Nohutu Hangi metotla ekmek avantajlı ? - Sayfa 3
Sayfa 3/3 BirinciBirinci 123
45 sonuçtan 31 ile 45 arası gösteriliyor

Alıntı Selcuk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Ben de kalecik te ekeceğim. Kırıkkale den farklı değil bizim oralar. İki göz de açıkken ektiğiniz nohuttun verimi nasıl oldu? Sıklıktan kaynaklanan bir sorun oldu mu? Sanırım buğday ayarıyla 14-15 ektiğim zaman 14-15 kg tohum düşer diye tahmin ediyorum. Tabi iki göz de açıkken
    tam aksıne nohutta 1 göz kapatıp 1 göz açtığınız zaman aynı sıra üzerine ekımde aynı miktarda(15 kg mesela) tohumu attıgınız zaman sıra üzerindeki kı pay yarıya düşmüş olacak sıra arasındada iyi gelişen yabancı ot kökleri tohumu sıkıntıya sokacak ve sık ekim bu sekılde gerçekleşmiş olur ve sıra arası otlanır çapa bitkisi gibi çapa yapmayacağınıza göre tarla otlanır verım kaybı olur. sıra arasını açık tutmanın nedenini topragın güneş görerek nem kalmamasından dolayı antraknoz gibi hastalığa yakalanma riski az deseniz anlarım. aslında hangi metodla ekilirse ekilsin yapılan işçilik önemli fırfırla ayarı tutturabılırım derınlıgı tutturabılırım dersenız neden olmasın. bızım orda nohut mıbzerı ıle ekenlerde hububat mıbzerı ıle ekenlerde aynı verımı aldı ama onlar ayrıca mıbzer sırası bekleyıp dekara 10 lıra verdıler. verım ölçmek bıraz zor birçok etken oluyo nohutta

bu sene kar yağmıyor korkum bu gibi senelerde yaz yağısı fazla oluyo nohut için riskli allah sonunu hayır etsin

barış pala - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Havalı mibzerle neden ekmiyorsunuz.sıra arası 35 cm ekim yapmıştık güzel de oldu.

Alıntı yeniyapanlı71 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    tam aksıne nohutta 1 göz kapatıp 1 göz açtığınız zaman aynı sıra üzerine ekımde aynı miktarda(15 kg mesela) tohumu attıgınız zaman sıra üzerindeki kı pay yarıya düşmüş olacak sıra arasındada iyi gelişen yabancı ot kökleri tohumu sıkıntıya sokacak ve sık ekim bu sekılde gerçekleşmiş olur ve sıra arası otlanır çapa bitkisi gibi çapa yapmayacağınıza göre tarla otlanır verım kaybı olur. sıra arasını açık tutmanın nedenini topragın güneş görerek nem kalmamasından dolayı antraknoz gibi hastalığa yakalanma riski az deseniz anlarım. aslında hangi metodla ekilirse ekilsin yapılan işçilik önemli fırfırla ayarı tutturabılırım derınlıgı tutturabılırım dersenız neden olmasın. bızım orda nohut mıbzerı ıle ekenlerde hububat mıbzerı ıle ekenlerde aynı verımı aldı ama onlar ayrıca mıbzer sırası bekleyıp dekara 10 lıra verdıler. verım ölçmek bıraz zor birçok etken oluyo nohutta
    Sonuc olarak gozleri kapatma. Bugday eker gibi ek diyorsun yani. Ben de bicerdovere bictirecegim cunku.

yeniyapanlı71 teşekkür etti.

