Besi çiftliği projesi

Herkese merhaba. Biz bir besi ciftligi kurmayi planliyoruz. Yeri tesvik ve hibeden olmasi ve akrabalarimiz olmasi sebebi ile samsunda olmasini istiyoruz.

Dunyanin en iyi verim oranina sahip irki oldugu soylenen Charolais irki ile baslamak istiyoruz.

7x24 ciftlikte yasamayi goze aldik.

Bunun icin bazi profesyonel danismanlik veren firmalarla gorustuk ve gorusmeye devam ediyoruz ancak onumuze inanilmaz tablolar koyuyorlar.

1. Buyukbas Besi icin minimum 250 kapasiteli olmali ve kar edebilmeniz icin minimum 100 besi ile baslamalisiniz.

2. Kesif Yemini kendiniz uretmelisiniz. Bunun icin de hayvan basina minimum 3 donum sulanabilir tarim arazisi lazim diyorlar. Bu da 250 hayvan icin 750 , en kotu 100 icin min 300 donum demekkk!! Yuhh dedim tabi. Benim susurlukta bursada bildigim sut ciftlikleri var. Binlerce hayvanlari var ve 100 donum civarinda arazileri var. Hem kendi arazileri uzerinde uretiyor hem etraftaki ciftcilerden aliyorlar. Ve inanin ciddi kar ediyorlar.

Simdi bilen arkadaslara benim bazi sorularim olacak.

1. Charlois (Sarole) et icin dogru bir irkmidir ? Yurt disinda bu kadar populerken bizde yetistiren yok denecek kadar az, neden?

2. Ben 40 kadar Charlois ile baslarsam bunlara kesif yem yetistirmek icin hayvan basi kac donum sulanabilir tarim arazisine ihtiyacim olur? Bu tarlanin kac donumune ne ekmeliyim?

3. Bu besi ciftligi kurarken kac boga kac inek seklinde olmali? Kac aylikken alinip kac aylikken satilmali? Bu donem icinde kendim kesifi yetistirirsem 1 hayvanin bana maliyeti ne olur? Ciftligin gunluk maliyeti ne olur?

4. Hayvani canli olarak satmak mi kestirip et olarak mi satmak karli? Bu hayvanlarin derileri deri isi yapanlar tarafindan kullanilmaz mi?

5. Et olarak ebk kac tl den satin aliyor karkas eti?

6. Hayvan olarak satmak daha zor degil mi?

7. Karli bir isletmede hayvan basi maliyet kac tl olmali max?

8. Sarole 6 ayliklari kaca satin alinabiliyor? Bunlardan gebe duve alinirsa kac tl oluyor?

Evet cok sorum var biliyorum ama yardimci olan olursa cok sevap isleyecek!! :) Kafamizi cok karistirdilar.

Simdiden cok tesekkurler.

Charolais ve Limousin ırkları çiftlik besisine uygundur ama etleri Angus ırkına göre daha yağlıdır. Gerçi Angus her ne kadar meraya daha uygunsa da çiftlik ortamında da bakılabilir. Angus et kalitesi en mükemmel olanıdır. Mümkünse yapabilirseniz bu 3 karışık ırkı(çiftlik ortamında birbirlerine karıştırmadan) bir arada beslemenizi öneririm.

hakkınızda hayırlısı olsun

sayı bazlı 100-250 olsun deme sebepleri mal başı kar azda olsa totalde yekün tutsun misali bende diyorum ki sayı fazla olunca sermayede ona göre artacak önemli olan kar marjı tabi yapılabilir olması için belirli bir büyüklüğe sahip olmalı

