Nohutu Hangi metotla ekmek avantajlı ?

https://www.trakkulup.net/showthread.php/86073-havali-mibzerle-nohut-ekimi/page3
En iyi verim 30*10 cm olarak denenmiş, fakat tane büyüklüğü dikkate alınırsa 35*10 ortalama ekim sıklığı görülüyor.Biçerdöver her türlü biçer, yalnız aşırı kuru olursa tane dökme olmaması için hafif çiğli zaman tercih edilebilir.

Tabi ama arkadaş hububat mibzeri ile ekeceği için mibzerler 125mm ve 142mm olarak aralıklı bir açık bir kapalı ancak 25 -28 olur ama dediğn doğru30-10 verim için önemli

Biz ekermak ile tum gozler acik hic kapatmadan normal bugday eker gibi ekiyoruz cokta guzel oluyor hatta normalde 15 kilo ekiyoduk bunu 20 ye cikartacagiz kirma falan hepsi hikaye nohut mibzeri tarla sapli ise is gormez gecen sene nohut mibzeri ile ekenler bizimkini gorunce gerek yok dediler dekari 10 liraya ekiyolarmis hububat mibzeri kirsa bile dekarda 10 liralik nohut kirmaz ancak silindir cekmek sart hatta biz bu sene kirkayak dedigimiz 40-100 ayakli tirmik arkasina tapan takip duzleyecegiz nohutun sik olmasi daha iyi zaten kurakliga dayanikli ve bu sayede dikine buyuyerek hem hasatta kolaylik hemde ot ile mucadelesini bi nebze kendi yapiyo. Her yigidin yogurt yiyisi farkli. Ama camurda ekmeyin topragin tavi iyi olsun erken ekmeye gayret edin azkan ise birde size tavsiyem bir bicerci olarak nohut hizli bictirilir dokulmemesi icin bugdaya akliniz gitmesin

3d5921e8-9bee-43f8-9f49-3faafd9a7fd0[1].png
https://www.sahibinden.com/ilan/is-...ltivator-nohut-mibzeri,firfir-517755557/detay
Resimdeki mibzer, mısır,ayçiçeği,nohut,fasulye,kabak gibi iri tohumları ekebilir. Sıra araları 60,70 cm olarak ayarlanabiliyor.Ekimden sonra mısırda tohumu sıkıştırmak için traktörle sıralar çiğnenir.Tav durumu iyi ise nohutta da ekilmiş sıra üzerinden giderek 35 cm sıra arası sağlanabilir.
Tohumun ezilmemesi için mibzer tablasının kalınlığı ve delik sayısı (sıklık için) iyi ayarlanmalıdır.Havalı mibzer kadar hassas ekim yapmaz ama buğday mibzerinden bi tık iyidir.

Biz ekermak ile tum gozler acik hic kapatmadan normal bugday eker gibi ekiyoruz cokta guzel oluyor hatta normalde 15 kilo ekiyoduk bunu 20 ye cikartacagiz kirma falan hepsi hikaye nohut mibzeri tarla sapli ise is gormez gecen sene nohut mibzeri ile ekenler bizimkini gorunce gerek yok dediler dekari 10 liraya ekiyolarmis hububat mibzeri kirsa bile dekarda 10 liralik nohut kirmaz ancak silindir cekmek sart hatta biz bu sene kirkayak dedigimiz 40-100 ayakli tirmik arkasina tapan takip duzleyecegiz nohutun sik olmasi daha iyi zaten kurakliga dayanikli ve bu sayede dikine buyuyerek hem hasatta kolaylik hemde ot ile mucadelesini bi nebze kendi yapiyo. Her yigidin yogurt yiyisi farkli. Ama camurda ekmeyin topragin tavi iyi olsun erken ekmeye gayret edin azkan ise birde size tavsiyem bir bicerci olarak nohut hizli bictirilir dokulmemesi icin bugdaya akliniz gitmesin

Peki ekim ayarı kaçta olmalı. Bozkurt mibzer ile ekeceğim. 15 kg atsın istiyorum. Tüm gözler açıkken kaça ayarlamak gerekir sence.

Ben de kalecik te ekeceğim. Kırıkkale den farklı değil bizim oralar. İki göz de açıkken ektiğiniz nohuttun verimi nasıl oldu? Sıklıktan kaynaklanan bir sorun oldu mu? Sanırım buğday ayarıyla 14-15 ektiğim zaman 14-15 kg tohum düşer diye tahmin ediyorum. Tabi iki göz de açıkken

mibzer yoksa nadasli tarlaya hic islem yapmadan firfigla Nohutu saç varsa ağır diskaro ardından dişli tirmik lan tasfiye ve ot ilacı at ağır diskaron yoksa Nohutu saçtıktan sonra düşük viteste derin kazası arkasına varsa tirmik yokşa tapan tak ilaç at keyfine bak....buğday mibzeri ile ekersen ayarı bugday ayarının 32 sinde 17 veya 18 kg 1 açık 1 kapalı vaziyette tohum düşer(azkan için geçerli ) tarla saplı veya çamurlu ise bugday mibzeri tıkanma yığma yapar ayrıca mibzer le ekersen nadasli tarlaya önce kazayağı çekmeyi unutma .......

