Tavuk Gübresi

Arkadaşlar yakınımızda 100 binlik tavuk kümesi var. Buğday tarlalarını gübrelemek için römork almayı düşünüyorum. Kimyasal gübreyi ekmeden sadece tavuk gübresi kullanarak verim alabilir miyiz? Römork almaya değer mi? Tavuk gübresi kullanan arkadaşlar ne dersiniz?

• Beğen
Tepkiler: YUSUFYAVRUM
Tek başına tavuk veya başka bir gübre yeterli olmuyor. Bu atılan organik gübreler , kimyevi gübrelerin tamamen toprak ve bitki tarafından kullanılmasına olanak sağlıyor. Bizim verim alamamamız topraktaki organik madde eksikliğinden. Kimyevi gübreyi azaltabiliriz o zaman...

• Beğen
Tepkiler: Same14
bu sene ekili ben allah nasip ederse ekini biçtirdikten sonra sürmeden saçayım 10 ayda süreyim nadasa bırakıp 5. ayda tekrar saçıp sürüp ikilemeyi 8-9. ayda tırmık(kazayağı) çekip 10. ayın ortalarında taban gübresi kullanarak arpa ekmeyi düşünüyom bilmem olurmu toprağın ph ı yüksek belki biraz düşürür.

• Beğen
Tepkiler: Same14
Aslında tavuk gübresi mısır yerinde çok iyi oluyor ben mısır yerlerinde kullanıyorum sonbaharda çekiyirum tarlaya bir güzel yayıp nadas yapıyorum mayıs gibi bidaha sürüp mısır ekiyorum toprak altı gübresi atmıyorum üst gübresi 20kg atıyorum dönününe buğday arpa yerlerinde mahsülü yatırıyor çok kuvvetli geldiği için toprak tavuk gübresi için ramork ta alınır kamyonda alınır 👍👍

Aslında tavuk gübresi mısır yerinde çok iyi oluyor ben mısır yerlerinde kullanıyorum sonbaharda çekiyirum tarlaya bir güzel yayıp nadas yapıyorum mayıs gibi bidaha sürüp mısır ekiyorum toprak altı gübresi atmıyorum üst gübresi 20kg atıyorum dönününe buğday arpa yerlerinde mahsülü yatırıyor çok kuvvetli geldiği için toprak tavuk gübresi için ramork ta alınır kamyonda alınır 👍👍
Selamunaleyküm.
Bende aynı şekilde bi arazime kıştan tavuk gübresi çekip yaydım nadas yapıp o şekilde demlenmeye bıraktım.
Şimdi bir çizel çekip tanelik mısır ekmeyi düşünüyorum.
Senin yaptıgın gibi toprak altı (15.15) atmamayı düşünüyorum.
Üst gübreyi de atmış olmak için atmayı yani çok az bir miktar atmayı düşünüyorum.
Tarla sulu.
Sizce sıkıntı olur mu? hiç yapmadığım bir iş. Siz tecrübelerinizi yazmışsınız ama ilk kez yapacağım için genede endişe ediyorum.
Diğer arkadaşlar da bi tavsiyede bulunursa güzel olur.
Teşekkürler.

Selamunaleyküm.
Bende aynı şekilde bi arazime kıştan tavuk gübresi çekip yaydım nadas yapıp o şekilde demlenmeye bıraktım.
Şimdi bir çizel çekip tanelik mısır ekmeyi düşünüyorum.
Senin yaptıgın gibi toprak altı (15.15) atmamayı düşünüyorum.
Üst gübreyi de atmış olmak için atmayı yani çok az bir miktar atmayı düşünüyorum.
Tarla sulu.
Sizce sıkıntı olur mu? hiç yapmadığım bir iş. Siz tecrübelerinizi yazmışsınız ama ilk kez yapacağım için genede endişe ediyorum.
Diğer arkadaşlar da bi tavsiyede bulunursa güzel olur.
Teşekkürler.
Şimdi sayın abim suluysa bilmiyorum çok çektiysen tavuk gubresini yakabilir sulu oldugu icin benim sulama imkanim olmadigi icin tavuk gubresi cekiyorum senin gubre yumurta tavuk gubresimi yoksa etlik tavuk gubresimi etlik tavuk gubresinden kolay kolay yakmaz misiri nedeni %70 %80 çeltik ama yumurta tavugunun gubresi sirf asit yem o yakar ben yumurta tavugunun gubresini genelde sıraları ağac koklerini yakmak icin kullaniyorum etligide misir yerlerinde kullaniyorum istersen hic avrupa gubresi atma abi senin misir kudurur tavuk gubresinden zaten misirin gidishattina gore hareket edersin misir sana soyler zaten atma bana avrupa gubresi diye

• Beğen
Tepkiler: doganaytekin
Arkadaşlar yakınımızda 100 binlik tavuk kümesi var. Buğday tarlalarını gübrelemek için römork almayı düşünüyorum. Kimyasal gübreyi ekmeden sadece tavuk gübresi kullanarak verim alabilir miyiz? Römork almaya değer mi? Tavuk gübresi kullanan arkadaşlar ne dersiniz?

