İnekteki rahim iltihabı için çözüm önerileri

Arkadaşlar doğumuna az kalmış bir ineğim var. Ve daha önceki yıllarda zaman kaybına neden olan rahim iltihabına erkenden önlem almak istiyorum. Veteriner arkadaş en etkili antibiyotikin gentamisin olduğunu söylüyor. Ve doğumdan sonra ikinci günden itibaren 4 veya 5 gün kullanılmasıni öneriyor. Başka tecrübeli bir arkadaş da doğumdan sonra 15 yada 20 ci günlerde daha etkili olacağını söylüyor.
Sizce ne zaman kullanmaliyim. Ve başka bir öneriniz varsa lütfen yardımcı olun. Teşekkürler.
Not: doğumdan sonraki 14 ve 28 ci günlerde proslangdin hormonu kullanacağız

Metrit netrit bunlarin genellikle eş atmama beya bir parça eşin koparak içerde kamasindan kaynaklaniyor tecrübe etmişimdir en doğrusu Veyeriner yerine zeotisyene danışmanın iyi olacağını düşünüyorum

Neden ? Eğer doğru ise bu sorunların hepsinin sebebi kuru dönem beslemesi imiş Abalıoğlu saha teknisyeni böyle söylüyor. kuru donem rasyonu yaptık başarı nekadar olur göteceğiz

• Beğen
Tepkiler: muhammet63
Metrit netrit bunlarin genellikle eş atmama beya bir parça eşin koparak içerde kamasindan kaynaklaniyor tecrübe etmişimdir en doğrusu Veyeriner yerine zeotisyene danışmanın iyi olacağını düşünüyorum

Neden ? Eğer doğru ise bu sorunların hepsinin sebebi kuru dönem beslemesi imiş Abalıoğlu saha teknisyeni böyle söylüyor. kuru donem rasyonu yaptık başarı nekadar olur göteceğiz
Öncelikle cevabınız için teşekkürler.
Kuru dönem beslenmesinin sonuçları ni bizimlede paylaşirsaniz seviniriz.

Rahim bolgesine gentavet turu ilac kullaniyoruz
Rahim ici haplarda kullaniyor veteriner ismini bilmiyorum
Dogumdan sonra antibiyotik sute gececegini hesap ederek kullanilmali
Tabi en guzeli hayvanin hasta olmaması bunun icinde dogru besleme dogru bakim
İsmail kardeşim rahime gentamisini doğumdan kaç gün sonra kullanıyorsunuz. Eskiden metrinev adında rahime verilen bir ilaç vardı. Şu an yokmuş muadilide yokmuş. Teşekkürler

Rahim iltihabi genelde doğum anında alınan enfeksiyondan kaynaklanır kuru dönemde ise yataktan Kaynaklı olur sana en ii yöntem olarak doğumu takiben hemen bi 100 cc Lik gentamisin alıp 5 gün 20 cc kullan ardından da 14 gün reseptal kullan 5 cc yeterli olur ardından 45 gün tohumu salla gitsin yeni den gebe kalır hayvanın. [emoji6] az masrafla atlatırsın eğer son atmama durumu yada başka ekstrem durumda bana ulaş hallederiz resim atman daha ii olur [emoji6]

Rahim iltihabi genelde doğum anında alınan enfeksiyondan kaynaklanır kuru dönemde ise yataktan Kaynaklı olur sana en ii yöntem olarak doğumu takiben hemen bi 100 cc Lik gentamisin alıp 5 gün 20 cc kullan ardından da 14 gün reseptal kullan 5 cc yeterli olur ardından 45 gün tohumu salla gitsin yeni den gebe kalır hayvanın. [emoji6] az masrafla atlatırsın eğer son atmama durumu yada başka ekstrem durumda bana ulaş hallederiz resim atman daha ii olur [emoji6]
Çok güzel anlattınız hocam. Galiba en iyi zaman doğumdan sonra ki ilk hafta. Ve en iyi antibiyotik gentamisin . Peki Ertuğrul hocam 14 veya 15 inci günlerde proslangdin mı kullanmak yada receptal mı kullanmak faydalı olur