arada inekdende de bahsediyorsun besi çiftliği kurmak başlığın
şarole hayvanı türkiyede bulmak zor esk ile getirsen ne getireceğin belli değil hepsi kabulüm diyorsun resmen
ufak mal pahalı alıp biraz büyütüp satmaya kalksan çok bir kar elde edebileceğini sanmıyorum ırkı bozuk hayvan alıp o dediğini yapabilirsin
ülkemiz koşularında besiciliğin kumardan farkı yok malı alırsın beslersin beslersin kaça kestireceğin belli değil hayvanın olup olmayacağı belli değil anası babası ırkı belli değil hayvanların aynı yemi yer biri canlı 700 kg diğeri 550 kg biri diğerinin sırtından yemiş olur ben 3 senedir besicilik yapıyorum bu sene son artık kimse yanlış anlamasın besici inekçinin kesim sonu karını ekleyip sattığıbuzağıyla ayakta kalma şansı yok üreten herzaman kazanır emekten kaçıp besicilik yapmanın anlamı yok
kendi adıma limuzin bağa altı düve getirip üretime geçmeyi düşünüyorum yonca macar fiğ silaj karışık mera otu azda kesif yem verip
yavrularda anasının altında 6 ay kaldı mı değme keyfine 2000-2500 tl masrafla bir dana sahibi olursun sor bakalım inekçilere kim sana anasının altında 6 ay süt emmiş danayı verir versede kaç bine verir üreten kazanır abi gerisi hikaye
bir mala 3 dönüm vs hep hikaye tarım karlı hayvancılık karlı değilse tarım yapalım sonuçta üretilen malında bir değeri pazarı var
tarım yaparsan o tarımın karı olur hayvancılığın değil tek faydası millet ineğine yonca veremezken sen tosununa verirsin benim gibi.
iyi düşün bu sektörde herkez kazanıyor ama ne nasıl bir maldan 500 de kazanan var 2000 de kimi 6 ayda kimi 18 ayda
bir insan herşeyi yapamaz malı da otu da zamanında ve yerinden uyguna aldığın sürece sıkıntı yok

daha önce gene bu forumda yazmıştım geçmiş konulara bak bence bu forum sayesinde çok şey öğrendik öğrenmeyede devam ediyoruz

besici para kazanmaz
mal alırsın ne ırkı belli ne geçmişi 3-5 tane değilki eş dosttan alasın
annesi ne babası ne kimin umrunda rengi griden siyaha montofon , az biraz kırmızılık olsa simantal melez vs
bütün inekçiler danam para etsin misali simmental boğa kullanıyor onlara göre doğruda olsa bence yanlış
pazardan alınan mallar 18 ayar fiyatına 8 ayar bana göre anne baba kapasitesi ne ki danası ne olcak 140 cm lik inekde doğuruyor pazarda aynı fiyat ama sonuç kesime gidince 8 ayar oluyor sonuç besici para kazanmaz az biraz kalite olsa zaten kesim sonu fiyatına malı verirler adama ben besiciliği kumara benzetiyorum malı al dünyanın yemi iğnesi aşısı tartıda ne geleceği belli değil
besicinin para kazanması için 50 besi yerine 20 ineğe bakıp dört dörtlük bakmak adım gibi eminim daha çok para bırakır

sürekli yurt dışından mal getiremeyeceğini de unutma

• Beğen
Tepkiler: KIZILTAN
Nasip olursa bizde başlamak üzereyiz.izinleri çıkardık proje onayını bekliyoruz.Yaklaşık bir yıldır araştırıyorum,bakım kolaylığı yönünden et ırk damızlık düve alıp erkek buzağıyı besi dişi buzağıyı damızlık olarak bırakmayı hesap ettik.100 baş damızlık için 300 dönüm yer ektik. Ekilen yerlerden biçilenleri slaj yapmak için rulo balya ve sarım makinası aldık.Her sorduğumuz kişi en az altı aylık mera olmadan sadece etçi damızlık yetiştiriciliğinin çok mantıklı olmadığını söyledi.yem maliyeti ve diğer gider gelirleri karşılaştırdığımızda aynı karlılık oranını yakalamak için 1 kombine ırk için 3 adet etçi damızlık gerekiyor damızlık fiyatlarının aynı olduğunuda göz önünde bulundurursak 3 kat daha fazla sermaye koymak gerekiyor.etçide buzağı kayıpları olursa direkt zarar eder.süt işi biraz zahmetli ama en azından yemin 100 de 70 ini kendimiz yaptığımızda az hayvanla kazanç elde etmek mümkün etçi ırklar için adedin yüksek olması gerekli.kombine ırkta etçi ırka göre sağım odası kurulumu ekstra yatırım gerektirmektedir.Sonuç olarak montofon düve almaya karar verdik.Allah sizede hayırlısı nasip etsin

• Beğen
Tepkiler: n_sayan
Herkese merhaba. Biz bir besi ciftligi kurmayi planliyoruz. Yeri tesvik ve hibeden olmasi ve akrabalarimiz olmasi sebebi ile samsunda olmasini istiyoruz.

Dunyanin en iyi verim oranina sahip irki oldugu soylenen Charolais irki ile baslamak istiyoruz.

7x24 ciftlikte yasamayi goze aldik.

Bunun icin bazi profesyonel danismanlik veren firmalarla gorustuk ve gorusmeye devam ediyoruz ancak onumuze inanilmaz tablolar koyuyorlar.