burada bu sene nohut ekenler mibzer le ekinde fırfırla ekinde bugday mibzeri ile ekinde 130 150 Kilo civarı verim aldı önemli Ekim metodunun ziyade tarla teseviyesi bicerle hasat. da dane kaybının az olması önemli verim Ekim metodlarla hemen hemen aynı

Peki ekim ayarı kaçta olmalı. Bozkurt mibzer ile ekeceğim. 15 kg atsın istiyorum. Tüm gözler açıkken kaça ayarlamak gerekir sence.

bozkurt mibzer bilmem ama yeni ise üzerinde ayar kısmından kendin çıkaracaksın. Tam değer vermese de yaklaşık değer çıkıyo ondan sonra kısma yada açma yaparsın çünkü tohum iriliği ufaklığı bayağı değiştirir zaten 15 atmak istediğini söylüyosun yani üzerindeki ayarı ilk bir dene istersen 15 atacak şeklinde ayarlarsan yaklaşık 13-17 aralığında atar bu oranda fazla yada az atması da çok önemli değil huyunu öğrenınce gramına göre atarsın.

• Beğen
Tepkiler: mustaa42
Ben de kalecik te ekeceğim. Kırıkkale den farklı değil bizim oralar. İki göz de açıkken ektiğiniz nohuttun verimi nasıl oldu? Sıklıktan kaynaklanan bir sorun oldu mu? Sanırım buğday ayarıyla 14-15 ektiğim zaman 14-15 kg tohum düşer diye tahmin ediyorum. Tabi iki göz de açıkken

tam aksıne nohutta 1 göz kapatıp 1 göz açtığınız zaman aynı sıra üzerine ekımde aynı miktarda(15 kg mesela) tohumu attıgınız zaman sıra üzerindeki kı pay yarıya düşmüş olacak sıra arasındada iyi gelişen yabancı ot kökleri tohumu sıkıntıya sokacak ve sık ekim bu sekılde gerçekleşmiş olur ve sıra arası otlanır çapa bitkisi gibi çapa yapmayacağınıza göre tarla otlanır verım kaybı olur. sıra arasını açık tutmanın nedenini topragın güneş görerek nem kalmamasından dolayı antraknoz gibi hastalığa yakalanma riski az deseniz anlarım. aslında hangi metodla ekilirse ekilsin yapılan işçilik önemli fırfırla ayarı tutturabılırım derınlıgı tutturabılırım dersenız neden olmasın. bızım orda nohut mıbzerı ıle ekenlerde hububat mıbzerı ıle ekenlerde aynı verımı aldı ama onlar ayrıca mıbzer sırası bekleyıp dekara 10 lıra verdıler. verım ölçmek bıraz zor birçok etken oluyo nohutta

tam aksıne nohutta 1 göz kapatıp 1 göz açtığınız zaman aynı sıra üzerine ekımde aynı miktarda(15 kg mesela) tohumu attıgınız zaman sıra üzerindeki kı pay yarıya düşmüş olacak sıra arasındada iyi gelişen yabancı ot kökleri tohumu sıkıntıya sokacak ve sık ekim bu sekılde gerçekleşmiş olur ve sıra arası otlanır çapa bitkisi gibi çapa yapmayacağınıza göre tarla otlanır verım kaybı olur. sıra arasını açık tutmanın nedenini topragın güneş görerek nem kalmamasından dolayı antraknoz gibi hastalığa yakalanma riski az deseniz anlarım. aslında hangi metodla ekilirse ekilsin yapılan işçilik önemli fırfırla ayarı tutturabılırım derınlıgı tutturabılırım dersenız neden olmasın. bızım orda nohut mıbzerı ıle ekenlerde hububat mıbzerı ıle ekenlerde aynı verımı aldı ama onlar ayrıca mıbzer sırası bekleyıp dekara 10 lıra verdıler. verım ölçmek bıraz zor birçok etken oluyo nohutta

Sonuc olarak gozleri kapatma. Bugday eker gibi ek diyorsun yani. Ben de bicerdovere bictirecegim cunku.

