Cinsiyet Tercihli Tohum

Evet bazı boğaların üstün özellikli oluşlarından dolayı etçillerde erkek sütçülerde dişi sperma bulunuyor
Ben dişi sperma kullanıyorum Alloy isimli montofon bir boğanın kızı var elimde mevcut fiyat olarak pahalı tutma oranı ise Sprema da seleksiyon yapıldığı için düşük oluyor canlılık oranı düşük oluyor ama tutmaz diye bir kaide yok
Zooteknist

Hostdayin irkinda yaygin jersede var ama samsunda yok simdi simantelde sutcu ve etci irklar olarak cikmis veya gelmis samsuna fiyat sutcude wiggal diye boganin 250 tl tutma orani yuksek ineklerde kullanilmasi daha dogru ikilemede yine 250 tl aliyolar donerse inek
Erturul-25 hanki firnada bu boga acaba disi sayimi doldurmak icin disi sparma tercih etcem montofon da dusunuyorum

Evet bazı boğaların üstün özellikli oluşlarından dolayı etçillerde erkek sütçülerde dişi sperma bulunuyor
Ben dişi sperma kullanıyorum Alloy isimli montofon bir boğanın kızı var elimde mevcut fiyat olarak pahalı tutma oranı ise Sprema da seleksiyon yapıldığı için düşük oluyor canlılık oranı düşük oluyor ama tutmaz diye bir kaide yok
Zooteknist
Spermada seleksiyon yapilmasini ilk defa duydum. O iş pahalıya olur. Biz de cinsiyet istiyorduk fakat farkli bi ücret değildi. Bizim veteriner bazı boğaların buzagilarinin erkek veya dişi olması daha yüksek olma istatistiği oldugunu söylmişti.
Yani bu da bi seçim. Boga var cok üstün sütçü, kimi etçi oluyor. Bazilari da en üstün et veya süt özelliği olmayabiliyor fakat buzagilarinin cogu disi veya erkek oluyor.

• Beğen
Tepkiler: erdoerdogan
Spermada seleksiyon yapilmasini ilk defa duydum. O iş pahalıya olur. Biz de cinsiyet istiyorduk fakat farkli bi ücret değildi. Bizim veteriner bazı boğaların buzagilarinin erkek veya dişi olması daha yüksek olma istatistiği oldugunu söylmişti.
Yani bu da bi seçim. Boga var cok üstün sütçü, kimi etçi oluyor. Bazilari da en üstün et veya süt özelliği olmayabiliyor fakat buzagilarinin cogu disi veya erkek oluyor.

teşekkürler...

peki cogunu dişi veya erkek olmasını secebiliyormuyuz?

teşekkürler...

peki cogunu dişi veya erkek olmasını secebiliyormuyuz?
Spermanın istatiksel verilerinde cinsiyet bölümunde herhangi cinsiyette %70-80 veya 90 ibaresi olan sprmayi gayet seçebilirsiniz. Veterinerizde var ise, hatta cagirirken telefonda söylerseniz , bana şu cinsiyet agirllikli tohum getirin diye daha iyi olur. Bu yöntemde %100 diye bisey yok.

Hostdayin irkinda yaygin jersede var ama samsunda yok simdi simantelde sutcu ve etci irklar olarak cikmis veya gelmis samsuna fiyat sutcude wiggal diye boganin 250 tl tutma orani yuksek ineklerde kullanilmasi daha dogru ikilemede yine 250 tl aliyolar donerse inek
Erturul-25 hanki firnada bu boga acaba disi sayimi doldurmak icin disi sparma tercih etcem montofon da dusunuyorum

Demsa genetikte umarım bulabilirsiniz
Alloy isim ABD yer

Wiggali geçen yıl tam hatirlamiyorum ama 120 liraya atmıştı veterinerim
Wiggal yavrusu dışı
1468513362891.jpeg
Wiggal
images.jpeg

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Türkiyede daha çok holsteinlerde disi sperma var. Belki de en çok Tahir Hoca getirtiyor. Egevette var. Seleksiyon yapıldığı için daha pahalı. Daha çok ham düvelere tavsiye ediyorlar.
Bir firmada da erkek spermaya rastlamıştım.

Spermanın istatiksel verilerinde cinsiyet bölümunde herhangi cinsiyette %70-80 veya 90 ibaresi olan sprmayi gayet seçebilirsiniz. Veterinerizde var ise, hatta cagirirken telefonda söylerseniz , bana şu cinsiyet agirllikli tohum getirin diye daha iyi olur. Bu yöntemde %100 diye bisey yok.

Sizin dediğiniz denenmişlikten dolayı yapılan oran mı acaba 70 80 oranları

Benim kast ettiğim xy kromozom ları selektif edip sadece Xx kromozom ları kalıması oranı %90 a çıkarıyor

• Beğen
Tepkiler: kutay48
Tskr ederim erturul-25 temzada damsuna gelmiyo bi caresine bakcaz artik evet bende rastladim katolokda kiz sayisi olan bogal var ama gelde vetr.ikna et ellerindeki tohum neyse onu kullancaklar 2 senedir wille simental boga var bir cok vetriner getircek zaman bu zaman oldu
Wiggallinde disi dogumu yuksek oldugundan disi sparmaya gidilmis buralarda dogan yavrular hep kiz 90 tl ye attirmisdim gecen yil ardigim bogalardan tesaduven sut birligindr vardi kacirmadim :) bu yil disi sparma yuzunden normal tohum yok oda 250 hepsi icinde eger simantelde ardigim bogalar bullamasam wiggal atcaz artik