2017 de hangi pancar çeşidini ekiyoruz...

cde14f0e5805a4ef3194d29282a0e7e3.jpg

• Beğen
Tepkiler: murat_saribas
Aranka standart tohum değil ama çok daha iyi çeşitler var.Bölgeniz de yaprak kuruması hastalığı varsa ve verim istiyorsanız Florimond Desprez'in Eider ve Garrot çeşitlerinden genelde üreticiler 9 tonun üzerinde aldılar.
Eğer hastalık tehlikesi daha az ise hem şeker hem verim istiyorsanız Bernache çeşitini tercih edebilirsiniz.Çeşitlerin çimlenmeleri çok güzel emeğinizin karşılığını verir.

Aranka standart tohum değil ama çok daha iyi çeşitler var.Bölgeniz de yaprak kuruması hastalığı varsa ve verim istiyorsanız Florimond Desprez'in Eider ve Garrot çeşitlerinden genelde üreticiler 9 tonun üzerinde aldılar.
Eğer hastalık tehlikesi daha az ise hem şeker hem verim istiyorsanız Bernache çeşitini tercih edebilirsiniz.Çeşitlerin çimlenmeleri çok güzel emeğinizin karşılığını verir.

Gigogne hakkında bilgisiz veya denemeniz varmı

Şeker verimi de kök verimi de çok güzel bir çeşit.Çıkışı çok hızlı topraktan fakat cercospora dayanımı biraz düşük.İlaçlamasını yaptığınız sürece şeker ve kökte sorun yaşatmaz

Arkadaşlar peki ekim aralığını kaç cm ekiyorsunuz tavsiyesi olan tecrübesi olan paylaşırsa sevinirim ben bu yıl 15cm düşünüyorum

İlk defa bu yil pancar ekmeyi düşünmüyorum lakin her yil 15 cm ekim yapip seyreltme yaptirmam benim için sık pancar polar demektir büyük pancarda şeker orani azalir kök gelişir.
Tercih sizin.
Sık ekim Verimde aldatmaz polar yüksek olur.
18-20 cm gibi ekimlerde kök büyük oluyor şeker düşük çikiyor.

• Beğen
Tepkiler: Dogalseker
Danicia şeker orani güzel cercesporaya dayanikli gözü kapali ekebilirsiniz. kaplaması çok iyi.

Bende 110 dekar yer için danicia ve vienetta aldım. Vienettayı Konya bölgesinde çok ekiyorlarmış sanırım. Çok güzel bir çeşit olduğunu duydum. Danicia çok güzel çeşit olarak gözlemledim. İnşallah memnun kalırım. Yeni yıl herkese hayırlı olsun