Besi çiftliği projesi

Nasip olursa bizde başlamak üzereyiz.izinleri çıkardık proje onayını bekliyoruz.Yaklaşık bir yıldır araştırıyorum,bakım kolaylığı yönünden et ırk damızlık düve alıp erkek buzağıyı besi dişi buzağıyı damızlık olarak bırakmayı hesap ettik.100 baş damızlık için 300 dönüm yer ektik. Ekilen yerlerden biçilenleri slaj yapmak için rulo balya ve sarım makinası aldık.Her sorduğumuz kişi en az altı aylık mera olmadan sadece etçi damızlık yetiştiriciliğinin çok mantıklı olmadığını söyledi.yem maliyeti ve diğer gider gelirleri karşılaştırdığımızda aynı karlılık oranını yakalamak için 1 kombine ırk için 3 adet etçi damızlık gerekiyor damızlık fiyatlarının aynı olduğunuda göz önünde bulundurursak 3 kat daha fazla sermaye koymak gerekiyor.etçide buzağı kayıpları olursa direkt zarar eder.süt işi biraz zahmetli ama en azından yemin 100 de 70 ini kendimiz yaptığımızda az hayvanla kazanç elde etmek mümkün etçi ırklar için adedin yüksek olması gerekli.kombine ırkta etçi ırka göre sağım odası kurulumu ekstra yatırım gerektirmektedir.Sonuç olarak montofon düve almaya karar verdik.Allah sizede hayırlısı nasip etsin

Merhaba Nurullah bey

Çiftliğinizi kurdunuz mu acaba şuan işleriniz nasıl gıdıyor bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Hayırlı ve bol kazançlar diliyorum

Merhaba Nurullah bey

Çiftliğinizi kurdunuz mu acaba şuan işleriniz nasıl gıdıyor bu konuda bilgi verebilirseniz çok sevinirim.

Hayırlı ve bol kazançlar diliyorum
Merhaba
Temel bitti direklere başlıcaktık izin işleri bitmediğinden eklektik vermediler prosedür çok yavaş yürüyor. Kaynak işleri jeneratörle zor olur diye elektriği bekliyoruz. Havalarda bozmuştu zaten şuan beklemedeyiz. 1 aylık işimiz var nasip olursa.
Allah herkese hayırlı iş güç bol kazanç versin

Ahır inşaatının son durumu Screenshot_2017-11-07-16-00-09.jpgIMG-20171111-WA0006.jpgIMG-20180204-WA0026.jpegIMG-20180401-WA0008.jpegIMG-20180411-WA0003.jpgIMG-20180417-WA0008.jpg