1. Buyukbas Besi icin minimum 250 kapasiteli olmali ve kar edebilmeniz icin minimum 100 besi ile baslamalisiniz.

2. Kesif Yemini kendiniz uretmelisiniz. Bunun icin de hayvan basina minimum 3 donum sulanabilir tarim arazisi lazim diyorlar. Bu da 250 hayvan icin 750 , en kotu 100 icin min 300 donum demekkk!! Yuhh dedim tabi. Benim susurlukta bursada bildigim sut ciftlikleri var. Binlerce hayvanlari var ve 100 donum civarinda arazileri var. Hem kendi arazileri uzerinde uretiyor hem etraftaki ciftcilerden aliyorlar. Ve inanin ciddi kar ediyorlar.

Simdi bilen arkadaslara benim bazi sorularim olacak.

1. Charlois (Sarole) et icin dogru bir irkmidir ? Yurt disinda bu kadar populerken bizde yetistiren yok denecek kadar az, neden?

2. Ben 40 kadar Charlois ile baslarsam bunlara kesif yem yetistirmek icin hayvan basi kac donum sulanabilir tarim arazisine ihtiyacim olur? Bu tarlanin kac donumune ne ekmeliyim?

3. Bu besi ciftligi kurarken kac boga kac inek seklinde olmali? Kac aylikken alinip kac aylikken satilmali? Bu donem icinde kendim kesifi yetistirirsem 1 hayvanin bana maliyeti ne olur? Ciftligin gunluk maliyeti ne olur?

4. Hayvani canli olarak satmak mi kestirip et olarak mi satmak karli? Bu hayvanlarin derileri deri isi yapanlar tarafindan kullanilmaz mi?

5. Et olarak ebk kac tl den satin aliyor karkas eti?

6. Hayvan olarak satmak daha zor degil mi?

7. Karli bir isletmede hayvan basi maliyet kac tl olmali max?

8. Sarole 6 ayliklari kaca satin alinabiliyor? Bunlardan gebe duve alinirsa kac tl oluyor?

Evet cok sorum var biliyorum ama yardimci olan olursa cok sevap isleyecek!! :) Kafamizi cok karistirdilar.

Simdiden cok tesekkurler.

koray bey, kolay gelsin, başarılı olmanızı dilerim.

yazınızdan anladığım, yapmak istediğiniz besicilik değil, et ırkı inek-buzağı sürüsü teşkil etmek, et ırkı buzağı yetiştirmek.

bunun için, iki maliyet yüksek, damızlık gebe düve, ya da boş düve alıp yetiştireceksiniz. satın alma maliyeti.

ikincisi yem maliyeti, bu konu et ırkı inek yetiştirmek başlığı altında forum sayfasında daha önce tartışıldı.

6-7 aylık buzağı elde edinceye kadar, ineklerin yem maliyeti yaklaşık 2000 TL.

inekleri 8-10 bin tl ye alırsanız, bu maliyete 1000 tl inekten yansır, toplam maliyet buzağı başına 3000 tl yi bulur.

yem işine gelince, çiftlik yakınında, silajlık mısır ekilen alanlar varsa, bu işi yapanlardan alırsınız. aksi halde bir de tarım işiyle (ekipman, ekim, hasat) işleriyle uğraşmanız gerekir.

yem olarak

mısır silajı

saman

küspe

bir miktar tahıl yem ihtiyacını karşılar.

• Beğen
Tepkiler: Koray34
Cok tesekkur ederim Behcet bey. Peki bu 40 Charloisin kacini boga kacini gebe duve almak daha mantikli olur?

Bir de dedikleri gibi 100 den asagi olursa kesin zarar olur demeleri dogru mu?

işçiliği kendiniz yapacaksanız, 25-50 arası dene gör. 25-50 inek için bir boğa tutmak yeterli.

ihtiyacınız olursa, düvelerin-ineklerin yıllık yem ihtiyacı, rasyonları hakkında görüşebiliriz.

şarole danaları ile (250 kg) besicilik yapılırsa, 250-300 günde elden çıkartırsınız.

Elinizde sadece bir boga olursa sonrasinda kiziyla ve ya kardesiyle ciftlesme olur ki suruyu bozarsiniz. Et irki icin suni dolleme yaptirmak spermayi erkek buzagi icin secmeli yaptirmak mantikli olur. Sececeginiz irkin kolay dogum yapmasi onemli. Bildigim kadariyla Angus avantajli.

Saclilar ciftligi sahibi Kemal Bey ile gorusseniz..

