Yulaf ekimi hakkında yardım

S.aleykum Yasar bey. gecen yil ektiginiz yulaf otunun verimi nasildi. Hangi tarihte ekmek uygun sizce bende otluk ekicem simdimi ekiyim yoksa mart nisan gibi dahami uygun. Bende kayseriliyim malum ayni iklim. Bilgilendirirseniz cok sevinirim. Tesekkurler

Ustam Yulaf şu dönemde ayakta kalmak için tek ürün galiba Ben her yıl 40-50 dekar hiç hayvanım olmamasına rağmen ekiyorum Yulaf için yüksek verim için; Yeri en geç güzün sürülmeli baharın ilkbahar donlarını takip edip olabildiğince erken ekilmeli tavan gübresini ben hiç atmam hele bu dönemde ağır müsliflik olur üst gübre olarak 12-13 kg ÜRE veya muadılı yeterlidir dönüme 20 kg tohum yeterlidir buğday yerlerinde çok iyi oluyor ve yabanı çavdar ve ot sorununu büyük ölçüde kurtarıyor bilirsinki bir tarlaya çavdar bılaşırsa çıkarmak çok zordur yavancı ot ilacına hiç gerek yoktur Ben 200-300 kg arasıbda dane biçilirse 22-28 yeşil balya alırız Masrafsızdır

• Beğen
Tepkiler: Cuma Yaşar massey
Selamlar 100 kg yulaf tohumu aldım kahramanmş çeşidi.7 dekar yere yeterli olurmu tanesini biçicem seneye ota biçmek için 2.60 kilosu pahalıymmış.mecburen çoğaltıp ekicem başka türlü tohuma para dayanmaz

Selamlar 100 kg yulaf tohumu aldım kahramanmş çeşidi.7 dekar yere yeterli olurmu tanesini biçicem seneye ota biçmek için 2.60 kilosu pahalıymmış.mecburen çoğaltıp ekicem başka türlü tohuma para dayanmaz
Yerli yulaf 20 ila 30 kg tohum kullanırız
Biz ot için ekeriz sık olursa sap ince guzel olur . Seyrek olursa sap kalın olur
Tane için 100 kg tohum 5 dnm e uygun
Ama sen bilirsin şartlar uygun olsun tohum zaiyati olmasın tohum yatağını iyi düzle hazırla dene istersen
Bizdede 2.60 ila 2. 70 yulaf tohumu
Ama reygras ekiyor cevremde çoğu kimse ot için

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca
Yildan dolayı bu yil yulaf pahalı
Pek olmadı yulaflar
Bol olursa buğday kadar para etmiyor bizde
Birde yerli yulaf mantar konusunda cok dirençli değil ilk baharda verimi düşürüyor mantar
Ota bicilecek diye mantar ilacini ihmal etmemek gerek
Birde rastik ilaci ihmal ediliyor oda onemli

İsmail abim sendeki yulaf uzun boylu olan eski yulaf mı? Çevremde bir türlü bulamadım bu yulafı

Bu sene en büyük hatayı yulafı ota biçmemekle yaptık.9 dönümü daneye biçtirdik.iki remork dolusu yulaf geldi.kırma yapalım desek değirmen tıkanıyor.satalım desek alan yok.ota biçseydik 400 balya çıkardı.ot balyası arayandan duramadık ama yok.14ten alıyolardı.gübre parası olsun çıkardı.bu sene hep ekicez heralde 30 dönüm falan.reygrass denedik tohuma bıraktık .1 dekardan iki çuval çıktı ama 50 kg yok.reygrass yulafa göre daha fazla azotlu gübre istiyor.

İsmail abim sendeki yulaf uzun boylu olan eski yulaf mı? Çevremde bir türlü bulamadım bu yulafı
Yerli yulaf uzun boylu olur
Tohum çatallı olur
Yabanci yulaflar var tohum çatallı değil tek arpa gibi onlarında verimi iyi olanlari var
Hem tane hemde boy olarak
Bendede olmadi bu yıl yulaflar ot ektim reygras bu sene yulaf yerine

