KÖYDE HAYAT VARMIŞ BİZİM HABERİMİZ YOKMUŞ

02.01.2016
2,334
3,121

Degerli üreticiler ve toprakla uğraşanlar şehirden bakınca köy böyle görünüyormuş.
Peki öyleyse neden genç nüfus köyde kalmıyor? Mesela bizim köyün yarısından fazlası ölüme terkedilmiş ihtiyarlarla dolu genç desen 2 ya da 3 kişi yoktur. Biri ölse mezara gömecek kişi yok. Düşünsene bir yıllık emeğin bir yağmur tanesine bağlı o da düşmezse hüsranla sezonu kapatıyorsun.
10 büyük baş hayvanım var bunlara şimdiye kadar evde baktım,baharda 2-3 ay yabana gitmesi lazım ama iki yıldır bölgemizde doğru düzgün yağış yok. Böyle olunca haliyle hayvancılık fiyatlarınada olumsuz bir yansıması olacaktır.
Bugün İstanbul'daki abimle görüştüm köye dönmemesi gerektiğini ve kesinlikle aklından çıkarmasını istedim. Benim yaşım 30 tam 30 yıldır Tarım ve hayvancılıkla uğraşıyoruz fakat abi para kazandırmıyor ve hatta karın bile doyurmuyor.
Bizim köyden ne kadar varlıksız ve maddi sıkıntı çeken insan varsa köyden şehre göçtü şimdi bizim arazimizi satın alır ve üstte bizide alabilir...
Bu işin sonu nereye varır? Arazileri satıp gitmek olmaz ama bir gün evlenip çocuk sahibi olursam,çocuklarıma köyü bile göstermem. Biz yandık onlar yanmasın.
Tek suçumuz Türkiye de tarımla uğraşmak. Siyasetle uğraşsaydık belki daha farklı bir konumda yer alırdık.
"Hayat tarımda dokun toprağa" Demekle olmuyor.

Bana göre bu sevip sevmeme meselesi. Kimisi şehirde olmaktan mutludur, kimisi de köyde... Köyü sevip de şehire göçen bir kaç tanıdığım var ve çok pişmanlar. Bir çoğu tekrar köye döndü. Benim yaşıtım olan bir arkadaşım da daha geçenlerde tekrar köye döndü. "Şehir bana göre değil, bunaltıyor, memurun 30 yıllık ikramiyesini de ben tek seferde köyde kazanabiliyorum" diyor. Vallahi kendi sözü bu...

Ben de köyü çok seviyorum. Maddi yönünden de kesinlikle bakmıyorum. Şehir beni çürütüyor. Şehirde mutlu değilim ve her gün eridiğimi düşünüyorum. Bu stres bile bir çok hastalığa sebep oldu. Köyde ise başım bile ağrımıyor. İnanın sivilce bile çıkmıyor :D.

Bana köyü sevdiren rahmetli dedemdi. İyi ki bana köyü, doğayı, hayvanları sevdirmiş. Allah ondan razı olsun...

cenap kardeşim siyasetle uğraşabilirsin. bunun önü açık. benim görüşüm;Gençler para kazanmak için değil iş yapmayı sevmedikleri için köyde durmuyorlar. bizim memlekette gençler sezonluk turizime gidiyorlar altı ay asgari ücretli afedersiniz çok ağır şartlerde hamal gibi çalışıyorlar. altı ay boş.çiftçilik yapsa bu paranın iki katını kazancak ama yapmak istemyorlar. bu iş toprağı sevmekle olur. ben senin gibi düşünmüyorum. ayrıca allaha hamd olsu karnımız doyuyor. allah bana evlat nasip ederse de birini mesleğimi öğretmek için yetiştireceğim yüce rabbim izin verirse

Şehire göçmenin tek sebebi para kazanamamak değil ki. Zaten şehirde yaşamakla para kazanmak hatta geçinmek daha zor. Çünkü masraf daha fazla. En azından ev kirası yeter evi olan da zaten iyi durumdadır. Şehire göçenler genellikle daha iyi yaşamak için göçerler. Bizim memlekette böyle ülkenin çoğu bölgesinde de durum aynısıdır. Yoksa köyde tarımla uğraşıp geçinemeyen şehirde hiç geçinemez.

Az/çok kazanılsada köy iyidir. Ben 28 yaşına kadar köydeydim askerlik hariç köyü seviyorum işi bırakıp bi kaç hayvan alıp köye yerleşesim var yerim müsait ulaşımda sıkıntı yok. Eskiden ne güzeldi bahçede marul soğan falan yetiştirirdik tavukların yumurtasını ve bahçeden elma toplardım. Eskiden ot koyduğumuz yeri sürüp çevirdim çam elma ceviz ve erik ağaçları diktim cevizler tutmadı köyde onlarla uğraşmak keyif veriyor kapıya gelen köpek ve kedileri beslemekten çok mutlu oluyorum. Şehir işi zor sürekli aynı şeyler insanın kendi işi gibisi yok. El işinde sabah 5.30'da kalkıyorum evde nerde o saatte kalktığım görülmüş.

