İnekteki rahim iltihabı için çözüm önerileri - Sayfa 7
Sayfa 7/7 BirinciBirinci ... 34567
105 sonuçtan 91 ile 105 arası gösteriliyor
    Ertuğrul -25 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Alıntı ibo71 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    1.doğumlarını yaptılar. montofon kırması inekler. buzağılar annelerinin altından emiyorlar. kondisyonları skoru 3 internetteki resimlere göre. sütte ancak 6-7 kg civarı bazılarında 5kg. canlı 400kg geliyorlar ortalama.
    Yem kullanıyormusunuz

Alıntı Ertuğrul -25 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Yem kullanıyormusunuz
    evet yem kullanıyorum konsantre yem 1,5kg 24protein yem 0,75 arpa 0,75 buğday. 4kg yem bezelyesi tritikale kuru otu. 4kg saman günlük miktar iki öğünde veriyorum.

Ertuğrul -25 teşekkür etti.

evet yem kullanıyorum konsantre yem 1,5kg 24protein yem 0,75 arpa 0,75 buğday. 4kg yem bezelyesi tritikale kuru otu. 4kg saman günlük miktar iki öğünde veriyorum.
    Enerji biraz düşük kalıyor elinde arpa varsa iki katına çıkart Mısır bulabilirsen kullanacağın kadar samandan düş ilaç veya hormon kullanmaktansa bir hafta boyunca yoğun yemleme ile kızgınlığa getirirsin hemde sağlık açısından iyidir akıntıları günlük takib et iltihab varsa hemde açık eder kendini ona göre tedavi uygularsın

ibo71 teşekkür etti.

Enerji biraz düşük kalıyor elinde arpa varsa iki katına çıkart Mısır bulabilirsen kullanacağın kadar samandan düş ilaç veya hormon kullanmaktansa bir hafta boyunca yoğun yemleme ile kızgınlığa getirirsin hemde sağlık açısından iyidir akıntıları günlük takib et iltihab varsa hemde açık eder kendini ona göre tedavi uygularsın
    ben burda bir şeyide merak ettim hocam 400kg 6kg süt veren bir ineğin günlük alması gereken enerji ve protein miktarını hesaplamak için bir tablo ya da program var mı

ben burda bir şeyide merak ettim hocam 400kg 6kg süt veren bir ineğin günlük alması gereken enerji ve protein miktarını hesaplamak için bir tablo ya da program var mı
    Vardır nette araştırsan bulursun ücretli ücretsiz
    Fakat programa göre hareket edersek sadece verim ve yaşama payı için gerekli enerji ve protein ihtiyacını buluruz kızgınlık problemleri ve ineğin gebe kalması için yüksek enerji ile rahim dokusunu harekete geçirmek gerekiyor eğerki sitres faktörü varsa Onuda yenmesi için fazladan enerjiye ihtiyaç var bu yüzden herzaman program verilerini baz almak çözüm getirmiyor

ibo71 teşekkür etti.

Rahim iltihabı için direk rahim içine ilaç uygulaması en güzeli diye biliyorum. İltihabı geçirmeden hormon tedavisi çok etkili veya anlamlı olmaz.

Alıntı vasago Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Rahim iltihabı için direk rahim içine ilaç uygulaması en güzeli diye biliyorum. İltihabı geçirmeden hormon tedavisi çok etkili veya anlamlı olmaz.
    Amaçımızda bu zaten rahim içi tedavi yöntemleri fakat uzun süreli sessiz ineklerde iltahap kiste dönüşüyor dışarıya açık etmiyor kendini bunu ortaya çıkartmak içinde yine bi rasyon hazırlamak gerekiyor ve sonuça bakarak ya tedavi yada hormon kullanılır

ibo71, muhammet63 teşekkür etti.

muhammet63 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Amaçımızda bu zaten rahim içi tedavi yöntemleri fakat uzun süreli sessiz ineklerde iltahap kiste dönüşüyor dışarıya açık etmiyor kendini bunu ortaya çıkartmak içinde yine bi rasyon hazırlamak gerekiyor ve sonuça bakarak ya tedavi yada hormon kullanılır
    Merhaba arkadaşlar öncelikle Ertuğrul hocam ve tüm değerli Forum arkadaşlarına ayrı ayrı teşekkür ederim zaman zaman Ertuğrul hocamız gibi arkadaşlarımızı yoruyor olsak da ülke çifçiliğine çok faydalı işler yapmış oluyoruz

