JD satışındaki azalma

Arkadaşlar John Deere satışı bizim Konya bölgesinde ciddi oranda düştü yüksek beygir güçlerinde MF aldı başını gidiyor sizin oralardada durumlar böylemi bunun nedeni ne olabilir?

internette jd'nin Türkiye pazarından çekilme konuları var.
bu haberler etkili olmuş olabilir..

lakin ben resmi olarak jd'den bu yönde bir karar alındığını bildiren açıklama duymadım..
acaba jd'ye bu yönde bir oyun oynandı,başarılı oldu ve meyvelerini vermeyemi başladı..
olurmu olur..

Arkadaşlar ilginç bir olaya şahit oldum. Önceki yıllarda JD satışlar epey vardı hatta adamlar gelip 55 lik traktöre 70-56 nın büyük pulluklarını takıp tarla sürüyorlardı. Bu şekilde gösteriler oluyordu tanıtım amaçlı şov yapılıyordu.

Şimdi ise 5055 çift çeker alan arkadaşım ağlıyor ve çok dertli aldığı traktör hiç tanıtımda kullanılanlar gibi değil. Aynı zamanda sorun çıkarıyor.

Bu gösterilere ben inanmıyorum artık. Nedenini bazı arkadaşlar tahmin ediyordur.

Arkadaşlar ilginç bir olaya şahit oldum. Önceki yıllarda JD satışlar epey vardı hatta adamlar gelip 55 lik traktöre 70-56 nın büyük pulluklarını takıp tarla sürüyorlardı. Bu şekilde gösteriler oluyordu tanıtım amaçlı şov yapılıyordu.

Şimdi ise 5055 çift çeker alan arkadaşım ağlıyor ve çok dertli aldığı traktör hiç tanıtımda kullanılanlar gibi değil. Aynı zamanda sorun çıkarıyor.

Bu gösterilere ben inanmıyorum artık. Nedenini bazı arkadaşlar tahmin ediyordur.

Pazar olayını bilmiyorum bizim orayada farklı markalar geliyordu kamyonun sırtında dememe traktörü diye vatandaş biniyor tamam iyi fakat pompa açılmış yakıta bişeyler katılmış sonuç hüsran.

• Beğen
Tepkiler: ENES4422
John deere gibi kaliteli (5m ve üzerini kastediyorum) bir markanın pazardan çekilmesini istemem ve çok üzülürüm.Ben pek zannetmiyorum fakat bir söylentidir aldı gidiyor. Bu bir gerçekse üzücü;rakiplerin bir oyunu ise ayıp.

John deere kendisini dünyaya kanıtlamış büyük ve müstakil bir traktör şirketidir.
Üretim alanlarında motor,döküm ve aktarım organları gibi bütün parçalar için ortak bir mühendisliğin birleşmesi ile ileri duzeyde teknolojik makineler üretilmektedir.
Fakat bazı kullanıcı ya da izleyiciler john deere'in 5E serisinden ibaret olduğunu düşünüyor. Bu kesinlikle yanlıştır,bugün fendt traktör liginde lider olsada dünya john deere'i daha çok tercih ediyor kaldı ki bu iki marka arasında fiyat farkida pek yok.

Bir çiftçi olarak 500 dönümden fazla bir alanı işliyorsan john deere'in 6R serisi bir traktörünü alıp onlarca yıl en az masrafla yani 15 ya da 20 yıl rahatlikla kullanabilirsiniz.
Ama biz ne yapiyoruz yuzbinlerce lira verip makine alıyoruz 3 yıl "sonra hadi canim bu makine artık bana masraf çıkartacak hem zaten lastikleri de biraz gitmiş en iyisi mi değiştirim bunu" dediğin zaman sen zaten kendi kendi masraf çıkarmışsın ve böyle yaparak tarımdan hiçbir zaman para kazanamazsın sadece makine-ekipmanlara çalışırsın.
Ben bütün traktör firmalarına saygı duyuyorum fakat john deere gerçek anlamda traktör üretiyor.

Tek parça Çelik şasi üzerine dizilen motor ve aktarım organları hiçbir titreşimden ve beklenmeyen bir hareketten etkilenmez. Diğer markalarda ise blok sanziman havada birbirine monte edilir.
Çelik şasi üzerine kapanan kaput kenarlarıda ayrıca uyumlu bir şekilde kapatılarak diğer markalarda olduğu gibi (filtreler,sağa sola dolanan hortumlar,elektrik bağlantıları) değildir tamamen kapalıdır.
İvt Şanzıman iki seçenek halinde algılanan yüke ve arazi şartlarına göre sonsuz olarak kendine en uygun güç iletimini sağlar.
Kabin ici mükemmel ergonomi ve döşemeler başlı başına bir kalite.
İki ayrı frenleme sistemi ve otomatik TLS

Kendi transmisyonu,kendi motoru,kendi tasarımı ve bunların hepsine uyum sağlayan teknolojisi ile daha ne demek gerek.

