Yonca ekimi mibzer ayari

Arkadaşlar mibzer aylarıyla ilgili bir şey sorucam. Ekim disklerini en yukarı ayarladigimizda bile dört beş santim derine gömüyor tohumu. Onu nasıl ayarliycaz? Diskleri devreden çıkarıcaz mi? Diyelim ki hortumlari söktük. Makinanın tohum dökmesi için hidroliği indirmeniz gerekiyor. O zaman diskler içinden tohum dökülmeden toprağı çizecek. Tohum yukardan dökülecek. Merdane çekip bitireceğiz anladığım kadariyla

• Beğen
Tepkiler: Eker5
Piston ayarini bilen cvp verirse sevinirim özdöken marka mubser bunsene reyglass ekerlen piston ayarını 0 ra getirdim makay 58 de dedigi gibi diskler derine gittigi için tohum derine dusuyo hortumlari sökmedik ama. Hortumlari soktugunuz zaman piston ayari nasil olcak yarimmi indirmemiz gerek yoksa 0 a getirmemiz yeterlimi bunsene nasip olursa ilk kez ekim yapcaz yoncayı yardimci olursaniz sevinirim

Piston ayarini bilen cvp verirse sevinirim özdöken marka mubser bunsene reyglass ekerlen piston ayarını 0 ra getirdim makay 58 de dedigi gibi diskler derine gittigi için tohum derine dusuyo hortumlari sökmedik ama. Hortumlari soktugunuz zaman piston ayari nasil olcak yarimmi indirmemiz gerek yoksa 0 a getirmemiz yeterlimi bunsene nasip olursa ilk kez ekim yapcaz yoncayı yardimci olursaniz sevinirim
Baskıyı düşürecek sin diskler iki parmak görülürse yeterli ama hortumları sökeceksin imkan varsa ektikten sonra silindir güzel olur tohum yüzeyde olduğu için sıkıştırma iyi oluyor biz kendimize ektiğimiz de öyle yaptık iki saat su verdik hergun akşam saatlerinde fıskiye ile yarım saat 15 gibi su verdik çıkana kadar

selamlar,
her mibzerin 'aynı markada olsa ' kullanımdan dolayı dişlilerinde tohumu iten çarkları çıkarırken ufakta olsa farklılık payı meydana geliyor.
ben bu sorunu kollardaki ayardan ziyade toumu yere ata çarkların ne kadar dışa çıktığına bakıyorum.
misal 16'lı mibzerde 2 mm (milimetre)dışarıda kalan dişli;yonca tohumunu dekara 2.5 kğ atıyor ve buda ideal bir ekim oluyor.
dekara atılan 5 kğ,4 kğ ve 1.5 kğ atılan yonca ekimleride 1.5 kğ olan tarlanın daha ince saplı,uzun boylu ve yaklaşık 8 yıl boyunca sorunsuz verim verdiğini gördüm,
diğerleri daha erken yıllarda pes etti.
bilgiler bölgesel ve iklimsel olarak değişkenlik gösterebilir.

• Beğen
Tepkiler: Alexander
selamlar,
her mibzerin 'aynı markada olsa ' kullanımdan dolayı dişlilerinde tohumu iten çarkları çıkarırken ufakta olsa farklılık payı meydana geliyor.
ben bu sorunu kollardaki ayardan ziyade tohumu yere atan çarkların (dişlilerin) ne kadar dışa çıktığına bakıyorum.
misal 16'lı mibzerde 2 mm (milimetre)dışarıda kalan dişli;yonca tohumunu dekara 2.5 kğ atıyor ve buda ideal bir ekim oluyor.
dekara atılan 5 kğ,4 kğ ve 1.5 kğ atılan yonca ekimleride 1.5 kğ olan tarlanın daha ince saplı,uzun boylu ve yaklaşık 8 yıl boyunca sorunsuz verim verdiğini gördüm,
diğerleri daha erken yıllarda pes etti.
bilgiler bölgesel ve iklimsel olarak değişkenlik gösterebilir.

