DEMİR 2000 cınsı bugdaylarımızdakı gelısme surecı

Doğanbey anlattıklarınız iyi güzel lakin verimde 25-500 kg fark nasıl oluyor yani bi çeşit ürünün belli bir verim potansiyeli vardır örneğin 500 kg veren bir buğday sizin ürününüzü kullanım sonucu nasıl 1000 kg verime çıkacak. Yanı bu çelişkileri ortadan kaldırmak gerekli ukrayna orjinli bir buğday çeşidinin ukraynada maximum 900 kg verim potansiyeli varmış bizim ülkemize bu tohumu getiren tohum firması iddasına göre 980 kg verim almış peki bunu nasıl başarmış? Ekiliste 18 kg tohum 12 kg dap 10 kg üre birde ot ilacı başka birşey yapmamışlar diyorum pas ilacı falan yaptınızmı hayir diyor yani verilen gübre miktarlarına bakıyorum (tabi onuda benim ısrarım üzerine açıkladılar) çok düşük miktarlar yani bu bakım beslemeyle hemde tohumun anavatanindan daha fazla verim almak çok gülünç, şimdi hal böyle iken binlerce liralık gübre almak yerine sizin ürününüzü kullanıp direk 500 kg lık verimi 800,900,1000 kg çıkarbilecegimizin garantisi varmı?
Genetik potansiyel çok daha fazladır.Bitki için her daim ortam şartları uygun olmadığı için belli bir noktayı geçmek genelde mümkün olmuyor.Bilinçli bir tarım yapılırsa yeni zelandadaki 1600 kg/da verime yaklaşılabilir(toprak hazırlığı,sulama,tohumluk miktarı vs nokta atışı yaparak).Diğer konuda size katılıyorum tek bir ürünle bu denli yüksek verim artışı sağlamak bencede mümkün değil.Bu artış ancak minarel içeren gübrelerde olabilir.Bununda olabilmesi için normal olmayan toprak koşullarının olması lazım.
Örnek
Arazinin birinde buğday yetişmediğini görüyorlar.Dekara verimi atılan tohumluk miktarı kadar olduğunu hatırlıyorum.Bitkiler gelişimini tamamlayamadan ölüyor.Toprağın hemen hemen hiç çinko içermediğini öğrenip çinko kaynağı veriyorlar.Daha sonraki ekimlerde bitkiler hasata ulaştığı için ortalama bir verim alınıyor.Burdaki verim artışına bakılırsa %300-500 gibi uçuk ama doğru bir sayı ortaya çıkar.Buda çinkonun çok büyük verim arttırdığı sonucunun yayılmasına sebeb oluyor.Eğer ortamda yeterince çinko varsa ek ilavenin zararı bile olabilir.Bu yüzden minarel gübreler verim artışına değil verimin azalmamasina sebeb olur desek daha doğru olur.Bunuda not düşeyim dedim.Çünkü çiftçilerimiz bazen yapraktan attığı çinkonun fark yaratmadığını söylüyor.Bitkide eksik değilse faydasının olmaması normaldir.

Genetik potansiyel çok daha fazladır.Bitki için her daim ortam şartları uygun olmadığı için belli bir noktayı geçmek genelde mümkün olmuyor.Bilinçli bir tarım yapılırsa yeni zelandadaki 1600 kg/da verime yaklaşılabilir(toprak hazırlığı,sulama,tohumluk miktarı vs nokta atışı yaparak).Diğer konuda size katılıyorum tek bir ürünle bu denli yüksek verim artışı sağlamak bencede mümkün değil.Bu artış ancak minarel içeren gübrelerde olabilir.Bununda olabilmesi için normal olmayan toprak koşullarının olması lazım.
Örnek
Arazinin birinde buğday yetişmediğini görüyorlar.Dekara verimi atılan tohumluk miktarı kadar olduğunu hatırlıyorum.Bitkiler gelişimini tamamlayamadan ölüyor.Toprağın hemen hemen hiç çinko içermediğini öğrenip çinko kaynağı veriyorlar.Daha sonraki ekimlerde bitkiler hasata ulaştığı için ortalama bir verim alınıyor.Burdaki verim artışına bakılırsa %300-500 gibi uçuk ama doğru bir sayı ortaya çıkar.Buda çinkonun çok büyük verim arttırdığı sonucunun yayılmasına sebeb oluyor.Eğer ortamda yeterince çinko varsa ek ilavenin zararı bile olabilir.Bu yüzden minarel gübreler verim artışına değil verimin azalmamasina sebeb olur desek daha doğru olur.Bunuda not düşeyim dedim.Çünkü çiftçilerimiz bazen yapraktan attığı çinkonun fark yaratmadığını söylüyor.Bitkide eksik değilse faydasının olmaması normaldir.
Mehmet hocam sizin dediğiniz gibi tohumun genetik yapısı bence de çok önemli, o tohum için uygun şartlar oluştuğu zaman verim potansiyeli neyse onu verebiliyor ancak türkiye şartlarında bu kolay olmuyor bu kesin yalnız hemen hemen hergün bir gübre veya tohum ithalatçısı veya üreticisi çıkıp işte bizim gübremiz şöyle verim artırıyor işte bizim tohumumuz şöyle verim veriyor diye anlatıyor herkes kendi ürününü övüyor hangisini kullanalım? Bu sene bizim civar köylerden birinde şirketin bi tanesi sözleşmeli ekim yaptırmış tohum ismini vermiyorum hasat zamanı 4 tane fotoğraf çekmiş altına yazmış 936 kg verim aldık diye tohum ukrayna orjinli bir çeşit tohumun lisansını veren firmanın kataloğunda max verimin 900 kg olduğu yazıyor, bizim buradaki şirketin ziraat mühendisine ben köylü cahil aklimla ısrarla soruyorum peki nasıl? Yanı nasil olduda siz bu tohumun kapasitesinin üzerine çıktınız ilk önce söylemek istemedi lakin ben ısrarla sorunca söylemeye mecbur kaldı 12 kg dap ile 18 kg tohum ile ekim yapıldığını üstede 10 kg üre atıldığını söyledi birde ot ilacı yapıldığını söylüyor, yani buna çocuk olsa inanmaz bir kere atılan azot miktarı fosfor miktarı o verim için yetersiz bunu herkes biliyor bunu dediğimde toprak analizi sonucuna göre hareket ettiklerini söylüyor, e tamam hadi gübre tuttu peki ya kök boğaz pas ilacı hiçbiri yok diyor ya benim 600 kg verecek buğdayım bile pas hastalığına yakalaniyorken 900 üzeri kesin yakalanır diyorum, tohum hastalığa dayanaklı diyor sonrasında güldüm geçtim çünkü aynı tohumu 3 sene önce bizim köyümüzde farklı bi şirket ekmişti ve 20 kg dap 20 kg tohum üç sefer 10 kg üst gübre pas ilacı falan 600 kg verim almışlardı, şimdi bu mühendis arkadaşa inanalım mı? Bu böyle şimdi bi gübre 25-500 kg verim artışı yapıyorsa hangi kullanım şartlarıyla bunu nasıl başarıyor, bunu bilmek isterim eğer öyle birşey oluyorsa benim ortalama 400 kg veren iki sıralı arpama bu gübreden ne kadar vererek 900 kg çıkarabilirim ve bunun bana maliyeti ne olur yani boştan yere dap,üre bunlarla uğraşmayalım biraz uzun oldu kusura bakmayın