İlk defa ekeceğim

Sonuc olarak gozleri kapatma. Bugday eker gibi ek diyorsun yani. Ben de bicerdovere bictirecegim cunku.
    abi öyle veya böyle yap diyemem ama biz hiç kapatmadan ekiyoruz gayette iyi oluyo bu sene yine öyle ekeceğiz. nohut mibzeri gübreyi tohumla aynı yere atmıyo gibi şeyler söylerler nohut için özel yapılmış vs buğday mibzeri dediğimiz seyde bu tür tohumlar için yapılmadımı zamanında gerek varmı elimizde olmayan alete para vermeye yani verdiğimiz gübre taban gübresi hemen uçup gidecek değil istersen ekmeden önce erken baharda tarlaya saçip kazayağı çek bana kalırsa onada gerek yok gübre hortumlarını sök aksın tarla yüzeyine siniler ve arkadaki tapan vs kapatır yada hiç dokunma olduğu gibi ek. tarlan düz olsunda bitki boyu 1 karışta olsa biçer alır nohut mibzeri ile ekimin biçerin biçmesi ile alakası yok 1 taşsiz 2 düz yüzey 3 biçerle biçilen azkan cinsi boylu nohut olsun. sonuç olarak bizim akraba nohut mibzeri alıp piyasa yapacak ama biz yinede eldeki hububat mibzeri ile ekeceğiz hatta tohumu 15 ten 20 kg ye çıkaracağız sık ekilme sıkıntısı olsa düşürürdük 3/1 oranında tohumu artırıyoz

trakkulup.net

The_Hoca - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

https://arastirma.tarim.gov.tr/ktae/...%B1m%C4%B1.pdf
    Dekara bitki sayısı önemlidir.30*10 ölçüsünde dekara(1000 m^2) yaklaşık 33 300 bitki düşer, uygun bir kapta 100 adet tohumu tartıp, gerekli kg hesabı yapılır, sonrada mibzer kalibrasyon ayarı yapmalısınız.
    1000 dane ağırlığı ortalamaları 650 gr imiş, siz tartsanız iyi olur, 33300 dane yaklaşık 21,5 kg yapar, serpme ekim için 20 kg normal değerlerdir.Mibzer ile 13 kg denenebilir, linkte gerekli detaylar mevcuttur.

Abdurrahman.kapl teşekkür etti.

Alıntı The_Hoca Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    https://arastirma.tarim.gov.tr/ktae/...%B1m%C4%B1.pdf
    Dekara bitki sayısı önemlidir.30*10 ölçüsünde dekara(1000 m^2) yaklaşık 33 300 bitki düşer, uygun bir kapta 100 adet tohumu tartıp, gerekli kg hesabı yapılır, sonrada mibzer kalibrasyon ayarı yapmalısınız.
    1000 dane ağırlığı ortalamaları 650 gr imiş, siz tartsanız iyi olur, 33300 dane yaklaşık 21,5 kg yapar, serpme ekim için 20 kg normal değerlerdir.Mibzer ile 13 kg denenebilir, linkte gerekli detaylar mevcuttur.
    1000 adet 650 gr nohut pek olmaz normal/ortalama değerler 350/450 gr arasındadır...

33 bin bitki için 10/13 kg arası yeterlidir (azkan Aksu gökçe gibi cinsler için 350/450 gr arasıdır.)

The_Hoca teşekkür etti.

bizde buyıl ilk defa ekeceğiz havalı mibzer ile akim yapacağiz kaç santime kaç santim ekmaliyiz birde ektikten sonra hangi gübreleri atmamızı önerirsiniz devletin dağıttığı tohumu ekecez allahın izniyle

Alıntı turk50 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    bizde buyıl ilk defa ekeceğiz havalı mibzer ile akim yapacağiz kaç santime kaç santim ekmaliyiz birde ektikten sonra hangi gübreleri atmamızı önerirsiniz devletin dağıttığı tohumu ekecez allahın izniyle
    Ben dün ektim. Hububat mibzeri kullandım. Önce mibzeri havaya kaldırıp tekerleğini 20 tur döndürerek 100 metrekareye attığı tohum miktarını hesapladım ve bunu da 10 ile çarparak 1 dönüme atacağı tohum miktarını buldum. Sonra tohumları mikrobiyal gübre ile aşıladım. Ekim işlemine geçtim. Bozkurt mibzer 12 buğday ekim ayarıyla dönüme yaklaşık 17 kg nohut ekimi gerçekleştirdi. Mibzer ekim derinliği ayarını 4 cm olarak ayarladım. Açıkta kalan tohum pek olmadı. Sadece traktörün teke izine gelen kısımlarda bir iki nohut açıkta kaldığını gördüm. Hiç kırmadı. Benim beklediğimdem çok güzel bir ekim oldu. Bu arada tüm gözler açık olarak 147 mm sıra aralığı ile ekimi gerçekleştirdim. 34 dönüme 550 kg azkan 8 mm nohut ekimi oldu. Ekim sonrası hemen merlin flex ot ilacı ile ilaçlamaya yaptım. Kısmetse bugün de üzerine silindir çekerek işi tamamlayacağım. Allah emeklerimizin karşılığını veri inşallah. Hepinize bereketli bir yıl dilerim.

yeniyapanlı71 teşekkür etti.

