İNEK SULUĞU YARDIM

Ahıra suluk taktırmak istiyoruz hayvanlar bağlı zincirle sabit yani. İki hayvana bi suluk aralarına takılacak 20 suluk gerekli yaklaşık nasıl bir sistem kurmalıyız. Hangi çeşit suluk iyi olur normal çeşme direk 20 suluğa su yetiştirmez galiba ahırın içinde 1 ton su deposu hidroforla basabilir miyiz cevaplarınızi bekliyorum.

Suluk çeşitleri farklı farklı
- döküm dilli
-döküm şamandıralı
-plastik dilli
-plastik şamandıralı

784cf4e5b7d7255447fe3286d7e7f4bd.jpg

418d2ecd18f4983addeb4f5cb7fe31af.jpg

7ae0a6467125b762a980ee0162ebc961.jpg

c7de593a8f191bd1c3a8b78575e1fc5f.jpg

Hocam ben yemliklerin altından beri doğalgaz kelepcesiyle bağladım ama hayvanlar birşekilde koparmayı başarıyor eger o şekilde yapacaksan üstüne ince bir beton dök ya da betonu kır oraya göm.
Suluklardan döküm dilli olanları ve plastik şamandıralı olanları kullandım. Plastik şamandıralı olanların şamandıranın üstündeki kapağı kırıyor hayvanlar. Döküm dilli olanların da sibopları bozuluyor. Belki döküm şamandıralı olanlar daha iyi olabilir.
Her sulugun altına vana koy.
Her sulugun su hattına hareketli maşonla bağla. Arıza olduğu zaman sökmen kolay olsun.
Pirinç malzeme kullanma (örneğin nipel) kırılıyor. Galvaniz kullan.
25lik su borusu kullan.
Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Kafana takılan bişey olursa yardımcı olurum bende yaptım yaşadığım sıkıntılar yukardakilerdn kaynaklıydı.
Hadi kolay gelsin.

O biraz sıkıntı olabilir.
Bizim ev de iki katlı, şebeke suyu yok bizde artezyen var hidroforsuz ikinci kata çıkmadığı için hidrofor var evin altında.
Aynı hidrofor dan ahıra hat çektim ben hiç depo falan yok.
Elektrik gitti zaman su geliyor ama o kadar basınçlı olmuyor sıkıntı olmuyor yani.
Aşağı yukarı 20 25 suluk var benim ahırda da.

Dilli olanların dilleriyle oynuyolar benimkiler.. altına çöp kaçıuor sibop bozuluyor kaç defa ahırı su bastı :) özellikle dilli sulukta hayvanlar o kadar çok oynadı ki yatmaya vakit bulamıyolardı 😀 demir direğe falan takacaksan köşeli olsun yani profil vb yoksa yuvarlak direkte suluğu çeviriyolar. Boruları hortumları vs iyice sakla koparıyor, kırıyorlar. Benim danalar boruları kırıyordu sürekli. Onları metal yaptım suluğu döndürdüler. Araya demir kaynattık bu defa aradaki direkleri komple söktüler. Ben buktım artık kullanmıyorum😀

En güzeli 5 litrelik döküm şamandıralılar hayvanların önünde devamlı su var sağlamlar aynı zamanda altında boşaltmak için musluğu olanlar var ben bunlardan koydum boruları üst demirlerin arkasından geçirdim üstünede ince köşebent puntaladım her suluğa vana koydum ama hayvanlar kapatıyor diye başlıklarını çıkardım lazım olduğunda kullanıyorum suluğun su girişi yanda bunlarda onada dikkat et hayvanlar kırabilir bununda çözümü üstüne saç kıvırdım vursada bişey olmuyor çeker fotoğrafını koyarım

İlk mesajda belirtilen resimlerdeki sulukları hiç tavsiye etmem, zira hiç de kullanışlı değil, hayvan ağzını sokup kana kana içmesi lazım. Bir defa çük küçüçükler, kedi-köğek-tavuk vb. içim uygun olabilir ama küçükbaş-büyükbaşlar için pek kullanışlı değiller. Benim tavsiyem eğer yapabilirsebiz bizim evlerde tuvaletlet-banyolarda kullandığımız bildiğimiz SERAMİK LAVABOLAR'dan şamadralı çok güzel suluklar yapılabilir. Bence bunu bir araştırım ve tesisatçıyla görüşün.

• Beğen
Tepkiler: babasultan40
En güzeli 5 litrelik döküm şamandıralılar hayvanların önünde devamlı su var sağlamlar aynı zamanda altında boşaltmak için musluğu olanlar var ben bunlardan koydum boruları üst demirlerin arkasından geçirdim üstünede ince köşebent puntaladım her suluğa vana koydum ama hayvanlar kapatıyor diye başlıklarını çıkardım lazım olduğunda kullanıyorum suluğun su girişi yanda bunlarda onada dikkat et hayvanlar kırabilir bununda çözümü üstüne saç kıvırdım vursada bişey olmuyor çeker fotoğrafını koyarım
Resim var mı acaba

Konu epey eski ama bende bir tane inek 2 de 5,6 aylık yavru var iki adet dilli suluk aldım ilk resimdekinden birini ineğin önüne koydum birini küçüklerin ortasına inek ilk günden alıştı rahat rahat içiyor su ama küçükler kenarda ki suyu bitirince dili aşağıya bastırmıyorlar kazayla dokunsa bile suyun tazyikli sesinden korkuyor sonuçta dili elle bastırıp su içiriyoruz. Suyu elle verdikten sonra sulukların bize bir faydası olmuyor bende ufaklıklara şamandıralı döküm suluk alacağım. Başına böyle bir şey gelen var mı ufaklıklar dilli suluğa ne kadar zamanda aşılabilir şamandıralı suluk almaya gerek var mı.

Konu epey eski ama bende bir tane inek 2 de 5,6 aylık yavru var iki adet dilli suluk aldım ilk resimdekinden birini ineğin önüne koydum birini küçüklerin ortasına inek ilk günden alıştı rahat rahat içiyor su ama küçükler kenarda ki suyu bitirince dili aşağıya bastırmıyorlar kazayla dokunsa bile suyun tazyikli sesinden korkuyor sonuçta dili elle bastırıp su içiriyoruz. Suyu elle verdikten sonra sulukların bize bir faydası olmuyor bende ufaklıklara şamandıralı döküm suluk alacağım. Başına böyle bir şey gelen var mı ufaklıklar dilli suluğa ne kadar zamanda aşılabilir şamandıralı suluk almaya gerek var mı.
Suluğun altında vana varsa kıs çok tazyikli gelmesin.
Alışırlar benim buzagılar alışmışlardı.