• Beğen
etçil damızlık limuzin - simental kıyaslaması
simental inek 18 lt süt 300 gün =5400 lt*1,2=6480 tl
simental 2 kg yonca 10 kg silaj 6 kg kesif yem fazla yese 300 gün = (2*0,6+10*0,18+6*1,1)*300=2880 tl
simmental buzağı süt 180 gün (limuzin 6 ay içtiği için kıyas 6 ay aldım ) 180*5*1,2=1080 tl
işçilik sağım için 1 kişi hesaba katıldı = maaş + sigorta + yemek vs = 2500*12 =30000 tl 50 başlık bir sürüde =30000/50= 600 tl
ilk yatırım maliyeti sağım ünitesi soğutma tankı , yatak , yatak demirleri ahır yapısındaki artışlar vs 50 baş için nerden baksanız 100-125 bini bulur 125 bibin getirisi 25000 farzetsek 25000/50=500 tl
sağlık giderleri simmentalde 300 tl daha fazla alsak

sonuç olarak 6480-2880-1080-600-500-300=1120 tl lik bir fazla gelir söz konusu

damızlık yatırım maliyeti boğa altı etçil alınır ama gördüğüm kadarıyla yurt dışından alanların çoğu gebe alıyor kimse riske girmiyor
simental seçimi süt vereceği için seçimi daha zor olsa gerek diğeri sadece doğurganlık ve fiziksel yapı sonuçta olağan damızlıktan çıkarmalarda etçil bir adım önde
yavru bakımından erkekte limuzin bir adım daha önde bu adım 1500 tl bile fark atar
dişi yavruda simmental tartışmasız daha çok para eder etçil damızlığın piyasası tam belli değil ama oluşturulabilirse iş yapar

yüksekten uçmaya gerek yok 25-30 lt süt verirler vs sürün 5-6 yıllık olur verimi düşük olanları sürüden çıkarırsın ozaman iş değişir
görüşleri alalım

• Beğen
Valla hocam bende şunu söylemek isterim büyükbaşla ilgili hiçbir bilgim yok ama yanımızda 1000 hayvanlık bir tesis var 1000 dönüme yakın arazileri var (1 dönüm 2500m2) adamlarda her türlü imkan destek var ama bi türlü kâra geçiremediler şimdi kapasiteyi 250 ye düşüreceklermiş yani demem o ki bu işten ne kadar anlıyosunuz bilmiyorum ama bence çok hızlı bi giriş yapmayın yavaş yavaş kapasiteyi artırarak gitmek tecrübeyide katlar Kârı da :)

• Beğen
Tepkiler: yuuftr
Size şöyle söyleyim, milletin 100-200 baş yap demesine bakmayın. Siz bu işe yeni başlayacaksınız. Bunu diyen adamların sizin iyiliğinizi istediğini düşünmüyorum. Önce bunu söyleyeyim. Normalde 20-30 tane ile başla, zamanla sayıyı çoğaltırsın demeleri lazım. Bu işe ilk defa girecek adama 100 hayvan ile başla denilir mi?

50 hayvandan da kar edersiniz. Kar olayı zaten hayvan başı olarak hesaplanır.

Benim size bir kaç önerim olacak;

1- Küçükle başlayın. 20-30 hayvanla deneme yapın.
2- Ahırınızı çok büyük yapmayın ama ileride büyütülebilir şekilde tasarlayın. Yani işten memnunsunuz, hayvan sayısını çoğaltmayı planlıyorsunuz, mevcut yapınız büyümeye elverişli mimaride olsun.
3- Kaba yemi de kesif yemi de kendinizin üretmesi karınıza olacaktır. En azından kaliteli kaba yeminizi üretmelisiniz.
4- Meranız yoksa, etçi ırklar ile çalışmak pek mantıklı değil. Çünkü inekler de ciddi bir yem tüketimine sahip ve siz sadece bu ineğin rahmini kullanıyorsunuz. Süt diye bir getiriniz yok. Meranız olsa bu tüketim maliyetini minimuma indirebilirsiniz. Meranız yoksa kombine ırklar alıp, yem tüketim maliyetinizi süt satışı yaparak kapatmaya çalışabilirsiniz. Ayrıca et ve süt piyasasındaki dalgalanmalara karşı daha rahat olursunuz. Etten süte, sütten ete geçişleriniz kolay olur.

Tekrar söylüyorum, gerçekten iyiliğinizi istediğim için; KÜÇÜKLE BAŞLAYIN... Çevremde çok gördüm büyük yatırımlar yapıp da batanları. İleride 100 de olur, 1000 de olur, Allah daha çok versin ama başlangıca lütfen dikkat edin. Ha sizin riskiniz, besicilerin riski kadar fazla değil. Çünkü her sene yeni hayvan alıp besleme riskiniz yok.

