İnekteki rahim iltihabı için çözüm önerileri

Ertuğrul hocam görüntüdeki akıntısı olan inek 2 ocak da doğum yaptı. Doğum dan 2 gün sonra günde 17 ml 3 gün gentamisin ℅10 kullanıldı. Doğum dan 22 gün sonra kızgınlık gösterdi. Ve kızgınlık takı akıntısı temiz di. Şu an 35 günü doldu ve dün akşam bu iltihaplı akıntı vardı. Peki şimdi ne yapılabilir. Buradaki veteriner arkadaşlar kimisi yine gentamisin diyor kimisi sefalexin diyor. Siz ve diğer arkadaşlar görüşlerinizi paylaşabilir mı teşekkürler
41243d7c249ba3c4179d27b2c1bd6c60.jpg

Kardeş çok aşırı bi kötü durum değildir
Ama iltihabı çözmek lazım.
Gentamisin de vursan olur fakat kızgınlık göstericek bir kaç güne bu gün çekdiysen yarın gelebilir
Sakın tohum atma rahim açılsın sen pistole kılıfı ile rahim içine tiriwalent diye bi ilaç var al250 ml Lik çok ucuzdur Rahmi'min içine ver gitsin iice temizler yine gentamisin ( ekogen ) çok ii çalışıyor vurabilirsin 5 gün de onu kullan ete aynı anda hiç bişiyi kalmaz sefalinde çok ii bir ilaç ii çalışır aynı maliyete sen dediğim uygulamadan daha ii sonuç alırsın inşAllah kayıt et kızgınlık tarihini 20 gün sonra tekrar kızgınlık gösterir tohumu at %80 tutar kardeş Allah kolaylık versin bol kazançlar
Zooteknist

Gentamisin de vursan olur fakat kızgınlık göstericek bir kaç güne bu gün çekdiysen yarın gelebilir
Sakın tohum atma rahim açılsın sen pistole kılıfı ile rahim içine tiriwalent diye bi ilaç var al250 ml Lik çok ucuzdur Rahmi'min içine ver gitsin iice temizler yine gentamisin ( ekogen ) çok ii çalışıyor vurabilirsin 5 gün de onu kullan ete aynı anda hiç bişiyi kalmaz sefalinde çok ii bir ilaç ii çalışır aynı maliyete sen dediğim uygulamadan daha ii sonuç alırsın inşAllah kayıt et kızgınlık tarihini 20 gün sonra tekrar kızgınlık gösterir tohumu at %80 tutar kardeş Allah kolaylık versin bol kazançlar
Zooteknist
Rahim yıkama sini kendimiz nasıl yapabiliriz hocam veteriner 70 lira alıyor bunu biz neden yapmayalım görüşlerinizi bekliyoruz şimdiden teşekkür ederim

Zooteknist
Teşekkürler Ertuğrul hocam

Rahim yıkama sini kendimiz nasıl yapabiliriz hocam veteriner 70 lira alıyor bunu biz neden yapmayalım görüşlerinizi bekliyoruz şimdiden teşekkür ederim

Yapabilirsin ilk olarak pistole ile kılıfı edinin birtakım
Öncelik ineğin Rahmi'nin açık olması
İnekler genelde doğumun ilk iki günü ile bir hafta arası ile her kızgınlığa geldiği gün açık olur ilk olarak vanodin yada tendirdiyot ile kılıfı yıka mikrop bulaşmasın iice kılıflar genelde jelatin poşette olur çıkartıp hiç bişiye sürmeden direkde kullanabilirsin
Kılıfa pistoleyi takmadan denersin Rahim girişinden kılıfı yavaş yavaş ilerlet takılınca sağa sola hareket ettir hafif geri çek tekrar ilerlet serviks dediğimiz 3 tane boğum var oraya denk gelirse takılır eğer zorlarsan yırtarsın yumuşak hareket et zaten pilastik kılıf olduğu için katlanır geçer yara vermez genelde ama dikkat etmelisin yinede ekstrem bi durum yoksa girer zaten Yarıyı geçince zaten senin işini görür verebilirsin ilacı

