nohut bakımı çiçeklenme bakla dönemi

Açmış olduğunuz konu için çok teşekkür ederim çok güzel bir çalışma olmuş vermiş olduğunuz bilgilerde çok önemli. Eğer allah nasip ederse gelecek sene bende nohut ekmeyi düşünüyorum.

Merhaba arkadaşlar hasat tamamlandı nohutlarin bazılarında resimde görülen yanık gibi bir beneklenme var... Tohum için zararı olur mu açaba? Antroknoz çok nadir idi o mu acaba yoksa güneş yanığı mi bilemedim anlayanlar yorum yapabilir
c1d2aa7978b26e57810a5d3d67b3e237.jpg
b68f5cc734bfb1b28c02a01be721a1b4.jpg
cd3af13029d32874a38047024c16684f.jpg

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

• Beğen
Tepkiler: ertac sahın
Ortalama 170/180 kg/da: 260 veren tarla da oldu 110 da...

10 kg DAP ekmistim

Hocam bu kuru tarım değil mi ? Herhangi bi sulama olmadı yani. Ortalama 170kg 5TL den 850TL buğdaya göre şuan daha karlı gibi. Bide biçerdöverde herhangi başka bi ekipmana gerek var mı yoksa batörde falan sadece 1 2 ayarlama ile güzel bi hasat oluyor mu ?

Hocam bu kuru tarım değil mi ? Herhangi bi sulama olmadı yani. Ortalama 170kg 5TL den 850TL buğdaya göre şuan daha karlı gibi. Bide biçerdöverde herhangi başka bi ekipmana gerek var mı yoksa batörde falan sadece 1 2 ayarlama ile güzel bi hasat oluyor mu ?
Kuru tarım ama bu sene en az 10 kere farklı zamanlarda yağmur yağdı. Marasta verim ortalama 150/250 kg aralığında değişiyor. Diğer şehir/bölgelere göre verim iyi buralarda. Burda artık sonbaharda buğdaylar ile birlikte ekiliyor. Mantar olmayan tohumlar bulunmaya ve deva m ettirilmeye baslandi....

Bicerdoverin ayarını 2/3 saat oynayarak değiştiriyorlar ve nohutlara giriyor buğday sonrası 1 hafta kadar... Güzel de hasat yaptı düz tarlaları. Harman patoz vs işi yok yani

4 tohum çeşidi ektik 2 sindd hastalık oluştu yağmurda diğer ikisi olmadı. Şimdi hastalık olmayanları hem tohum dağıtiytuz hem de kendimiz çoğaltiyoruz. Hastalığa karşı böyle bir çözüm bulduk bu sene. Bakalım seneye nasıl olacak. Bu sene kazandırdı seneye ne olur bilemiyoruz.

4 çeşit hangileriydi?

4 çeşit hangileriydi?
Kurumayan biri Aksu diğerinin adını bilmiyorum dik gelişen bir cins... Kuruyan İspanyol denen iri nohut... Kök hastalığı olan ise yerli idi...

Özet olarak burda artık herkes Aksu ekecek... Sertifikalı olarak alıp 4. Nesil olarak kökünü aslını bildiğimiz aksuyu devam ettirecek burada ahali.... Diğer kurumayanin adını da öğrenip devam ettirmek istiyorum.

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10