Haftanın 5 günü 8:30 - 17:30 calisiyorum.cumartesi 1 e kadar Isim ağır yorucu değil ancak verilen paraya göre Sorumluluk çok fazla....
Neden köyde kalmadim?
Köyüm 100.000 nüfus oldu.Köy kalmadı
Toprak fiyatları aldı başını gitti
Agirimda hayvan beslemek yasaklandı
Yeni yatırım yapmak için sermayem yoktu
Borçlanıp yatırım yaptığımda ömrüm borç ödemekle geçecekti
Ve en önemlisi 160000 M2 alan Birgün 5 e bölünecek ve kalan yerlerin çoğu imar nedeni ile kaybolup gidecekti...
30 dönüm kuru tarım beni doyurmazdi...
Ancak Atamin toprağında ömrüm sagligim yettiğince sahip çıkacağım para kazanmasamda ben isleyecegim.

Köyde hayat var mı ?
Bence var o iş stresinden kendinizi bir ağaç gölgesinde attığınızda,
Dalından Meyve koparıp tadına vardığınızda,
Benimde bir hobim var hemde golf oynamaktan buz pateni yapmaktan resim yapmaktan v.s den pahalı bı hobi 1000 M2 bahçe suyu ilacı 25 km gitmesi bir çok masrafı var Pahalı bı hobi ancak o bahçede herşeyi unutuyorum Hayat köyde mı bence evet...

Gencler evlenecek eside koy hayatini sevecek cocuklarida bir sekilde okutacaklar.
Ben cok sukur asagi mahallede alisveris merkezi okul yukarı mahallenin kiyisinda merasida olan bir ciftligim ve boyle kasabada yasiyorum
Cocuklari liseye de yolladik kapinin önünden belediye arabasi ile 25 dakikada okullarina vardilar her yerde boyle imkan olmuyor

Aslında arkadaşlar siz beni yanlis anladınız.
Ben köyü sevmeseydim çoktan bırakıp giderdim. Tarla sürmeyi,ekmeyi,ağaç budamayı meyvesini toplamayı kısaca seviyorum bana zevk veriyor fakat para kazandırmıyor.
Ayrıca ben tembel bir çiftçi değilim.
12 yaşında 7 dönüm cevizlik
9 yaşında 16 dönüm zeytinlik
3 yaşında 12 dönüm badem bahçesi
2 yaşında üzüm bağı ve daha seneye 25 dönümlük bir yeni badem bahçesi daha kuracağız. Bunlara ek olarak 10 büyükbaş hayvan ve 200 küsür dönüm kuru tarım alanı ve hayvanlar için çeşitli yemlik bitkiler gibi kombine işlerin hepsini babamla beraber yapıyoruz. Yalnız bu kadar geniş çaplı tarıma rağmen hayal ettiğimiz rakamlara bir türlü ulaşamadık. Kıt kanaat geçinip gidiyoruz. Biz para kazanamıyoruz peki bu işten yüksek gelir elde eden değerli arkadaşlara burdan sesleniyorum siz ne iş yapıyor sunuz? Banada bu konuda yardımcı olabilir misiniz?

• Beğen
Tepkiler: bahcesilla ve sel
Seni çok iyi anlayabiliyorum Aslına bakarsan yapılan birçok işte kar marjları çok küçük cifcilikde bunun yanına hava şartlarında eklenince iş bayağı bir zor...Mesela ben bahçeden 2 yıldır 40 kilo erik 60 kilo kiraz 50 kilo civarında vişne aldım nerede bunun karı ? Ilk bahar donları çiçekleri yakıyor elden bişey gelmez Allah'tan gelen...Büyükşehirlerde de durum farklı değil 3 kuruş kenara koyamıyor insanlar kredi kartı kredi v.s ile çark döndürüyor...

29 yaşındayım
Askerxen sonra babam iş bul gelme dedi
Güzel mSa bası iş buldum
Tam 5 yıl ist da çalıştım
Memur gibi yaşadım yaşadım ama birde bana sorun
Stres kalabalık trafik sabah işe giderken gördüğüm iğrenç suratlar baktım kimse mutlu değil kimse hayatından memnun değil herkes bıkmış ama bırakıp giden de yok aksine daha da göç alıyor vs. Bir çok şey yazabilirdim ama gerek duymuyorum
Kısaca bıktım psikolojim bozuldu uyku sorunları ve depresyon başladı
Baktım durumum kötüye gidiyor bir gecr çıktım geldim köyüme iyiki gelmişim yeniden doğdum sanki
3 5 hayvanımız ve 60 dönün arazimiz var 20 dönüm çeltik kalanına sebze yazlık kışlık olmak üzere ekiyoruz.
Çok şükür kazanıyoruz
Tabiki köyde şartlar zor yoruluyorum ama beden yorgunluğu mis gibi uyuyorsun geçiyor.
Peki şehirde kafa yorgunluğu?
Uyuyamıyorsun ki geçsin günden güne eritiyor geçmiyor.
O geçirdiğim 5 yılın yorgunluğunu anca attım üzerimden lanet olsun gezmeye dahi gitmek istemiyorum
Tek bir sorunum kaldı hayırlısıyla ev ocak kurmak
tek sorun bu :)
İyiki dönmüşüm toprak insanı dinlendiriyor

