Beside Büyükbaş mı? Küçükbaş mı?

Ben evlendikten sonra köyde yaşayıp hayvancılık yapmak istiyorum. Nişanlım bu fikre sıcak bakıyor. Ama ülkemiz şartları ortada. İlk önce süt sığırcılığı düşünüyordum. Fakat süt işi çok ince bir iş. Yeni başlayacağım için ilk başta sütle girmek istemiyorum.O yüzden besi düşünüyorum. Besi de büyükbaş mı daha kárlı olur yoksa küçükbaş mı? Kaba yemimi kendim üreticem. Büyükbaş ilgili bilgim var fakat küçükbaşta o kadar bilgiye sahip değilim. Bilgilendirirseniz o yönde ilerleyip kendimi geliştirip bu işe gireceğim.

Nişanlınız evlendikten sonra bu isten vazgecer benden soylemesi :)
Bu ikisi arasinda secim yapmam istersen birkac hususa goze alman gerek:
Buyukbas yaparsan kac adet yapabilirsin? Ahir varmi? Ekip dikecegin sulu ve susuz tarla varmi? Kactane buyuk kac tane kucukbas bakabilirsin? Kucukbas yaparsan otlatacak mera varmi?
Eger mera yok ise kucukbas cok zor.
Ekip bice bileceksen buyukbas yap derim az olur daha iyi bakarsin kucukbas sahsimca cok zahmetli is. Allah yardimcin olsun.

Nişanlınız evlendikten sonra bu isten vazgecer benden soylemesi :)
Bu ikisi arasinda secim yapmam istersen birkac hususa goze alman gerek:
Buyukbas yaparsan kac adet yapabilirsin? Ahir varmi? Ekip dikecegin sulu ve susuz tarla varmi? Kactane buyuk kac tane kucukbas bakabilirsin? Kucukbas yaparsan otlatacak mera varmi?
Eger mera yok ise kucukbas cok zor.
Ekip bice bileceksen buyukbas yap derim az olur daha iyi bakarsin kucukbas sahsimca cok zahmetli is. Allah yardimcin olsun.
Mera da var, sulu kuru arazi de var. Ayrıca kiralayabileceğim arazilerde var. İlk başta 8-10 dana ile başlamayı düşünüyordum fakat aklımda hep küçükbaş da var.

Küçükbaşta işgücü ihtiyacı daha fazla oluyor. Yani çoban maliyeti var. 8-10 danaya rahatlıkla tek başınıza bakabilirsiniz.

Benim yanımda bu işlere meraklı kardeşim, akrabam olsa, birlikte girsek, muhtemelen küçükbaş yapardım. Ama tek başıma olunca büyükbaş daha mantıklı geliyor.

• Beğen
Tepkiler: Serdar17
Küçükbaş hayvanların açık alan ihtiyacını giderdikten sonra kapalı bakmanın, merasız olmanın belirli bir maliyeti elbette olacak. Küçükbaşta entansif işletme sayısı az değil.
Şu anda tüm plan ve programımı seçtiğim ırk ile entansif koyun işletmesi üzerine yapıyorum.
Olmayacak bir engel de göremiyorum.
Bu görememe henüz yeterli birikim ve tecrübeye sahip olmamamdan kaynaklanıyor olabilir.
Bu noktada Serdar17 kardeşim gibi bende merak ediyorum.
Neden entansif küçükbaş olmasın?
Nerede yanlış düşünüyorum?
Konuda birikimli arkadaşlardan bilgi bekliyorum.
Hatalıysam yol yakınken döneyim.

Not: Entansif bakımda iş gücü fazla değil. Şu anki sayıya bakarak tek başıma veya eşimle 200-300 kadar koyuna bakabileceğimi düşünüyorum.

kucuk bas hayvanı tercıh ederim hemserim 10 dönümlük 5 dönumlük bölmelerde reygras karamba ekip etrafı çit cok basarılı işletmeler var
basarıda kuzu eti fiyatlarının iyi olması son gulerde çok etkili .
mera varsa yıne iyi değerlenir kucuk başta hazır varsa yine değerlenir maliyet duşer ama dediğim gibi etrafı cevrili yer ve guzel altını temizlerken pratik mekan cok önemli, yoksa işçilik boğar insanı kendine diğer işlere vakit kalmaz .

• Beğen
Tepkiler: Serdar17

kucuk bas hayvanı tercıh ederim hemserim 10 dönümlük 5 dönumlük bölmelerde reygras karamba ekip etrafı çit cok basarılı işletmeler var
mera varsa yıne iyi değerlenir kucuk başta hazır varsa yine değerlenir maliyet duşer ama dediğim gibi etrafı cevrili yer ve guzel altını temizlerken pratik mekan cok önemli, yoksa işçilik boğar insanı kendine diğer işlere vakit kalmaz .
Mera var ama orda içim rahat etmez benim hayvan meradayken. Dediğin gibi abi, Ahırımı olduğu araziyi ve yanımdaki arazi veya arazileri kiralayıp oraları reygrass ekip hayvanları kontrollü bir şekilde kendi yerlerimde bakmak istiyorum.
Meran varsa büyükbaşda olur küçükbaşta. Büyükbaş olacaksa ANGUS ırkı meraya en uygundur. Küçükbaşta ise Tigem'den etçi ırklar bulabilirsin.