Bu yıl Sivasta 250-300 kg biçtik 70-80 krş arasındaydı yaz döneminde şimdi 1₺ 2.60 nasıl bir yulaf mış anlamadım[emoji3]
İlginç geldi ama şöyle açıklamaya çalışayım
Merak eden olur
Yulaf yerli yulaf büyük ihtimal sizinki ile ayni
Neden 2 .60 bizde
Bizim bölgede son bahar ekim ayinda ekilir yulaf ve cimeninde otlatilir son bahar hayvancilik cok olunca
Yine kış ve ilk baharda da otlatilir boyu büyümesi iyi kirac araziye uygun bahar otlatmasi için kilçiksiz ot bićiminede uygun
Böyle olunca çoğunluk ot olarak değerlenir
Tohum icin az biçilir
Bazilari tohum ayırır bazıları ayırmaz
Bazi yillar bu kadar yükselmez bu yıl cok yükseldi yine pek yok bulunmuyor buralarda
Elinde olanda yüksek fiyata satiyor
Komşudan istesem bile 2 .50 den aşağı vermez bu günlerde
Ama bizde de bu günlerde pahalı olur
Ekim zamanı geçince düşer yine

Yerli yulaf uzun boylu olur
Tohum çatallı olur
Yabanci yulaflar var tohum çatallı değil tek arpa gibi onlarında verimi iyi olanlari var
Hem tane hemde boy olarak
Bendede olmadi bu yıl yulaflar ot ektim reygras bu sene yulaf yerine

Yerli yulafı biliyorum abi biz ot için biçeriz. Bu yıl 150 dönüm kadar ektik. Ot için en iyi performansı yerli yulaflar veriyor dekara 70-80 adet balyayı gördüğümüz olmuştu.

• Beğen
Tepkiler: Gürcan Koç
Yerli yulafı biliyorum abi biz ot için biçeriz. Bu yıl 150 dönüm kadar ektik. Ot için en iyi performansı yerli yulaflar veriyor dekara 70-80 adet balyayı gördüğümüz olmuştu.
Mustafa abi kaç kg geliyor balyalar? 70-80 dekarda çok yüksek rakam, toprağı nasıl, kaç kg tohum ekiyorsun serpme mi, yulafı ne ile bakım besleme yapıyorsun. Kendimizin kumsal yerlerde 25kglik 40balyayı geçemedik yerli yulafta.

Mustafa abi kaç kg geliyor balyalar? 70-80 dekarda çok yüksek rakam, toprağı nasıl, yulafı ne ile bakım besleme yapıyorsun. Kendimizin kumsal yerlerde 40balyayı geçemedik yerli yulafta.

Gürcan balyalar standart 25-27kg civarı geliyor. Yerli yulafın tohumunu kaybettik 3 yıldan beri mecburen bisküvilik yulaf ekiyoruz. Bisküvilik yulafın ot verimi daha az. Yerli yulafı irtem mibzer atmazdı fır fırla saçıp üstüne tırmık çekerdim. Bakım olarak pas ilacı yaprak gübresi ve üre atıyoruz. Belki sizin toprak yapınız müsait değil. Çakıllık yerlerde bir tık daha iyi oluyor. Geçtiğimiz sezon erken ektiğim buğdayları baharda karaçim bastı ota biçtik ortalama 42 balya verdi. Bu sezonda maliyetler malum neresi kumsal zayıf problemli yerleri yulaf ektik.

Gürcan balyalar standart 25-27kg civarı geliyor. Yerli yulafın tohumunu kaybettik 3 yıldan beri mecburen bisküvilik yulaf ekiyoruz. Bisküvilik yulafın ot verimi daha az. Yerli yulafı irtem mibzer atmazdı fır fırla saçıp üstüne tırmık çekerdim. Bakım olarak pas ilacı yaprak gübresi ve üre atıyoruz. Belki sizin toprak yapınız müsait değil. Çakıllık yerlerde bir tık daha iyi oluyor. Geçtiğimiz sezon erken ektiğim buğdayları baharda karaçim bastı ota biçtik ortalama 42 balya verdi. Bu sezonda maliyetler malum neresi kumsal zayıf problemli yerleri yulaf ektik.

Anladım abi verim yapmayan kıraç yerleri yulaf ekmek ota biçmek daha kârlı her türlü. Ot balyası sezonda 15liraydı. Hayvancılar için kuru yulaf balyası çok aranıyor hayvan iştahla yiyor. Bu yıl anızları biçip sattığımız bile 14liradan gitti. Otu çöpü değerlendirmek lazım.

Benim tohumluk hazır Allah bereket versin 6 çuval ektim 90 çuval aldım ilk defa ektim hoşuma gidince hepsini tohuma bıraktım 😊 IMG_20180906_144108.jpgIMG_20180906_144100.jpgIMG_20180906_144114.jpg