İsmail abi Yaşar abi Serdar kardeşim kesinlikle katılıyorum sizlere eğer biz kendi mesleğimizi seversek severek yaparsak bizimle olmak isteyenlerde sevecektir
Benim ailem şehirde oturuyor ben köyde oturuyorum ben fakülteye giderken 80 tane hayvanada tek başıma bakıyordum sabah 5 te kalkarım işimi halleder okuluma giderim saat 3te gelir tekrar bakarım saat 9 a kadar hiç kimse beni zorlamadı bu işi yapayım diye hiç kimse istemedi okuyup da köye yerleşeyim iice öle bi düşünce yokdu şuan nişanlıyım yaza düğünüm olacak inşAllah dua edin ben sevdim eşimi oda beni mesleğimi her durumu mu sevdi kabul etti şehirden köye göç başlattım yani Aslı'nda işin sırrı kendi mesleğimize saygı duymamızdan geçiyor tabiki para kazanmakta önemli işini ciddiye alıp profesyonel yapınca kazanıyorsunda ben bahane kabul etmiyorum kusura bakmayın iş yükü bizim tembel insanımızı şehire itiyor asıl mesele burada aksi takdirde benim ne kadar fakültede ünide arkadaşım varsa hepsi köye çifliğe misafirim oldular anlattım geldi gördüler bizde köye dönecez çiftlik kuralım dediler yani Aslı'nda bu işi sevdirmekte bir maharet sen seversen sevdirirsinde benim görüşüm saygılar

Umarım beni anlamışsınızdır.
Birgun Yozgat Boğazlıyana göreve gittim. Arkadaş nasıl traktörler var böyle bizim tokatta max 70hp traktör adamlarda 100 hp den aşağı traktör yok. Dedim abi kazançlar nasıl. Bilen bilir Boğazlıyanı pancar ekiliyor. şükür dedi geçen sezon 300000 tl lik pancar sattım dedi. Adamlar öyle böyle pancar ekmiyor ama. Masraf kar zarar oranını sormadım. Ama ek iş yapıyorlardı. Araba yıkama işi yapıyorlar.Pancardan çok güzel para kazandıklarını söylemişti.

Benim gördüğüm husus eğer köyde yaşamaya karar verdi isen köyü üretmeyi seveceksin. Ek gelir kaynağın kesinlikle olacak. Borclanmayacaksin. Giderini düşüreceksin.Eger aylık eve 1500 lira asgari ücretli bir gelir ya da emekli parası olursa köyde para kazanılır. Benim ailemden ve çevremden gördüğüm bu.

Birgun Yozgat Boğazlıyana göreve gittim. Arkadaş nasıl traktörler var böyle bizim tokatta max 70hp traktör adamlarda 100 hp den aşağı traktör yok. Dedim abi kazançlar nasıl. Bilen bilir Boğazlıyanı pancar ekiliyor. şükür dedi geçen sezon 300000 tl lik pancar sattım dedi. Adamlar öyle böyle pancar ekmiyor ama. Masraf kar zarar oranını sormadım. Ama ek iş yapıyorlardı. Araba yıkama işi yapıyorlar.Pancardan çok güzel para kazandıklarını söylemişti.

Benim gördüğüm husus eğer köyde yaşamaya karar verdi isen köyü üretmeyi seveceksin. Ek gelir kaynağın kesinlikle olacak. Borclanmayacaksin. Giderini düşüreceksin.Eger aylık eve 1500 lira asgari ücretli bir gelir ya da emekli parası olursa köyde para kazanılır. Benim ailemden ve çevremden gördüğüm bu.

Aynı bizim misal bizde elmacılık yapıyoruz ek gelir olarakta dükkanlarımız var arsalarımız var onlardan kira gelirleri oluyor senelik Allah'a şükür durumumuz çok iyi Rabbim olmayanlarada versin inşallah

işte bu konudaki cevap bu sevgili kardeşim meslektaşım çok iyi bir tespit yapmışsın özellikle teşekkür ediyorum. seninle aynı düşüncedeyim ve benimde üni den beri düşüncelerim savlarım fikir ülküm bu az da kazanılsa zor da olsa toprak toprak toprak. üretim yapmalıyız üretmeliyiz. ülkemizi düşünerek üretmeliyiz. Cenabı Hak mutlaka rızkımızı verir. Ayrıca Düğününe de geliriz Davet edersen :D