Koyun almak istiyorum hangi ırk tercih edilmeli

selamlar ben ankarada oturmaktayım aslen afyon'luyum memlekette tarlalarımız traktörümüz falan var arpa bugday ekiyoruz emirdag ilçesine bağlı bir kasaba koyunculuk yapmak için bilgi topluyorum ilk etapta 100 baş ,ile başlamak istiyorum bu işi kasabada yapamam uygun değil bizim kasabaya 5-6 km uzaklıkta eskiden ailemin yaşadığı yayla tabir ettiimiz bir yer var mera bol su var ama elektrik yok herkesler göç edince devlet söküp götürmüş direkler var ama kimi sağlam kimi atmış bize yakın 1 km de elektrik var ya ordan hat çekilmeli yada elk.kurumuna başvurup istenmeli o konu bişekilde hallolur şimdi bizim oralara hangi ırk gider ikizlik oranı yüksek kuzu verimi iyi olan maksat kuzu üretip satmak sütçülük falan değil tamamen kuzu verimi alakalı olacak hangi ırkı kaça alırız kuzu verimi nasıl olur yardımcı olursanız sevinirim

Hayirli bereketli olur insallah
Once kendini bu ise karsi merakve hevesini iyi ölçmeni tavsiye ederim
Benim cevremde bu ise yatirim yapip cok kisa yada belli bir sure sonra aradığını bulamayip birakanlar ve harabeye donen mekanlar isletmeler var
Irk kinusunda fazla bilgim yok bilen arkadaşlar umarin görürler konuyu
Irk secerken iklimi yazı kışı merayi iyi analiz ederek secmeni tavsiye ederim bu işin karlılığında onemli
Bölgedeki bu isi yapan başarılı işletmeler varsa isletme modeli ve ırk konusunda iyi referans olur
Her irk her bolge ve iklimde basarili olmuyor
Başarılar dilerim

selamlar ben ankarada oturmaktayım aslen afyon'luyum memlekette tarlalarımız traktörümüz falan var arpa bugday ekiyoruz emirdag ilçesine bağlı bir kasaba koyunculuk yapmak için bilgi topluyorum ilk etapta 100 baş ,ile başlamak istiyorum bu işi kasabada yapamam uygun değil bizim kasabaya 5-6 km uzaklıkta eskiden ailemin yaşadığı yayla tabir ettiimiz bir yer var mera bol su var ama elektrik yok herkesler göç edince devlet söküp götürmüş direkler var ama kimi sağlam kimi atmış bize yakın 1 km de elektrik var ya ordan hat çekilmeli yada elk.kurumuna başvurup istenmeli o konu bişekilde hallolur şimdi bizim oralara hangi ırk gider ikizlik oranı yüksek kuzu verimi iyi olan maksat kuzu üretip satmak sütçülük falan değil tamamen kuzu verimi alakalı olacak hangi ırkı kaça alırız kuzu verimi nasıl olur yardımcı olursanız sevinirim
https://youtu.be/-ZvNAFCC1jU
https://youtu.be/f8jVss_6iDk
https://youtu.be/2XiAcmYdvsI
Usta etçi ırk dorper koyunu hakkında bu programları izleyebilirsin
https://youtu.be/PYfJZ1Yz8vo
https://youtu.be/2tTrZihRwg4
https://youtu.be/NrECh_FMH0Y
İlle de france ırkı için de bu programlara bakabilirsin
https://youtu.be/MVq8j52zNDE
Şarole için bu program
https://youtu.be/oD-APkc_VoA
Alman karabaş koyunu da bu programda

Şimdi usta bu dediğim ırklar hepsi etçi ırk. Genelde kuzu verim ortalaması da 1.5 . Yani 100 koyundan 150 kuzu çıkar. 100-120 gün arası da kesiliyor diye biliyorum. 25 kilogram karkas et çıkıyor en az 35 tl den kesiliyor. 25x35= 875 tl bir kuzudan gelen para. 3-4 kilo daha çok et çıksa 1000 tl yi bulacak. Senin maliyetleri indirebilmek için yapman gereken seyler anaç hayvanları merada bedava beslemen ve kuzuları öldürmemen. Bu ikisini yaptığında kazanç da beraberinde gelicektir. Meran yoksa boşuna girme gireceksen de eğer pazarlama imkanın varsa süt keçiciliği yap ahırda baktığın birşeye benzesin.

