Yulaf ekimi hakkında yardım

S.a arkadaşlar babam 4 ton yulaf almış satıcı biçilince geri alacak hiç ekmedik mibzerlemi ekilir arpa tohumu gibiymiş dönüme kilo/çinik hesabı ve gübre ne tür kaç kilo atılacak. Örnek mart sonu ekilse biçim ne zaman neyle olur? Teşekkürler.

S.a arkadaşlar babam 4 ton yulaf almış satıcı biçilince geri alacak hiç ekmedik mibzerlemi ekilir arpa tohumu gibiymiş dönüme kilo/çinik hesabı ve gübre ne tür kaç kilo atılacak. Örnek mart sonu ekilse biçim ne zaman neyle olur? Teşekkürler.

buğday yada çavdardan sonra biçilir çokta kurumasın birde biçerdöğer elek ayarını açsın yoksa yarısı yere yarısı depoya gider

• Beğen
Tepkiler: Yaşar Akgün

Hacı Mehmet abinin dediği Şaban abim ve Gökhan abim ekiyor başladılar şu an ekmeye onlarla irtibata geçerseniz size yardımcı olurlar

dekara bizim burda 15 _ 18 kg cıvarında ekılır.ben genelde 18 den aşaga dusurmemeye calısırım.toprak agır olmasa hemen ekecektım bır kac gun sora baslamayı planlıyorum mısanın 10 na kadar ekımı yapılır bızım bolgede

Kasım ortalarında ekilir.Danelik olacaksa 25 kg/dekar(1000 m^2) tohum 20 kg 20.20 taban gübresi serpilir.
Mart ortalarında 15 kg nitrat veya 10 kg üre atılır.Düz taban arazide.Temmuz gibi biçilir,Biçerdöver elek ayarı yapılır.
Balya için ekilecekse 35 kg/dk tohum atılır.Aynı gübreleme yapılır.Mayıs 10-15 arası biçilip 8-10 gün kurutulur.Yeşil olarakta hayvanlara verilir veya ot silaj makinesiyle silaj yapılır.
Kıraç arazi için yakın bölgedeki arkadaşlara danışsanız iyi olur.İyi çalışmalar, dilerim.

Kasım ortalarında ekilir.Danelik olacaksa 25 kg/dekar(1000 m^2) tohum 20 kg 20.20 taban gübresi serpilir.
Mart ortalarında 15 kg nitrat veya 10 kg üre atılır.Düz taban arazide.Temmuz gibi biçilir,Biçerdöver elek ayarı yapılır.
Balya için ekilecekse 35 kg/dk tohum atılır.Aynı gübreleme yapılır.Mayıs 10-15 arası biçilip 8-10 gün kurutulur.Yeşil olarakta hayvanlara verilir veya ot silaj makinesiyle silaj yapılır.
Kıraç arazi için yakın bölgedeki arkadaşlara danışsanız iyi olur.İyi çalışmalar, dilerim.
Vay topragim varmış. Neresi

Hastalik konusunda bizim bolgede ilaclama yapmayiz bilmiyoruz cunku gecen yil biçerdover calisirken tozdan gorunmuyordu kızıl bi toz olustu operator hastalik yapmis dedi ama detayini bilmiyormus daneside cok zayifti
Bu ne hastaligi olabilir ilaci nedir

dekara 22 kg geçme ne zaman müsait olursa hemen ek.konyada herhengi bir gübre alt üst atmıyoruz. yalnızac ot ilacı ile yaprak gübresi atarız iyi senede 250kg verim verir.mibzer ile ekilir. ekermak mibzer de yanlış hatırlamıyorsam buğday ayarı 35 idi diye aklımda kalmış.aman çok sık ekme.

Güzlük ekim yapacaksan ekim kasım da normal arpa buğday zamanında ekeceksin yazlık düşünüyorsan şubat sonu mart ortası arasında ekebilirsin Tohum miktarına gelince tohumun temiz ise çekilir tip mibzerde kg ayarını komple açıp 6-8 diş kısabilirsin ama tohum temiz değil ise full açmam gerekiyor ayarını Miktara gelince 18-20 kg arası yeteri olacaktır yulafın 2 tenekesi 17/18 kg ye yani kilesi 17-18 kg ye tekabül ediyor...taban gübresini çinkolu süper ekin yada dap kullanabilirsin 15-20 kg arası tercih edebilirsin üst gübrelememişse 10-15 kg verebilirsin....25 kilo ve 35 kilo tohum atılmasını ilk kez duyuyorum açıkcası o miktarlar uygun değil 8-10 senedir hem yazlık hem güzlük tanelik ve kuru ot için ekiyoruz güzel de değerler alıyoruz mibzerle ekim yaparız ve bahsettiğim oranlarda uygulama gerçekleştiririz