovan arım vardı balı ordan topladılar bal mükemmeldi ama ot verimi berbat hatta zarara girdim bu yıl konyalı bi abinin karışımından ektim "zobar mix" macar fiği,triticale,yulaf,yem bezelyesi 4 lü karışımı 250 civarında balya aldım çiçekler bittikten sonra biçtiğimiz için korunga baya odunlaşmıştı ama hayvanlar iştahlı mı yedi bilmiyorum o zaman bende yoktu inek arkadaşlarıma verdim balyaları bu yılki karışımı çok iştahlı yiyorlar özellikle genç 2-3 aylık danslara veriyorum ben baya alıştılar ota tavsiyem korunga ekmeyin ilk yıl pek birşey olmuyo zaten 2. Yılda biz geç biçtik odunlaştı yani bir esprisi kalmadı ama toprağa çok büyük faydası var korunganın yani toprağı kabartmış tek faydası bu oldu

Bizim buralarda herkez 300 500 dönüm eker hic olmayanin 100 dönümü vardir baharda yulaflarla birlikte ekersin ilk sene urun vermez bicilmezde bir karis anca buyur ikinci sene boy gubresini ver yagmurda yagarsa kendin biçme bicer zamani arpa bugdaydan önce bicere vermelisin kurursa kendikendine yada bicer vurdukca döker ya yaş kende bicme sabah erken cisede yada gece bictirmelisin tohumu guzel para yapiyor bu sekilde 3 sene gider sonra sokmelisin uc sene tohum mazot giderin yok bugdaydan karli devlette destek veriyor ama bicere bictirirsen vermiyor

Benim düşüncem arıyı gezdirmeden hem bal hem ot almak. Bildiğim kadarıyla korunga balı oldukça kaliteli... bunun yanında biraz da ot alsam yeter zaten yulaf ta ektim dönüme 10 balyayı geçmedi ot olarak biçince. Burda bahar zayıf oluyor bal alamıyoruz günebakan çıkana kadar.

Bizde de korunga bayağı revaçtadır. Hayvancılıkts kaba yem için ve de desteklemesi için çokça ekiliyor. Özellikle arıcılık yapanlar korunga ekili bölgeleri tercih ediyorlar.
Korunga ilkbaharda ekilir. İlk sene köklenmeye durduğu için ekildiği sene korunga çıkmıyor. Bizde ekimi iki şekilde yapılıyor: Önce buğday serpme yöntemiyle saçılıp pullukla sürülüyor. Sonra sürülmüş tarlaya korunga serpilerek tırmık tapan yapılıp kapatılıyor. Böylelikle toprak boş kalmıyor ve ekilen buğdayla değerlendiriliyor. Eğer tarımsal destekleme alınacaksa sadece korunga ekiliyor. Verimine gelince; ota biçilecekse çiçeklenme döneminde biçimi yapılır, iyi ot verir. Eğer tohum için biçilecekse tohuma durduktan sonra iyice kurutmadan biçilmesi gerekiyor. Biçimden sonra taneler serilip kurutulur. Aksi takdirde tohumu çok çabuk dökülüyor. Kısmet olursa baharda ben de ekeceğim.

Bizim buralarda herkez 300 500 dönüm eker hic olmayanin 100 dönümü vardir baharda yulaflarla birlikte ekersin ilk sene urun vermez bicilmezde bir karis anca buyur ikinci sene boy gubresini ver yagmurda yagarsa kendin biçme bicer zamani arpa bugdaydan önce bicere vermelisin kurursa kendikendine yada bicer vurdukca döker ya yaş kende bicme sabah erken cisede yada gece bictirmelisin tohumu guzel para yapiyor bu sekilde 3 sene gider sonra sokmelisin uc sene tohum mazot giderin yok bugdaydan karli devlette destek veriyor ama bicere bictirirsen vermiyor

Selâm aleyküm. Kardeş korunga hakkinda senden biraz bilgi isteyecektim. Yardimci olabilir misin?

Bizde de korunga bayağı revaçtadır. Hayvancılıkts kaba yem için ve de desteklemesi için çokça ekiliyor. Özellikle arıcılık yapanlar korunga ekili bölgeleri tercih ediyorlar.
Korunga ilkbaharda ekilir. İlk sene köklenmeye durduğu için ekildiği sene korunga çıkmıyor. Bizde ekimi iki şekilde yapılıyor: Önce buğday serpme yöntemiyle saçılıp pullukla sürülüyor. Sonra sürülmüş tarlaya korunga serpilerek tırmık tapan yapılıp kapatılıyor. Böylelikle toprak boş kalmıyor ve ekilen buğdayla değerlendiriliyor. Eğer tarımsal destekleme alınacaksa sadece korunga ekiliyor. Verimine gelince; ota biçilecekse çiçeklenme döneminde biçimi yapılır, iyi ot verir. Eğer tohum için biçilecekse tohuma durduktan sonra iyice kurutmadan biçilmesi gerekiyor. Biçimden sonra taneler serilip kurutulur. Aksi takdirde tohumu çok çabuk dökülüyor. Kısmet olursa baharda ben de ekeceğim.
İkisi birden agir olmazmi tarlaya