Not: bu işle uğraşmıyorum, bir süre yoğun bir araştırma yapmıştım. Yanıltmak istemem.

TrakKulüp Mobil Uygulaması kullanılarak gönderilmiştir.

Meranız iyi değilse akkaraman ırkını tercih edebilirsiniz % 20 civarında ikizlik yapar et verimi de iyidir. Fakat her zaman ek yemleme yapabilecekseniz romanov ırkınıda bi inceleyin her doğumda üç dört kuzu veriyor.

• Beğen
Tepkiler: Mnr68
Meranız iyi değilse akkaraman ırkını tercih edebilirsiniz % 20 civarında ikizlik yapar et verimi de iyidir. Fakat her zaman ek yemleme yapabilecekseniz romanov ırkınıda bi inceleyin her doğumda üç dört kuzu veriyor.
kuzu besleme işinde akkaraman cok avantajlı değil. Ikizlik oranı da düşük. Kötü meradan yararlanma ve hastalığa dayanıklı olması harici hiçbir avantajı yok. Romanov'un da safkan olarak beslenmesi çok tavsiye edilen birsey değil. Mesele cok yavru yapmak değil yavruya bakabilmek romanov çok kuzuluyor ama sütü hepsine yetiyor mu tartışmaya açık bir konu. Romanov et veriminin düşük olduğunu da biliyoruz. 1.5-2 arası kuzu ortalaması ideal rakamlar. Dorper, şarole, ile de france, alman karabaş gibi ırklar bu konuda daha ön plana çıkıyor. Attığım videoları izleyerek daha güzel bilgiler elde edebilirsiniz. Çiftci tv de bir programda antepte yerli ırklar+romanov melezi 2 kuzu ortalaması olan anac hayvanlara etçi ırk ile koçlayıp romanov+yerli ırk(yöreye göre değişiyor her yöreye farklı bir yerli kullanılıyor)+etçi ırk karışık melezi kullanıp
1) etçi ırkın et verimini
2) romanovun kuzu verimini
3) yerli ırkların dayanıklılığını kullanarak yapılmış güzel bir proje. İsterseniz linkini atabilirim. Ama safkan romanov ya da safkan yerli yapmak yerine safkan etçi ırk yapmak çok daha dogru olur.

• Beğen
Tepkiler: Mnr68
Koyun bir sevdadır ticari amaçla asla başlanmaması gerektiğini düşünüyorum. Ticari amaç için büyükbaş öneririm. İlk önce buna karar vermelisin. Sonrasında koyun yetiştiriciliği yapmaya karar verirsen polatlıya gidip Polatlı koyunu almanı ve Koç olarak kültür ırklarından birini getirip kasaplık melez kuzular yetiştirmeni tavsiye ederim. Ama koyunculuk herkesin yapacağı ve karlı bi işletme kuarabileceği bi hevesten öte bi iştir bunu unutma. Öyle ırkları sayarak öğrenerek yapışacak basit bi iş değildir. Emek yoğun kalabalık bi personel ister. Sürekli gözlem ve tecrübe ister. Barınak besleme üreme kontrolü aşılama hayvan refahı gibi faktörlerin hepsi eksiksiz ve doğru yapılması halinde kazanç sağlar. Kolay gelsin.

Koyun bir sevdadır ticari amaçla asla başlanmaması gerektiğini düşünüyorum. Ticari amaç için büyükbaş öneririm. İlk önce buna karar vermelisin. Sonrasında koyun yetiştiriciliği yapmaya karar verirsen polatlıya gidip Polatlı koyunu almanı ve Koç olarak kültür ırklarından birini getirip kasaplık melez kuzular yetiştirmeni tavsiye ederim. Ama koyunculuk herkesin yapacağı ve karlı bi işletme kuarabileceği bi hevesten öte bi iştir bunu unutma. Öyle ırkları sayarak öğrenerek yapışacak basit bi iş değildir. Emek yoğun kalabalık bi personel ister. Sürekli gözlem ve tecrübe ister. Barınak besleme üreme kontrolü aşılama hayvan refahı gibi faktörlerin hepsi eksiksiz ve doğru yapılması halinde kazanç sağlar. Kolay gelsin.

