Mısır Silajı mı? – Bezelye Karışım Silajı mı?

Arkadaşlar yardımınıza ihtiyacım var. Katkılarınızı bekliyorum.

Mısır silajı üretme imkanım yok, Bezelye karışımı ektim.

1-Bezelye silajı enerji ve protein bakımından, mısır silajının yerini tutar mı?

2-Rasyondan 20 kg mısır silajını kaldırıp, 20 kg bezelye silajı koyabilirmiyim?

3-Bezelye yi silaj değilde, balye yapsam ve rasyonuma 20 kg. Kuru olarak koysam, silajın yerini tutar mı?

Bereketli işler dilerim.
Vatan

Bezelye silajı yapmak biraz zor olabilir mısır yapma imkânın da yoksa bezelye yap ama kurusunu 20 kg veremessin hayvan başına
Neden veremem kurusunu? Hayvanmı yemez, yoksa sağlıklı mı olmaz?
Tarla çok verimli aslında harika mısır olabilir ama domuz sıkıntımız var.
Bezelye silajı mısır silajının yerini doldurur değil mi?

• Beğen
Tepkiler: AllperGurell
Mısır slajında tanelerden dolayı nişasta değeri yüksek olur buda hayvanlarda enerji ihtiyacını karşılamaya yarar slajın iyi bir şekilde mayalanmasını sağlar
Bezelye slajında bunları bulamasından protein ağırlıklı besleme olur buda çeşitli sıkıntılar getirir
Kuru ot olarak zaten hayvan yiyemez o kadar
Depolanması daha zordur riski daha fazladır eğer Slaj bakterisini kullanmassan bozulmaya davetiye çıkarır işçiliği zordur kuru madde oranını yakalamak çok önemlidir

Mısır slajında tanelerden dolayı nişasta değeri yüksek olur buda hayvanlarda enerji ihtiyacını karşılamaya yarar slajın iyi bir şekilde mayalanmasını sağlar
Bezelye slajında bunları bulamasından protein ağırlıklı besleme olur buda çeşitli sıkıntılar getirir
Kuru ot olarak zaten hayvan yiyemez o kadar
Depolanması daha zordur riski daha fazladır eğer Slaj bakterisini kullanmassan bozulmaya davetiye çıkarır işçiliği zordur kuru madde oranını yakalamak çok önemlidir
Hazır elimde bu ürünü ekmişken silaj olarak değerlendirmek hemde dışardan mısır silajı almaya gerek kalmaz diye düşünmüştüm. Bahsettiğiniz durumda hiç bezelye silajı yapmayı planlamayım ozaman.

Hazır elimde bu ürünü ekmişken silaj olarak değerlendirmek hemde dışardan mısır silajı almaya gerek kalmaz diye düşünmüştüm. Bahsettiğiniz durumda hiç bezelye silajı yapmayı planlamayım ozaman.
Ben bu sene 40 dekar bezelye slajı yapmayı planlıyorum ekimi ona göre yaptım tritikale kılçıksız buğday bezelye fiğ karışımı önce biçip 2 gün kurumasını bekleyecem %40 kuru maddeye ulaşması için
Yani biçilen ürünü sıkıp elimiz ıslanmıyorsa ve yeşil olmuyorsa teorik olarak Slaj yapılabilir havuza basmayı planlıyorum tabiki bakteri uygulaması yaparak
iyi bir sıkıştırma ve uygun boyutta kesim çok önemli mısır slajına takviye olarak rasyona katacam
Bu işin en iyisi kombine streçleme makinaları ama bölgemizde o yok

Ben bu sene 40 dekar bezelye slajı yapmayı planlıyorum ekimi ona göre yaptım tritikale kılçıksız buğday bezelye fiğ karışımı önce biçip 2 gün kurumasını bekleyecem %40 kuru maddeye ulaşması için
Yani biçilen ürünü sıkıp elimiz ıslanmıyorsa ve yeşil olmuyorsa teorik olarak Slaj yapılabilir havuza basmayı planlıyorum tabiki bakteri uygulaması yaparak
iyi bir sıkıştırma ve uygun boyutta kesim çok önemli mısır slajına takviye olarak rasyona katacam
Bu işin en iyisi kombine streçleme makinaları ama bölgemizde o yok
Bu bahsettiğinizi hayatta beceremem ben. Peki 2 gün sonra yerden alıp hangi makina ile parçalayacaksınız? Bildiğim kadarı ile mısır silajı biçme makinası bunu yapmıyor?
Mısır silajına ek olarak değilde, onun yerine ana kalem olarak verilmez mi?
Nasıl bir bakteri uygulaması yapacaksınız?
Elimden geldiğince yaptırmaya çalışayım bende.
Bilgiler için teşekkür ediyorum.

Herkese selamlar,
Yem bezelyesi silajı olur fakat karışımdaki tahıl oranı artırılmalı. 12 kg bezelye+12 kg yulaf veya buğday hem kuru ot için hem de kuru ot üretimi için kullanılabilir. Ot için bezelyenin çiçeklenme döneminde biçilmeli silaj içinse tahılların tanelerinin tahur olum döneminde karışım biçilmelidir. en güzeli bezelye karışımını biçip ot alıp yerine mısır ekimidir.
Yrd.Doç.Dr.Ertan ATEŞ

Buğdaygillerle beraber ekerseniz olur yaş bezelyede 20 protein var mısir slajı 8 10 protein tek başına bezelye slajı olmaz
Laktik asit bakterikeri için kolay eriyebilir karbonhidrata ihtiyaç vardır bezelye protein yönünden zengin bütirik asit bakterileri slajda çok fazla olur ve ph yükselir slajınız olamz

Herkese selamlar,
Yem bezelyesi silajı olur fakat karışımdaki tahıl oranı artırılmalı. 12 kg bezelye+12 kg yulaf veya buğday hem kuru ot için hem de kuru ot üretimi için kullanılabilir. Ot için bezelyenin çiçeklenme döneminde biçilmeli silaj içinse tahılların tanelerinin tahur olum döneminde karışım biçilmelidir. en güzeli bezelye karışımını biçip ot alıp yerine mısır ekimidir.
Yrd.Doç.Dr.Ertan ATEŞ

merhaba,
Yulaf, fiğ, tritikale ile karıştırarak zaten ektik yem bezelyesini.
Bu başlığı açmamdaki esas sormak istediğim şuydu, Ben mısır ekemiyorum, sulama, domuz vs bazı sebeplerim var. Dışardan para ilede satın almak istemiyorum.
Rasyonumdan mısır silajını komple kaldırıp, yerine 15-20 kğ yukarıda bahsettiğim bezelye ve tahıl silajı verebilir miyim?
Mısır silajının yerini tutar mı? yoksa mısır silajındaki enerji ihtiyacını karşılamaz ve ben yinede mısır silajına ihtiyaç duyar mıyım?

Buğdaygillerle beraber ekerseniz olur yaş bezelyede 20 protein var mısir slajı 8 10 protein tek başına bezelye slajı olmaz
Laktik asit bakterikeri için kolay eriyebilir karbonhidrata ihtiyaç vardır bezelye protein yönünden zengin bütirik asit bakterileri slajda çok fazla olur ve ph yükselir slajınız olamz

Buğdaygil ile birlikte ektim zaten.
Buğdaygil ve bezelye karışımı silajının enerji değerleri nasıl olur? Ayrıca rasyonda mısır silajına ihtiyaç duyarmıyım?