İtallar ve Doğu malları

Gece çekilmiş olan alacalar 7 ayda 535 kg canlı baskül almışım geçen hafta kestirdim 775 kg canlı ortamala 428 kg et yaptılar 6 Aydın günde 10 kg kesif yem yorlar basa günlük 8 tl yem + 2 tl çiftlik giderleri oluyor 7 bine almışım 10 bin tuttu 1800 gider işte allah bereket versin
775-535:240 kg idi aldınızda.siz 210 gunde 535kg Canlı agırlık kazandırdınız dogru anlamişmiyim

Misir bulteni dediginiz seyi buldum, asli MISIR GLUTENI.

Misir nisastasi ureten fabrikalarin artan posalari. Misirin nisastasi alinmis sekli oluyor, isil islem de uygulanmis oluyor, yani pismis halde.

KM de 23.5 proteini var, ( mala gore 16-30 arasi oluyor )
TDN % 75-83

Icerisinde nisastasi yok enerji degeri hazmedilebilir liflerden geliyor
Protein ve enerji olarak 100 Kg misir gluteni yaklasik 75 Kg misira denk geliyor.

Dikkat edilmesi gereken nokta nisasta uretimide kullanilan sulfurun glutende kalmasi nedeniyle hayvanin alabileceginin 3 kati falan degerde, fazla kullanilirsa hayvan hasta oluyor.

Turkiye`de var

aknisasta.com.tr Luleburgaz
karnisasta.com.tr Sakarya
Besan.com G.Antep

3 kg besi yemi 3 kg arpa 4 kg Mısır guluteni 2 kg bezelye otu 5 kg mısır slajı

Arkadaslar, piyasadan alinsa ve ya bir kismi uretilse bu rasyon kaca malolur ? 8 TL olur mu ?
Saygilarimla
Gecen seneki fiyatlarina gore olabilir. Kesif yem 0.9 tl, arpa yazin tarladan 0.7 tl misir silaji dokme 0,12 tl, bezelye otu 0.4 tl glutenin fiyatlari kalitesine gire farklilik gosteriyor cok bilgim yok ama 8-8,5 tl gibi bir fiyata olmustur ama gecen donem toptan alindiysa.

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Buarada bir de ARPA POSASI var, bira fabrikalarinin uretim sonrasi ellerinde kalan posa, alkolsuz. Arpaya gore daha konsantre, analiz degerleri verilmis, firma Izmir`e yakin.

http://arpaposasi.com/hakkında

Fiyatı kuru madde bazında değerlendirin. firma %30 diye yazmıs ama ben %20 civarı diye biliyorum, enerji degeride biraz şişirilmiş gibi geldi.

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Pinarın üretmiş olduğu çamlı yem besimix 20 protein yem aldık bugün yem bezelyesi silaj be arpa olarak karma rasyonu 10 ve açık büfe olaraktan arpa ve besi yemi ile 20 hayvanda deneme yapacağız tartımları yaptık Allah'ın izniyle yarın yeni denemeye başlıyoruz bakalım hangi 3 radyonda kazanç fazla olacak

• Beğen
Tepkiler: KIvrak
1. Rasyon yukarda yazdığım kendi rasyonum
6c12a9c406b9c058b1227cbb529aeb46.jpg

2. Rasyon çamlı besimix 20 protein 3 kg
arpa 5 kg
Silaj 5kg
2 kg bezelye otu
8b7eedbfea80b71cfd5964937f72c7f6.jpg

3. Rasyon yiyebildiği kadar arpa ve Ödemiş 15 protein besi yemi sılaj ve ot ölçümlerini yedikçe vereceğim bir ay sonra tekrar tartım var kazançı göreceğiz
6b3282f411393a0e3e0898bec75fb4ec.jpg
88a5ea3f78442c3bf4c96e392da9023e.jpg

ben şunu gördüm ki simenta ve herefordların buzagıları çok aşırı pahalı 4 bin liradan aşagı yok hiç bir yerde ve bu haycan canlı en baba 150 kg gelir bundan dolayı o cinsler gözümde yere düştü bereket tv de görüyorum ödemiş tarafında alaca buzagılar öok uygun ordan almak en iyisi gibi geldi ama doğu malı kapaklı olur alırsın kurbanda her türlü satarsın parayı kazanırsın et 25 tl oldugu sürece besi adama zor para kazandırır

• Beğen
Tepkiler: sel
Herkesin besicilikte para yok dedigi zamanda para kazandiniz, bunu acikladiniz, gercekten bravo.
Ya herkesin bilmedigi birseyler bilip uyguluyorsunuz, ya da siz kazandiginizi acikca soyluyorsunuz baskalari soylemiyor. Anlayamiyorum !

Herneyse, basarilar dilerim, kazandiginiz bereketli olsun.

Vakit bulunca toplam dana sayisi, toplam agirlik, uygulanan rasyon ve sure ile toplam kesim agirligini yazarsaniz, girmek isteyenlere ornek olur ve iyilik yapmis olursunuz.

Bir kez daha basarilarin devamini dilerim.

Para kazanmadığını iddaa edenler ya çok bilenler yada birşeyden anlamayanlar doğru zamanda doğru hayvanlarla yaparsalar çok düzgün para kazanırlar.çok denedim her çeşit yemide denedim her çeşit rasyonuda en ucuz en kalitesiz kaba ve keşif yemin yanında biraz arpa rasyon budur bence

İşin püf noktası arpa ezmesinde, sıcak suya akşamdan ıslayıp sabaha kadar şişireceksiniz. Akşam kinide sabahtan hazırlayacaksınız, bak nasıl hayvana yarıyor, eti sıkılaştırır ve kurutur, rengi daha kırmızı olur.Aynı kalıptaki hayvanda %10 gibi kilo farkı olur.Bereketli olsun.

İşin püf noktası arpa ezmesinde, sıcak suya akşamdan ıslayıp sabaha kadar şişireceksiniz. Akşam kinide sabahtan hazırlayacaksınız, bak nasıl hayvana yarıyor, eti sıkılaştırır ve kurutur, rengi daha kırmızı olur.Aynı kalıptaki hayvanda %10 gibi kilo farkı olur.Bereketli olsun.
Hocam aynı sistemi bende uyguladım bir dana dana 2 ayda baya fark etti nasip olursa yakında kesim e götüreceğim ins

Başta belirttiğim gibi Güneyamerika malı anguslar 6 aydır İzmir sıçağınıda yedi kardada yattı hasta olmadı 188 kg geldi ortalama baskül 13 e aldım allah bin bereket versin Doğu malını kötüleniyorum yıllardır ekmeğini yedik zarar ettiğimizde oldu alıyorsun Doğudan kapaklı malı kurbanda sattın satamadın zarar yalansa yalan değin kurbandan önce kırık mal aldım satamadıklarım 8 ay sonra kafa kafaya çıktım 3 ay önce Iğdır'dan düzgün mal aldım 370 kg 6200 tlye geldi daha kendine çalışıyor bize çalışmaya daha başlamadı buza almaya gidiyon alacaya 3500 çekiyorlar bu işten nasıl çıkılır
Abi guney amerikalılar hep yağlı et yediği icin oranin genetigi hayvanin yaglanmasi uzerine, abd ve avrupa hayvanları yaglanmaması uzerine kilo aliyormus. Acaba sizinkiler guney amerika oldugundan mi bu kadar yaglandi??