Yapabilirsin ilk olarak pistole ile kılıfı edinin birtakım
Öncelik ineğin Rahmi'nin açık olması
İnekler genelde doğumun ilk iki günü ile bir hafta arası ile her kızgınlığa geldiği gün açık olur ilk olarak vanodin yada tendirdiyot ile kılıfı yıka mikrop bulaşmasın iice kılıflar genelde jelatin poşette olur çıkartıp hiç bişiye sürmeden direkde kullanabilirsin
Kılıfa pistoleyi takmadan denersin Rahim girişinden kılıfı yavaş yavaş ilerlet takılınca sağa sola hareket ettir hafif geri çek tekrar ilerlet serviks dediğimiz 3 tane boğum var oraya denk gelirse takılır eğer zorlarsan yırtarsın yumuşak hareket et zaten pilastik kılıf olduğu için katlanır geçer yara vermez genelde ama dikkat etmelisin yinede ekstrem bi durum yoksa girer zaten Yarıyı geçince zaten senin işini görür verebilirsin ilacı
Ertuğrul hocam verdiğiniz bilgiler çok değerli googlede pistole arama yaparak bir sonuca ulaşamadım sanırım paslanmaz demir çubuğu kastediyorsunuz.rahim temizliği olarak ilac öneriniz nelerdir

83c926906035e9c9a2f1ace19b545fdf.jpg
pistole dediğimiz bu tohumlama çubuğu
f758579f09797149defe87b0409f3f7b.jpg
kılıfta bu plastik çubuklar
Enjektöre takıp ilacı verebilirsin
de6a8bc247d122c13c1a19cd171bb15b.jpg
47df17aa5dae0c24408c8ea6809b4baf.jpg
84c25dbbeef8ec273a8f1515bf85f967.jpg
987adb17c45781b4ef29a18e65b38da0.jpg
4fa37a9feebdee693cdb0cdf4651edb3.jpg
bunların hangisi hesabına uyarsa onu kullan en ağır iltahaplarda sonunu atamama durumunda seruma cenapen i kat ver Rahime temizlesin iki güne
Eyvallah hocam verdiğiniz bilgiler çok değerli teşekkür ediyorum Allah emanet olun

83c926906035e9c9a2f1ace19b545fdf.jpg
pistole dediğimiz bu tohumlama çubuğu
f758579f09797149defe87b0409f3f7b.jpg
kılıfta bu plastik çubuklar
Enjektöre takıp ilacı verebilirsin
de6a8bc247d122c13c1a19cd171bb15b.jpg
47df17aa5dae0c24408c8ea6809b4baf.jpg
84c25dbbeef8ec273a8f1515bf85f967.jpg
987adb17c45781b4ef29a18e65b38da0.jpg
4fa37a9feebdee693cdb0cdf4651edb3.jpg
bunların hangisi hesabına uyarsa onu kullan en ağır iltahaplarda sonunu atamama durumunda seruma cenapen i kat ver Rahime temizlesin iki güne
Ertuğrul bey verdiğiniz bu bilgiler çok iyi veterinerler vermiyor tşk

Veteriner kliniklerinde mevcuttur eğer ineğe değer ii kaliteli hayvan diyorsan uğraşmaya değer
Sor sen yinede ilaçları yoksa muadilini kullan normale dönsün hayvanın Rahime tedaviye geçersin yardımcı olmaya çalışırım yine tohumuda tutturursun
Toplam masrafın 500 tl civarı olur ama bi buzağı en az 3000 tl
En kötü inek yine 5000 tl ediyor dimi Kolay gelsin
Zooteknist [emoji106]
Ertuğrul bey buzalayalı 7 ay oldu ama kızgınlık göstermeyen iktane ineğim var ne önerirsin doğdukları sağlıklı olmuştu

Benin inekde oksuruk var uzun suredir yemesi icmesi iyi uc ayini bekliyoz doldurunca hap onerdi vetr.arkdas birde ayni inegin bos olma durumuda var 4 aylik olunca tekrar kontrol edicek vetr.15 aydir bos olmus olcak gebe deilse kiyamiyorum satmaya ve kesmeye de memnunum hayvandan napmam gerekli :(

Benin inekde oksuruk var uzun suredir yemesi icmesi iyi uc ayini bekliyoz doldurunca hap onerdi vetr.arkdas birde ayni inegin bos olma durumuda var 4 aylik olunca tekrar kontrol edicek vetr.15 aydir bos olmus olcak gebe deilse kiyamiyorum satmaya ve kesmeye de memnunum hayvandan napmam gerekli :(

Kg olarak Nasıl çokmu zayıf birde uç ayını bekliyoruz derken tedavi için mi üç ay beklenecek vede ne gibi tedavi uygulandı