Ben dün ektim. Hububat mibzeri kullandım. Önce mibzeri havaya kaldırıp tekerleğini 20 tur döndürerek 100 metrekareye attığı tohum miktarını hesapladım ve bunu da 10 ile çarparak 1 dönüme atacağı tohum miktarını buldum. Sonra tohumları mikrobiyal gübre ile aşıladım. Ekim işlemine geçtim. Bozkurt mibzer 12 buğday ekim ayarıyla dönüme yaklaşık 17 kg nohut ekimi gerçekleştirdi. Mibzer ekim derinliği ayarını 4 cm olarak ayarladım. Açıkta kalan tohum pek olmadı. Sadece traktörün teke izine gelen kısımlarda bir iki nohut açıkta kaldığını gördüm. Hiç kırmadı. Benim beklediğimdem çok güzel bir ekim oldu. Bu arada tüm gözler açık olarak 147 mm sıra aralığı ile ekimi gerçekleştirdim. 34 dönüme 550 kg azkan 8 mm nohut ekimi oldu. Ekim sonrası hemen merlin flex ot ilacı ile ilaçlamaya yaptım. Kısmetse bugün de üzerine silindir çekerek işi tamamlayacağım. Allah emeklerimizin karşılığını veri inşallah. Hepinize bereketli bir yıl dilerim.
    benim herzaman dediğimi doğrulamış oldunuz hububat mibzeri nohut mibzerinden daha iyi nohutu kırmıyo bu sene nohut mıbzerı ekım yaparken kapaklarını açıp tohumları gözlerıne süpürdüm çatırtıları duyunca nohut mibzeri boşa alınan bir alet olmasının yanında zararlı bır alet kanısına vardım. keşke bir arkadaşta nohut mıbzerının tekerlerını cevırıp baksa ne kadar nohut kırılıyo zaten nohut mibzeri ekim yaparken bıle traktörün sesıne rağmen çatır çutur ses çıkarıyo. burda kaz ayağının üstüne montaj yapıyolar 2000 lıraya hersey dahıl ama gereksız mıbzer ile ekıp 40-60 diş arkası tapan çekmek en iyi yöntem bence. merdane silindir bile çekmeyeceksin

Alıntı ömer_06 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hububat mibzeri ile ekme
    Nohut mibzeri ile ek esas makinasi o bunuda bulamazsan fırfırla saç ek. hububat mibzeri ile ekilen nohut iyi olmaz çabuk tavdan gecer fazla verim kaybı oluşur
    Fırfırla kaç numarada atılmalı.

Havalı mibzer ile sıra arası 45cm sıra üzeri 13 cm ekiyoruz 5-6 kg tohum gidiyor pancar çapası ile çapalanıyor

Fıratgll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bende geçen sene bi kısmını saçtım bi kısmını hububat mibzeri ile ektim ama iyi olmadı bu senede kültivator üzeri nohut mibzeri aldım 4000 lira mal oldu çokta güzel oldu

Fıratgll - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Bende geçen sene bi kısmını saçtım bi kısmını hububat mibzeri ile ektim ama iyi olmadı bu senede kültivator üzeri nohut mibzeri aldım 4000 lira mal oldu çokta güzel oldu.Normal nohut mibzeri 12bin lira isteyene yardımcı olirumResmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  20190226_142817.jpg
Görüntüleme: 43
Büyüklüğü:  77.7 KB (Kilobyte)Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  20190226_142913.jpg
Görüntüleme: 49
Büyüklüğü:  67.8 KB (Kilobyte)

Sayfa 3/3 BirinciBirinci 123