Tavuk Gübresi

Tavuk gubresi

Buğday mibzerinin sadece arka ayaklarınla dekara 5 kg tohum atıyoruz eylül ekim gibi ekersek bu aylarda hasata geliyor şuan dekarını 2000 tl ye sattık kesildikten sonra birdaha büyüyor ozaman ki piyasaya göre tekrar satıyoruz bu fotoğraftaki de yaza sulamadık ektiğimiz maydonoz 5 sefer keseriz tahminime göre sulayıp kesiyoruz sulayıp kesiyoruz İstanbul'a hale gönderiyoruz çuval hesabı gidiyor oda ozaman ki piyasaya göre tabiki en sonda tohuma kalkınca biçerdöverle biçiyoruz güneşte kurutup eliyoruz tekrar tohum elde ediyoruz fakat piyasa belli olmuyor 2014 de dekarı 300 2015 te 1500 2016 da 2000 tl piyasaya göre

Iyi gunler tavuk gubresini çeltik tarlasina ne zaman atıyorsunuz donume ne kadar attiniz paketlenmis mi yoksa dökme mi yaptini

Kıymetli dostlar tavuk gübresi yumurtalık daha iyi olmasına rağmen etlikte verimi mutlaka fark edilir derecede yükseltir fakat size tavsiyem gübreyi tarlaya atmadan iyice karıştırıp en azından 3-5 ay yanmasını sağlayın yoksa atılan tarlalarda 5 yıl kadar sonra verim kaybı olur pirince giderken bulgurdan olmayın tavuk gübresi kullanın fakat yanmış olmasına özellikle dikkat edin..

Peki fermente edilmiş 25 kg lık çuvalda satılan tavuk gübresinden alıp tarlaya sürümden önce atıp sürsek nasıl olur? Bu şekilde de yakmaz herhalde, çünkü işlenmiş olacak.. bu şekilde yapan arkadaşlar söyleyebilir mi? Ben bu şekilde yapmayı düşünüyorum ama net bir bilgi alamadığım için ekini yakar diye korkup yapamıyorum.

Arkadaşlar yakınımızda 100 binlik tavuk kümesi var. Buğday tarlalarını gübrelemek için römork almayı düşünüyorum. Kimyasal gübreyi ekmeden sadece tavuk gübresi kullanarak verim alabilir miyiz? Römork almaya değer mi? Tavuk gübresi kullanan arkadaşlar ne dersiniz?
Ben gözümle gördüm urda bi Abi var son 5 yıldır taban gübresi atmoyor yaklasık 1000 dekar yeri var 20tonluk remorkla sacıyor tarlalara tavuk gübresini baska yaptığı hiçnir gübre uygulaması yok Bende sılajlık mısır ekiyorum güzden mısır ektiğim tarlalara dekara 2 remok falan saçıyorum hayvan gübresini sürdükten sonra baharında bi kültuvator bi kurum ekiyorum sadece 35 40 kiloğram üre atıyorum onuda 2 seferde çapa ile veriyorum

• Beğen
Tepkiler: ertac sahın
Fermente edilmiş olarak yanmış tavuk gübresi arıyoruz o da toprağın tuz oranını artırır mı
Fermente oloyında gubredeki azot oranı düşer. Varsa için gubredeki yabancı ot tohumları yanmadan dolayı ölür.
Bence bölgenizde tavuk kümesi varsa irtibata gecip remorklarla /kamyonla gubreyi tarlaalara cek. dekara 1_ 1,5 ton tavuk gubresini guzelce serp, topraga karıstır. Ekinini ek .Keyfine bak. Paketli gubrelere fazla da paranı verme. 10 da 1 fiyatına mal olur hemde yüksek verim alırsın.

Fermente oloyında gubredeki azot oranı düşer. Varsa için gubredeki yabancı ot tohumları yanmadan dolayı ölür.
Bence bölgenizde tavuk kümesi varsa irtibata gecip remorklarla /kamyonla gubreyi tarlaalara cek. dekara 1_ 1,5 ton tavuk gubresini guzelce serp, topraga karıstır. Ekinini ek .Keyfine bak. Paketli gubrelere fazla da paranı verme. 10 da 1 fiyatına mal olur hemde yüksek verim alırsın.
İyide Bolu bölgesinde dediğiniz yaptılar fermente etmeden attılar toprakların azot oranı yükseldi dekara 1.1.5 çok fazla en güzeli kendin fermente yapmak değil mi pelet haline getirilmiş tavuk gübresi kuru tarımda buğdayda dekara 70 kilogram un üzerine çıkmak ne kadar doğru bilmiyorum.

İyide Bolu bölgesinde dediğiniz yaptılar fermente etmeden attılar toprakların azot oranı yükseldi dekara 1.1.5 çok fazla en güzeli kendin fermente yapmak değil mi pelet haline getirilmiş tavuk gübresi kuru tarımda buğdayda dekara 70 kilogram un üzerine çıkmak ne kadar doğru bilmiyorum.
Eskiden tavuk gübresini elle veyahut bıcakla yayabildiklerinden tam homejen yayılmıyordu. Ertesi seneler attıklarında dediginiz gibi toprakta azot ve fosfor fazla gelebiliyordu. Yakmalar oluyordu.... Şimdi tavuk gübresini gübre serpme remorku ile atıyorlar . Cok da basarılı sonuclar alınıyor. Atanlar cok memnunlar.
Benim size tavsiyem bi tarlayı 2 ye bölünüz yarısına gubre serpme makinası ile veyahut bicakla dekara 1_3 ton arası yayınız.
Diger yarısınada düşündugunuz gibi fermante olmuş tavuk gubresini kullanınız. Gelismeleri ve gözlemleyip kıyaslayınız. Hangisinden yüksek verim alırsanız o yöntemden devam edersiniz. Bereketli ve bol kazanclar.