Böyle harika bir marka türkiye'den çekilirse çok üzülürüm.

John deere kendisini dünyaya kanıtlamış büyük ve müstakil bir traktör şirketidir.
Üretim alanlarında motor,döküm ve aktarım organları gibi bütün parçalar için ortak bir mühendisliğin birleşmesi ile ileri duzeyde teknolojik makineler üretilmektedir.
Fakat bazı kullanıcı ya da izleyiciler john deere'in 5E serisinden ibaret olduğunu düşünüyor. Bu kesinlikle yanlıştır,bugün fendt traktör liginde lider olsada dünya john deere'i daha çok tercih ediyor kaldı ki bu iki marka arasında fiyat farkida pek yok.

Bir çiftçi olarak 500 dönümden fazla bir alanı işliyorsan john deere'in 6R serisi bir traktörünü alıp onlarca yıl en az masrafla yani 15 ya da 20 yıl rahatlikla kullanabilirsiniz.
Ama biz ne yapiyoruz yuzbinlerce lira verip makine alıyoruz 3 yıl "sonra hadi canim bu makine artık bana masraf çıkartacak hem zaten lastikleri de biraz gitmiş en iyisi mi değiştirim bunu" dediğin zaman sen zaten kendi kendi masraf çıkarmışsın ve böyle yaparak tarımdan hiçbir zaman para kazanamazsın sadece makine-ekipmanlara çalışırsın.
Ben bütün traktör firmalarına saygı duyuyorum fakat john deere gerçek anlamda traktör üretiyor.

Tek parça Çelik şasi üzerine dizilen motor ve aktarım organları hiçbir titreşimden ve beklenmeyen bir hareketten etkilenmez. Diğer markalarda ise blok sanziman havada birbirine monte edilir.
Çelik şasi üzerine kapanan kaput kenarlarıda ayrıca uyumlu bir şekilde kapatılarak diğer markalarda olduğu gibi (filtreler,sağa sola dolanan hortumlar,elektrik bağlantıları) değildir tamamen kapalıdır.
İvt Şanzıman iki seçenek halinde algılanan yüke ve arazi şartlarına göre sonsuz olarak kendine en uygun güç iletimini sağlar.
Kabin ici mükemmel ergonomi ve döşemeler başlı başına bir kalite.
İki ayrı frenleme sistemi ve otomatik TLS

Kendi transmisyonu,kendi motoru,kendi tasarımı ve bunların hepsine uyum sağlayan teknolojisi ile daha ne demek gerek.

Böyle harika bir marka türkiye'den çekilirse çok üzülürüm.
Su ana kadar derdim var saniyodum cenap bey sizdeki nasil bi jd aski boyle sevdigi kizi anlatir gibi anlatmissiniz jd yi ;)

Bu yaptıkları şeyi ufak tefek modifikasyonlar yaparak sagliyorlar. Pompa ayarı turbo basıncı eksantrik ayariyla 15 20 hp artış yapıp olduğundan çok daha fazla çekiş sagliyolar

JD nin Türkiye gibi önemli bi pazardan çekileceğini düşünmüyorum fakat satislardaki dusmenin son zamanlarda üst üste yapılan zamların etkilemesi muhtemel. Iki yıl önce 80 bin olan traktörü şimdi 105 binden aşağı vermiyorlar

Su ana kadar derdim var saniyodum cenap bey sizdeki nasil bi jd aski boyle sevdigi kizi anlatir gibi anlatmissiniz jd yi ;)

2013 yılının yazında arkadaşımla istanbul dan motosikletle şileye gidiyorduk,tahminimce yolu yarılamıştık ama hangi ilçe ya da yer olduğunu hatırlayamıyorum.
Hafif eğimli bir arazi üst tarafı ağaçlık alt tarafından şileye giden yapım aşamasındaki yol geçiyordu. Muhtemelen o yol çoktan bitmiştir. Her taraf yemyeşil çiftlikler,mavi gökyüzü ve kısaca İstanbul'un gürültüsünden kurtulup kendimi bir anda cennete düşmüş hissediyordum. Tarım kokuyordu,toprak çekiyordu adeta işte ben o esnada güzel ambiyansın buyusune dalmışken birden yola yakın bir traktör ot balyası yapıyordu. O an traktörün sarı ve yeşil renkleri doğayla öyle bir uyumlu hale gelmiş ki benim zihnime kazınmış. Traktör eski 6000 alman serisiydi. John deere'i eskidende bilirdim ama böylesi bir ortamdı işte beni jd ye aşık eden.

Bence 5-6-7-8R segmentinde John Deere hiçbirisini konuşturmaz sadece fiyat faktöründen kaynaklanan bir durum Fendt pahalı derken JD ile aralarında pek fark kalmadı
Mesele konuşturmak değil sen olayı yanlış anlamışsın. Mesele Türk ciftcisinin isteğine cevap verebilmek. Bence bunu şuan 100 hp nin üzerinde en iyi massey ferguson yapıyor.