Ayneen altına imzamı atıyorum. Öyle kolay kolay yapılacak bir iş değildir. Kişi sevmeden memurluk esnaflık belki yapabilir ama sevmeden hayvancılık yapamaz.[emoji106]

peki çiftçi tv den çok video izledim merinos ,dorper ve ilde france koyunları anlatımlarda avantajlı görünmekte fakat merak ettiğim bizim memleket orta anadolu kırsal kurak mera haziran ayında otlar kurur ve aarazi çok dağlık olmamamkla beraber kırsal bu koyunlar bu coğrafyaya gelirmi acaba

peki çiftçi tv den çok video izledim merinos ,dorper ve ilde france koyunları anlatımlarda avantajlı görünmekte fakat merak ettiğim bizim memleket orta anadolu kırsal kurak mera haziran ayında otlar kurur ve aarazi çok dağlık olmamamkla beraber kırsal bu koyunlar bu coğrafyaya gelirmi acaba
Abi oraya gore bi ırk şu var diyemesem de bi ırk olur olmasa bile kangal koyununa dorper koc katarak surude degisiklik yapilabilir

merinos yada kırması ilde france ve ya kırması daha ilgimi çekti yalnız bu hayvanlar acaba gündüz yayılımı nasıl mesela benim çocukluğumda bizde 200-300 koyun vardı ırk sanırım akkaraman yada kangaldı tam emin değilim sabah saat 10 dan sonra otlakta yayılmazdı eve gelirdi güneşi görünce birbirlerine sokulup kalırlardı ikindin 4-5 gibi tekrar çıkardı gece dağda kalırdı bu ırklarda gündüz yayılım olurmu yoksa tüm koyunlar aynı mıdır teşekkurler

merinos yada kırması ilde france ve ya kırması daha ilgimi çekti yalnız bu hayvanlar acaba gündüz yayılımı nasıl mesela benim çocukluğumda bizde 200-300 koyun vardı ırk sanırım akkaraman yada kangaldı tam emin değilim sabah saat 10 dan sonra otlakta yayılmazdı eve gelirdi güneşi görünce birbirlerine sokulup kalırlardı ikindin 4-5 gibi tekrar çıkardı gece dağda kalırdı bu ırklarda gündüz yayılım olurmu yoksa tüm koyunlar aynı mıdır teşekkurler
Abi ben gene aynı olacağını tahmin ediyorum aksam ve gece yaymak daha iyi. Hayvanlar icin cok buyuk bir stres kaynagi bu sıcaklık. Hatta belki bir tık daha fazla etkilenebilirler iledefrance falan fransa ırkıdır serin iklim yani. Ama dorper icin aynısını söyleyemem. Sana internette bulduğum bir makaleyi kopyalayıp buraya yapıstıracağım sana büyük ölçüde yardımcı olur.

Mustafa Yılmaz | #DorperKoyunu

Uzun yıllardır orijinal #dorper ve #melezleri hakkında çalışmaları olan Mustafa Yılmaz 'ın kendi kaleminden bir yazı dizisidir .

DORPER GERÇEKLERİ.

Persian Koyunu Afrikanın Kurak Şartlarına Dayanıklı Dış Parazitlere Ve Hastalıklara Dirençlidir.
Kaliteli Ve Hızlı Gelişen Karkası Olmadığı İçin Yetiştiriciler Afrikanın Kurak Şartlarına Dayanıklı, Hızlı Ve Kaliteli Karkası Olan Koyun Elde Etmek İçin Çalışmalara Başladılar.

İngiliz Dorsethorn Koyunu Hızlı Gelişen Ve Kaliteli Karkasa Sahipti.Ama Tek Dezavantajı Dayanıksız Ve Narin Koyunlardır.

