Gübre serpmede kanat yapısı ve pervane sayısı

Gubre makinemizi değiştireceğiz. Bir makine aldık şuan geri iade durumumuz var. Bu tek pervaneli ve yuvarlak kanatlı. Cift pervanenin uzaga atmaktan başka düzenli atmasina faydasi var mi? Ayrica yuvarlak kanat mi daha iyi olur köşeli olan mı? Önceki makinemiz birkac senelik fakat düzenli atmadığı icin degistiriyoruz.
bc1e0d64deee117e61d6ecbf655eb875.jpg
25e702340fd7e90ce29fa603790e7759.jpg

Sizi yaniltmak istemem ama tek diskliler genelde bi tarafa eksik atar. Bunu en iyi traktor makina ile calisirken uzaktan izleyerek gozlemleyebilirsiniz. Cift diskliler ise sanilanin aksine uzaga atsin diye degil homojen atsin diye tasarlanmistir. Tabiki cift diski olmanin ikinci avantaji da uzaga atabilmedir. Ama 12 metre istersen adamlar 12 metrelik disk takip verirler. Illa uzaga aticak diye bisey yok yani ;)

Sizi yaniltmak istemem ama tek diskliler genelde bi tarafa eksik atar. Bunu en iyi traktor makina ile calisirken uzaktan izleyerek gozlemleyebilirsiniz. Cift diskliler ise sanilanin aksine uzaga atsin diye degil homojen atsin diye tasarlanmistir. Tabiki cift diski olmanin ikinci avantaji da uzaga atabilmedir. Ama 12 metre istersen adamlar 12 metrelik disk takip verirler. Illa uzaga aticak diye bisey yok yani ;)
Oncelikle teşekkür ederim. Aynen dediğiniz gibi tek diskli bi makinemiz var hep tek taraflı atiyor bu aldigimiz makinada ise gunre dokulme deliklerini karsilikli degil 90 derece arayla yapmışlar. Benim gönlüm de çift diskliden yana muhtemelen degistirecegiz. Bu arada yuvarlak kanat olarak attığım makine suan icin aldigimiz makine

Oncelikle teşekkür ederim. Aynen dediğiniz gibi tek diskli bi makinemiz var hep tek taraflı atiyor bu aldigimiz makinada ise gunre dokulme deliklerini karsilikli degil 90 derece arayla yapmışlar. Benim gönlüm de çift diskliden yana muhtemelen degistirecegiz. Bu arada yuvarlak kanat olarak attığım makine suan icin aldigimiz makine
Kanat yapisi is genisligi ile alakali biraz bu konuda tavsiyem ilaclama makinanizin is genisligi ile uygun olan gubre serpme makinasini tercih etmeniz. Yani 15 metre holder varsa 15 metre gubre serpme gibi.. Imkan varsa cift diskli alin tabi hatta tavsiye olarak da irtemin makinalarini bi incelemenizi oneririm. ;)

Kanat yapisi is genisligi ile alakali biraz bu konuda tavsiyem ilaclama makinanizin is genisligi ile uygun olan gubre serpme makinasini tercih etmeniz. Yani 15 metre holder varsa 15 metre gubre serpme gibi.. Imkan varsa cift diskli alin tabi hatta tavsiye olarak da irtemin makinalarini bi incelemenizi oneririm. ;)
Konyada irtem bulmak biraz zor daha önce hic gormedim. Bir de ilaç makinesi alacagiz. Cift diskli olursa o olcude ilaclama fazla büyük olur. Rakamlar 24 metre civarinda :)

Her zaman için iş genişliği ne kadar fazla olursa iyi olur bu anlamda çift diskli olması ve disklerin krom olması her disk üzerinde de iki kanattan fazla olmaması yanı sıra kova içerisindeki helezonun dikey değil yatay olması tercih sebebin olması lazım ve 1000 litre üzeri hacimleri tercih et

Gübreyi daha uzun mesafeye atabilmek için kanatların daha uzun olmalıdır.40 cm üzerindeki kanatlarla 25,30 m üzerinde gübre atılabilir.Tabii her gübreyi değil..Gasportada bu kanatları ilave olarak parayla satın alabiliyorsunuz..

Merhaba benim çift diskli gübre serpme makinem var ama homojen şekilde atmıyor traktör arkası zayıf kalıyor yanlara fazla atıyor bi çözüm öneriniz var mı

Kendi makinalarımızda bu şekilde ayarlama imkanı var, makinanız hangi model bilmiyorum, mutlaka bir ayar kısmı vardır.

1643298040807.png

Aşağıda şekilde görüldüğü gibi fırlatma kanat sayısı arttıkça disklerin 2 dönüş zamanı arasındaki gübre yoğunluğu değişiyor.
1643298232675.png

• Beğen
Tepkiler: tugberkll