Dostum 96 senesinden beri tavuk kümesiniz var şuan kapasitemiz 70000 96 yılından itibaren tavuk gübresini kullanıyoruz çeltik tarlalarımıza buğdaya domatese marula maydonoza zeytine kavuna karpuza bezelyeye aklına gelen yetiştirebildiğimiz bütün bitkilere uyguluyoruz farkınızda çok görüyoruz maydonozda bizim tarlayla komşunun tarlasının arasında fark çok oluyo kullanmanı tavsiye ederim
0c15ff491f62ff1bb21a978e03107250.jpg
0c15ff491f62ff1bb21a978e03107250.jpg

Hocam bu maydanozda nasıl hasat yapıyorsunuz ne kadar ürün çıkıyoruz ne kadara satılıyor bunlar genel hatları ile anlatabilir misiniz ?

Buğday mibzerinin sadece arka ayaklarınla dekara 5 kg tohum atıyoruz eylül ekim gibi ekersek bu aylarda hasata geliyor şuan dekarını 2000 tl ye sattık kesildikten sonra birdaha büyüyor ozaman ki piyasaya göre tekrar satıyoruz bu fotoğraftaki de yaza sulamadık ektiğimiz maydonoz 5 sefer keseriz tahminime göre sulayıp kesiyoruz sulayıp kesiyoruz İstanbul'a hale gönderiyoruz çuval hesabı gidiyor oda ozaman ki piyasaya göre tabiki en sonda tohuma kalkınca biçerdöverle biçiyoruz güneşte kurutup eliyoruz tekrar tohum elde ediyoruz fakat piyasa belli olmuyor 2014 de dekarı 300 2015 te 1500 2016 da 2000 tl piyasaya göre

• Beğen
Şimdi sayın abim suluysa bilmiyorum çok çektiysen tavuk gubresini yakabilir sulu oldugu icin benim sulama imkanim olmadigi icin tavuk gubresi cekiyorum senin gubre yumurta tavuk gubresimi yoksa etlik tavuk gubresimi etlik tavuk gubresinden kolay kolay yakmaz misiri nedeni %70 %80 çeltik ama yumurta tavugunun gubresi sirf asit yem o yakar ben yumurta tavugunun gubresini genelde sıraları ağac koklerini yakmak icin kullaniyorum etligide misir yerlerinde kullaniyorum istersen hic avrupa gubresi atma abi senin misir kudurur tavuk gubresinden zaten misirin gidishattina gore hareket edersin misir sana soyler zaten atma bana avrupa gubresi diye

Altlık olarak odun talaşı kullanılmış yani çeltik değil talaş var benim gübrede.
Hagi Tavuğun gübresi? Etlik (Broiler) 40 günlük tavuk gübresi.
Nekadar çektim? 6 ton mısır sılajı alan römorkla dönümüne 1 araba tavuk gübresi çektim.

• Beğen
Dr Ömer Süha Uslu
Hayvansal gübreler hakkında
Ali Bey sizin gibi bazı çiftçilerimiz daha kolay olduğu için ahır gübresini iyice yanmadan tarlaya uyguluyorlar. Hem teknik hem de bilimsel açıdan hiçbir zaman hayvan gübresinin yaş olarak, taze olarak yani çürümeden kullanılması tavsiye edilmemektedir. Bunun muhtelif zararları söz konusudur (yabancı ot tohumlarının yayılması, zararlı mikroorganizmaların toprağa yerleşmesi, hastalık ve zararlılarda artış, özellikle genç bitki köklerinin yanan gübreden etkilenmesi, yanma esnasında ortaya çıkan ve bitkilere zarar verebilecek zehirli (toksik) ve asitli bileşiklerin ortaya çıkması gibi). Yanmış gübrede bu zararlar en aza indirilmiş olur. Yaş gübrenin ayrışması ve çürümesi uzun sürer. Böyle bir gübrenin toprak için faydadan çok zararı vardır. Özellikle toprakta bulunan azot çürüme esnasında mikroorganizmaların kendi ihtiyaçları için kullanılır ve azalır. Gübrenin yanması ortama göre değişmekle birlikte en az 3 aylık bir sürede gerçekleşir. Bu süre 6 ay ya da 12 aya kadar da uzayabilir. Yanmamış gübre içinde içindeki bitki besin elementlerini bitkilerin almaları mümkün değildir. Yanma gübreyi bitki için daha uygun bir hale dönüştürür. Özellikle yabancı ot tohumları ve hastalık etmenlerinin ortadan kaldırılması için bekletme önemlidir. Bekletme esnasında bir miktar besin maddesi kaybı da söz konusudur. Bu sebeple yanma esnasında iyi korunması önemlidir. Ahır gübresinin yanmış olmak kaydı ile toprağa uygulanma zamanı da çok önemlidir. Ağır bünyeli (killi) topraklarda sonbaharda, hafif bünyeli (kumlu) topraklarda ise ilkbaharda verilmesi iyi olur. Yağış bir diğer önemli husustur. Kışı çok yağış alan bölgelerde ilkbaharda, az yağış alan bölgelerde ise sonbaharda uygulanmalıdır.

• Beğen
Tepkiler: agusta80