• Beğen
Tepkiler: ziyaretci50
Sonuc olarak gozleri kapatma. Bugday eker gibi ek diyorsun yani. Ben de bicerdovere bictirecegim cunku.

abi öyle veya böyle yap diyemem ama biz hiç kapatmadan ekiyoruz gayette iyi oluyo bu sene yine öyle ekeceğiz. nohut mibzeri gübreyi tohumla aynı yere atmıyo gibi şeyler söylerler nohut için özel yapılmış vs buğday mibzeri dediğimiz seyde bu tür tohumlar için yapılmadımı zamanında gerek varmı elimizde olmayan alete para vermeye yani verdiğimiz gübre taban gübresi hemen uçup gidecek değil istersen ekmeden önce erken baharda tarlaya saçip kazayağı çek bana kalırsa onada gerek yok gübre hortumlarını sök aksın tarla yüzeyine siniler ve arkadaki tapan vs kapatır yada hiç dokunma olduğu gibi ek. tarlan düz olsunda bitki boyu 1 karışta olsa biçer alır nohut mibzeri ile ekimin biçerin biçmesi ile alakası yok 1 taşsiz 2 düz yüzey 3 biçerle biçilen azkan cinsi boylu nohut olsun. sonuç olarak bizim akraba nohut mibzeri alıp piyasa yapacak ama biz yinede eldeki hububat mibzeri ile ekeceğiz hatta tohumu 15 ten 20 kg ye çıkaracağız sık ekilme sıkıntısı olsa düşürürdük 3/1 oranında tohumu artırıyoz

trakkulup.net

https://arastirma.tarim.gov.tr/ktae/Belgeler/brosurler/Nohut Tarımı.pdf
Dekara bitki sayısı önemlidir.30*10 ölçüsünde dekara(1000 m^2) yaklaşık 33 300 bitki düşer, uygun bir kapta 100 adet tohumu tartıp, gerekli kg hesabı yapılır, sonrada mibzer kalibrasyon ayarı yapmalısınız.
1000 dane ağırlığı ortalamaları 650 gr imiş, siz tartsanız iyi olur, 33300 dane yaklaşık 21,5 kg yapar, serpme ekim için 20 kg normal değerlerdir.Mibzer ile 13 kg denenebilir, linkte gerekli detaylar mevcuttur.

• Beğen
Tepkiler: Abdurrahman.kapl
https://arastirma.tarim.gov.tr/ktae/Belgeler/brosurler/Nohut Tarımı.pdf
Dekara bitki sayısı önemlidir.30*10 ölçüsünde dekara(1000 m^2) yaklaşık 33 300 bitki düşer, uygun bir kapta 100 adet tohumu tartıp, gerekli kg hesabı yapılır, sonrada mibzer kalibrasyon ayarı yapmalısınız.
1000 dane ağırlığı ortalamaları 650 gr imiş, siz tartsanız iyi olur, 33300 dane yaklaşık 21,5 kg yapar, serpme ekim için 20 kg normal değerlerdir.Mibzer ile 13 kg denenebilir, linkte gerekli detaylar mevcuttur.
1000 adet 650 gr nohut pek olmaz normal/ortalama değerler 350/450 gr arasındadır...

33 bin bitki için 10/13 kg arası yeterlidir (azkan Aksu gökçe gibi cinsler için 350/450 gr arasıdır.)

• Beğen
Tepkiler: The_Hoca

bizde buyıl ilk defa ekeceğiz havalı mibzer ile akim yapacağiz kaç santime kaç santim ekmaliyiz birde ektikten sonra hangi gübreleri atmamızı önerirsiniz devletin dağıttığı tohumu ekecez allahın izniyle

bizde buyıl ilk defa ekeceğiz havalı mibzer ile akim yapacağiz kaç santime kaç santim ekmaliyiz birde ektikten sonra hangi gübreleri atmamızı önerirsiniz devletin dağıttığı tohumu ekecez allahın izniyle

Ben dün ektim. Hububat mibzeri kullandım. Önce mibzeri havaya kaldırıp tekerleğini 20 tur döndürerek 100 metrekareye attığı tohum miktarını hesapladım ve bunu da 10 ile çarparak 1 dönüme atacağı tohum miktarını buldum. Sonra tohumları mikrobiyal gübre ile aşıladım. Ekim işlemine geçtim. Bozkurt mibzer 12 buğday ekim ayarıyla dönüme yaklaşık 17 kg nohut ekimi gerçekleştirdi. Mibzer ekim derinliği ayarını 4 cm olarak ayarladım. Açıkta kalan tohum pek olmadı. Sadece traktörün teke izine gelen kısımlarda bir iki nohut açıkta kaldığını gördüm. Hiç kırmadı. Benim beklediğimdem çok güzel bir ekim oldu. Bu arada tüm gözler açık olarak 147 mm sıra aralığı ile ekimi gerçekleştirdim. 34 dönüme 550 kg azkan 8 mm nohut ekimi oldu. Ekim sonrası hemen merlin flex ot ilacı ile ilaçlamaya yaptım. Kısmetse bugün de üzerine silindir çekerek işi tamamlayacağım. Allah emeklerimizin karşılığını veri inşallah. Hepinize bereketli bir yıl dilerim.