Ayrıca gebe hayvanları aldınız, buzağılar doğacak, büyüyecek, besiye alınacak derken 2 senelik bir bekleme sürecine gireceksiniz. Bu ara dönemi maddi anlamda nasıl çevireceksiniz? Çünkü bu süre boyunca sürekli cepten yiyecek. Bunun hesabını yaptınız mı? 100 hayvanla başlayın başlamasına da ne kadar hayvan o kadar maliyet sizin için. Az sayı ile başlayın dememin sebebi bu.

• Beğen
Tepkiler: kdurmaz ve Koray34
Bizim bu çağrıda tkdk projemiz geçti. 100 baş sağmal proje. 1.7 milyon inşaat, 700 bin makine teçhizat. %70 hibe. Ancak doların artışına bağlı olarak bizim projeyi verdiğimiz zamanki fiyatlarla şimdiki fiyatlar arasında dağlar var. Örneğin projede Demir fiyatı 1.28tl/kg dı.ona göre hibe alacaz ama Demir şu an 1.98tl/kg. Perişan etti dolar yükselişi anlayacağınız. Zora girdik ama bakalım yapmaya çalışacağız. Size arkadaşlar gibi tavsiye edeceğim tek şey kaba yemini üretebileceğiniz kadar hayvanla başlayın ama 20yi geçmeden çok kombine olmayan bir ahır yaparak başlayın. Sakın sağımhaneli padoklu ne bileyim gübre sıyırmalı pahalı yatırım yapma. 20 hayvanla portatif sağma makinalarıyla yarı açık bi ahırla başlayıp kendinizi test etmeniz en mantıklısı.

• Beğen
Tepkiler: kdurmaz
Hayvancılık işi çok zor bir iş yapan ve yapacak arkadaşlara allah kolaylık versin. Bu işi yapıp eleman yokluğundan ara vermiş biri olarak en önemlisi işini seven ve ciddiye alan iyi bir bakıcı , ondan sonra yem ve hayvan seçimidir. Et ırkı paran varsa ve kaba yemi zamanında (sezonunda) üretip yada üreticiden satın alırsan (silaj Yonca yulaf vs) Angus ile iyi olur. Onun da gebe düve satışını yapabilirsin. Et kalitesi de çok iyidir. Gebe düvesi zaten yok satıyor şu an. Birde basit bir hikayemi anlatayım daha iyi bir pratik bilgi olur herhalde. Bizim köyde bir amca 20 düve 1 tosun aldı. Hayvanları o merak senin bu mera benim, o tepe senin bu tepe benim yaz kış dolaştırdı. Hersene erkeğini sattı dişisini sürüye kattı. 5 yıl içinde elinde sadece mera besisi ile birazda silaj ve yulaf otu desteği ile 100 tane çeşitli büyüklükte hayvanı oldu. Hepsini de sattı ve eline 600 - 700 bin gibi bir para geçti. Şimdi köyde keyf çatıyor. Onu gören eski Muhtar da aynı taktiği uygulamaya başladı. Biraz zor ve zahmetli ama denemeye değebilir .

Nasip olursa bizde başlamak üzereyiz.izinleri çıkardık proje onayını bekliyoruz.Yaklaşık bir yıldır araştırıyorum,bakım kolaylığı yönünden et ırk damızlık düve alıp erkek buzağıyı besi dişi buzağıyı damızlık olarak bırakmayı hesap ettik.100 baş damızlık için 300 dönüm yer ektik. Ekilen yerlerden biçilenleri slaj yapmak için rulo balya ve sarım makinası aldık.Her sorduğumuz kişi en az altı aylık mera olmadan sadece etçi damızlık yetiştiriciliğinin çok mantıklı olmadığını söyledi.yem maliyeti ve diğer gider gelirleri karşılaştırdığımızda aynı karlılık oranını yakalamak için 1 kombine ırk için 3 adet etçi damızlık gerekiyor damızlık fiyatlarının aynı olduğunuda göz önünde bulundurursak 3 kat daha fazla sermaye koymak gerekiyor.etçide buzağı kayıpları olursa direkt zarar eder.süt işi biraz zahmetli ama en azından yemin 100 de 70 ini kendimiz yaptığımızda az hayvanla kazanç elde etmek mümkün etçi ırklar için adedin yüksek olması gerekli.kombine ırkta etçi ırka göre sağım odası kurulumu ekstra yatırım gerektirmektedir.Sonuç olarak montofon düve almaya karar verdik.Allah sizede hayırlısı nasip etsin

nurullah bey montofonları ithal mi alacaksınız. yoksa nereden alacaksınız?