Massey Ferguson X65'e hidrolik direksiyon taktırmak istiyorum

Basınç ayarı yapılması lazım taktırdığınız usta ile görüşünüz ...

Basınç ayarından neyi kastettiniz bilmiyorum.
Fakat bir önceki mesajda belirttiğim lift denen parçasını sökmek için bir ustadan yardım istedim. O da belki liftte hata yoktur bi bakalım dediler.
İlk tahmini pompanın yağı eksik olabilir oldu.
Yağı baktı eksik. Tamamladı hidrolik çok güzel çalıştı. Meğer taktırdığım ustanın hatası olarak yağ sızdırmış ve eksilmiş.
Bir gün boyunca hatayı telafi ettiğini söyledi.
Lift sökülmesine gerek kalmadı.

Fakat hema hidrolik direksiyon fabrikasına telefon açtığımda benimle ciddi ilgilendiler. Lift denen parçasını ilk olarak değiştirmeyi kabul ettiler hık mık demeden. O yüzden ilgilerinden dolayı...
Hattat otomotiv pazarlama aş de çalışan isminin Recep Burak olduğunu söyleyen/veya öyle not aldığım şahıs parça değişimini söylemişti.

Değişim olsa bile problem çözülmeyecekti.
Fakat dediğim gibi ilgilerine teşekkür ederim.

Belki başımdan geçen durum başkasına fayda olur diye durumu anlattım.

Bir ekleme daha yapayım.

Ustalarımızın çoğu edebiyat yapıyor.

hidrolik direksiyonu yapan ustaya ve sonraki yine hidrolik direksiyon takan ikinci ustaya da durumu anlattım

"Hidrolik direksiyon sizin dediğiniz gibi çok yumuşak değil, tam ortada hidrolik devreye girmiyor. Ortasında çok sertleşiyor, ondak kurtulmak için sağa sola çevirmek zorunda kalıyorum. Bu sefer traktör düz gitmiyor"

Dediğimde "o kadar olur, bu yarım hidrolik, tam hidrolik değil. Ortada boşluk olmazsa ön tekerlerk bir yere çarparsa senin bileğini kırar" gibi saçma yorumlar yaptılar...
Her iki ustada aynı şey...

Diğer başıma gelen ezbere konuşan usta profilleri benzer.
1- bildiğinin / öğrendiğinin dışına asla çıkmıyor. Kafası başka bir ihtimale basmıyor.
2- Farklı önerilere kapalı, traktör kabini yaparken... demir ustalarına "arkadaşım bana 4 direk yap yeter... dik çıksın... köşeli olsun dedim....
Ben uğraşamam böyle yaparım... "peki nasıl yaparsın... önüne cam... üstünü yanları branda ile kapatırım...
Bi örnek göster...

Baktım rezalet...
Düzce de bir çok traktör bu kabin şekli yapılmış... hem hesaplı diyor... bir kaç demire bir sürü para...

Bir tane çok güzel yapan laf anlayan... tarif edileni daha güzel yapan...farklı önerileri olan ustaya denk geldim.
Allah razı olsun... adam bi yaptı... el işçiliğine emeğine bittim.
ismini anmadan edemedim. Düzce eski sanayi de demirci Arif KAPLAN...
Hem efendiliği hem işçiliği mükemmel... Allah önünü açık etsin... zaten işi çok, müşteri çok...

Şöyle bir sistemde takılabilir...

Resimler ve ekler

• caja-direccion-hidraulica-D_NQ_NP_110201-MLM20282767787_042015-F.jpg
    caja-direccion-hidraulica-D_NQ_NP_110201-MLM20282767787_042015-F.jpg
    88.9 KB · Görüntüleme: 85
  • Beğen
Tepkiler: kerimkurt
Teşekkür ederim Oktay bey. Problemi çözdüm iyi insaflı bir usta sayesinde.

ezbere konuşan, işi bilmeyen ustasından gördüğünü kör taklit eden ustalarla dolu sanayiler.
İşin ehli çok az.
Mevcutlarda işini bilen usta gerçekten az , Gelecek yıllarda maalesef o ustaları bile bulamayacağız , yeni ve genç usta yetişmiyor. Bizim zamanımızda çocuğun tahsile yeteneği veya imkânı yoksa sanayiye çırak verirlerdi usta olması için şimdi bakıyorum buda kalmadı.

Bende leylanda hidromekanik takmayı düşünüyorum yorumlar hiç iç açıcı değil kimi boşluk var diyor kimi yağ sızıntısı çok diyor...

Ben şu anda kullandığım hidrolik direksiyondan memnunum. Boşluk ve yağ sızıntısı ilk takan ustanın beceriksizliği. Başka bir usta tekrar taktı problem yok şimdi.

Merhaba arkadaşlar. 1964 model X65 traktörümüz var. Direksiyon mekanik olduğu için dar alanda dönüşler zahmetli oluyor. Hidrolik sistem olarak tavsiyeniz nedir? Hazır setler sağlıklı çalışıyor mu? Yeni traktörler gibi dingilin ortasına iki yönlü piston takarak bir sistem yapılabilir mi. Tüm bu sistemlerin ortalama maliyeti ne civardadır.
Abi merhaba bizim de var bende düşünüyorum sen taktırmışsan yardımcı olur musun bana da