Tritikale mi yem bezelyesi mi

İkisi farklı bikilerdir.biz karıştırarak ekliyoruz.yem bezelyesi fiğe nazaran daha lezzetli ve protein değeri biraz daha yüksektir.fiğden daha mukavemetlidir yatmaya.yalnız tritkale yerine yatmayan buğday çeşitleri ile birlikte kesilirse hasadı ve yem karmada daha verimli olur.çünkü tritkale bezelyenin içinde azotla beraber öok kuvvetli oluyor.yeşilken bıçilincede yem karizmanın içinde dirsek kısımlaro parçalanmıyor.bunun için bezelyeye fiğe karıştırılacak alternatif ürünler bulmamız gerek.

Aslı'nda fena değil tritikale kale yem bezelyesi karışımı protein ve enerji için ii karışım
Bahar döneminde ekilecek başka alternatif
Şöle sıralayabilirim
Bezelye- arpa
Bezelye -yulaf
Bezelye - buğday
Fiğ için ise
Yine aynı çeşitler sıralanabilir
Fiğ - yulaf çek idealdir yulaf ve fiğ biçim olgunluğu yakın tarih olduğu dan en yüksek kalite ve verimi bu karışımda yakaladım
0d199f3e733f87c029c98df3cae180d5.jpg
f44c1ae9ad2f08d352507d5f443e5c5b.jpg
tüm verileri masraf alınan ürün paylaşabilirim otu çok lezzetli ve zai olmuyor hiç yem karmadada sorun çıkartmıyor

Aslı'nda fena değil tritikale kale yem bezelyesi karışımı protein ve enerji için ii karışım
Bahar döneminde ekilecek başka alternatif
Şöle sıralayabilirim
Bezelye- arpa
Bezelye -yulaf
Bezelye - buğday
Fiğ için ise
Yine aynı çeşitler sıralanabilir
Fiğ - yulaf çek idealdir yulaf ve fiğ biçim olgunluğu yakın tarih olduğu dan en yüksek kalite ve verimi bu karışımda yakaladım
0d199f3e733f87c029c98df3cae180d5.jpg
f44c1ae9ad2f08d352507d5f443e5c5b.jpg
tüm verileri masraf alınan ürün paylaşabilirim otu çok lezzetli ve zai olmuyor hiç yem karmadada sorun çıkartmıyor
Çok iyi olur. Adım adım hangi dönemde, hangi karışımdan , nekadar ekilebileceğinden , masraf kalemlerine ve alınabilecek verim tecrübelerinize kadar paylaşırsanız çok makbule geçer.

Çok iyi olur. Adım adım hangi dönemde, hangi karışımdan , nekadar ekilebileceğinden , masraf kalemlerine ve alınabilecek verim tecrübelerinize kadar paylaşırsanız çok makbule geçer.

Geçen yıl nisan 10 da,sonbaharda sürüm yaptığım tarlaya ekim yaptım sulu arazi yulaf fiğ ve arpa karışımı
Yulaf 13kg fiğ 9kg arpa 4kg
Dekara mibzerle ayarlayıp attım tarla çok yorgun olduğu için tabana 20 kg 20-20 gübre kullandım
Mayıs 25 sulama yaptım 12 kg üste 33nitrat septim
50 dekar dan 1500 balya kaldırdım zaten resimden belli otum boyu arka tekerin yüksekliğinde balyalar 25 kg ortalama
Bir tutam bile yabancı ot çıkmadı sık ektiğim için

Geçen yıl nisan 10 da,sonbaharda sürüm yaptığım tarlaya ekim yaptım sulu arazi yulaf fiğ ve arpa karışımı
Yulaf 13kg fiğ 9kg arpa 4kg
Dekara mibzerle ayarlayıp attım tarla çok yorgun olduğu için tabana 20 kg 20-20 gübre kullandım
Mayıs 25 sulama yaptım 12 kg üste 33nitrat septim
50 dekar dan 1500 balya kaldırdım zaten resimden belli otum boyu arka tekerin yüksekliğinde balyalar 25 kg ortalama
Bir tutam bile yabancı ot çıkmadı sık ektiğim için

Teşekkür ederim. Komikte olsa bu işlerden hiç anlamayan birisi olarak bazı sorularım olacak.