Kardeş prostaglandin sadece rahimi uyarır yeniden yumurta üretimi için harekete geçirir ama doğumun ilk 15 günü rahimde aşırı derece progesteronun baskısı sebebi ile çalışmaz reseptal baskıyı kaldırıp iltahabı ve kis i söker atar ve tadavide eder

• Beğen
Tepkiler: muhammet63
Her gün bi buzağım oluyor ve her doğumda heyecanlanıyorum [emoji4] her türlü problemle karşılaştım ve üstesinden geldik evel Allah [emoji106]
Sorunla karşılaşınca ya resim öneri ne istersen sorabilirsin zooteknist [emoji243]
Bu yil hayvanlarda 2 ay civari gebelik bozma fazla 10 hayvandan 3 tanesi gebelik bozdu hep ani 2 aylik civari
949e95c66f4ee374194eec88d9bc9335.jpg

Fotoda gorundugu gibi atıyor yavruyu
Bu yil fenni yem degisik kalam hersey ayni
T.k.k. 26 p. Tahil mixsSut yemi kullaniyorum duzgun karisim olmuyor
Gelisiguzel kendi arpam ile karıştırıp dokuyorum onlerine acaba fazlami geliyor protein diyorum
Bogasama boga tutma normal sıkıntı yok
Zayif ve drencsiz hayvanlar bozdu gebeligi bir kac defa pes pese bozanlarda oldu

Bu yil hayvanlarda 2 ay civari gebelik bozma fazla 10 hayvandan 3 tanesi gebelik bozdu hep ani 2 aylik civari

Gelisiguzel kendi arpam ile karıştırıp dokuyorum onlerine acaba fazlami geliyor protein diyorum
Zayif ve drencsiz hayvanlar bozdu gebeligi bir kac defa pes pese bozanlarda oldu
Geçmiş olsun kardeş

• Beğen
Tepkiler: ismail_17

Embiryo ölümü oluyor
Protein 2 aylık embiryoyu attırmaz da
Burucella genelde 6 Aydan sonra atar
Hormonal bi sorun var
Sorunu yemlerde aramaklazım küf varmı
Kaba yemde neler yediriyorsun mesela hormon salgılatırsa atar yine

Embiryo ölümü oluyor
Protein 2 aylık embiryoyu attırmaz da
Burucella genelde 6 Aydan sonra atar
Hormonal bi sorun var
Sorunu yemlerde aramaklazım küf varmı
Kaba yemde neler yediriyorsun mesela hormon salgılatırsa atar yine
Ilk bahar sonbahar cimen otluyorlar 100 donum etrafi cevrili yerleri yaz kis gece gunfuz serbest bizim iklim uygun
Verdiğimiz kaba yem tarladan bictigim kuru ot yiye bildigi kadar 6ila 7 kg arpa ve t.k.k. tahil mixs yemi başka sey yok
Yeni yem karma aldim ama yeni basladim silaj ve kuspe vermeye bu sorun daha once
Su yaparmi derenin icinde su kuyusu yuzeysel biraz

Ilk bahar sonbahar cimen otluyorlar 100 donum etrafi cevrili yerleri yaz kis gece gunfuz serbest bizim iklim uygun
Verdiğimiz kaba yem tarladan bictigim kuru ot yiye bildigi kadar 6ila 7 kg arpa ve t.k.k. tahil mixs yemi başka sey yok
Yeni yem karma aldim ama yeni basladim silaj ve kuspe vermeye bu sorun daha once
Su yaparmi derenin icinde su kuyusu yuzeysel biraz

Ben bi bakayım notlara akşam
bi ot vardı aşırı derece östrojen. Salgılıyor ismini hatırlamıyorum şuan akşam yazarım.