Nohutu Hangi metotla ekmek avantajlı ?

Arkadaşlar merhaba..ilk kez nohut ekecem bi kaç sorum olacak nohutu fır fır la saçıp kaz ayağı ile karıştırıp ekmek mi iyi olur ? Yoksa hububat mibzerini bi göz kapatıp ekmekmi..ben mibzerle ekecektşm köydeki bazı abiler olmaz tohum derine düşmez nohut dallanmaz taban suyunu almaz dike büyür kurur erken sararır harmandan önce gibi laflar ettiler.kıraç yere ekecem lütfenn yardım edin

ben hububat mibzeri ile ektim. 4/5 cm derine düşüyor ki bu da yeterli olur bence... kaldı ki nohut kendini baya derine kök salıyor... en azından benim bu seneki tecrübem o... soktugunde damarlar baya derinden geliyor. fır fır ile ayarı düzgün tutturamayabilirsin. illa güvenemiyor isen el ile ek

ben hububat mibzeri ile ektim. 4/5 cm derine düşüyor ki bu da yeterli olur bence... kaldı ki nohut kendini baya derine kök salıyor... en azından benim bu seneki tecrübem o... soktugunde damarlar baya derinden geliyor. fır fır ile ayarı düzgün tutturamayabilirsin. illa güvenemiyor isen el ile ek

Bende hububat mibzeri ile ekme düşüncesindeyim mibzer özdeken nohut ekebilir yazısı var insallah eker kırmadan dönüme 12 kilo gelecek şekilde uygun mu acaba ? Bide kilo ayarı biraz düşük olacakmış dediler 1.5 katı atarmış yani 12 kilo atmam için. 5 6 kilo ayarıyla atacam galiba. Siz öylrmi attınız ? Birde bi göz kapanınca ara mesafesi yeterli mi

bir göz kapalı yaptım... ayarını önce tekerlek döndürerek yapmak lazım ne döker diye denemek mantıklı değil. kırma işi olmuyor sıfır kırma... dikkat edeceğiniz şey şu... gübre ekilen hazneye koyduk buğday çıkışı hortumlara taktik.... çıkışları gübre hortumuna takarsaniz tohumlar dışarıda kalıyor... (ben yanlışlıkla yarısını böyle ektim) buna dikkat edin sadece

• Beğen
Tepkiler: İsmail Pelit
Normal hububat mibzeri ile ek sonra merdane cek ayrica mibzerlerde derinlik ayari var ama cok derinde iyi olmaz zaten nohut kok salan bir bitki merdane yoksa serpme deriz bizim memlekette 40 60 ayagi olan dik mile benzer ayakli tirmigin arkasina tapan tak zincirle hem toprak pekisir hemde nohut kapanir sirasindada kucuk sapmalar olur 10 numara olur

Gardaş nohut , nohut mibzeri ile ekilir.ben her sene boyle yaparım
84c6a35b2db3aea2c5aaa56244064b9e.jpg

• Beğen
Tepkiler: Aygün 10
bir göz kapalı yaptım... ayarını önce tekerlek döndürerek yapmak lazım ne döker diye denemek mantıklı değil. kırma işi olmuyor sıfır kırma... dikkat edeceğiniz şey şu... gübre ekilen hazneye koyduk buğday çıkışı hortumlara taktik.... çıkışları gübre hortumuna takarsaniz tohumlar dışarıda kalıyor... (ben yanlışlıkla yarısını böyle ektim) buna dikkat edin sadece
Yani gübre gözünemi dökelim tohumu tam anlamadım?

Eyer mibzer le ekime karar verirsem senin. Dedin gibi yapacam.fır fır la saçsam tarla yüzeyi düzgün olmayacak biçer nasıl biçecek tohum dağınık olursa nohut boylanmayacak nasıl biçer girecek. Anlamadım gitti. Bu işi nasıl bi bitki yav keşke tohum almasaydım. İyice gıdıklandım

Hububat mibzeri ile ekme
Nohut mibzeri ile ek esas makinasi o bunuda bulamazsan fırfırla saç ek. hububat mibzeri ile ekilen nohut iyi olmaz çabuk tavdan gecer fazla verim kaybı oluşur
Valla kafam karıştı. Nasıl yapcamı ben boyu uzun olsun biçerdöver için istiyorum serpme tohum boylanmazsa bi işe yaramaz.ama mibzerle eksem sende tavında sıkıntı olur diyosun napacam bilmiyom

• Beğen
Tepkiler: fatih40
Valla kafam karıştı. Nasıl yapcamı ben boyu uzun olsun biçerdöver için istiyorum serpme tohum boylanmazsa bi işe yaramaz.ama mibzerle eksem sende tavında sıkıntı olur diyosun napacam bilmiyom
kafa karışacak birşey yok... tohumlar iri ise hububat mibzerinin ayarına biraz dikkat etmek gerekir ben 7mmden 11mme kadar irilikte aynı hububat mibzeri ile ektim irilerin dökülmesi zor oluyor bir kişi sıkışma esnasında eline bir sopa vari bişey alıp gözeneklere tiklatmasi lazım tecrübe ile sabit... onun haricinde sıkıntı olmaz inşallah... tevekkül edip ekeceksiniz...