Ne zaman hasat ettiniz?
Fiğ, macar fiği mi?
15 Da yerim var, eylül 2017 de yem bezelyesi ve yulaf ekeceğim. Mart nisan ayları gibi sizin karışımı eksem, eylüldeki verim performansını düşürür mü? Ayrıca hiçbir ekipmanım yok, sürme ekme balyeleme hepsini ücretle yaptıracağım. Fayda maliyet olarak bakarsak sizce kısa dönem için değer mi? 6 tane hayvanım var. Bu kısa arada onlara yedirecek bir şeyler olsun düşüncesindeyim.

• Beğen
Tepkiler: Dağdevir
Teşekkür ederim. Komikte olsa bu işlerden hiç anlamayan birisi olarak bazı sorularım olacak.

Ne zaman hasat ettiniz?
Fiğ, macar fiği mi?
15 Da yerim var, eylül 2017 de yem bezelyesi ve yulaf ekeceğim. Mart nisan ayları gibi sizin karışımı eksem, eylüldeki verim performansını düşürür mü? Ayrıca hiçbir ekipmanım yok, sürme ekme balyeleme hepsini ücretle yaptıracağım. Fayda maliyet olarak bakarsak sizce kısa dönem için değer mi? 6 tane hayvanım var. Bu kısa arada onlara yedirecek bir şeyler olsun düşüncesindeyim.

adi fiğ dediğimiz yerli fiğ tohumu kullandım ferformans olarak şöle diyebilirim benim kgları 2 şer kg düşür ve taban gübresini 4kg artır tarla 2. ekime daha sağlıklı girer ve daha çok verim alırsın fakat eylül için macar fiği ve kışlık buğday kullanmanı öneririm yulaf soğuklara karşı çok hassastır

Oguzhan yemlik bezelyeyi 3 yildan bu yana ekiyorum ilk yıl deneme olarak 1.5 donum ektim 36 balya aldim karisik ekmelisin eger tritikale ile ekersen verim çok olur, ama bugdayla ekersen verim biraz daha dusuk olur fakat besin degeri daha yuksek ve daha kaliteli bir balya olur
Iç anadoluda benzer sonuç alınabilir mi sizce? 300 dekar nadas alanı var. Macar fiğ ekmeyi düşünüyorum. Yem hezelyesi tohumu çok pahalı. Macar diğer ucuz değil ama köyde eken var. 3 TL kg gibi alma şansımız var. Ne dersiniz?

Arkadaşlar bu zamana kadar kuru çeltik tarlalarımızı fiğ ekiyorduk bundan sonra yem bezelyesi ekmeyi düşünüyoruz yada tritikale hangisini ekersem daha çok verim alabilirim yoksa ikisini karıştırıp mı ekmeliyim daha mı fazla kuru ot alırım mayıs başı gibi biçilecek ama yardımlarınızı bekliyorum
Biz 3 dönüm tarlaya tritikaleyle yem bezelyesini karıstırip ektik. Kuvvetli hayvan gübreside atmıstık zaten. Biçmeye gittiğimizde traktör mahsulün içinde kayboldu 1metre 80 cm.boy yapmis bicerken sıkıntı cektik. Ot tanburların arasından geçmiyordu uğraşa uğraşa biçtik makinanın kayıslar bile yanacaktı biraz daha zorlasaydık. Kuruması biraz uzun sürdü mahsulün veriminden dolayı bağladık 1.15 boy 27 kg 3 dönüm yerden 155 balya çıktı.

Bide çok kalın saplı oluyor yatma olayı yok parmak kalınlığinda sap yaptı buğday gibi başak çıkarttı. Ama hayvanlar yemedi önlerine koyunca bizde sattık bi çiftliğe adam yem karmaya koyup slaj la yemle karıştırdı. Kurbanlıklar a veriyor içindeki protein yoğun yem bezelyesinin

Değerli üreticilerimiz,
Üzülerek takip etmekteyim ki fakültemize ait TÖRE ve ATEŞ yem bezelyesi çeşitlerinin aynı isimle farklı tohumluk satışları yapılmaktadır. Çeşitlerimize ait orijinal tohumluk çuvallarının fotoğraflarını sizlerle paylaşmak istedim. Görüleceği üzere çuvalların üzerinde ayrıca üniversitemiz logosu da yer almaktadır.
Saygılarımla.
Doç. Dr. Ertan ATEŞ

Resimler ve ekler

• IMG_20191126_141335.jpg
    IMG_20191126_141335.jpg
    1.2 MB · Görüntüleme: 27
  • IMG_20191126_141421.jpg
    IMG_20191126_141421.jpg
    1.6 MB · Görüntüleme: 26