Yetiştiriciler Dorsethorn'u Baba Hattını Persian Koyunu İle Melezlemiştirdiler.
Ortaya Çıkan Melez Koyun Yetiştiricilerin İhtiyaçlarını Karşılayan Yeni Bir Irk Olmuştur.
Yeni Irkta;
-Kafa Siyah Yada Beyaz 2 Tip Mevcuttur.
-Annedeki Öd Ve Yağlı Kuyruk Gitmiştir.
-Yeni Melez Irkta, Kuru Meraları Değerlendirme Oldukça Yüksek, Yüksek Döl Verimi, Hızlı Gelişen Ve Kaliteli Karkas Ortaya Çıkmıştır.
Dorper Koyunları Kuzularına İyi Annelik Yaparlar.
Dünyada Yediğini En Fazla Ete Çeviren 2. Koyun Irkıdır.(1. Numaralı Irk Texel Koyunudur)
Yetiştiricilerden Bilgiler;
-Erken Cinsel Olgunluk
-Erken Yaşta Kesime Gelmesi
-Erken Cinsel Birleşim Anne Adayı Koyunlarda Gelişimi Ve Karkası Kötü Etkilemektedir.
1 Yaşına Basmış Koyunlar Damızlık Kullanılmalıdır.
-Annelik İç Güdüsü Oldukça Yüksektir.Yırtıcı Hayvanlara Karşı Oldukça İyi Savunma Yaparlar.
-Kuzularına Fazlasıyla Süt Verir.
-Sert, Sıcak Ve Kötü Koşullara Oldukça Dayanıklıdır.
-Ortalama kuzu doğum ağırlığı 4.5-5 kg civarındadır
-Sırt yapagini kendisi dökmektedir. Bu durum pıtrak lı bölgeler için büyük avantaj dır.
- Derileri oldukça kalın ve uyuz etkenlerine ve kene ye karşı son derece dayanıklıdır.
- Diğer ırklarla melezlendiginde dorper leringen aktarımı yüksek olup, yüksek etçi özelliğini kuzulara çok iyi aktarır.
3 Ayda 40-50 KG, 12 Ayda 80-90 KG, Ergin 100-160 KG Olmaktadır.

Mustafa Yılmaz | #DorperKoyunu

ff65c73506e216318742972768a7d2e0.jpg
3dce3db04f1df38aa054bfae6c41542e.jpg
aha abi bu yazıyı yazan yetistiricinin hayvanları da bunlar.

• Beğen
Tepkiler: altinmustafa
Oncelikle hayirli olsun!

Umarim koyun irki seciminde gosterdiginiz bu titizliğinizi koyuna bakacak eleman seciminde de koruyacaksiniz, aksi halde hayaller her koyundan 2 kuzu, gercekler - ay zehirlendi, ay vitaminsiz bunlar, ay merada zehirli ot varmis, ay kurt geldi goturdu...
Malesef dediğiniz doğru ve günümüzde hayvan sektöründe personel ne yazık ki bulunmuyor. Zannımca bunun önüne gecmenin en kolay yolu çobanla ortaklık kurmak. Elinde biraz para olan, bu işleri yapmak isteyen ancak yeri olmayan, birisinden 20 koyun alacak kadar para alınıp 80 koyun da mal sahibi koyup isletmeyi dondurebilirler. %20 az bi ortaklık değil, bu çobanın işe daha sıkı sarılmasını sağlar. Ancak şu 20 koyun senin 80 tanesi benim diye değil, ele geçen kazancın %20 si ve %80 i diye bölünürse daha iyi olur aksi halde adam kendi davarına iyi bakar seninkine aynı özeni göstermez. %20 ortaklık+maaş bir insanı orada tutmaya yetecek kadar iyi bir is. Tabi kisi ağzı iyi laf yapan biriyse koyunun hızlı ürediğini falan bol bol anlatırsa adam koyduğu paranın büyüyeceğine iyice kanaat getirir. Saygılar

Fare eniği kadar 4-5 kuzu olsa ne olur olmasa ne olur?

Üstelik romanov koyunlarının, süt verimi 4-5 yavruya yetmediğinden kuzu kayıpları da çok oluyor. Eğer koyunculuk yapmayı düşünüyorsan; et ve süt verimliliği yüksek ve ikizliği 1,5 ortalama olan cinsleri incelemeni tavsiye ederim.
Hangı cins onerirsin...