BMC Nuffield

06.12.2012
4,450
2,132
ISPARTA

Yeni öğrendiğim bir haberi paylaşmak istedim arkadaşlar.

a-vintage-red-bmc-nuffield-42-tractor-parked-in-a-lane-in-the-new-f0mh7m.jpg

Bizim buralarda 1960-71 gibi piyasada olan BMC traktörleri şu an için Pakistan taraflarında halen üretilmekte.

16508627_140849943094903_2873951086553690190_n.jpg

16602832_140849946428236_313799876813903647_n.jpg

Ben de bir ara bu BMC traktörlere merak sardım. O sırada biraz bilgim oldu.

Samsunda, Sakarya da en çok sayıda var.
Konya da, Mersin de ve Edirnede de birkaç tane kullanan var.

Yedek parçada var. Samsun ve Sakarya da yedek parça servisleri var. iyi ustalar da var.

Birkaç temiz traktörü olan arkadaşa da denk geldim. İrtibat kurdum. Onların da aslına uygun şekilde modifiye-restorasyon için ustalara da ulaştım. Maalesef ustaların elindeki malları satma ısrarı ve almayı düşündüğüm traktörleri kötülemeleri yüzünden bu işten soğudum.
Sakarya da bir köyde bir genç arkadaş kendi becerisi ile ustalardan daha güzel restore ettiğine şahit oldum.
Hatta o dönem de aslında olmayan bazı gerekli parçaları başarılı bir şekilde monte ettiğini gördüm. Yanlış hatırlamıyorsam yağ sıcaklığını gösteren parça gibi. Bu arkadaşa da diyemedim tabi, alacağım traktörü sen restore et, masrafını el emeğini vs vermeyi düşündüm. Fakat onun da meşgalesi vardır, yük olmamak gibi durumlardan böyle bir teklif etmeye cesaretim olmadı.
Bu traktörlerin piyasası, BMC nuffield 10/60 ların 4000 ile 8000 arası değişiyor.

--------------------

Pakistan da üretiliyor dediğiniz traktör daha çok fordson major/dexta ya benziyor. Nuffielde benzetemedim.

Bahsettiğim kendi becerisiyle güzel restorasyon yapan arkadaş... Aydın Demirtaş. ismini andım inşallah rahatsız olmaz. Aksine kendisini tebrik ederim. çalışması güzel.

https://www.youtube.com/watch?v=1kXA8k5bSUg

Bu videoda var.

Yalnız traktör rengi kırmızı fazla olmuş.
Aslına uygun olanı Fiyat turuncusuna yakın kırmızı diyeyim.

Ben de bir ara bu BMC traktörlere merak sardım. O sırada biraz bilgim oldu.

Samsunda, Sakarya da en çok sayıda var.
Konya da, Mersin de ve Edirnede de birkaç tane kullanan var.

Yedek parçada var. Samsun ve Sakarya da yedek parça servisleri var. iyi ustalar da var.

Birkaç temiz traktörü olan arkadaşa da denk geldim. İrtibat kurdum. Onların da aslına uygun şekilde modifiye-restorasyon için ustalara da ulaştım. Maalesef ustaların elindeki malları satma ısrarı ve almayı düşündüğüm traktörleri kötülemeleri yüzünden bu işten soğudum.
Sakarya da bir köyde bir genç arkadaş kendi becerisi ile ustalardan daha güzel restore ettiğine şahit oldum.
Hatta o dönem de aslında olmayan bazı gerekli parçaları başarılı bir şekilde monte ettiğini gördüm. Yanlış hatırlamıyorsam yağ sıcaklığını gösteren parça gibi. Bu arkadaşa da diyemedim tabi, alacağım traktörü sen restore et, masrafını el emeğini vs vermeyi düşündüm. Fakat onun da meşgalesi vardır, yük olmamak gibi durumlardan böyle bir teklif etmeye cesaretim olmadı.
Bu traktörlerin piyasası, BMC nuffield 10/60 ların 4000 ile 8000 arası değişiyor.

--------------------

Pakistan da üretiliyor dediğiniz traktör daha çok fordson major/dexta ya benziyor. Nuffielde benzetemedim.

Bahsettiğim kendi becerisiyle güzel restorasyon yapan arkadaş... Aydın Demirtaş. ismini andım inşallah rahatsız olmaz. Aksine kendisini tebrik ederim. çalışması güzel.

https://www.youtube.com/watch?v=1kXA8k5bSUg

Bu videoda var.

Yalnız traktör rengi kırmızı fazla olmuş.
Aslına uygun olanı Fiyat turuncusuna yakın kırmızı diyeyim.

Şu an için BMC traktörler daha satışta. Çok ucuz olanda var pahalı olanda. Bir tane vardı 1970 model olcak sanırım 20 küsür binlira istiyordu sahibi. Daha ilk haliyle duruyor. İlan kaldırılmış esas onu paylaşacaktım ama nasip değilmiş.:)

https://www.sahibinden.com/ilan/is-...inif-kapali-pompa-bmc-traktor-392591439/detay

Bmc 10 60 4 silindir 57 beygir 10 vites traktordur 270 leylandin ilk modeli diyebiliriz sanzuman ayni difransiyal ayni motor ayni sadece leyland 270 in motoru guclendirilmis silindir hacimleri ayni. Esasinda kuvvetli traktordur on takimi fazla dayanikli degil tuttumu ceker birakmaz hobi olarak toplanilip binilir sesi felanda cok hostur.

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
Yeni öğrendiğim bir haberi paylaşmak istedim arkadaşlar.

Ekli dosyayı görüntüle 16915

Bizim buralarda 1960-71 gibi piyasada olan BMC traktörleri şu an için Pakistan taraflarında halen üretilmekte.

Ekli dosyayı görüntüle 16916

Ekli dosyayı görüntüle 16917

Gecen gun belgeselde izlemistim, imt yugoslavyada massey ile anlasmali uretildigi halde titonun alman schlüter traktorlerinin hayrani oldugu icin tipi schlutere benzemis...

https://konedata.net/traktorit/schluter/schluter-s-350-s-900/