• Beğen
Tepkiler: mahmutünaldı
Yonca kendini zamanla seyrekler, pinomatik mibzerler dekara 800-900 gr saf tohum yeterlidir.
Yonca tarlasına sezonda iki kez tırmık çekmek faydalıdır , sezon ortası ve sezon sonu olabilir, yoncanın çatal yapmasını sağlar.
Buğday mibzeri ile ekimlerde 3 kg kaplamalı tohum , 2 kg ı saf tohumdur, yeterli gelir.
Elle tohum saçılacaksa tav durumuna göre 4 kg atılabilir.

Gübreyle karıştırarak dönüme 5 kg ektim çıkım bu şekil.
IMG-20200519-WA0047.jpeg
IMG-20200519-WA0045.jpeg
IMG-20200519-WA0043.jpeg

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca

İyi akşamlar. Bozkurt marka 16 sıralı mibzer ile yonca ekimi yapacağız ayarı nasıl yapmalıyızki çift taraf geçtiğimizde dönüme 5 kilogram denk gelsin

Geçen sene kaplamalı 5 kg ektiğim yoncanın geçen haftaki hali çift taraf geçmeye bence gerek yokta yinede siz bilirsiniz

Gübrelimi ekeceksiniz gübresizmi ona göre tarif edeyim ayarı

Resimler ve ekler

• IMG-20210312-WA0027.jpeg
    IMG-20210312-WA0027.jpeg
    1.7 MB · Görüntüleme: 16
  • Beğen
Tepkiler: selcuk123
İkisi içinde tarif edebilirseniz çok iyi olur. Ayrıca mibzer bozkurtmu

Benim mibzer şakalak

Gübreliğe koyup ekerim

23 tane çentik var

Gübreli ekersem tohumla gübreyi güzelce harmanlayıp birbirine karıştırıyorum dap gübresi kullanırsam 14'te 20.20 gibi biraz daha ufak daneli olursa 10.çentikte kullanıyorum tabana 20 kg gübreyle 5 kg tohum düşüyor

Gübresiz sadece tohumla ekimdede her çentik dönüme ( 1.000 m2 ) 1.6 kg tohum atıyor 3.çentiğe alıp tek seferde ekiyorum

Borular disklerde takılı olmasın saçarak gidecek

Benim mibzer şakalak

Gübreliğe koyup ekerim

23 tane çentik var

Gübreli ekersem tohumla gübreyi güzelce harmanlayıp birbirine karıştırıyorum dap gübresi kullanırsam 14'te 20.20 gibi biraz daha ufak daneli olursa 10.çentikte kullanıyorum tabana 20 kg gübreyle 5 kg tohum düşüyor

Gübresiz sadece tohumla ekimdede her çentik dönüme ( 1.000 m2 ) 1.6 kg tohum atıyor 3.çentiğe alıp tek seferde ekiyorum

Borular disklerde takılı olmasın saçarak gidecek
Tesekkurler

Arkadaşlar mibzer aylarıyla ilgili bir şey sorucam. Ekim disklerini en yukarı ayarladigimizda bile dört beş santim derine gömüyor tohumu. Onu nasıl ayarliycaz? Diskleri devreden çıkarıcaz mi? Diyelim ki hortumlari söktük. Makinanın tohum dökmesi için hidroliği indirmeniz gerekiyor. O zaman diskler içinden tohum dökülmeden toprağı çizecek. Tohum yukardan dökülecek. Merdane çekip bitireceğiz anladığım kadariyla
Balta ayaklı , şanzımanlı buğday mibzeri ile ektiğimizde ayaklar yere azıcık değecek şekilde ayarlanabiliyor.
Ekimden sonra tav durumuna göre tohumu toprağa yapıştırmak için tırmık çekilebilir ve ardından merdane çekilir.
Tırmık toprak yüzeyinin 5 cm lik kısmını karıştırır.

• Beğen
Tepkiler: Baki TÜRKOĞLU

Bu şekilde ekersin ben her sene böyle ekerim

Resimler ve ekler

• IMG-20210415-WA0023.jpeg
    IMG-20210415-WA0023.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 19
  • IMG-20210415-WA0021.jpeg
    IMG-20210415-WA0021.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 18
  • IMG-20210415-WA0019.jpeg
    IMG-20210415-WA0019.jpeg
    1.3 MB · Görüntüleme: 16
  • IMG-20210415-WA0017.jpeg