Geçenlerde hayvanlarım içinde farklı bir uterus enfeksiyonu ile karşılaştım onu paylaşmak istiyorum yaklaşık 3 aya yakın doğum yapmış bir ineğimiz vücut kondisyon skoru üçün üstünde günde yaklaşık 8 kilogram süt ve doğumdan sonra eşine atmıştı hiç kızgınlık göstermedi sonra bir gün baktım hafif bir iltihaplı akıntı 1 numaralı resim hayvandan hafif bir de Öksürük vardı durumu veteriner arkadaş da paylaştım Şu durumda en mantıklı nın seftiofur kullanmanın faydalı olacağını söyledi hem üst solunum enfeksiyonu hem de uterus iltihabı 4 gün boyunca ceftiofur kullandım akıntısı temizlendi iltihap bitti gibi öksürükte kesildi sonradan pg2a hormon iğnesi ne yaptık normal bir kızgınlık gösterdi ve veteriner arkadaş tohumladı sonra 18 günde eski iltihabından çok daha fazla bir şekilde iltihap atmaya başladı durumdan telaşlanıp veteriner arkadaştan Rahim iltihabı tedavisini yapmasını istedik veteriner arkadaş ilk başta Rahime doğumdan sonra bırakılan haplardan kaynatılmış suda eritilerek klortetrasiklin etken maddeli tabletten 6 adet eriterek rahmin içine bıraktı diğer gün resim 2 de ki akıntı geldi ltihabın atıyor dedi veteriner Arkadaş İkinci günden sonra %10 gentamisin ve pg2fa kızgınlık iğnesi yaptık o akşam çok değişik bir akıntı ile karşılaştım içinde iltihap ve kan vardı durumu hemen veteriner arkadaşa ilettim veteriner kanın kist olabileceğini söyledi ve gentamisin e devam etmemi söyledi 2 gün günde 25 ml gentamisin kullandım akıntı kırmızı kahverengimsi idi 3 gün ara verdim aldığım antibiyotiğin ismi armagen%10 idi sonra düşük bir ihtimal olsa da antibiyotiğin kalitesinden olabilir dedim ve yeni bir gentamisin EKOGEN%10 yukarıda hocamızın tavsiye ettiği antibiyotikten aldım onu da 4 gün kullandım toplam 6 gün 150 milim gentamisin kullandım Ve hala tam olarak hayvan temizlenmedi güzelim 6 günün sonunda ki akıntısı resim 3'teki gibiydi birkaç gün ara verdim hayvanı yeşil diye bıraktım biraz da metabolizmayı güçlendirmek istedim antibiyotikten yaklaşık 5 gün geçtikten sonra her akşam kırmızı kahverengimsi ve iltihaplı akıntı devam ediyordu veteriner arkadaş bir seftiofur daha kullanma mı faydalı olacağını söyledi ve tekrar 3 günlük seftiofur kullandık Ondan sonra akıntının biraz daha temizlendiğini fark ettik resim 4 şu anda hayvanın boğa ya gelmesine bir hafta var ve akıntısında kırmızı kahverengi yok ama beyaz iltihap biraz var bu durum hakkında düşünceleriniz nedir ve sormadan edemeyeceğim ilk kanlı akıntı acaba yavru Fötüs olabilir mi 18 günlük düşük bu kadar kanlı akıntı yapabilir mi Herkese çok teşekkürler

Resim 1

Resim 2
    Klortetrasiklin hapları eritip rahme attıktan sonra

Resim 3
    2 gün 25 ml gentamisin ve bir doz pg2fa kullandıktan hemen sonra

Resim 4
    Ve 6 gün gentamisin kullanmanın sonundaki hali sonra 5 ara

5 gün aradan sonra 3 günlük seftiofurun sonraki hali

Ve sonra bu kadar uğraştan sonra yine iltihap anlamadım gitti arkadaş

Ertuğrul hocam yukarıda ki konu hakkında görüşünüz nedir yardımcı olabilir misiniz

Sayfa 7/7 BirinciBirinci ... 34567