İc parezit habi icin üc ayini bekliyoruz gebeliigi kesinlesmesi icin de 4 ayini beklicekmisiz inek jerse 300 kg gelir canligi agirligi zahmet veriyorum ama zayif deik idaelmis kg mi tedavi uygulanmidi hic

Anladığım kadarı ile hap kullandınız üç ay sonra tekrar kullanacaksınız hap
Vede ineğe tohum atıldı 4. Ayında kontrole gelecek yüklümü diye
Peki bu inek şuan kaçıncı ayında bu uygulamalar yapılalı

• Beğen
Tepkiler: babasultan40
Yok özür dilerim anlatamidim hayvani disardanda aldim alali da 5 ay oldu aldigimda kisirdi 12 ay olmus dograli tohum tutmamis ben de kizginlik gozder di net bir sekilde 13.11.2016 tarihinde tohumladik bu ocak 25 sinde cara geldi sadece olabilir dedi vetr.subat 6 da kontrol etti % 80 bos dedi bu ayin sonunu bekliyoruz gebelik kontrolu kesinlesmesi icin uzun bir surede oksurugu var ic parazit den olabilirmis üc aydan erkende atilmadigindan hap atmadik subat 13 de gebeyse uc ayini dolduruyo ozaman parazit ilaci atcaz kilosu yerinde jerse inek yemesi icmesi de guzel ve isdahli suanda gebe deilse 15 aydir gebe del inekdende memnunum gözlemledigim kadar oksuruk disinda birsey cozemedim

siyasi konu olsaydı bende dahil hepimiz profösör kesilmiştik valla kardeş verdiğin bilğiler on numara inşallah uygulayacagım

Kadeş siyaset bizim işimize burada katkı sağlamadığı için pek ilgilenmiyorum [emoji4] onun dışında
Birazcıkta faydam olduysa ne Mutlu bana
Mesleğimi üretici meslektaşlarımı seviyorum çok çalıştım çok emek verdim tarım ve hayvancılık konusuna birde çiftliğimin olması bana çok avantaj sağladı tecrübe ile bilgi iice pekişiyor
Elimden geldiğince yardım etmeye çalışırım tüm üreticilere
Allah hepimizden razı olsun yeter [emoji6]

Yok özür dilerim anlatamidim hayvani disardanda aldim alali da 5 ay oldu aldigimda kisirdi 12 ay olmus dograli tohum tutmamis ben de kizginlik gozder di net bir sekilde 13.11.2016 tarihinde tohumladik bu ocak 25 sinde cara geldi sadece olabilir dedi vetr.subat 6 da kontrol etti % 80 bos dedi bu ayin sonunu bekliyoruz gebelik kontrolu kesinlesmesi icin uzun bir surede oksurugu var ic parazit den olabilirmis üc aydan erkende atilmadigindan hap atmadik subat 13 de gebeyse uc ayini dolduruyo ozaman parazit ilaci atcaz kilosu yerinde jerse inek yemesi icmesi de guzel ve isdahli suanda gebe deilse 15 aydir gebe del inekdende memnunum gözlemledigim kadar oksuruk disinda birsey cozemedim

Öksürüğü çözeriz ama gebedir inşAllah

İştahlı ise işimiz kolay [emoji6]
Jersey için ideal ağırlık 300-350 arası seninkide normal zaten
Akciğer kıl kurdu olabilir yada kelebek olma ihtimali var
Bu tip hastalıklar genelde çok rutubetli ortamdan vede köpek kılından geçer genelde bunlar için (ekoben 1500) haplarını kullanman ii olur dozunu veterner söler sana
Beklemene gerek yok şimdiden at hapları rutubet varsa ahırda onun çaresine bak havalandır sıksık birde ahırda köpek girmesin yada otun dışarda ise otun üzerine köpekler yer yapmışsa dikkat et izin verme
Sonrasında ise makrovil denilen bir ilaç var derialtı vuracaksın dozunu sorarsın akciğere çalışır direk çözer öksürüğü azalırsa öksürük 15 gün sonra tekrarla ilacı gebeliğe sıkıntı etmez birde deri altı parazit aşısıda yapsan hapla beraber çok ii olur belki öksürükle beraber gebe değilse Rahmi'de düzelir kızgınlık gösterir enfeksiyonu atarsa
Dediklerimi uygularsan sonucunu benimle paylaşırsan sevinirim kolay gelsin
Zooteknist [emoji106]

• Beğen
Tepkiler: Simantel