Büyükbaşlarda boynuz köreltme

Buzağılarda boynuz kalemiyle köreltme iri boynuzlu ineklere ne gibi boynuz köreltme işlemi yapılmalı kesme isleminin dışında buzağılar doğduktan kaç gün sonra köreltme işlemi yapılmalı

• Beğen
Tepkiler: By.38
Ben 2 aylık olunca costic kalemle köreltiyorum Boynuzun tomurcuk şeklini almasını bekliyorum ki ileride eğri bi boynuz ile karşılaşmayalım
Boynuzun kabuğunu pense ile çıkarıyorum kalemi iice köküne tepesine sürüyorum bembeyaz olunca bırakıyorum
Yaş olarak en ii Zaman'da o Zaman'lar

Büyük ineklerde İse boynuz köküne yıv yapıyorum demir testeresi ile yani çember çizerek iz açıyorum boynuz lastikleri oluyor çok sıkı oluyor onları ize oturtuyorum 20 gün içinde kan akışını keserek düşürüyor boynuzu

• Beğen
Tepkiler: gavurdagli
Ben 2 aylık olunca costic kalemle köreltiyorum Boynuzun tomurcuk şeklini almasını bekliyorum ki ileride eğri bi boynuz ile karşılaşmayalım
Boynuzun kabuğunu pense ile çıkarıyorum kalemi iice köküne tepesine sürüyorum bembeyaz olunca bırakıyorum

Büyük ineklerde İse boynuz köküne yıv yapıyorum demir testeresi ile yani çember çizerek iz açıyorum boynuz lastikleri oluyor çok sıkı oluyor onları ize oturtuyorum 20 gün içinde kan akışını keserek düşürüyor boynuzu
Kıl testeremi kullanıyorsunuz boynuz lastiğini nerden bulabiliriz bu işlemin sonunda kanama oluyormu

Kıl testeremi kullanıyorsunuz boynuz lastiğini nerden bulabiliriz bu işlemin sonunda kanama oluyormu

Evet kıl testere ile yiv aç kanatmasan daha ii kanayınca koku oluyor sadece lastik kanama yapmaz kan akışını durdurur basınçlı sıkıyor ya zaten uzun süreli bir yöntem olduğu için ağrısız kanamasız halledebilirsin
Boynuz kangren olup düşüyor zararı yok
Lastik veterinerlerde mevcuttur onu takmak için pensesi özel oluyor sadece lastik bulmak kolay da pensesini vetden ödünç alabilirsen kendin de halledebilirsin
Zooteknist [emoji106]

Evet kıl testere ile yiv aç kanatmasan daha ii kanayınca koku oluyor sadece lastik kanama yapmaz kan akışını durdurur basınçlı sıkıyor ya zaten uzun süreli bir yöntem olduğu için ağrısız kanamasız halledebilirsin
Boynuz kangren olup düşüyor zararı yok
Lastik veterinerlerde mevcuttur onu takmak için pensesi özel oluyor sadece lastik bulmak kolay da pensesini vetden ödünç alabilirsen kendin de halledebilirsin
Zooteknist [emoji106]
Teşekkürler.

Abi bu lastiği takınca hayvan boynuz ağrısından duramıyo bi yere değecek diye tedirgin oluyo eziyet çekiyo diye okumuştum bi ara öyle oluyomu hiç büyük ineklerde

Biz ineğin birinin boynuzu çok büyük diye sadece uçlarından kesmiş babam şimdi inek yemlik kilidine girmiyo
Onun yerinin kilidi iyice açtık girsin diye ama yinede yem yerken biri 5 metre yanından geçse kaçıyo zor yeme geliyo bir yıldır alışmadı
Şimdide bir düveye kilitte bi tedavi yapılmış oda aynı oldu kilide girince korkuyo
Boynuzu kilide vurup acıtmışlar acı çekiyo
Yani boynuzlu kilide giremiyo verimli yem yemiyo
Kilitte sıkıştırıp tedavi edince kilitten hepten korkuyo
Şimdi bu boynuz lastiğini takınca kilide girip çıkarken boynuz değince daha çok acır kaçarsa
Sonra unutmuyoda hayvan bizdende korkuyo kilitteyken çıkmak için çabalayıp yaralıyo kendini
Çok dağınık oldu kusıra bakmayın

Buzagılar yakıyoz biz boynuz kalemiyle büyük ineklerde biz lastik ten raddıman alamadık telle kesiyoruz kanama olursa kül basıp sarıyoruz kanama hepsinde olmuyor kanama olanı durdurmak şart kan kaybından ölürmüş bizim veteriner öyle söyledi

Buzagılar yakıyoz biz boynuz kalemiyle büyük ineklerde biz lastik ten raddıman alamadık telle kesiyoruz kanama olursa kül basıp sarıyoruz kanama hepsinde olmuyor kanama olanı durdurmak şart kan kaybından ölürmüş bizim veteriner öyle söyledi

Bizde lastikten randıman alamadık,dışarıdan aldığımız hayvanların boynuzlarını telle kesiyoruz,kanaması kendi kendine geçiyor daha ölümle karşılaşmadık

• Beğen
Tepkiler: Abdullah CNR
Buzağılarda boynuz kalemiyle köreltme iri boynuzlu ineklere ne gibi boynuz köreltme işlemi yapılmalı kesme isleminin dışında buzağılar doğduktan kaç gün sonra köreltme işlemi yapılmalı

büyükbaşlarda kesme işlemi yapılır en saglıklısı bu lastık fılan var 2 haftada kendı dusuruyor ama o pek saglıklı degıl hayvan oynattıgı ıcın gorevını yapmıyor buzagılarda ıse ilk 10 gün içinde buynuzu hafıf bellı oldugu zaman boynuzun oldugu yerı jıletle kaz veya makasla kılını al veterınerdende boynuz yakma ılacı al orasını beyaz cıkana kadar 0,5 mm capınca krem surerek yak en guzelı 1 tanesını veterınere yaktır ogren sonrasını sen yaparsın ben oyle yapıyorum ama bu ıslemı butun buzagılarda yapacaksan yap yoksa sıkıntı kımı boynuzlu kımı boynuzsuz oldgu zman hayvanlar sıkıntılı buyuyor