• Beğen
Tepkiler: Adil_d
Buldun mu tohum başkan?
evet buldum geçen senede ektim bu senede ektim tane verimi pek tatmin etmiyor ama ben yeşile biçtiğim için sıkıntı yok çok yüksek boylu bir buğday

Resimler ve ekler

• IMG_20210509_221027.jpg
    IMG_20210509_221027.jpg
    138.2 KB · Görüntüleme: 55
  • Screenshot_20210607_223250_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20210607_223250_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    77.7 KB · Görüntüleme: 53
  • Screenshot_20210607_223309_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    Screenshot_20210607_223309_com.huawei.himovie.overseas.jpg
    93.5 KB · Görüntüleme: 53
evet buldum geçen senede ektim bu senede ektim tane verimi pek tatmin etmiyor ama ben yeşile biçtiğim için sıkıntı yok çok yüksek boylu bir buğday
Maşallah reis. Dönüme kaç kg tohum ve gübre attınız. Biz bu sene biraz ektik ayaz ve kuraklıkla çok iyi mücadele ekti o yüzden seneye arttırmayı düşünüyoruz. Araştırmalarıma göre sap ve başak boyu uzun oluyormuş. Tane verimi de iyi çıkmış ancak kardeşlenmesi az olduğu için birim alanda başak sayısı azlığından verime yansımıyormuş. O yüzden kaç kg tohum attınız onu merak ettim. Biz bu sene 28 30 kilo tohum ve 16 kg tabana dap ve 12 kg üre attık bakalım nasıl olacak. Şimdilik bu halde :)

Resimler ve ekler

• 20210605_132721.jpg
    20210605_132721.jpg
    183.9 KB · Görüntüleme: 35
Maşallah reis. Dönüme kaç kg tohum ve gübre attınız. Biz bu sene biraz ektik ayaz ve kuraklıkla çok iyi mücadele ekti o yüzden seneye arttırmayı düşünüyoruz. Araştırmalarıma göre sap ve başak boyu uzun oluyormuş. Tane verimi de iyi çıkmış ancak kardeşleesi az olduğu için birim alanda başak sayısı azlığından verime yansımıyormuş. O yüzden kaç kg tohum attınız onu merak ettim. Biz bu sene 28 30 kilo tohum ve 16 kg tabana dap ve 12 kg üre attık bakalım nasıl olacak. Şimdilik bu halde :)
ektiğim yerler kumsal çok bozuk yerler geçen sene tohumluk için 7.5 dekar ektim net 3200 biçtim o yerlerde iyi bir verim ama iyi topraklarda diğer verimli buğdayları geçemez bence. bu sene 30 dekar ektim 27 kilo tohum attık bu sene daha iyi olcak gibi hemen 2 parsel yanında aynı kumsal toprakta 22 dekar alforito ektim şuan için demir daha iyi duruyor.

ektiğim yerler kumsal çok bozuk yerler geçen sene tohumluk için 7.5 dekar ektim net 3200 biçtim o yerlerde iyi bir verim ama iyi topraklarda diğer verimli buğdayları geçemez bence. bu sene 30 dekar ektim 27 kilo tohum attık bu sene daha iyi olcak gibi hemen 2 parsel yanında aynı kumsal toprakta 22 dekar alforito ektim şuan için demir daha iyi duruyor.
Sulama yapmıyorsunuz değil mi? Bizim hep kıraç arazi o yüzden en doğru buğdayı bulmaya çalışıyorum. Bu sene tosunbeyler kuraklık ve don yüzünden mahvoldu malesef