Sanayi Tavukculuguna Zor Sorular

Yaklaşık 7 yıldır etlik piliç yetiştiriciliği yapıyoruz ve yakın zamanda da büyükbaş hayvancılık yapmayı düşünüyoruz.Bu tip haberler zaman zaman düzenli ve biliçli olarak yapılıyor sektörü baltalamak adına.Ya da ben öyle düşünüyorum.Çünkü bu kadar ihracat yapan ve avrupa normlarına yakın belki aynı düzeyde üretim yapan bu sektöre elbirliğiyle zarar vermek için uğraşıyorlar.Ülkemizde özellikle etlik piliç yetiştiriciliği kadar düzenli ve sıkı kontrol edilen başka bir hayvansal üretim oldugunu düşünmüyorum.Son zamanlarda başlayan bu salma tavukçulukla yumurta üretimini ayrı tutuyorum.Ben sadece sizin dediğiniz gibi sanayi tavukçuluğu yani etlik piliç hakkında konuşuyorum.Antibiyotik konusunda ise kullanılan antibiyotikler sadece veteriner kontrolünde ve recetesi ile kullanılır ve arınma süreleri takip edilir.Gerekli süre geçmeden hayvanlar kesime gönderilmezler.Büyükbaş hayvancılıkta kim bu sürelere dikkat ediyor?Köyde sütçüye süt veren kaç kişi sütünü döküyor antibiyotik kullandım diye?Kaç kişi tarlasına attığı ilacın etiketini okuyor?
Yani bu arkadaşların elinde cep telefonu,cebinde powerbank,çantasında tablet,evde laptobu eksik olmaz ama rüzgar santrallerine bile karşılardır.
Ülkede bu kadar kontrolsüz çevreyi ve insan sağlığını tehdit eden sanayi kuruluşu varken tavuklara daha çok sıra var bence.
(yanlış veya eksik bildiğim varsa düzeltebilirsiniz tabi ki)

tarımımız komple sorunlu sıkıntılı..

temel duzeyde bile ekoloji bilmeden doğru tarım yapılamaz..

bırak çiftçiyi.. mühendis bile bilmez oysa..

organik tarım bile bi yerde çare değil.. yanlisi ureten sistemin aynı 2. bi yanlışı..

kapitalist tarım hayvanları esir etti, bambaska canlilara dönüştürdü.. insanları da sağlığından vesselam..

mesela.. sanayi tavuğunu tek kişilik hücresinden çıkarıp anavatanı doğaya salsak ne yapar.. tüm veterinerler bilimadamları toplansin makul bi cevap veremez..

tahminim 48 saat geçmeden ölür!

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
tarımımız komple sorunlu sıkıntılı..

temel duzeyde bile ekoloji bilmeden doğru tarım yapılamaz..

bırak çiftçiyi.. mühendis bile bilmez oysa..

organik tarım bile bi yerde çare değil.. yanlisi ureten sistemin aynı 2. bi yanlışı..

kapitalist tarım hayvanları esir etti, bambaska canlilara dönüştürdü.. insanları da sağlığından vesselam..

mesela.. sanayi tavuğunu tek kişilik hücresinden çıkarıp anavatanı doğaya salsak ne yapar.. tüm veterinerler bilimadamları toplansin makul bi cevap veremez..

tahminim 48 saat geçmeden ölür!
Hayır ölmez çünkü bu hayat programı onlara yüklüdür .içgüdüleri ile hareket eder ot böcek yer. Tabi gagaları yakılmamışsa.

Köyde gurk tavuğun altına broiler civciv koyduk, salma gezdiler ve büyüdüler. Horozlar ötmeye başlayinca 8-9 aylik iken kestik ve köy tavuğu lezzetinde idi. Tavukları biraktik, köy horozlarından melez yumurtaları ertesi yil gurk bastık, civcivler beyaz oldu, safkanlar gibi aşırı kilolu olmadilar ama köy tavuklarindan iriydiler.
Anlatmak istediğim marketten aldiklarımiz , geceleri lambalari açik tutup sürekli yedirilip maksimum 3-4 ayda daha CİVCİV iken kilo aldirip kesiyorlar.

• Beğen
Tepkiler: Cihan26
sene 1997..

stajdayiz.. hoca dedi ki tavuklari romorkla yükleyip tasiyacaz..

kapalı kafesli sanıyorum.. bi baktım bildiğin romork..

köyde bize saldıran horozları, damdan dama uçan tavuklari bildiğimden.. ve asli yabanisi bi orman kuşu olup ağaca tüneyen tavuklari düşününce..

bunlar kafayı yedi herhal dedim..

yeminle bi çöp posetinden farkı yok..

attığın yerde lök diye kalıyor..

işin sonuna doğru..

sağ sol elde 2'serli.. romorka uzaktan salla gitsin.. dustugu yerde kaliyo..

canı olmayan can veremez vesselam!

köy yumurtası yiyen de yemeyeni döver demedi demeyin :)

broiler tavuklardan öcü gibi bahsediyorsunuz.45 günde 2.5 kg gelen tavuklar belli ırk ıslahlasın sonucu olarak o kilogramları buluyorlar.Kafes dediğiniz sistem etlik tavuklarda yok denecek kadar azdır zaten yatırım maliyeti cok yüksek oldugundan tercih edilmez.Genellikle yumurtacılarda kullanılır.broiler tavuklar belirli metrekare alanda 45 gün boyunca gezinirler,son 1-2 hafta biraz sıkısırlar sadece.Yani hepimizin ahırına bağlayıpta 12 ayda 1 ton gelen ve yıl boyunca yarım metre zincire bağlı olan , aşırı sanayi yemiyle bakılan danalardan neredeyse hiç farkı yoktur.