Abi yanlış hatırlamıyorsam sen Bigalıydın. Oralarda güvenilir mezbaha varmı? Hayvanımı kestirdiğim zaman paramın kalmayacağı bir yer var mı? Bu devirde insanlara güven malum.

Abi yanlış hatırlamıyorsam sen Bigalıydın. Oralarda güvenilir mezbaha varmı? Hayvanımı kestirdiğim zaman paramın kalmayacağı bir yer var mı? Bu devirde insanlara güven malum.

evet biga ya baglı karabiga kasabası
güzel mezbaha var bigada cok sayıda buyuk bas ve kucuk bas kesimi yapılır isteyen kantarda pesin anlasır ödemeyi bu satıcı ile alıcı kesimci arasında tercihe bağlı

Et besiciliği.

Selam Arkadaşlar.
Ben Almanyada yaşıyorum ama elbet birgün bize de dönmek nasip olacak. Aslen Erzincan olsam da Kuşadası yakınlarına Davutlar yerleşti ailem. Yani Söke bölgesi. Oraya kar 30 yılda 50 yılda bir yağar.

Dolayısıyla besiye uygun. Ama ben kesinlikle erkek hayvan besisinden yanayım. Süt işi beni aşar. Yani et besiciliği.

Tabi en az 6 dönüm arazi üzeri serbest besi.

Ne dersiniz?

• Beğen
Tepkiler: çiftcigardo
Ağa hangisini yaparsan yap ama sürekli ve istikrar önemli üretmedigin hayvandan artık zor para kazanırsın bizde hem küçük hem büyükbaş var damızlık illaki para kazanır ama zor iş hayvancılık sen ve ailen sevmezse katlanılmaz bulunduğun bölgeye ahırına arazi ne merana göre bi seçim yap Allah kolay ve bereketli kazanç versin

• Beğen
Tepkiler: ismailozmen74
Hocam 100 koyunun olsa 100-130 kuzu alsan yılda...
4-5-6 aylıkken satsan, sonra yeni yılda yeni kuzuların olur ama büyükbaş beside bu düzen olmaz. Sürekli yeniden sermaye koyman gerekiyor. Bunu bir düşün istersen. Ayrıca büyükbaş ciddi yem tüketir, küçükbaş meradan daha çok faydalanır, maliyetler daha düşük olur. İyice düşün taşın, bu işler göründüğü gibi kolay değil, belli bir bilgi birikimi, tecrübe ve araştırma gerekiyor.
En doğru kararı verebilirsin umarım.

Hocam 100 koyunun olsa 100-130 kuzu alsan yılda...
4-5-6 aylıkken satsan, sonra yeni yılda yeni kuzuların olur ama büyükbaş beside bu düzen olmaz. Sürekli yeniden sermaye koyman gerekiyor. Bunu bir düşün istersen. Ayrıca büyükbaş ciddi yem tüketir, küçükbaş meradan daha çok faydalanır, maliyetler daha düşük olur. İyice düşün taşın, bu işler göründüğü gibi kolay değil, belli bir bilgi birikimi, tecrübe ve araştırma gerekiyor.
En doğru kararı verebilirsin umarım.
Hocam 100 anaça senede ne kadar para gider?

Ben evlendikten sonra köyde yaşayıp hayvancılık yapmak istiyorum. Nişanlım bu fikre sıcak bakıyor. Ama ülkemiz şartları ortada. İlk önce süt sığırcılığı düşünüyordum. Fakat süt işi çok ince bir iş. Yeni başlayacağım için ilk başta sütle girmek istemiyorum.O yüzden besi düşünüyorum. Besi de büyükbaş mı daha kárlı olur yoksa küçükbaş mı? Kaba yemimi kendim üreticem. Büyükbaş ilgili bilgim var fakat küçükbaşta o kadar bilgiye sahip değilim. Bilgilendirirseniz o yönde ilerleyip kendimi geliştirip bu işe gireceğim.
Aynı sorular benim kafamda da vardı ben en sonunda küçükbaştan yana kullanıcam tercihimi hatta bu yaz başlıcam işlemlere ama büyükbaşta şunuda göze almalısın aşırı ilgi göstermelisin farzı misal Bi tane dana öldü karının yarısını direk götürür az sayıda yapacaksan ama küçükbaşta öyle değil anlıcağın ince eleyip sık dokucan en ufak noktasına kadar düşüncen

Aynı sorular benim kafamda da vardı ben en sonunda küçükbaştan yana kullanıcam tercihimi hatta bu yaz başlıcam işlemlere ama büyükbaşta şunuda göze almalısın aşırı ilgi göstermelisin farzı misal Bi tane dana öldü karının yarısını direk götürür az sayıda yapacaksan ama küçükbaşta öyle değil anlıcağın ince eleyip sık dokucan en ufak noktasına kadar düşüncen
Biz geçen sene üniversiteyi bitirdik. Şuan nişanlım ailesinin yanında hayvancılık stajı yapıyo. 😀 3 büyükbaş sağmal, 1 hamile düve ve iki danaya tek başına bakıyo her şeylerinden kendi ilgileniyor. Büyükbaşsa yana da korkum yok artık. Üniversiteyi bitirmiş iki genç. İkisi de evlenip köyde yaşamak ve hayvancılık yapmak istiyo. Tecrübe de var.Eyy devlet baba..!!! Gör bizi diyesim geldi. 😄😄 biz planı yaptık. Başta 10 merinos, ve 2 besi danasıyla başlamayı planlıyoruz. 😊